W związku z tzw. ponownym autozapisem pracodawcy mają obowiązek wznowienia wpłat do PPK za uczestników programu, którzy złożyli deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK oraz „zapisania” do programu osób, dla których wcześniej – w związku z tym, że złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK – nie zostały zawarte umowy o prowadzenie PPK. Oczywiście pod warunkiem, że uczestnik PPK/osoba zatrudniona ponownie nie zrezygnuje. Złożenie ponownej rezygnacji z oszczędzania w PPK będzie możliwe najwcześniej 1 marca. Poprzednio złożona deklaracja o rezygnacji jest bowiem skuteczna do ostatniego dnia lutego tego roku.
Sprawdź w LEX: Na jakich zasadach należy liczyć czteroletni okres tzw. ponownego autozapisu do PPK? >
W ramach tzw. ponownego autozapisu, pierwsze wpłaty do PPK pracodawca powinien obliczyć i pobrać już od wynagrodzenia wypłaconego w marcu i w terminie od 1 do 17 kwietnia 2023 r. przekazać je do instytucji finansowej (za uczestników PPK objętych tzw. ponownym autozapisem, którzy nie złożą do tego czasu deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK).
Sprawdź w LEX: Kto musi składać deklarację o rezygnacji z PPK? >
W przypadku osób, które nie mają zawartej umowy o prowadzenie PPK, obliczanie, pobieranie i dokonywanie wpłat do PPK będzie poprzedzone zawarciem w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK. Tym samym – inaczej niż w przypadku uczestników PPK – pierwsze wpłaty do programu zostaną obliczone i pobrane od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego im po zawarciu umowy o prowadzenie PPK. Umowę o prowadzenie PPK, dla takich osób, należy zawrzeć niezwłocznie. Przy czym „niezwłocznie” nie oznacza „natychmiast.” „Niezwłocznie” oznacza realny termin, uwzględniający okoliczności miejsca i czasu.
Czytaj również: Ponowny zapis do PPK obejmie też mikroprzedsiębiorców>>
Termin zawarcia umowy dla nowozatrudnionych
Jeśli na dzień 1 marca 2023 r. nowy pracownik nie będzie jeszcze posiadał okresu zatrudnienia potrzebnego do zawarcia w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK, to pracodawca tej umowy dla niego nie zawrze. Ponowny autozapis nie przyspiesza bowiem terminu na zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla nowozatrudnionych.
Sprawdź w LEX: Czy pracownik, który złożył rezygnację z PPK w latach poprzednich, po 1.03.2023 będzie musiał ponownie ją składać? >
Przykład:
Pracodawca zatrudnił pracownika 13 lutego br. i pierwszego dnia zatrudnienia pracownik ten złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK która - w związku z tzw. ponownym autozapisem do PPK - przestanie obowiązywać od 1 marca 2023 r. U danego pracodawcy przyjęto, że umowy o prowadzenie PPK dla nowych pracowników będą zawierane po upływie 90 dni zatrudnienia (najwcześniej umowę o prowadzenie PPK można zawrzeć po 14 dniach zatrudnienia). W takiej sytuacji pracodawca nie będzie miał obowiązku zawarcia tej umowy - w imieniu i na rzecz tego pracownika - w terminie umożliwiającym naliczenie wpłat z wynagrodzenia wypłaconego w marcu i przekazania ich do instytucji finansowej od 1 do 17 kwietnia. Na zawarcie umowy o prowadzenie PPK w imieniu tego pracownika ma czas do 12 czerwca (10 i 11 czerwca to sobota i niedziela).
Sprawdź w LEX: Jakie będą konsekwencje niezawarcia umowy o prowadzenie PPK w terminie? >
Sprawdź również książkę: Orzecznictwo Sądu Najwyższego. Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - Nr 1/2023 >>
Obowiązek informacyjny
Pracodawca ma obowiązek, w terminie do 28 lutego 2023 r., poinformować o autozapisie także nowych pracowników, którzy wcześniej złożyli deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat. Nie ma tutaj znaczenia okres zatrudnienia tych pracowników ani termin złożenia przez nich deklaracji o rezygnacji. Jak należy to rozumieć? Przykładowo, jeśli pracodawca zdecydowałby się zrealizować obowiązek informacyjny 15 lutego, a 23 lutego wpłynęłaby do niego deklaracja o rezygnacji złożona przez pracownika zatrudnionego 20 lutego, pracodawca byłby zobowiązany do poinformowania tej osoby o autozapisie. Nie ma tutaj znaczenia, że osoba ta nie posiada jeszcze okresu zatrudnienia wymaganego do zawarcia w jej imieniu umowy o prowadzenie PPK.
Sprawdź w LEX: Czy wobec zleceniobiorcy, z którym podpisano umowę na kilka dni, trzeba rozważać PPK? >
Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj.
Podstawa prawna:
- ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r. poz. 46)
Autorka jest ekspertem PFR Portal PPK.
Czytaj w LEX:
Dyl Aleksander, Pracownicze Programy Kapitałowe - księgowanie oraz opodatkowanie >
Zawadzka-Filipczyk Paulina, Tworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych krok po kroku >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.