Dr Olężałek: Pandemia pretekstem do wprowadzenia jednoosobowego orzekania w apelacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie dość że posłowie chcą na czas epidemii wprowadzić rozpatrywanie w sądach apelacyjnych spraw w składach jednoosobowych, to tę kontrowersyjną zmianę zamierzają uchwalić jako podwójną "wrzutkę" - covidowa zmiana w kodeksie karnym trafi do ustawy o zwalczaniu terroryzmu - pisze adwokat dr Mariusz Olężałek. I zastanawia się, czy ktoś jeszcze panuje nad taką legislacją.

10.02.2021

Prof. Gutowski: Adwokaci potrzebują silnego i aktywnego samorządu

Wymiar sprawiedliwości

Kluczowym wyzwaniem stojącym przed przyszłymi władzami naszego samorządu jest odbudowanie, czy zbudowanie silnej, publicznej pozycji adwokatury. Skupiając się na walce partyjnej nie mamy żadnych szans. A silna pozycja przełoży się m.in. na takie kwestie, jak potrzebne adwokatom zmiany w prawie czy - co równie ważne - integrację środowiska - mówi prof. Maciej Gutowski, dziekan ORA w Poznaniu.

09.02.2021

Brexit - proces cywilny poza umową z UE

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Z końcem ubiegłego roku zakończył się okres przejściowy wprowadzony umową o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Do tego momentu osiągnięto porozumienie w sprawie pakietu umów regulujących wzajemne. Nie zostały nimi jednak objęte kwestie odnoszące się do współpracy sądowej w sprawach cywilnych - piszą Elżbieta Żemojtel i Aleksandra Stępniewicz.

08.02.2021

Prof. Gersdorf: Miła nagroda, ale okoliczności przykre

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Bardzo mnie cieszy i napawa dumą przyznany mi holenderski Medal Gezów. Ale martwić musi, że to prestiżowe wyróżnienie, przyznawane od 1987 r. osobom lub organizacjom za walkę o demokrację i przeciwko dyktaturom, rasizmowi i dyskryminacji, po raz pierwszy otrzyma osoba walcząca o przestrzeganie praw człowieka w Unii Europejskiej - mówi prof. Małgorzata Gersdorf,

05.02.2021

Prof. Fras: Zlikwidować fałsz nieumyślny biegłego, bo to oksymoron

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Potrzebna jest kompleksowa ustawa o biegłych sądowych, oczywiście konsultowana ze środowiskiem. Dopóki aktu prawnego nie będzie, będą tendencje do zasądzania od biegłych odszkodowań za przegrane procesy. Może to spowodować, że biegły pisać będzie opinię wielowariantową lub w trybie przypuszczającym, co doprowadzić może do chaosu - uważa prof. Mariusz Fras

03.02.2021

Prezes NRA: Samorząd jest dla adwokatów, nie do zabawy w politykę

Prawnicy

Przed Naczelną Rada Adwokacką stoi szereg wyzwań - te najważniejsze to m.in. informatyzacja, wsparcie izb i poszczególnych adwokatów. Epidemia odcisnęła swoje piętno i na rynku usług prawnych i w kancelariach, samorząd powinien być więc tańszy, ale musi też spełniać swoje ustawowe obowiązki - mówi Prawo.pl adwokat Jacek Trela, obecny prezes NRA, ubiegający się o kolejną kadencję.

01.02.2021

Adwokat Helsztyńska: Mediacja szansą także w sądownictwie dyscyplinarnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mediacje powinny być szerzej wykorzystywane także w adwokackich postępowaniach dyscyplinarnych. Wiele z nich mogłoby się zakończyć ugodą, gdyby strony dostały odpowiednie, profesjonalne wsparcie. To co najpilniejsze to jednak informatyzacja, dygitalizacja akt, czyli wejście w XXI wiek - mówi Agnieszka Helsztyńska, nowa prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie.

31.01.2021

Adwokat Szmid: umowa o pracę, reklama - priorytety na kolejną kadencję

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Moja wiza adwokatury to umożliwienie adwokatom wykonywania zawodu w oparciu o umowę o pracę, uregulowanie możliwości reklamy i walka z nieuczciwą konkurencją. Od merytorycznej dyskusji środowiska oczywiście trzeba będzie zacząć i zaproponować dobre rozwiązania, podparte opiniami ekspertów - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat dr Kamil Szmid, kandydat na dziekana ORA w Warszawie.

30.01.2021

Zwolnienie od kosztów sądowych nadal jest problemem

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Już 18 lutego 2021 r. Sąd Najwyższy rozstrzygnie czy postanowienie o odmowie zwolnienia od kosztów sądowych – wydane na skutek wniosku o zwolnienie złożonego wraz z apelacją – jest zaskarżalne zażaleniem. Dotychczas koncepcja, że takie sprawy rozpoznaje się w jednej instancji występowała wyłącznie w odniesieniu do wniosku o zwolnienie od kosztów składanego razem ze skargą kasacyjną

30.01.2021

Prezes NRA: młodzi - adwokatki, adwokaci są nadzieją naszego zawodu

Prawnicy

Ta kadencja była szczególnie trudna, adwokatura mierzyła się i musi się mierzyć z wyzwaniem, które stawia przed nami pandemia ale też walczyć o prawidłowe funkcjonowanie sądownictwa. Wyszliśmy z tego wzmocnieni - mówił adwokat Jacek Trela prezes Naczelnej Rady Adwokackiej podczas sobotniego zgromadzenia izby warszawskiej.

30.01.2021

Nieuczciwa konkurencja jest też na rynku usług prawnych

Prawnicy Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Rynek usług prawnych od dawna nie należy do adwokatów. Prawdziwymi potentatami są firmy odszkodowawcze i windykacyjne. A i wśród zawodów prawniczych istnieje duża – czasem nieuczciwa – konkurencja. Niejednokrotnie mamy sprawy z zakresu zwalczania nieuczciwej konkurencji. A co w sytuacji kiedy naszym klientem będzie adwokat? Tutaj sytuacja zaczyna być bardziej złożona

30.01.2021

Prof. Zoll: Ukryte zmiany w kodeksach karnych psują prawo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzanie ważnych zmian w kodeksach karnych "przy okazji", poprzez doklejanie ich do zupełnie innych projektów, to praktyka niekonstytucyjna, wbrew dobrym standardom stanowienia prawa, to często próba ukrywania przed opinią publiczną kontrowersyjnych zmian - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, były rzecznik praw obywatelskich.

29.01.2021

Jabłoński: Wybór rzecznika dyscyplinarnego to opowiedzenie się za określonym modelem działania

Prawnicy

Chcę wprowadzić transparentne komunikowanie poglądów rzecznika, co do interpretacji poszczególnych przepisów etycznych, a zatem, co będzie uważane za delikt dyscyplinarny, a co nie. Ułatwi to adwokatkom i adwokatom wykonywanie zawodu. Muszą czuć, że są traktowani tak samo i że w przypadku podobnych zachowań będą traktowani równo. Nie chcę, by stąpali po etycznym polu minowym

27.01.2021

Mariusz Olężałek: Niebezpieczne zawieszenie biegu przedawnienia karalności czynu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wniesiony do Sejmu projekt przewiduje w czasie pandemii zawieszenie biegu przedawnienia karalności czynu i wykonania kary. Czy na pewno kolejny projekt poselski związany z COVID-19 jest prospołeczny oraz zgodny z zasadą demokratycznego państwa prawnego? - zastanawia się adwokat Mariusz Olężałek, dziekan Prawa i Administracji na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

20.01.2021

Kabański: Adwokatura potrzebuje sprawnego, aktywnego i skutecznego przywództwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przed adwokaturą zarówno na poziomie warszawskim, ale też ogólnopolskim stoi szereg wyzwań, związanych choćby z COVID-19, wzrostem konkurencji na rynku, czy nowymi technologiami. W zakresie zasad etyki ważne - choć kontrowersyjne - są takie punkty jak kwestia zakazu reklamy czy pracy na umowę - mówi adwokat dr Witold Kabański,

19.01.2021

Prof. Jan Widacki: Wielu skazanych to osoby niewinne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Amerykańcy naukowcy zajmujący się analizami pomyłek sądowych wyliczyli, że około 5 proc. skazań dotyczy osób niewinnych. Podejrzewam, że w Polsce odsetek pomyłek sądowych jest dużo większy. Gdyby nawet uznać, że wynosi on „tylko” 5 procent, to i tak liczba niewinnie skazanych jest ogromna - podkreśla prof. dr hab. Jan Widacki.

16.01.2021

Przepis o obrazie uczuć religijnych niejasny i nadużywany

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli dojdzie do skazania aktywistek oskarżonych o obrazę uczuć religijnych za plakat "tęczowej Maryi" będą one miały solidne podstawy do walki o swoje prawa w Strasburgu. Skazanie w takiej sprawie naruszałoby przepisy Kodeksu karnego, ale również postanowienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - uważa Łukasz Bucki,

14.01.2021

Brexit - uznawanie właściwości sądów według konwencji haskiej

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Koniec okresu przejściowego po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zbliża się wielkimi krokami. Jak rozwiązany będzie problem jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń od 1 stycznia 2021 r.? - zastanawia się adwokat Romana Piskuła. I wyjaśnia, że pod koniec września Wielka Brytania zdecydowała się przystąpić do konwencji haskiej o umowach dotyczących właściwości sądu.

30.12.2020

Urząd musi się "napracować" przy informacji przetworzonej, konieczny "interes społeczny"

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Jak wynika z orzecznictwa informacja przetworzona to taka, która nie istnieje w momencie złożenia wniosku o informację publiczną, lecz można ją wydobyć z dostępnych organowi danych, wykonując odpowiednie analizy i inną pracę. Co istotne, zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawo do informacji publicznej obejmuje także prawo do uzyskania informacji przetworzonej, w zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego.

26.12.2020

Zażalenie w przedmiocie zabezpieczenia powinien rozpoznawać sąd drugiej instancji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Rok po wejściu w życie największej od lat nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego trwają prace nad zmianami w tych przepisach. Reforma KPC nie usprawniła postępowania cywilnego tak jak zakładali to jej twórcy, a szereg przepisów stwarza wątpliwości interpretacyjne. W szczególności zmiany wymagają przepisy o zażaleniach oraz o uzasadnianiu postanowień - pisze dr Krzysztof Drozdowicz.

18.12.2020