Prawo.pl
Deklaracja zawiera w sumie 15 standardów, które powinien spełniać arbiter. Jej autorzy nie mają wątpliwości, że będzie przydatna dla klientów, czyli przedsiębiorców, bo będą mogli sprawdzić, który arbiter ją podpisał, a tym samym zadeklarował, że będzie przestrzegać jej zapisów. Wątpliwości mają sami arbitrzy
Patrycja Rojek-Socha
21.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Zgodnie z opinią rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, TSUE powinien orzec, że nowe zasady przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku są sprzeczne z prawem unijnym.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.06.2019
Wymiar sprawiedliwości

Szef KRS pomaga prezydentowi uniknąć wpadki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Leszek Mazur, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa przyszedł z pomocą prezydentowi. Na biurku głowy państwa leży gotowa do podpisania nowelizacja kodeksu karnego i prezydent pewnie waha się, czy złożyć podpis. Szef KRS odradza.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.06.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wszystko wskazuje na to, że przy uchwalaniu nowelizacji Kodeksu karnego przez Sejm doszło do złamania regulaminu Sejmu - twierdzi szef Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur. I sugeruje prezydentowi skierowanie ustawy przed podpisaniem do kontroli konstytucyjnej.
Krzysztof Sobczak
19.06.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Odmowa zwolnienia przez polski sąd pozwanej z obowiązku uiszczenia opłaty sądowej od zarzutu nakazu zapłaty od nakazu stanowiła naruszenie prawa dostępu do sądu i prawa do rzetelnego procesu - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok wydany został w czasie, gdy w Polsce przygotowywana jest nowelizacja mająca podwyższyć opłaty sądowe w sprawach cywilnych.
Katarzyna Warecka
19.06.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
"Rzeczpospolita" nie musi przepraszać sędziego SN Henryka Pietrzkowskiego - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie domniemanej korupcji w Sądzie Najwyższym. Dziennikarz mógł wyrażać oceny i przypuszczenia w swoim tekście. Zrobił to w sposób rzetelny, a cały artykuł napisany został z zastrzeżeniem: o ile nagrania podsłuchanej rozmowy między dwoma sędziami przedstawiają prawdę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.06.2019
Prawo cywilne
Resort szacuje, że w pierwszym roku do nowych ośrodków trafi pół tysiąca wychowanków. Nie tylko nastolatki, które popełniły czyny karalne, ale też te, które notorycznie uciekały z MOW-ów. Mają mieć zapewnioną terapię, edukację i specjalne programy pozwalające zdobyć zawód.
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Społeczeństwo nie ma prawa wiedzieć, kto odwiedza prezes Trybunału Konstytucyjnego - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kalendarz spotkań prezes TK jest dokumentem wewnętrznym, gdyż to nie są kierunki działań organu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, potwierdzając, iż nie doszło do bezczynności w Trybunale.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.06.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie wystarczy jedynie wydać orzeczenie, trzeba przekonać ludzi odpowiednimi argumentami, że jest ono sprawiedliwe. Przez 30 lat sędziowie nie do końca zrozumieli czym jest władza sądownicza i jakie są wobec niej oczekiwania społeczne - to chyba obecnie największy problem - mówi Prawo.pl Aneta Łazarska, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2019
Wymiar sprawiedliwości

RPO sygnalizuje regres rządów prawa w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Narastało w 2018 roku wiele znanych wcześniej zagrożeń związanych z przestrzeganiem wolności oraz ochroną praw człowieka i obywatela, pojawiły się też zjawiska nowe. Przede wszystkim jednak nastąpiło pogłębienie obserwowanych w latach ubiegłych problemów systemowych związanych z kryzysem rządów prawa i przestrzeganiem ładu konstytucyjnego
Krzysztof Sobczak
18.06.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Prawnicy z warszawskiego biura Greenberg Traurig doradzają Madison International Realty oraz Ghelamco w związku ze sprzedażą budynku. Transakcja obejmuje sprzedaż odpowiednio po 50 proc. udziałów w budynku na rzecz Immofinanz, w drodze transakcji na akcjach. Warunkiem zamknięcia transakcji jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację.
Patrycja Rojek-Socha
18.06.2019
Rynek
Kobieta składała do prokuratury zawiadomienia, że ktoś próbuje jej zaszkodzić, więc prokuratorzy - powołując się na opinie rodziny i pracowników socjalnych - wystąpili do sądu o umieszczenie jej w szpitalu psychiatrycznym. Interweniował RPO, według którego takie skierowanie musi się opierać na dokładnych i nie budzących wątpliwości ustaleniach dotyczących np. choroby i prognoz.
Patrycja Rojek-Socha
18.06.2019
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął we wtorek rozpatrywanie pytań prejudycjalnych sądów okręgowych w Łodzi i Warszawie dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. Zdaniem polskiego rządu nie ma w tej dziedzinie zagrożeń, a skargi te należy połączyć z pytaniem niemieckiego sędziego ws. niezawisłości sędziowskiej.
Krzysztof Sobczak
18.06.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wymierzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności, kiedy skazany nie ma realnej możliwości ubiegania się o przedterminowe warunkowe zwolnienie, stanowi naruszenie zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania z Konwencji o prawach człowieka - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Tymczasem w Polsce na podpis prezydenta czeka nowela kodeksu karnego, która przewiduje takie rozwiązanie.
Katarzyna Warecka
18.06.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Prokurator może i mógł wykonywać sądową obsługę prawną Skarbu Państwa reprezentowanego przez organ właściwej jednostki, pod rządami ustawy o Prokuraturze z 1985 r. i obecnie - orzekł w uchwale siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sąd Najwyższy. Dlatego, że prokuratora łączy z instytucją stosunek pracy i podległości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.06.2019
Prawo cywilne
Paweł R. zadzwonił na numer alarmowy 112 żądając 120 kilogramów złota w sztabkach i zostawił w autobusie urządzenie wybuchowe z zapalnikiem. Groził, że ma jeszcze cztery bomby, które będzie detonował we Wrocławiu - chyba, że dostanie to czego chce. W pierwszej instancji skazano go na 20 lat więzienia, apelacja karę obniżyła.
Patrycja Rojek-Socha
18.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Przepisy nie pozostawiają wątpliwości, że powiatowy rzecznik konsumentów nie poniesie żadnych kosztów postępowania – także tych, które będą wynikiem działalności samego rzecznika, np. złożonych przezeń wniosków dowodowych. W razie przegranej musi jednak ponieść koszty zastępstwa procesowego strony przeciwnej
Aleksandra Kapnik Maciej Czapliński
18.06.2019
Prawo cywilne
Adam Dyrda z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Sławomir Żółtek z Uniwersytetu Warszawskiego i Agnieszka Bielska-Brodziak z Uniwersytetu Śląskiego zostali nagrodzeni przez redakcję "Państwa i Prawa" za najlepsze prace habilitacyjne. Natomiast nagrody za prace doktorskie otrzymali Michał Ziółkowski z PAN i Karolina Gmerek z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Krzysztof Sobczak
18.06.2019
Prawnicy Szkolnictwo wyższe

MS nie pozwie naukowców za krytykę zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie ma już potrzeby kierowania pozwu przeciw profesorom Uniwersytetu Jagiellońskiego w związku z ich krytyczną opinią dot. noweli kodeksu karnego - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W sobotę jego zastępca Marcin Warchoł zapewniał, że taki pozew złożony zostanie właśnie w poniedziałek.
Krzysztof Sobczak
17.06.2019
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Opracowany przez prawników działających w Polskim Stowarzyszeniu Sądownictwa Polubownego dokument ma zachęcić przedsiębiorców do oddawania spraw spornych do polubownego rozstrzygania, a także służyć usprawnieniu przebiegu i zminimalizowaniu kosztów postępowań arbitrażowych.
Patrycja Rojek-Socha
17.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Uświadomienie rozstającym się dorosłym i instytucjom, że dziecko nie może być stroną ani narzędziem w konflikcie, i że jego prawa powinny być szczególnie chronione - to cel standardów przygotowanych przez organizacje pozarządowe. Skierowane są do samych rodziców, policjantów, sędziów, kuratorów, nauczycieli, lekarzy i opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów.
Patrycja Rojek-Socha
17.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Izba Domów Maklerskich chce powołać zespół roboczy i rozpocząć pod egidą Ministerstwa Sprawiedliwości prace nad powołaniem sądu rynku kapitałowego. Potrzebę jego utworzenia widzi Ministerstwo Finansów. Resort Zbigniewa Ziobry widzi potrzebę takiej specjalizacji sądów.
Jolanta Ojczyk
17.06.2019
Prawo gospodarcze Finanse

Centralna lista ułatwiłaby pracę biegłym i sądom

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace "analityczno-koncepcyjne" nad kwestiami związanymi z pracą biegłych sądowych. Dopiero po zakończeniu prac projekt ma zostać przedstawiony – wynika z zapowiedzi resortu. Tymczasem biegli zgłaszają postulat, aby wprowadzić ogólnopolską listę biegłych, co pozwoliłoby na usprawnienie systemu.
Aleksandra Partyk
17.06.2019
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) został wprowadzony do europejskiego porządku prawnego w celu uproszczenia i przyśpieszenia procedury związanej z wydawaniem przez państwa członkowskie Unii Europejskiej osób ściganych za przestępstwa. Polska jest jednym z państw najczęściej korzystających z tej instytucji.
Marcin Mamiński Maria Tomala
17.06.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik dyscyplinarny, który publicznie ogłosił, że sędzia z Gdańska „przyjęła gratyfikację finansową od osoby będącej oskarżoną w postępowaniu toczącym się przed jej sądem, mimo że wiedział, że był to element nagrody i kwota została przekazana na cel publiczny, powinien odpowiadać dyscyplinarnie - uważa zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Krzysztof Sobczak
16.06.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wysłałem list do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego - poinformował w niedzielę rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Jego zdaniem nowela ma szereg błędów, a część przepisów jest "jawnie sprzeczna" z Europejską Konwencją Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
16.06.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Według prawników z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego zmiana wprowadzona do kodeksu karnego złagodzi odpowiedzialność prezesów państwowych spółek za korupcję. Resort sprawiedliwości twierdzi, że to nieprawda i zapowiada pozew do sądu przeciwko prawnikom z Krakowa.
Krzysztof Sobczak
15.06.2019
Prawo karne
W Polsce rozwodzi się już co trzecie małżeństwo, rozpada się też coraz więcej nieformalnych związków. Najbardziej poszkodowane są dzieci, bo dorośli zapewniając, że chronią ich dobro, często wykorzystują je do osobistych rozgrywek. Efekt - najmłodszy dziecięcy samobójca miał pięć lat. Zmiany w prawie nie wystarczą - mówią eksperci i proponują standardy ochrony dzieci - także dla ... rodziców.
Patrycja Rojek-Socha
15.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Od 25 maja tego roku każda osoba zatrzymana może żądać przyznania jej obrońcy z urzędu. Tego dnia upłynął bowiem termin na implementację unijnej dyrektywy w tej sprawie. W Polsce nie przyjęto odpowiednich przepisów, co oznacza bezpośrednie stosowanie tej regulacji - pisze Michał Hara z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Michał Hara
15.06.2019
Prawo karne Prawnicy
Wprowadzenie w znowelizowanym właśnie kodeksie karnym możliwości orzeczenia kary bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności jest sprzeczne ze standardami praw człowieka oraz Konwencją o Ochronie Praw Człowieka oraz Podstawowych Wolności - uważają organizacje zajmujące się w różnych państwach obroną praw człowieka.
Krzysztof Sobczak
14.06.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości