- Po kilkuletnim okresie przerwy, powołano do życia Koło Kobiet, działające przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. I mimo, że idea tworzenia kół przez adwokatki i aplikantki różnych izb nie jest niczym nowym, to powrót Koła Kobiet do stołecznej, najliczniejszej izby adwokackiej, jest wydarzeniem wartym odnotowania - mówi wiceprzewodnicząca Dagmara Miler i zaznacza, że niezależnie od tego czy Koło Kobiet formalnie istniało czy też nie, aktywność adwokatek i aplikantek adwokackich w izbie warszawskiej zawsze była bardzo widoczna. - Tym bardziej cieszy sformalizowanie licznych działań warszawskich adwokatek, a także obiecujące plany działań, jakie snują członkinie-założycielki Koła - dodaje.
Przypomnijmy, że Koło zostało powołane 26 października 2023 r. uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, z inicjatywy wicedziekan dr Katarzyny Gajowniczek – Pruszyńskiej.
Czytaj: Prawniczki nadal w gorszej sytuacji na rynku, szklany sufit je ogranicza >>
Doświadczenie i duch społeczniczki
W skład Koła Kobiet powołano:
- adwokatkę Patrycję Kasicę — przewodnicząca,
- adwokatkę Dagmarę Miler — wiceprzewodnicząca,
i członkinie:
- adwokatkę Barbarę Skardzińską,
- adwokatkę Monikę Dużyńską,
- aplikantkę adwokacką Agatę Kwasowską.
- Nie jest tajemnicą, że każda z nas ma w sobie ducha społeczniczki i liczne doświadczenia w tym obszarze, a występowanie w sprawach istotnych dla kobiet Adwokatury, jest dla nas rzeczą naturalną. Chcemy zwracać uwagę na problemy z jakimi stykają się adwokatki i aplikantki, w tym na zachowania dyskryminacyjne, lukę płacową czy szklany sufit, który dla kobiet bywa zawieszony znacznie niżej. Nie chcemy unikać tematów ważnych, a wciąż nierozwiązanych, choćby takich jak trudna sytuacja adwokatek decydujących się na macierzyństwo - mówi wiceprzewodnicząca Koła.
Zaznacza, że jego członkinie chcą też pokazać, że adwokatka może z sukcesami wykonywać zawód w jednoosobowej kancelarii, w niewielkim zespole, w dużej międzynarodowej korporacji czy dziale prawnym jako in-house. - Chcemy zauważyć adwokatki – aktywistki, działaczki społeczne, działaczki samorządowe, a także te spośród nas, które łączą zawód adwokatki z zawodem doradczyni podatkowej, mediatorki czy rzeczniczki patentowej. Zależy nam na walce o to co najważniejsze, nie zapominając jednak o czerpaniu inspiracji z osiągnięć i sukcesów - dodaje.
Zobacz w LEX: Marketing prawniczy a zasady etyki zawodu >
Priorytety: integracja, wymiana doświadczeń
Adwokatka zaznacza również, że priorytetem są m.in. działania integracyjne. - Chcemy eksponować inne wspaniałe adwokatki o różnych ścieżkach kariery, wykształceniu specjalistycznym i zainteresowaniach. Mamy wiele przykładów adwokatek i aplikantek idących przez świat prawniczy niestandardowymi ścieżkami. Niemal każda z nas to prawniczka z innej dziedziny, innej specjalizacji i wykonująca zawód w inny sposób. Myślę, że ta różnorodność może mieć dużą moc twórczą, z korzyścią dla innych członkiń samorządu - mówi.
Zobacz nagranie szkolenia w LEX: Jak założyć własną kancelarię prawną krok po kroku >
Przewodnicząca Koła, mec. Patrycja Kasica zaznacza, że istotną kwestią jest również zwiększenie reprezentacji adwokatek w samorządzie. - Adwokatura jest wyjątkowo progresywnym i otwartym środowiskiem. Zależy nam jednak na większej reprezentacji adwokatek w samorządzie. To się oczywiście zmienia, ale nadal biorąc pod uwagę dane statystyczne, jest nas mniej na eksponowanych stanowiskach. Chcemy zachęcać do zmian w tym zakresie i tutaj widzimy pole do aktywności - zaznacza. - Zależy nam też na działaniach polegających na wymianie doświadczeń z innymi izbowymi zespołami ds. kobiet - dodaje.
Zobacz też w LEX: Wizerunek kancelarii prawnej - jak mu pomóc? >>
Pytana o problemy wskazuje, że na pewno kwestią, która dalej nie jest rozwiązana, jest sytuacja adwokatek na urlopach macierzyńskich. - W tym względzie wyróżnia jest aktywność Zespołu ds. Kobiet przy NRA, który wraz z Polskim Towarzystwem Antydyskryminacyjnym napisał opinię amicus curiae ws. adwokatki, z którą rozwiązano współpracę w czasie urlopu po urodzeniu dziecka. Wspominamy o tej aktywności zespołu i PTPA, gdyż uważamy, iż są to realne działania, jakie zostały podjęte, a dyskusja musi toczyć się dalej, prowadząc do podjęcia kroków w tym zakresie - podsumowuje.
Czytaj też w LEX: Zawodowy pełnomocnik w social media - aspekty praktyczne >
- Jako społeczność samorządowa rozwijamy się, a pewne problemy są zauważone i są przedmiotem dyskusji. Naszym celem jest więc wspólne przejście od fazy zauważenia i dyskusji do fazy realnych rozwiązań. Nie wszystkie problemy są jednak na tak zaawansowanym etapie. Wszystkie zdajemy sobie z tego sprawę. Dla tych spraw Koło ma stanowić pierwsze forum szerokiej dyskusji, wzmacniając głos kobiet Adwokatury warszawskiej. Wierzymy, że planowane przez nas projekty już niebawem ujrzą światło dzienne. Warto zaznaczyć, że Koło to nie tylko arena walki o rozwiązania, ale także pole do rozwoju wszelkich innych pro-kobiecych inicjatyw - dodaje wiceprzewodnicząca Dagmara Miler.
Czytaj też w LEX: Czerniak-Swędzioł Justyna, Kumor-Jezierska Ewelina, Kariery akademickie kobiet, czyli o współczesnych wyzwaniach w szkolnictwie wyższym >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.