W trakcie posiedzenia senatorowie w Komisji Praw Człowieka i zaproszeni goście będą mieli możliwość zadania pytań i wysłuchania odpowiedzi trojga kandydatów na urząd sędziego ETPC.

Czytaj też: Trzech kandydatów na polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Wybór w październiku

Wybór sędziego spośród trzech kandydatów przedstawionych przez Polskę jest zaplanowany w trakcie sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, która odbędzie się w dniach 30 września – 4 października 2024 r.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zobowiązało polskie władze do przedstawienia listy trzech kandydatów na sędziego ETPC do 24 sierpnia br.

Kadencja obecnego polskiego sędziego ETPC, prof. dr. hab. Krzysztofa Wojtyczka, zakończyła się 31 października 2021 r. Pełni on jednak swoje obowiązki do do czasu objęcia stanowiska przez nowego sędziego. Trzy listy kandydatów, przedstawione dotychczas przez Polskę na podstawie art. 22 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności postępowania w sprawie wyłonienia kandydatów, zostały odrzucone przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (9 kwietnia 2021 r., 24 stycznia 2022 r. i 27 stycznia 2023 r.). Pierwsza lista została odrzucona z powołaniem się na niezgodność krajowej procedury wyłonienia kandydatów ze standardami wymaganymi przez Zgromadzenie.

Dwie pozostałe listy zostały odrzucone, ponieważ „nie wszyscy kandydaci spełniają wymogi wyboru na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazane w art. 21 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności”.

Przejrzystość procedury

W celu zapewnienia przejrzystości procesu wyłaniania kandydatów oraz umożliwienia członkom Senatu i Sejmu RP poznania osób zgłaszanych przez władzę wykonawczą do Rady Europy.

Przesłuchanie publiczna ma także na celu zwiększenie roli organizacji pozarządowych w procesie ich wyłaniania w „Regulaminie wyłaniania kandydatów z ramienia RP na urząd Sędziego ETPC” .

Do udziału w posiedzeniu komisji zaproszeni zostali przedstawiciele organizacji pozarządowych uczestniczących w międzyresortowym Zespole ds. Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz wyznaczeni jako obserwatorzy rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami, senatorowie, posłowie-członkowie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, delegacja Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, członkowie Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów z ramienia Rzeczypospolitej Polskiej na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego.