I prezes SN apeluje o pilne działania ustawodawcze, by zlikwidować konflikt wokół sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Chciałabym ponownie wezwać władze publiczne, które dysponują inicjatywą ustawodawczą, do pilnego podjęcia stosownych działań ustawodawczych. Są one konieczne w celu normalizacji sytuacji i likwidacji tego wielkiego konfliktu wokół wymiaru sprawiedliwości - podkreśliła Małgorzata Manowska I prezes SN. I dodała, że reakcja musi być szybka, ale wyważona by nie eskalować sporu.

19.09.2021

Jubileusz "Iustitii": Sędziowie płacą wysoką cenę za walkę o praworządność

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie, którzy kwestionują legalność działań KRS oraz zadają pytania prawne i prejudycjalne płacą za to ogromną cenę: akcja hejterska, nękanie postępowaniami dyscyplinarnymi, karnymi i immunitetowymi - mówił podczas gali z okazji XXXI-lecia Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", prof. Krystian Markiewicz. Natomiast prof. Adam Strzembosz ocenił, że prawda jest po stronie sędziów i to właśnie oni realizują zasady praworządności, a nie ci, którzy ich negatywnie oceniają.

19.09.2021

Ruszają e-licytacje z nieruchomości, ale nie we wszystkich sprawach

Wymiar sprawiedliwości

Od 19 września obowiązują przepisy umożliwiające e-licytację z nieruchomości. Mają dać szanse na znaczne przyspieszenie procedury, tyle że w dużym zakresie pozostaną na razie martwe. Nadal obowiązują bowiem "tarczowe" ograniczenia i nie można licytować lokalu, w którym dłużnik mieszka. Nadal zakazana jest w takich przypadkach eksmisja.

19.09.2021

Nagrody Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia rozdane

Wymiar sprawiedliwości

Hanna Waśko w kategorii obywatel-obrońca praworządności, Mariusz Jałoszewski - w kategorii dziennikarz i sędzia Yavuz Aydin - w kategorii prawnik są laureatami tegorocznej nagrody Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Przyznawana jest ona osobom, które wyróżniły się działaniami na rzecz propagowania zasad praworządności wśród obywateli oraz obrony praworządności na świecie.

18.09.2021

Iustitia apeluje o respektowanie orzeczeń i zmianę przepisów o KRS

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" obchodzi właśnie swoje 31-lecie. W uchwale przyjętej przez Nadzwyczajne Zebrania Delegatów apeluje o jak najszybsze podjęcie prac nad nową ustawą o KRS oraz regulacją dotyczącą odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, zgodną z konstytucją i prawem międzynarodowym oraz wzywa do wykonania wyroków TSUE i ETPC.

18.09.2021

Odmowa ustanowienia pełnomocnika z urzędu nie zawsze ogranicza prawo do obrony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Złożenie wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu nie oznacza jeszcze, że zostanie on automatycznie uwzględniony. Strony mogą wnosić zażalenie na wydane postanowienie bądź składać ponowne wnioski w tym przedmiocie, o ile powołują się na nowe okoliczności. Z orzecznictwa sądów wynika, że o pozbawieniu możliwości obrona można mówić wtedy gdy strona swoim zachowaniem wykazuje nieznajomość reguł postępowania lub nieporadność.

18.09.2021

Na reklamę za wcześnie, ale adwokaci szykują się do walki o rynek - przyjęli uchwały programowe

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wbrew oczekiwaniom adwokatów warszawskich, nie udało się podczas krajowego zjazdu przyjąć uchwały, która obligowałaby NRA do prac nad zniesieniem zakazu reklamy. Mają być za to podejmowane działania w celu poprawy wizerunku adwokatury i adwokatów. Przepadły też projekty dotyczące zniesienia zakazu umowy o pracę - NRA ma natomiast pracować nad uelastycznieniem współpracy między adwokatami i kancelariami

17.09.2021

MS wraca z nowelą kodeksu karnego - pijany kierowca może stracić auto, 14-latek trafić "za kraty" na 30 lat

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje m.in. wyeliminowanie kary 25 lat więzienia i zastąpienie jej 30 latami, wprowadzenie możliwości zakazu warunkowego zwolnienia przy orzekaniu przez sąd dożywocia, zaostrzenie kar dla pijanych lub odurzonych kierowców, w tym nawet przepadek auta. Chce też, by 14-latek za niektóre rodzaje zabójstwa odpowiadał jak dorosły i zaostrza karę za nieumyślne spowodowanie śmierci - do ośmiu lat.

17.09.2021

Adwokat Kamalski na miejsce prof. Kieresa w TK

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Anita Czerwińska, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości poinformowała, że partia zgłosiła w piątek kandydaturę Krzysztofa Kamalskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Zarządzony przez marszałek sejmu termin zgłaszania kandydatów miejsce zwolnione 23 lipca br. przez prof. Leona Kieresa upływa właśnie tego dnia o godz. 20. Kandydat jest adwokatem prowadzącym kancelarię w Warszawie.

17.09.2021

Umowa o pracę i reklama - szykuje się spór na Krajowym Zjeździe Adwokatów

Na rozpoczynającej się właśnie programowej części Krajowego Zjazdu Adwokatury tematy umowy o pracę i reklamy mogą grać pierwsze skrzypce. Adwokaci - szczególnie z Warszawy - chcą zmian i to pilnie, bo sytuacja na rynku usług prawnych nie jest najlepsza. Problem jednak w tym, że to co jest atrakcyjne z punktu widzenia stolicy, w małych miejscowościach traci urok. Jedno jest pewne - szykuje się gorąca dyskusja.

17.09.2021

Sędzia Żurek na razie bez zawieszenia za odmowę orzekania z nominatami nowej KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia nie może uzależniać wykonywania swoich obowiązków od tego, czy inna osoba zajmuje stanowisko sędziowskie w tym samym sądzie - stwierdziła prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, ale poinformowała, że nie zamierza zarządzić przerwy w pełnieniu przez sędziego Waldemara Żurka czynności. Czy będzie reakcja ministra, jak w przypadku sędziego z Częstochowy?

16.09.2021

MS po wyroku NSA ujawnia algorytm Systemu Losowego Przydziału Spraw

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło algorytm Systemu Losowego Przydziału Spraw (SLPS), wdrożonego w sądach powszechnych w 2018 r. To efekt wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego po skardze Fundacji Moje Państwo. Przy okazji resort zapewnił, że system gwarantuje całkowicie losowy przydział składów orzekających do poszczególnych spraw i ujawnił, że od 2018 r. przydzielono sędziom w ten sposób ponad 15 mln spraw.

16.09.2021

Coraz większy rozłam w Izbie Cywilnej SN - nadal nie ma kandydatów na prezesa

Wymiar sprawiedliwości

W czwartek 16 września 2021 roku doszło do zerwania kworum wymaganego przy wyborze kandydatów na Prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Kolejne posiedzenie w celu wyboru kandydatów na Prezesa Izby zwołano na 27 września. Nowy Regulamin SN w trzecim etapie zapewne pozwoli wybrać prezesa kierującego tą Izba, gdyż wymagane kworum to tylko 1/3 jej członków.

16.09.2021

Covid kiedyś się skończy, a posiedzenia niejawne stają się sądowym standardem

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Propozycja niby niewielkiej zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, to zdaniem wielu sędziów podstawa do tego, by sądy mogły nadużywać posiedzenia niejawnego. By rozprawa była jawna, strona będzie musiała, i to w pierwszym piśmie procesowym, złożyć wniosek o wysłuchanie na niej. Ratunkiem będą też przepisy szczególne, ale sędziowie nie mają wątpliwości, że czasowe odejście od rozpraw jawnych zostanie z sądami na stałe.

16.09.2021

20 września wyniki konkursu na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji

Wymiar sprawiedliwości

Prawie pół tysiąca prac zgłoszono w tym roku do konkursu organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości na plakat promujący obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji i Tygodnia Mediacji. Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży, a jego celem jest promocja alternatywnych do procesu sądowego sposobów rozwiązywania sporów. Na nagrodę publiczności można jeszcze głosować.

16.09.2021

Posłowie analizują wystąpienie do premiera ws. pracowników sądów i prokuratur

Wymiar sprawiedliwości

Sejmowa komisja sprawiedliwości rozważy skierowanie wystąpienia do premiera w sprawie sytuacji pracowników sądów i prokuratur. W środę przez ponad trzy godziny o sytuacji tej grupy zawodowej dyskutowali posłowie z komisji, związkowcy i przedstawiciele resortu sprawiedliwości. Projekt dezyderatu jest gotowy.

15.09.2021

Przewodnicząca KE: Wyroki TSUE wiążące w każdym państwie członkowskim

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Prawo do niezawisłego sądownictwa, prawo do równości przed prawem – każdy, w całej Europie, musi mieć możliwość powoływania się na te prawa, niezależnie od tego, czy należy do większości czy do mniejszości - stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I podkreśliła, że wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące i wykonywane w każdym państwie członkowskim Unii.

15.09.2021

Sędziowie odmawiają orzekania z nominatami nowej KRS, władza wzmaga represje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odmowa ferowania wyroków z sędziami powołanymi przez nową Krajową Radę Sądownictwa - według jednych sędziów jest złamaniem prawa, a według innych - prawidłowym stosowaniem tego prawa i dużą odwagą. Zdaniem tych drugich, orzeczenia wydane w wadliwej procedurze i przez osoby, które nie są sędziami, traktowane będą przecież jako nieistniejące.

15.09.2021

MS chce ukrócić pisma procesowe "pisane na kolanie", ale ogranicza... prawo do sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Pełnomocnicy też ludzie, więc pisma procesowe piszą różnie. Zdarza się, że są obszerne, a wniosków dowodowych trzeba się w nich doszukiwać. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje więc rozwiązanie - wnioski dowodowe mają być wyraźnie wyodrębnione, a nie tylko zawarte w uzasadnieniu. W przeciwnym razie sąd ma ich nie brać pod uwagę. Prawnicy alarmują, że taki formalizm uderzy w obywateli.

15.09.2021

Elżbieta Piotrowska-Albin zgłoszona do nagrody Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA

Wymiar sprawiedliwości

Elżbieta Piotrowska-Albin, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia została zgłoszona do nagrody w kategorii „obrońca praworządności nie będący dziennikarzem ani prawnikiem”, za szereg projektów realizowanych w ramach Fundacji - m.in. szkolenia dla sędziów z zakresu prawa unijnego, standardów aktywności w przestrzeni publicznej, symulowane rozprawy, czy akcje przeciw mowie nienawiści.

14.09.2021