Deklaracja została zaprezentowana 17 czerwca w kancelarii Squire Patton Boggs w Warszawie. Opracowali ją prof. Eligiusz Krześniak, mec. Michał Kocur, dr Marcin Asłanowicz, mec. Monika Hartung, mec. Bartosz Krużewski, mec. Katarzyna Kucharczyk, dr Rafał Mork, mec. Paweł Pietkiewicz i mec. Justyna Szpara. Zawiera - jak podkreślają autorzy - zasady dobrych praktyk arbitrażu, których stosowanie skróci czas postępowań, przy zachowaniu interesów wszystkich stron sporu.

 


Wyjście w stronę przedsiębiorców

Jak podkreślał profesor Eligiusz Krześniak, prezes zarządu PSSP, Deklaracja Arbitra to wyjście w stronę przedsiębiorców.  - Chcemy ich zachęcić do częstszego oddawania spraw spornych do polubownego rozstrzygania - zaznaczył. 

Czytaj: Marek Furtek: Coraz więcej firm może korzystać z arbitrażu>>
 

W ocenie autorów dokumentu, największymi zaletami arbitrażu w porównaniu z procesami sądowymi, jest szybkość i poufność postępowania, a także - jak zapewniali - profesjonalizm arbitrów.  - Chodzi o wiedzę i doświadczenie arbitra właściwe dla określonej sprawy i branży oraz umiejętność zapewnienia stronom poczucia, że ich racje zostały wysłuchane. Te cechy arbitrażu zostały odzwierciedlone w Deklaracji w postaci zasad. Stosując je arbitrzy poprowadzą postępowanie w sposób bardziej efektywny, zapewniając stronom poczucie bezpieczeństwa i komfortu możliwego w sytuacji sporu - dodaje profesor. 

Czytaj w LEX: Arbitraż w sprawach budowlanych >

Minimalne, jednolite standardy - to podstawa

Mec. Michał Kocur, sekretarz generalny PSSP oraz pomysłodawca Deklaracji Arbitra dodaje, że bardzo ważne jest ustalenie jednolitych, minimalnych standardów prowadzenia postępowań arbitrażowych w Polsce. 

Czytaj: Prawnicy chcą zmian w postępowaniu administracyjnym>>
 

- Deklaracja takie standardy definiuje. Przedsiębiorcy przed wyborem danego arbitra powinni wiedzieć, czego mogą oczekiwać od arbitra – jak będzie prowadzone postępowanie  i jak szybko mogą spodziewać się rozstrzygnięcia sprawy. Arbitrzy, którzy podpiszą się pod Deklaracją dają  jasny sygnał dla stron co do tego, jak wyglądać będzie postępowanie przed trybunałem arbitrażowym, w którego składzie zasiadają - zapewnia Michał Kocur.

Czytaj w LEX: Kolegium arbitrażu społecznego >

 

Wyrok w ciągu 12 miesięcy

Arbiter podpisując deklarację zobowiązuje się do szeregu działań.  Standardy obejmują m.in.: konsultowanie ze stronami istotnych kwestii dotyczących organizacji postępowania, określanie jego harmonogramu, kolejności pism, terminów i konsekwencji ich uchybień, wspieranie dążenia stron do ugodowego załatwienia sporu, niezwłoczne zapoznawanie się z pismami składanymi przez strony, czy wreszcie - dążenie do wydania wyroku nie później niż w ciągu 12 miesięcy.

Zobacz: Alternatywne metody rozwiązywania sporów >

Jak można podpisać deklarację? 

Deklarację upubliczniono na stronie Polskiego Stowarzyszenia Sądownictwa Polubownego. Arbiter może w nią wejść, zapoznać się z treścią i i ją podpisać, informacja następnie kierowana jest do administratora, a po weryfikacji nazwisko pojawia się na stronie internetowej pod tą deklaracją.

Autorzy podkreślają, że brak nazwiska może też być sygnałem dla przedsiębiorców, że dany arbiter nie zdecydował się na podpisanie dokumentów określającego standardy pracy.