Notariusze potwierdzili już ponad 800 tys. spadków

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Od 10 lat sprawę spadkową, czyli stwierdzenie kto jest spadkobiercą, można przeprowadzić w sądzie albo u notariusza, aby uzyskać sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo notarialny akt poświadczenia dziedziczenia. Przez 10 lat notariusze przeprowadzili już ponad 800 tysięcy spraw spadkowych.

30.07.2019

Ferretti Bębenek i Partnerzy doradcą japońskiego inwestora 

Prawnicy

Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych Ferretti Bębenek i Partnerzy doradzała japońskiemu inwestorowi Saraya.Co.Ltd w Osace oraz spółkom z jego grupy przy nabyciu większościowego pakietu udziałów V.Laboratories sp. z o.o. w Warszawie. Japońska firma nabyła większościowy pakiet udziałów w polskiej spółce.

30.07.2019

Dentons pomagał przy największym w Europie zakupie autobusów ekologicznych

Samorząd terytorialny Prawnicy Zamówienia publiczne

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie kupią za 400 mln zł 130 przegubowych, elektrycznych autobusów niskopodłogowych. To największy zakup ekologicznych pojazdów dla publicznego transportu zbiorowego w Europie - poinformowała kancelaria Dentons, która doradzała przy tym przetargu.

29.07.2019

KRS zatwierdza przeniesienie sędziego Bilińskiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Decyzja prezesa warszawskiego sądu rejonowego Macieja Mitery o przeniesieniu sędziego Łukasza Bilińskiego z wydziału karnego do rodzinnego jest prawidłowa - stwierdziła Krajowa Rada Sądownictwa. I oddaliła odwołanie Bilińskiego od tego postanowienia, chociaż za sprzeczne z prawem uznała je prezes stołecznego Sądu Okręgowego.

29.07.2019

Polski rząd za przeglądem praworządności w państwach UE

Wymiar sprawiedliwości

Zaproponowany przez nową szefową Komisji Europejskiej przegląd praworządności we wszystkich państwach Unii Europejskiej to dobre rozwiązanie - ocenił w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. I dodał, że według niego kwestia praworządności "rozwija się korzystnie dla Polski".

29.07.2019

Minister Piebiak przeciwny senackiemu projektowi w sprawie kosztów dojazdu strony

Prawo cywilne

W senackim projekcie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego proponuje się, by sąd mógł zasądzić na rzecz tej strony, która wygrała sprawę zwrot całości kosztów dojazdu do sądu oraz równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie. Dotyczyć to miałoby też nieprofesionalnego zastępcy procesowego.

28.07.2019

Sąd drugim domem… pieniacza

Wymiar sprawiedliwości

Większość stron zagląda do sądu tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Niektórzy jednak uczynili sobie z sądu stałe miejsce "wędrówek", do którego regularnie podążają z plikami dokumentów – często wielostronicowymi, pisanymi drobnym maczkiem. Powtarzają w nich już wcześniej podniesione argumenty. To zmora wymiaru sprawiedliwości.

27.07.2019

Prezes UODO: Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - konieczna

Prawnicy Prawo rodzinne RODO

W jednym z przepisów w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie pojawia się określenie dostęp do „innych dokumentów”, co komplikuje urzędom miast i gmin zapewnienie wgląd w dokumentację potrzebną do założenia „Niebieskiej Karty”, do której mają dostęp zarówno ofiary przemocy w rodzinie, jak i jej sprawcy - zauważył Jan Nowak, prezes UODO.

27.07.2019

Konkurs na wolne stanowiska w Izbie Dyscyplinarnej SN trwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jest sześć nieobsadzonych stanowisk sędziego. Od momentu ogłoszenia zgłosiły się trzy osoby, z tym, że dwie z nich Krajowa Rada Sądownictwa odrzuciła w poprzednim konkursie. Są to pracownik naukowy, a także dwóch sędziów - cywilista i karnista.

26.07.2019

Kancelarie skorzystają z niższych opłat za energię

Prawnicy

Niektóre kancelarie adwokackie, radcowskie i notarialne mogą zostać objęte zamrożeniem cen energii. Do 29 lipca powinny jednak złożyć oświadczenia zakładom energetycznym. Gwarantuje im to nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym.

26.07.2019

Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości: Sprawa sędziego to nie problem ONZ

Prawnicy

Groteską nazwał rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości wezwanie rządu polskiego przez funkcjonariusza ONZ do wyjaśnień w sprawie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego. Sędzia orzekł o uwolnieniu podejrzanego o popełnienie przestępstwa przeciwko moralności. - Ta sprawa leży "całkowicie poza zakresem kompetencyjnym ONZ" - dodał.

25.07.2019

Sędzia Przymusiński: Sytuacja sędziego Bilińskiego - bez wyjścia

Prawnicy

Krajowa Rada Sądownictwa ma dziś procedować w sprawie sędziego Łukasza Bilińskiego, który wbrew swojej woli miał być odsunięty od orzekania w wydziale karnym - informuje rzecznik SSP "Iustitia Bartłomiej Przymusiński. Decyzja prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie sędzi Joanny Bitner uchyliła tę decyzję sędziego Mitery.

25.07.2019

SN: O odszkodowaniu dla pracownika - z ławnikami czy bez?

Prawo cywilne Prawo pracy

Pierwszy Prezes SN skierował pytanie prawne do składu siedmiu sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, dotyczące składów orzekających w sprawach o roszczenia z tytułu nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy.

25.07.2019

Sędzia Zaradkiewicz chce wyłączenia I Prezes SN, rzecznika dyscyplinarnego i 10 członków kolegium SN

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia SN Kamil Zaradkiewicz wniósł o wyłączenie rzecznika dyscyplinarnego SN i jego zastępcy oraz wyłączenie i powstrzymanie się od wykonywania jakichkolwiek czynności w tym zakresie przez tych sędziów SN zasiadających w Kolegium, którzy są objęci wyrokiem TK z 2017 r. To jego odpowiedź na wniosek Małgorzaty Gersdorf w sprawie postępowania dyscyplinarnego.

24.07.2019

Fundacja Helsińska: Sędziowie pod presją

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany wprowadzane w ostatnich latach nie usprawniły pracy sądów, a wręcz przeciwnie - doprowadziły do narastających konfliktów i antagonizowania środowiska sędziowskiego – wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

24.07.2019

Prokurator Parchimowicz: Delegacje pod presją osłabiają prokuraturę

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Delegacje bez zgody prokuratora to forma wywierania presji na pozostałych śledczych - bo są nie tylko karą dla delegowanego, ale też wzbudzają strach w pozostałych, którzy to obserwują. Przenoszeni prokuratorzy są przy tym całkowicie bezbronni. Pomóc mogłoby choćby wprowadzenie możliwości odwołania się do przełożonego - mówi w rozmowie z Prawo.pl prokurator Krzysztof Parchimowicz, prezes Lex Super Omnia.

24.07.2019

Prawnicy: Opamiętajcie się nienawistnicy!

Prawnicy

Najpierw atakowani byli uchodźcy, od dwóch lat - sędziowie. Dzisiaj słowem i czynem atakuje się środowisko LGBT, jutro może przyjść kolej na adwokatów i radców. Przybywa grup, które "z zasady" są znieważane. Co na to prawnicy?

24.07.2019

Komisja Europejska uczy jak stosować dyrektywę o niedozwolonych klauzulach

Prawo cywilne Rynek i konsument

112 stron liczą wytyczne przygotowane przez Komisję Europejską, dotyczące stosowania dyrektywy w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Eksperci przyznają, że to bardzo ważny dokument, mimo że ma charakter wyłącznie informacyjny, a nie wiążący.

24.07.2019