Prawo.pl
Krajowa Rada Radców Prawnych chce stworzyć dla aplikantów jednolity w całym kraju system, który uprości m.in. zapisy na wstępny egzamin. Rekrutacja to pierwszy krok, bo narzędzie ma być rozbudowywane o nowe e-funkcjonalności ułatwiające życie aplikantom, ale też samym izbom, które za odpowiadają za aplikację. Tyle że od papieru nadal nie da się uciec - i to zarówno z powodu przepisów, jak i braku integracji baz danych.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
02.08.2023
Strefa aplikanta
Frankowicze procesujący się z Getin Noble Bankiem, którzy otrzymali wcześniej zgodę sądu na zawieszenie spłat rat kredytu, stoją przed dylematem, czy muszą powrócić do spłacania rat czy też nie. Zdania na ten temat są podzielone nawet wśród pełnomocników. Istotne jest również to, czy frankowicz spłacił już kapitał i rozliczył się z niego z bankiem, czy pozostała mu wierzytelność do spłacenia.
Regina Skibińska
02.08.2023
Kredyty frankowe
Wydaje się, że pożądanym krokiem byłoby wprowadzenie obowiązku zawiadomienia osób, których dane znajdują się we wniosku  o wpis lub zmianę wpisu, przynajmniej o treści przedmiotowego wniosku i umożliwienie im zajęcia stanowiska w tej sprawie. Nowelizacji wymagałyby zatem przepisy o postępowaniu rejestrowym - piszą dr hab. Magdalena Kowalewska-Łukuć i Joanna Zawrotna, radca prawny z Kancelarii Filipiak Babicz Legal.
Joanna Zawrotna Magdalena Kowalewska-Łukuć
01.08.2023
Spółki Prawo gospodarcze
Smutna polska rzeczywistość aresztowa zadomowiła się w sprawach karnych gospodarczych. Z perspektywy obrony trudno jest zrozumieć, dlaczego analizy dawno już zabezpieczonych dowodowo faktur czy dokumentów z KRS-u wymagają izolowania w areszcie śledczym, ale skoro takie argumenty wystarczą, to nie dziwi, że prokuratorzy się na nie ochoczo powołują - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.
Mikołaj Kozak
01.08.2023
Prawo karne
Do niedawna, razem z upadłością dłużnika, poszczególni jego wierzyciele tracili możliwość wytaczania i popierania skargi pauliańskiej, a uprawnienia te przejmował syndyk. Uchwała Sądu Najwyższego z 1 czerwca 2023 roku pokazała jednak, że nic nie jest czarno-białe. Skarga wciąż sprawia poważne trudności interpretacyjne - piszą Bartosz Sierakowski oraz Wojciech Pustelnik z Kancelarii Zimmerman Sierakowski i Partnerzy.
Bartosz Sierakowski Wojciech Pustelnik
01.08.2023
Prawo cywilne
Resort rozwoju proponuje, by przeprowadzać rewizję prawa wpływającego na działalność gospodarczą cyklicznie, co cztery lata, w formie oficjalnego dokumentu. Prawnicy oceniają jednak, że nie wpłynie to realnie ani na jakość tworzonego prawa, ani na poprawę sytuacji przedsiębiorców - głównie ze względu na częstotliwość przeprowadzania analiz i brak sankcji za ewentualne niedopełnienie tego obowiązku.
Inga Stawicka
01.08.2023
Rynek Prawo gospodarcze
Dwie godziny spędzone w aucie po zatrzymaniu przez policję, pięciogodzinne sprawdzanie dokumentów – takie sytuacje zdarzają się aktywistom działającym w różnych obszarach. W wielu przypadkach przedłużające się nadmiernie legitymowanie przez funkcjonariuszy można traktować jako zatrzymanie i to ze wszystkimi jego konsekwencjami.
Regina Skibińska
01.08.2023
Prawo karne
Sędzia sądu wojskowego zwolniony z zawodowej służby wojskowej, który pozostaje na stanowisku sędziego w dniu wejścia w życie ustawy, przechodzi z tym dniem w stan spoczynku – to przepis ustawy nowelizującej kodeks cywilny. Dotyczy tylko Piotra Raczkowskiego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.07.2023
Prawnicy
Forum Związków Zawodowych, w tym m.in. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP postulowało podwyżki wynagrodzeń pracowników od 1 lipca 2023 r. o 20 proc. i o kolejne 24 proc. od 1 stycznia 2024 r. Ponieważ nie zostało to spełnione szykują się do wrześniowych protestów. Terminy mają być wkrótce ogłoszone, a związkowcy wzywają do pełnej mobilizacji i masowego uczestnictwa.
Patrycja Rojek-Socha
31.07.2023
Prokuratura
Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która czeka obecnie na podpis prezydenta reguluje to, co w ocenie prawników zajmujących się prawami dzieci, powinno zostać uregulowane już dawno, czyli wysłuchanie dziecka. Co istotne, potrzebna będzie jego zgoda, a sędzia jeśli odstąpi od takiej czynności, będzie musiał wskazać w protokole przyczynę.
Patrycja Rojek-Socha
31.07.2023
Wymiar sprawiedliwości
Wymiar sprawiedliwości potrzebuje sprawnych i niezależnych prokuratorów. Sam prokurator, oskarżyciel publiczny, powinien być na sali sądowej. To puste miejsce, które dopuszczają obowiązujące przepisy, jest czymś nieakceptowalnym także z perspektywy oskarżonego. Zaburza przekonanie, że sąd ma być arbitrem, którego jedyną rolą jest sądzenie - mówi dr Maciej Fingas, adwokat, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki na Uniwersytecie Gdańskim.
Patrycja Rojek-Socha
31.07.2023
Prokuratura
Od ponad roku funkcjonuje usługa newslettera Krajowego Rejestru Sądowego, która miała pomóc przedsiębiorcom zwiększyć kontrolę nad ewentualnymi niepożądanymi zmianami, które były wprowadzane do systemu bez ich wiedzy. I choć prawnicy oceniają, że sam pomysł był dobry, to rozwiązanie nie działa w praktyce, bo niewiele osób w ogóle z niego korzysta. Konieczne są również dalsze zmiany, bo sam newsletter nie zapobiegnie kradzieżom spółek.
Inga Stawicka
31.07.2023
Spółki
Jeśli z kodeksu karnego wypadną przepisy o karaniu zniesławienia więzieniem, będzie to prawdziwy przełom. Chodzi o słowa, które mogą poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Przepis jest często stosowany represyjnie, bywa kneblem nakładanym obywatelom, którzy kontrolują procesy decyzyjne. Prawnicy wskazują jednak także na problemy, jakie mogą powstać po jego wykreśleniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.07.2023
Podczas piątkowego posiedzenia Senat rozpatrywał łącznie kilkadziesiąt ustaw. Do części z nich zaproponowano istotne poprawki. Senatorowie rozpatrzyli m.in.: ustawę o rewitalizacji Odry, nowelizację ustawy o OZE, o systemie kaucyjnym opakowań, Centralnej Informacji Emerytalnej i refundacji leków. Część ustaw senatorowie odrzucili w całości.
Inga Stawicka PAP
28.07.2023
Nowe przepisy kodeksu postępowania cywilnego przewidują dalszą elektronizację sądownictwa. Niektóre przepisy, dotyczące rozpraw drogą elektroniczną idą w dobrym kierunku. Ale są i takie, które nie przewidują, by w tych posiedzeniach online mogła zdalnie brać udział publiczność, w tym media oraz osoby zaufania. Nie jest to dobre rozwiązanie, podobnie jak jednoosobowe orzekanie w II instancji oraz dodanie 30 innych aktów prawnych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
28.07.2023
Zmiany w k.p.c.
Wbrew nazwie, rządowy projekt najnowszego pakietu ułatwień dla przedsiębiorców nakłada na podmioty prowadzące działalność gospodarczą również nowe obowiązki. Jeden z nich może wymuszać na wspólnikach spółek osobowych składanie sądowi rejestrowemu nieprawdziwych oświadczeń w toku rejestracji spółki. I to pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Jan Stranz
28.07.2023
Spółki Prawo gospodarcze
Podczas piątkowego głosowania Sejm przyjął kilkanaście ustaw. Obejmują one zmiany m. in. w emeryturach pomostowych, prawie energetycznym, przepisy dotyczące wielkoobszarowych terenów zdegradowanych, wzmocnienie ochrony najmłodszych i przyjęcie zmian wprowadzających ustawę o Krajowym Rejestrze e- Faktur. Sejm przyjął też zmiany w Karcie Nauczyciela i w prawie spadkowym oraz szereg ustaw zdrowotnych.
Inga Stawicka Robert Horbaczewski PAP
28.07.2023
Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów właśnie został wpisany projekt nowelizacji kodeksu cywilnego oraz prawa własności przemysłowej, który zakłada uregulowanie franczyzy w przepisach ustawowych. Problem jednak w tym, że – choć o potrzebie zmian mówiło się od kilku lat – działania podjęto dopiero pod sam koniec kadencji. Otwarte więc pozostaje pytanie, czy nowe prawo zostanie przyjęte.
Inga Stawicka
28.07.2023
Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Rządy twardej ręki, wszędzie statystyki, luki i niejasności w przepisach dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej, przy równoczesnym braku pozytywnej motywacji, szans na rozwój czy specjalizację - to, jak podkreślają, prokuratorzy ich codzienność. Nie mają wątpliwości, że zmiany są potrzebne, ale takie, które "ucywilizują" prokuraturę, a nie pogłębią rygor. I będę służyć na lata, a nie do powyborczych rozliczeń.
Patrycja Rojek-Socha
28.07.2023
Prokuratura
Znajomość narzędzi OSINT i pozyskiwanie informacji z legalnych źródeł mogą się przydać każdemu prawnikowi. Pomogą m.in. w zbieraniu dowodów i argumentów na potrzeby negocjacji, sporów, compliance, due diligence oraz background checks. Ułatwią także weryfikację pracownika lub kontrahenta, przyspieszą windykację oraz usprawnią przesłuchanie w sądzie.
Robert Socha
28.07.2023
Prawnicy Nowe technologie
Koncepcja ocen okresowych proponowana przez Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia w żadnym zakresie nie odpowiada rozwiązaniom zawartym w przepisach ustrojowych kształtujących działalność prokuratury przed 2016 rokiem, opartych o znowelizowaną ustawę z połowy lat osiemdziesiątych XX wieku. Konkurencyjność, transparentność, przejrzystość, ocena pracy zawodowej - to europejskie standardy i zasady kształtujące status prokuratora - wskazuje w stanowisku przesłanym Prawo.pl Stowarzyszenie.
Patrycja Rojek-Socha
28.07.2023
Prokuratura
Niemal 20 tys. stron maszynopisu aktów prawnych w ciągu zaledwie sześciu miesięcy - tyle nowego prawa powstało w pierwszym półroczu 2023 r. To wzrost o prawie 35 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. Jeśli ta dynamika się utrzyma, do końca roku zostanie pobity kolejny rekord z 2016 r. Alarmująca jest zwłaszcza rosnąca liczba przyjmowanych rozporządzeń, których nie trzeba konsultować.
Inga Stawicka
27.07.2023
Prawnicy
Rząd chce doprecyzować przepisy dotyczące stosowania Konwencji Haskiej w sprawach trangranicznych dotyczących uprowadzeń dzieci. RPD, RPO, Prokurator Generalny będą musieli uzasadnić żądanie wstrzymania postanowienia sądu w przedmiocie odebrania takiego dziecka i przekazania rodzicowi, który walczył o jego powrót. Projekt jest już w Sejmie.
Patrycja Rojek-Socha
26.07.2023
Prawo rodzinne
Krajowa Rada Sądownictwa ma obowiązek uzasadnienia swojego stanowiska, dlaczego poparła kandydata, któremu brakuje kilku lat do osiągnięcia wymaganego stażu. A tego nie uczyniła. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego postanowiła w związku z tym uchylić uchwałę KRS w sprawie powołania kandydata na stanowisko sędziego sądu administracyjnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.07.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wyznaczanie pełnomocników z urzędu w sprawach cywilnych i administracyjnych bywa długotrwałe. Przede wszystkim dlatego, że wiąże się z koniecznością wysyłania kolejnych pism z sądu do dziekana konkretnej izby, rady okręgowej, potem do pełnomocnika i zwrotki do sądu. Wrocławscy radcy, by zmniejszyć biurokrację, stworzyli system, który skraca procedurę z dwóch tygodni do kilku godzin. Zyskał on już wielu zwolenników w sądach.
Patrycja Rojek-Socha
26.07.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Tysiące frankowiczów z Getin Noble Bank musi zgłosić swoje wierzytelności do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Czasu mają niewiele, bo zaledwie do 19 sierpnia br. Spóźnialscy zapłacą opłatę ryczałtową w wysokości ok. 1000 złotych. Ponadto mogą stracić przy planie podziału przygotowywanym przez syndyka. Nie będzie to też proste zadanie. KRZ nie został technicznie przygotowany do upadłości banku. Brakuje odpowiedniego formularza. Jest jedynie instruktaż.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.07.2023
Banki Kredyty frankowe
Czasami polska firma leasingowa musi zwindykować należący do siebie przedmiot, zwykle auto, w innym kraju. Wbrew pozorom, mimo że funkcjonujemy w europejskim systemie prawnym, nawet na terenie UE odzyskiwanie przedmiotu leasingu może przebiegać według zupełnie różnych schematów - tłumaczy Andrzej Mańkowski, członek zarządu AVS Polska, RL Hub.
Andrzej Mańkowski
25.07.2023
Spółki Finanse
Senacka komisja już we wtorek - 25 lipca - zajmie się nowelizacją procedury cywilnej i karnej wprowadzającą na stałe możliwość doręczań pism procesowych przez portal informacyjny sądu. NRA apeluje o poprawkę, chce by była również możliwość e-komunikacji w drugą stronę, na początek w zakresie apelacji, zażaleń, skarg i sprzeciwów. Postulowali to też radcy prawni m.in. na etapie rozmów dotyczących ewentualnych zmian.
Patrycja Rojek-Socha
25.07.2023
Wymiar sprawiedliwości
Istotą nieodpłatnej pomocy prawnej nie jest zapewnienie radcy prawnemu swobody wykonywania zawodu. Chodzi o profesjonalną i niezakłóconą usługę podmiotom wskazanym w ustawie. RODO nie zawiera podstawy prawnej do wystąpienia do OIRP w Wałbrzychu o udostępnienie danych osobowych skarżącej radcy prawnej, którą pominięto w losowaniu w izbie wrocławskiej. Potwierdza to WSA we Wrocławiu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.07.2023
Prawnicy RODO
Co najmniej kilkadziesiąt prawomocnie zakończonych postępowań lustracyjnych, prowadzonych w obszarze apelacji lubelskiej Instytutu Pamięci Narodowej, powinno zostać wznowionych z braku podpisu wszystkich członków składu orzekającego - wynika z korespondencji wpływającej do zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisława Trociuka ( na zdjęciu).
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.07.2023
Prawo karne Prawnicy