Badanie: Mimo podwyżek mniej pracowników odczuwających satysfakcję z wynagrodzenia

Rynek Prawo pracy

Obecna sytuacja na rynku nie jest łatwa dla pracodawców. Do wysokich oczekiwań pracowników dochodzą rosnące obawy o sytuację gospodarczą. Wyzwaniem jest nie tylko utrzymanie wysoko wykwalifikowanych kadr, lecz również stworzenie strategii wynagrodzeń, która pozwoli efektywnie budować zespoły w obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności - wynika z najnowszego raportu Hays Poland.

02.08.2022

Badanie: Blisko 18 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową

Rynek Prawo pracy

Aż 17,8 proc. niewykluczonych z rynku pracy Polaków po 18. roku życia rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku. Chociaż liczba biorących pod uwagę wyjazd za granicę w celach zarobkowych zwiększyła się nieznacznie w stosunku do ubiegłego roku, niemal aż pięciokrotnie wzrósł odsetek niezdecydowanych – z 2,7 proc. do prawie 15 proc. - wynika z lipcowego badania „Migracje zarobkowe Polaków”.

01.08.2022

Badanie: Miejsca pracy stały się bardziej inkluzywne, ale nie dla kobiet

Rynek Prawo pracy

Po dwóch latach pandemii polskie firmy stały się bardziej „włączające”, ale dla kobiet nadal mniej niż dla mężczyzn. Kobiety nadal, jak przed pandemią, rzadziej niż mężczyźni czują się angażowane w decyzje, wspierane przez współpracowników i doceniane. Więcej kobiet uważa również, że wyniki ich pracy nie mają wpływu na wynagrodzenie. Coraz bardziej dostrzegalny jest efekt „przyzwyczajenia się” już do nierówności.

01.08.2022

GUS: W I kwartale 2022 r. na 1000 osób pracujących przypadało 781 osób bez pracy w wieku 15-89 lat

Rynek Prawo pracy

W I kwartale 2022 roku osoby aktywne zawodowo stanowiły 58 proc. ludności w wieku 15–89 lat. W porównaniu z IV kwartałem 2021 r. wskaźnik ten pozostał na tym samym poziomie, natomiast w odniesieniu do I kwartału 2021 r. zwiększył się o 0,7 p. proc. – podał w piątek GUS. Według jego danych, w I kwartale 2022 r. liczba osób aktywnych zawodowo w wieku 15–89 lat wyniosła 17250 tys., z tego: 16714 tys. stanowili pracujący, natomiast 536 tys. – bezrobotni.

29.07.2022

Skuteczny przepis na Employer Branding - najnowszy raport Dobrych Praktyk Pracodawców

Rynek Prawo pracy

Pracodawcy tkwią w tym roku między młotem a kowadłem. Wysoka inflacja przy niskim bezrobociu podnosi oczekiwania finansowe pracowników. Powszechne zmęczenie pandemią i stres związany z niepewną sytuacją geopolityczną przekładają się na obniżoną motywację. Tymczasem zaangażowanie i kreatywność pracowników to klucz do sukcesu biznesowego. Jak zbudować w firmie atmosferę, w której chce się pracować? Odpowiedź przynosi najnowszy Raport Dobrych Praktyk Pracodawców.

29.07.2022

Badanie: Wzrost popytu na wysokospecjalistyczne usługi IT

Rynek Prawo pracy Nowe technologie

Dane z raportu ABSL „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2022” potwierdzają wysoki popyt na specjalistów IT w Polsce. Wraz ze wzrostem złożoności świadczonych usług rośnie zapotrzebowanie na zdywersyfikowane kompetencje w obszarze IT połączone z kompetencjami miękkimi.

27.07.2022

Raport Lewiatana: Jak podnieść kompetencje pracowników?

Rynek Prawo pracy

Polscy pracodawcy wolą zatrudnić nowego pracownika, niż dokształcić obecnego. Większość firm nie prowadzi monitoringu potrzeb kompetencyjnych, a pracownicy nie spieszą się, by podnosić kwalifikacje. Ten stan rzeczy może zmienić dobrze zaprojektowany publiczny system szkoleń służących uzupełnianiu kompetencji dorosłych - przekonują autorzy raportu „Skills Utilisation i podnoszenie kompetencji zawodowych w czasie pracy”, przygotowanego przez Konfederację Lewiatan.

26.07.2022

Badanie: Wielka Rezygnacja, ESG i płace to kluczowe czynniki wpływające na rynek pracy

Rynek Prawo pracy ESG

Prawie połowa (43 proc.) pracowników zamierza w ciągu roku zmienić pracę, to ponad 6-krotny wzrost w porównaniu do 2021 r. Widzą to pracodawcy – 68 proc. przyznaje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się fluktuacja kadr – wynika z badania EY Work Reimagined 2022. Ludzie wciąż chcą piąć się po szczeblach kariery, by lepiej zarabiać, a pracodawcy są wstrzemięźliwi w kompleksowym zmienianiu systemu wynagradzania.

21.07.2022

Pracodawcy apelują o ostrożny wzrost płac i przygotowanie pakietu antyinflacyjnego

Rynek Prawo pracy Finanse

Pracodawcy, członkowie Rady Dialogu Społecznego, opowiadają się za ostrożnym wzrostem wynagrodzeń w 2023 roku. Oczekują też, że rząd pilnie przedstawi pakiet działań antyinflacyjnych. Negocjacje w sprawie wzrostu płac w przyszłym roku pokazały rozbieżności pomiędzy związkowcami a pracodawcami. Partnerzy nie uzgodnili stanowiska w ustawowym terminie.

18.07.2022

Badanie: Polacy nie chcą krótszego tygodnia pracy

Rynek Prawo pracy

Mimo że na całym świecie większość firm dąży do skrócenia tygodnia roboczego, polscy pracownicy nie są zwolennikami tego rozwiązania. Z raportu firmy ADP wynika, że tylko ¼ ankietowanych Polaków (25,71 proc.) chciałaby zredukować liczbę dni pracy, pod warunkiem zachowania takiego samego wynagrodzenia i zwiększenia liczby godzin spędzanych w firmie w ciągu doby.

18.07.2022

Koszty pracodawców rosną, a spirala cenowo-płacowa się nakręca

Rynek Prawo pracy

W czerwcu inflacja zasadnicza wzrosła o 1,7 pkt proc. - do 15,6 proc. rok do roku, czyli najwyższego poziomu od 25 lat. Nastroje przedsiębiorców i konsumentów w dalszym ciągu cechuje silna niepewność. Detaliści z branży budowlanej skarżą się na 15-proc. nawet zmniejszenie obrotów w II kwartale 2022 r., a jak przewidują dostawcy - poważne tąpnięcie i kolejne zauważalne spadki sprzedaży nadejdą już w sierpniu.

16.07.2022

Badanie: 69 proc. specjalistów uważa, że młodym brakuje odpowiednich umiejętności

Rynek Prawo pracy

Pracodawcy na polskim rynku nieustannie poszukują pracowników z odpowiednimi umiejętnościami. Pierwsze problemy często pojawiają się już w momencie weryfikacji podstawowych kompetencji, niezbędnych do objęcia nowej roli. Nierzadko u najmłodszych pracowników. Jak wynika z globalnego sondażu Hays, 69 proc. respondentów jest zdania, że młodym pracownikom brakuje umiejętności niezbędnych do skutecznego wejścia na rynek pracy.

15.07.2022

Kolejne zmiany w zakresie legalizacji pracy cudzoziemców od piątku

Rynek Prawo pracy Ukraina

W piątek, 15 lipca, wchodzą w życie kolejne zmiany w zakresie legalizacji pracy cudzoziemców, najwięcej w tzw. powiadomieniach o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy - przypominają eksperci ds. zatrudnienia. Do dziś, czyli czwartku, 14 lipca, pracodawcy mają natomiast czas na złożenie zaległych powiadomień.

14.07.2022

Lewiatan: 4-dniowy tydzień pracy ma przyszłość, ale musi być bezpieczny dla gospodarki

Rynek Prawo pracy Nowe technologie

W dłuższej perspektywie nie można odrzucić wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. Wcześniej trzeba jednak przeanalizować warunki jego wdrożenia, tak aby nie podwyższył kosztów pracy i był bezpieczny dla gospodarki. 4-dniowy tydzień pracy wiązałby się jednak z obniżeniem wynagrodzeń i zmniejszeniem liczby pracowników – zauważa Konfederacja Lewiatan.

11.07.2022

MRiPS: Nowy portal dla poszukujących pracy obywateli Ukrainy już działa

Rynek Prawo pracy Ukraina

W ramach uproszczonej procedury pracę w Polsce znalazło już blisko 300 tys. obywateli Ukrainy – poinformowało w piątek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort deklaruje, że stale rozwija narzędzia wsparcia na rynku pracy dla naszych wschodnich sąsiadów. Wspólnie z Cyfryzacją KPRM stworzony został nowy portal dla obywateli Ukrainy poszukujących pracy. To Pracawpolsce.gov.pl.

08.07.2022

Rząd zapowiada nowe instrumenty, by zapobiegać dyskryminacji w pracy ze względu na wiek

Rynek Prawo pracy

Zjawisko dyskryminacji ze względu na wiek na rynku pracy w Polsce szacuje się na poziomie 26 proc., a wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata wynosi 54 proc., co daje Polsce 6. miejsce od końca na tle krajów UE. To palące problemy z perspektywy coraz bardziej starzejącego się społeczeństwa i zmian na rynku pracy spowodowanych pandemią koronawirusa.

07.07.2022

Przeciętne wynagrodzenie zafałszowuje rzeczywistość, bo nie obejmuje małych firm

Domowe finanse Rynek Prawo pracy

Jak podał GUS, 6399,59 zł wyniosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2022 r. To może frustrować pracowników, którzy patrzą na wysokość swojej pensji. Zupełnie niepotrzebnie, bo - jak twierdzą eksperci - dane GUS zafałszowują rzeczywistość. Bazują na informacji z firm zatrudniających powyżej 10 pracowników, podczas gdy zdecydowana większość Polaków pracuje w małych i mikrofirmach.

07.07.2022

MRiPS: Na koniec czerwca 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła 4,9 proc.

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca 2022 roku wyniosła 4,9 proc. – szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jak poinformował resort w czwartkowym komunikacie, tak niskie bezrobocie ostatni raz zanotowano 32 lata temu. W sierpniu 1990 roku było to 4,5 proc.

06.07.2022

UOKiK sprawdza, czy sieci handlowe wykorzystują przewagę wobec małych dostawców

Rynek Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy trzy sieci handlowe wykorzystują przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Zastrzeżenia budzą niektóre opłaty pobierane od kontrahentów przez Żabka Polska, Dino Polska oraz Transgourmet Polska – właściciela sieci Selgors Cash & Carry.

06.07.2022

SKP Ślusarek, Kubiak & Pieczyk od 4 lipca na rynku

Rynek

Od 4 lipca br. rozpocznie działalność nowa firma prawnicza – SKP Ślusarek, Kubiak & Pieczyk. Wyodrębniła się ona z dotychczasowej firmy LSW, a jej wspólnikami założycielami są: adw. Maciej Ślusarek (założyciel LSW), adw. Maciej Kubiak (wieloletni wspólnik LSW) i r.pr. oraz doradca restrukturyzacyjny Tomasz Pieczyk (wcześniej General Counsel w jednej z ogólnopolskich sieci aptek).

01.07.2022