Kamiński i Wąsik ostatecznie dzielą Sąd Najwyższy

Wymiar sprawiedliwości

To już nie konflikt, a wojna - tak sędziowie SN komentują to, co stało się w sprawie odwołań Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika od wygaszenia im mandatów poselskich. "Starzy" sędziowie nie mają wątpliwości, że decyzje, które zapadły, są niezgodne z przepisami i dowodzą tego, że "nowy" skład działa zgodnie z wolą polityczną. "Nowi" uważają, że wszystko przebiega zgodnie z ustawą. A prawnicy podkreślają, że oto mamy... dwa Sądy Najwyższe, które wydają sprzeczne ze sobą orzeczenia.

05.01.2024

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uważa, że prawo łaski ws. Wąsika zastosowano skutecznie

Skutki prawomocnego wyroku skazującego zostały zniesione przez zastosowanie prawa łaski; ważności bądź skuteczności aktu łaski nie może weryfikować ani SN, ani TK - oceniła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN, decydując ws. mandatu poselskiego Macieja Wąsika. Izba w czwartek uchyliła postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła.

04.01.2024

144 prokuratorów odwołanych z delegacji do Prokuratury Krajowej i regionalnych

Prokuratura

94 prokuratorów prokuratur rejonowych i okręgowy z Prokuratury Krajowej oraz 50 prokuratorów prokuratury rejonowej wróci z prokuratur regionalnych do swoich macierzystych jednostek - Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar zdecydował o zakończeniu ich delegacji. Informacje przekazało MS, a uzasadnieniem jest m.in. "trudna sytuacja kadrowa jednostek organizacyjnych najniższego szczebla".

04.01.2024

Decyzja o wygaśnięciu mandatu posła Wąsika uchylona, ale przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej

Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego zdecydowała w czwartek, na posiedzeniu niejawnym, o uchyleniu postanowienia marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Macieja Wąsika, byłego wiceszefa CBA. 10 stycznia sprawą ma zająć się... Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

04.01.2024

Prokurator Krajowy sam odejść nie chce, a przepisy w jego odwołanie włączają prezydenta

Prokuratura

Nowy minister sprawiedliwości Adam Bodnar miał już dwa razy zwracać się do Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, by ten zrezygnował dobrowolnie z zajmowanego stanowiska. Za każdym razem miał jednak usłyszeć odmowę. A zgodnie z obowiązującymi przepisami do odwołania Prokuratora Krajowego potrzebna jest zgoda prezydenta i to, od września br., pisemna. Czy jest jednak konieczna? Opinie prawników są mocno podzielone.

04.01.2024

Regulamin nie jest skutecznym narzędziem do porządków w sądach - alarmują sędziowie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Projekt zmian w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych, zaproponowany już przez nowego ministra, miał być szybkim sposobem na uporządkowanie sprawy wyłączenia neo-sędziów oraz zachęcenia sędziów do stosowania prawa europejskiego. Sędziowie, w tym także Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, mają do propozycji zastrzeżenia. Głównie sprowadza się do tego, że kwestie te nie powinny być regulowane regulaminem, a jego nadużycie może uderzać w niezawisłość sędziowską.

04.01.2024

Łukasz Piebiak, b. wiceminister sprawiedliwości odwołany z delegacji w IWS

Wymiar sprawiedliwości

Były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak został odwołany z delegacji do Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości przez MS, co z kolei może oznaczać powrót do orzekania w stołecznym sądzie rejonowym. Z Instytutem związany był od czerwca 2020 r., wcześniej złożył rezygnację ze stanowiska w MS po ujawnieniu tzw. afery hejterskiej.

03.01.2024

W najbliższych dniach scenariusz dotyczący Trybunału Konstytucyjnego

Wymiar sprawiedliwości

Jeszcze w tym tygodniu minister sprawiedliwości Adam Bodnar ma przedstawić scenariusz postępowania, również w sprawie Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział premier Donald Tusk. Jak wyjaśnił, do rozstrzygnięcia jest m.in. termin przedstawienia uchwały sejmowej w sprawie TK. Na razie każde orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest publikowane w Dzienniku Ustaw z adnotacją, że wyroki zostały wydane z naruszeniem podstawowej zasady dotyczącej wyboru sędziów.

03.01.2024

Izba Pracy Sądu Najwyższego 10 stycznia zajmie się odwołaniami szefów CBA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

10 stycznia, na posiedzeniach niejawnych Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych rozpozna odwołania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w sprawie wygaszenia ich mandatów poselskich. W składzie orzekającym w sprawie Wąsika jest trzech neosędziów. Obaj byli szefowie CBA zostali skazani - 20 grudnia, przez Sąd Okręgowy w Warszawie na dwa lata bezwzględnego więzienia. Toczy się o to jednak spór, bo m.in. prezydent uważa, że cały czas obowiązywało zastosowane przez niego ułaskawienie.

03.01.2024

Sprawiedliwość naprawcza - Wyzwania dotyczące kontaktu z osobami doświadczonymi wojną

Wymiar sprawiedliwości

Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się ci, którzy kontaktują się z osobami, które doświadczyły wojny - na to pytanie będą starali się odpowiedzieć uczestnicy webinaru organizowanego przez Project Sunflowers i International Center for MultiGenerational Legacies of Trauma, który odbędzie się 8 stycznia 2024 r., o godz. 19:00.

03.01.2024

Dwie nowe skargi nadzwyczajne o kredyt i pożyczkę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty

Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand skierował do Sądu Najwyższego dwie skargi nadzwyczajne od nakazów zapłaty. Jedna sprawa dotyczy umowy o dewizowy kredyt mieszkaniowy a druga – odsetek od umowy pożyczki konsumenckiej. Zdaniem prokuratora sąd nie uwzględnił konsumenckiego charakteru sprawy i zaniechał zbadania z urzędu, potencjalnie nieuczciwego charakteru zapisów umowy, z której wynikało zobowiązanie.

03.01.2024

Prezydent nie król, ale krytykować go wolno z umiarem

Znieważenie głowy państwa jest nadal przestępstwem, ściganym z oskarżenia publicznego. Część prawników opowiada się jednak za uchyleniem tego przepisu, tym bardziej, że ETPCz w swoich orzeczeniach kwestionował podobne rozwiązania obowiązujące w innych krajach. Zgodni są jednak, że przedstawiciele zawodów zaufania publicznego powinni ważyć słowa, a jeśli przekroczą granice - odpowiadać dyscyplinarnie.

03.01.2024

Wojna z ławnikami w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich dniach grudnia 2023 roku zebrała się w Warszawie w gmachu Sądu Najwyższego Rada Ławnicza SN. Przyjęła uchwałę, w której zaopiniowano negatywnie wniosek I prezes SN o odwołanie ławnika SN Przemysława Wiszniewskiego na tle jego udziału w demonstracji ówczesnej opozycji 4 czerwca br. Wnioski o odwołanie dotyczą także kolejnych 12 ławników, którzy nie chcą orzekać z „nowymi” sędziami. W obronie ławników stanęło siedmiu sędziów powołanych przed 2017 rokiem

03.01.2024

Po ustawie Kamilka czas na penalizację uporczywego utrudniania kontaktów z dzieckiem

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W nowym roku będą wchodzić w życie nowe obowiązki m.in. dla szkół związane z ochroną dzieci przed różnego rodzaju przemocą. Część prawników uważa jednak, że przyszedł też czas na penalizację uporczywego utrudniania kontaktów z dzieckiem, bo choć wiele osób temu zaprzecza - alienacja rodzicielska ma się w Polsce nadal dobrze. Kara miałaby być taka jak np. w przypadku niealimentacji - grzywna, ograniczenie wolności lub do dwóch lat pozbawienia wolności.

03.01.2024

RPO: Niepilnowany więzień nie może się uwolnić

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skazany samodzielnie oddalił się z miejsca zatrudnienia podczas pracy poza zakładem karnym. Został skazany przez sąd za tzw. samouwolnienie, mimo że nie był kontrolowany. Takiego przestępstwa można było w tym czasie dopuścić się jednak tylko w sytuacji faktycznej izolacji w miejscu zamknięcia lub będąc pod strażą czy dozorem – uważa Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich i składa kasację na korzyść skazanego.

02.01.2024

Radcy pozytywnie o projekcie rozporządzenia ws. wyłączenia neosędziów

Wymiar sprawiedliwości

W polskim wymiarze sprawiedliwości trwa kryzys konstytucyjny. Przywracanie praworządności musi odpowiadać standardom państwa konstytucyjnego, co jednak nie wyklucza stosowania nadzwyczajnych w pewnej mierze środków naprawczych, z uwzględnieniem istniejącego kryzysowego stanu wyższej konieczności ustrojowej - wskazuje w opinii do projektu rozporządzenia zakładającego, że tzw. neosędzia nie będzie mógł rozpatrywać wniosku o wyłączenie neosędziego, Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych.

02.01.2024

W mediach szybkie zmiany, w sądownictwie szykuje się dłuższa batalia

Wymiar sprawiedliwości

Dwie ważne uchwały - jedną dotyczącą mediów, drugą Krajowej Rady Sądownictwa przyjął przed świętami Sejm. Po pierwszej z nich zapadły już konkretne decyzje kadrowe w mediach, druga spowodowała podział nawet wśród konstytucjonalistów, bo część z nich uważa, że jest rezolucją i nie wywołuje skutków prawnych. Zgodni są natomiast, że trzeba i to w miarę szybko, rozwiązać problem wymiaru sprawiedliwości, bo trwający pat uderzy w obywateli i ich prawo do sądu. Pytanie jedynie co zrobić z KRS?

02.01.2024

Ważność wyborów parlamentarnych ogłosi nie-sąd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na 11 stycznia przyszłego roku został wyznaczony termin posiedzenia całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w sprawie ważności wyborów parlamentarnych z 15 października. SN sprawdza protesty wyborcze, które dotyczą głównie przerwania ciszy wyborczej lub głosowania po północy, tj. 16 października. Problem jednak w tym, że Izba ta nie ma statusu sądu i powinna przestać orzekać. Ale nie ma innego organu, który by przejął te kompetencje.

30.12.2023

Dobre i złe przepisy w 2023 roku

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

2023 był kolejnym rokiem licznych zmian prawa. Do najgorszych przepisów należy zaliczyć: nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, te dotyczące obliczania składki zdrowotnej od dochodów przedsiębiorców oraz regulacje o darmowych lekach dla dzieci i seniorów. Plusem są fundacje rodzinne oraz zmiany, dzięki którym więcej obdarowanych i spadkobierców skorzysta ze zwolnienia z podatku.

30.12.2023

Wyrównania dla prokuratorów także za lata 2021-2022? Minister Bodnar widzi potrzebę uregulowania

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokuratorzy kierują do sądów coraz więcej pozwów dotyczących ustalania podstawy swoich wynagrodzeń za 2021 i 2022 r. na podstawie ustaw okołobudżetowych a nie Prawa o prokuraturze. W roku 2023 było tak samo, ale zostało to uregulowane niedawną nowelą okołobudżetówki. Podczas posiedzenia Krajowej Rady Prokuratorów, Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, zapowiedział, że będzie chciał porozmawiać z ministrem finansów o systemowym uregulowaniu kwestii dwóch wcześniejszych lat.

29.12.2023