- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze przede wszystkim względy sprawiedliwościowe i humanitarne - incydentalny charakter czynu, młody wiek w chwili jego popełnienia, wyrażenie skruchy, odbycie części kar pozbawienia wolności, zrealizowanie zobowiązań finansowych nałożonych wyrokiem przez osoby skazane - czytamy w uzasadnieniu motywów decyzji.
Jedną z ułaskawionych osób ma być Marika M. - młoda kobieta skazana przez sąd na trzy lata więzienia za usiłowanie rozboju. O jej ułaskawieniu poinformował PAP także Instytut Ordo Iuris, który kobiecie udzielał pomocy prawnej.
Zobacz wzór dokumentu: Prośba o ułaskawienie >
Do czynu, za który ją skazano, doszło w sierpniu 2020 r. w Poznaniu, gdy odbywała się manifestacja organizacji LGBT. Marika, wspólnie z innymi osobami, usiłowała wyrwać kobiecie tęczową torbę. W lipcu 2023 r. ówczesny prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że postanowił o zarządzeniu przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności Mariki M. Decyzja zapadła po wniosku Instytutu Ordo Iuris w tej sprawie. Jednocześnie, jak poinformował 15 lipca Instytut Ordo Iuris, do prezydenta Andrzeja Dudy został złożony wniosek o ułaskawienie Mariki. (kk/pap)
Zobacz procedurę: Prośba o łaskę (ułaskawienie) >
Zobacz również: ETPCz: Polska musi stworzyć ramy prawne dla rejestracji związków jednopłciowych
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.