Pandemia się rozpędza, a przepisy o kontroli szczepień w szufladzie

Rynek Koronawirus szczepienia

Przedsiębiorcy nie są gotowi na czwartą falę pandemii koronawirusa. Podstawowym problemem jest brak regulacji, które pozwalałyby na weryfikację, którzy pracownicy są zaszczepieni, a którzy nie. Rząd przygotował projekt, ale prace nad nim utknęły. A dotychczasowe ograniczenia związane z pandemią obowiązują tylko do 31 października. Projektu, który przedłużałby je na kolejne miesiące, na razie brak.

27.10.2021

Prof. Romanowski: Bezradne rady nadzorcze – prawdziwa teza czy fałszywa hipoteza?

Rynek Spółki

Autorom projektu zmian do kodeksu spółek handlowych umknęły w zasadzie wszystkie przepisy dające radzie nadzorczej szerokie uprawnienia nadzorcze. A ma ona prawo sprawowania stałego nadzoru nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności i wglądu we wszystko. Jest bowiem reprezentantem właścicieli, którzy powierzyli zarządowi zarządzanie ich majątkiem.

26.10.2021

Bezrobocie spada, ale dalej jest wyższe niż przed pandemią

Rynek Prawo pracy

We wrześniu 2021 roku bezrobocie wyniosło 5,6 proc., co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca 0,2 pkt proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu do sytuacji sprzed pandemii stopa bezrobocia jest nadal wyższa, aczkolwiek różnica stopniowo ulega zmniejszeniu. We wrześniu 2019 roku wskaźnik ten wynosił 5,1 proc.

25.10.2021

BCC: Należy wprowadzić kryterium dochodowe do świadczeń społecznych

Emerytury i renty Rynek Prawo pracy

Stale rosnąca liczba emerytów i rencistów, szacowana w przyszłym roku na 8,2 mln osób oraz odpływy z rynku pracy - spadek o ok. 200 tys. osób w wieku produkcyjnym, wzrost o blisko 200 tys. osób w wieku emerytalnym, to zagrożenia w zakresie ubezpieczeń społecznych – wynika z podsumowania BCC dotychczasowych działań rządu. Raport o ubezpieczeniach społecznych wskazuje też na utrzymującą się niską wydolność funduszy w FUS.

25.10.2021

Hotelarzy niepokoi wzrost kosztów i brak pracowników

Rynek Koronawirus

Najważniejsze wyzwania stojące przed branżą hotelową w najbliższych latach to wzrost kosztów i brak pracowników – wynika z najnowszej ankiety branżowej przeprowadzonej od 6 do 12 października przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego. Według ankietowanych, wrzesień był miesiącem nadal dobrych wyników w hotelach, choć słabszych niż w sierpniu.

21.10.2021

Rząd chce łatwiejszej legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce

Rynek Prawo pracy

Rząd chce usprawnić prowadzenie postępowań administracyjnych, jeśli chodzi o legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce. Szczególnie w przypadku łączonych zezwoleń na pobyt i pracę, które są najczęściej udzielanym rodzajem zezwoleń na pobyt czasowy. Temu ma służyć przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów projekt ustawy.

19.10.2021

Handel w niedzielę - nowelizacja z podpisem prezydenta

Rynek i konsument Rynek Prawo gospodarcze

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą uszczelnić zakaz handlu w niedzielę. Nowe przepisy pozwolą na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów, które świadczą też usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.

19.10.2021

Rzetelne sprawozdania finansowe muszą być priorytetem

Rynek Spółki Prawo gospodarcze

Ład korporacyjny jest coraz bardziej popularny wśród firm. To jednak nie tylko przejrzystość danych finansowych, ale coś znacznie więcej - uważają uczestnicy konferencji pt. Ład korporacyjny 2021: jak wzmacniać zaufanie w gospodarce. Organizatorem była Polska Agencja Nadzoru Audytowego.

19.10.2021

Lewiatan wie, jak przyspieszyć wydawanie pozwoleń na pracę dla cudzoziemców

Rynek Prawo pracy

Bez usprawnienia pracy urzędów wojewódzkich trudno będzie przyspieszyć procedurę wydawania pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Konfederacja Lewiatan proponuje m.in. ujednolicić sposób składania dokumentów, ograniczyć ich liczbę, zrezygnować z żądania informacji, które i tak są w posiadaniu urzędów, czy uzgodnić sposób umieszczania odcisku stempla w paszporcie cudzoziemca.

18.10.2021

Przedsiębiorcy wygrywają w sądzie z sanepidem. Lockdownowe kary administracyjne były nielegalne

Rynek Małe i średnie firmy Koronawirus

W czasie lockdownu ukarano mandatami i karami administracyjnymi dziesiątki restauracji, kawiarni, hoteli czy obiektów turystycznych lub miejsc rozrywkowych, które zdecydowały się działać mimo zakazu wynikającego z pandemii. Północna Izba Gospodarcza twierdzi, że kary administracyjne były nielegalne przedsiębiorcy będą wytaczać sanepidowi, policji i Skarbowi Państwa.

18.10.2021

Lewiatan: Cudzoziemcy mogą uratować nasz rynek pracy

Rynek Prawo pracy

Rozpoczynają się prace nad nowelizacją ustawy o cudzoziemcach. Od przyjętych w niej rozwiązań zależy, czy uporamy się z deficytem pracowników na naszym rynku pracy. Konfederacja Lewiatan proponuje m.in. wprowadzenie zmian dotyczących zezwolenia na pracę, szybką ścieżkę obsługi pracodawców, poprawienie jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę wydawanego przez urzędy wojewódzkie.

13.10.2021

Kara dla solarium działającego jesienią 2020 r. - wedłg RPO zakaz wydano niezgodnie z prawem

Wymiar sprawiedliwości Rynek Koronawirus

Właścicielka solarium została ukarana administracyjną karą pieniężną, bo wbrew rozporządzeniu rządu prowadziła działalność w październiku 2020 r. W opinii rzecznika praw obywatelskich Rada Ministrów nie mogła jednak w tym trybie całkowicie zakazać działalności gospodarczej, lecz tylko co najwyżej czasowo ją ograniczyć – i to nie bezterminowo. Prowadzenie solarium nie mogło zatem podlegać karze.

13.10.2021

Squire Patton Boggs doradza przy debiucie grupy Mogotel Hotel Group w Polsce

Rynek

Kancelaria Squire Patton Boggs doradza łotewskiej grupie hotelowej Mogotel, jednemu z największych operatorów hotelowych w krajach bałtyckich, przy pierwszej inwestycji grupy w Polsce - zakupie hotelu Sofitel Wrocław Old Town. Sprawą zajmował się czteroosobowy zespół, któremu przewodził radca prawny Michał Smolny.

13.10.2021

REIT-y w Polsce zderzą się z niekorzystnym opodatkowaniem najmu

Rynek Finanse Nieruchomości

Chociaż jeszcze nie mamy projektu ustawy, a czasem pojawiają się krytyczne głosy również ze strony członków rządu, to na rynku dominuje przekonanie, że prędzej czy później REIT-y w Polsce wreszcie zagoszczą. Tymczasem procedowane właśnie zmiany podatkowe w postaci zwiększenia obciążeń osób fizycznych zarabiających na wynajmie mogą zniechęcać do inwestycji w nieruchomości.

12.10.2021

Zmiany w ustawie mogą zwiększyć mobilność pracujących w Polsce cudzoziemców

Rynek Prawo pracy

Projekt zmian w ustawie o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, który rząd ma przyjąć w najbliższym czasie może m.in. ułatwić zmianę miejsca pracy przez cudzoziemca. Może też umożliwić mu szybsze podjęcie nowej pracy i wpłynąć na przyspieszenie wydawania decyzji przez wojewodów o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemcom - twierdzą specjaliści z agencji pracy SPEK.

08.10.2021

Pozasądowa restrukturyzacja wcale nie taka dobra i skuteczna

Rynek Prawo gospodarcze Koronawirus

Stopień wykorzystania uproszczonej upadłości nie jest równy skuteczności. Zaledwie niewielki odsetek rozpoczętych wcześniej uproszczonych postępowań przekłada się na liczbę zatwierdzanych układów i to nawet pomimo ogromnego wzrostu liczby postępowań o zatwierdzenie układu jako jednej z „tradycyjnych” form restrukturyzacji. A przybywa firm mających problemy z wypłacalnością.

08.10.2021

Prof. Romanowski: Prokurator i sąd super organem każdej spółki kapitałowej

Rynek Spółki

Projektowane zmiany w prawie spółek kreują konflikty personalne oraz prawne w grupie, gdyż jak mantra będzie powracać pytanie co leży w interesie spółki zależnej. To sprzyja powstawaniu wewnątrz grupy samodzielnych księstw.  Jeżeli taki jest cel projektodawców w odniesieniu do spółek Skarbu Państwa to rzeczywiście będzie on zrealizowany - pisze prof. Michał Romanowski.

08.10.2021

Lewiatan: Firmom coraz trudniej znaleźć i utrzymać pracownika

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia spadła we wrześniu br. do 5,6 proc. W porównaniu z analogicznym miesiącem przed rokiem była niższa o 0,5 pkt proc., a w stosunku do sierpnia – obniżyła się o 0,2 pkt proc. - szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jednak zdaniem Konfederacji Lewiatan, podstawowym problemem pracodawców jest utrzymanie stabilności zatrudnienia i pozyskanie nowych pracowników.

06.10.2021

MRiPS: Bezrobocie we wrześniu niższe niż przed miesiącem

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu br. wyniosła – według szacunków – 5,6 proc. To mniej niż jeszcze miesiąc wcześniej. W tym czasie o prawie 25 tys. zmniejszyła się także liczba zarejestrowanych bezrobotnych – poinformowało w środę Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. We wrześniu br. – według wstępnych danych – pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 121,9 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

06.10.2021

Podwyższenie wartości umowy o zamówienie publiczne nie wymaga wyższego zabezpieczenia

Zamówienia publiczne Rynek Finanse

Wykonawcy powinni mieć świadomość tego, że z podwyższeniem wynagrodzenia umownego nie wiąże się obowiązek podwyższenia kwoty zabezpieczenia należytego wykonania umowy, a zatem ich roszczenia finansowe wobec zamawiających nie mogą być uzależniane od podwyższenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy – wyjaśniają Joanna Boroń i Marcin Barczyk,

06.10.2021