- Ufam, że Pan Minister znajdzie czas na osobiste spotkanie i omówienie najistotniejszych kwestii w obszarach, w których w opinii Adwokatury Polskiej konieczne jest podjęcie pilnych działań naprawczych - pisze Rosati, dodając że samorząd adwokacki liczy na wznowienie należytych relacji z Ministerstwem Sprawiedliwości i współpracę przy realizacji wspólnych celów.

Przywrócenie praworządności, ale też jakości prawa

Jak zaznacza, obok priorytetowego zadania, czyli niezwłocznego przeprowadzenia procesu przywracania praworządności są to między innymi:

  • wznowienie działalności komisji kodyfikacyjnych prawa cywilnego, karnego, handlowego z istotnym udziałem praktyków prawa;
  • należyte określenie wynagrodzenia za świadczenie pomocy prawnej z urzędu celem zapewnienia obywatelom rzeczywistej realizacji prawa do sądu;
  • reforma procedury cywilnej, jej uproszczenie i odformalizowanie;
  • eliminacja instytucji sprzeciwu prokuratora z postępowania karnego (areszt warunkowy, list żelazny, wyłączenie jawności i inne rozwiązania wprowadzone w ostatnim czasie, które w sposób nieuzasadniony wzmacniają pozycję prokuratury w stosunku do sądu i innych uczestników postępowania);
  • zmiana przepisów dotyczących stosowania i przedłużenia stosowania tymczasowego aresztowania.

Wskazuje również, na konieczność uchylenia art. 168a k.p.k. (przepisu dopuszczającego możliwość wykorzystywania dowodów uzyskanych nielegalnie) i 168b k.p.k. (przepisu pozwalającego na wykorzystanie jako dowodu materiałów uzyskanych w ramach kontroli operacyjnej poza tak zwaną zgodą pierwotną). A także m.in. art. 99a par. 1 k.p.k. czyli formularzy uzasadnień.

Rosati wskazuje też na konieczność pełnej implementacji tzw. dyrektywy obrończej, poprzez zapewnienie każdemu zatrzymanemu prawa do obrońcy bezpośrednio po zatrzymaniu a przed pierwszą czynnością procesową, wprowadzenie kontradyktoryjnego procesu karnego oraz cofnięcie populistycznych zmian prawa karnego materialnego, przede wszystkim wprowadzonych na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2022 r o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw.

Czytaj: Kara bez celów wychowawczych nie jest skuteczna - kodeks karny do poprawki >>

Czytaj: Profesor Adam Bodnar będzie ministrem sprawiedliwości >>

 

Obniżenie kosztów sądów i uregulowanie rynku

W ocenie prezesa NRA, ważna jest też regulacja rynku świadczenia pomocy prawnej, tak aby należycie zabezpieczyć interesy obywateli. Wymienia również konieczność obniżenia kosztów sądowych w sprawach cywilnych i gospodarczych, wprowadzenie rzeczywistego nadzoru nad służbami specjalnymi w Polsce oraz rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

- W imieniu Adwokatury Polskiej deklaruję wsparcie dla działań Pana Ministra. Tak jak dotychczas, jesteśmy gotowi do współpracy, oferując naszą wiedzę, doświadczenie i umiejętności przy wszelkich inicjatywach, które przyczynią się do rozwoju demokratycznego państwa prawnego i  przywrócenia stanu praworządności - podsumowuje prezes NRA.