Prawo.pl
Działający od początku listopada elektroniczny rejestr wykroczeń ma pomagać w zwalczaniu grup specjalizujących się w drobnych kradzieżach na dużą skalę. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a konkretnie - w przepisach rozporządzenia. Bo to one, w połączeniu z nadgorliwością policjantów, mogą spowodować, że do bazy trafimy za przekroczenie prędkości albo nieposprzątanie po psie - alarmują prawnicy.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Domniemanie doręczenia jest wygodne, bo jest szybkie. Wiele osób zapomina jednak, że prawidłowe doręczenie to fundament funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, to gwarancja prawa do sądu. Za sprawą doręczeń komorniczych skończy się fikcja i zmniejszy liczba osób pokrzywdzonych przez wymiar sprawiedliwości. Zyska też wizerunek zawodu komornika – mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.
Jolanta Ojczyk
08.11.2019
Zmiany w k.p.c.
Notarialny Rejestr Testamentów pozwala na szybkie odszukanie zarejestrowanego w nim testamentu, wpis jest bezpłatny, a całość współgra z siecią europejską - zapewniają notariusze. Mimo tego, że działa on osiem lat i zawiera kilkaset tysięcy testamentów, nadal nie jest rejestrem publiczny. Krajowa Rada Notarialna liczy, że uda się to zmienić i zaleca notariuszom, by zachęcali do korzystania z rejestru swoich klientów.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Obowiązująca od dziś nowelizacja postępowania cywilnego wprowadza wiele rewolucyjnych zmian - jedna z nich znosi fikcję doręczeń. Gdy pozwany po dwukrotnym awizo nie odbierze listu z sądu, jego doręczeniem zajmie się komornik. Będzie mógł wręczyć pismo, nawet gdy jego odbiorca przebywa pod innym adresem, niż wskazany w pozwie.
Jolanta Ojczyk
07.11.2019
Zmiany w k.p.c.
Sąd pierwszej instancji niezwłocznie przedstawi akta sprawy sądowi drugiej instancji. Kontrola formalna będzie już dokonywana przez sąd odwoławczy, który też powinien skupić się na merytorycznej ocenie apelacji. Nowe zasady powinny przyspieszyć postępowanie odwoławcze - uważają Patrycja Bolimowska i Łukasz Strankowski, adwokaci z Deloitte Legal.
Łukasz Strankowski Patrycja Bolimowska
07.11.2019
Zmiany w k.p.c.
W 1994 r. sąd orzekł, że spadek po rolniku nabyły jego matka i siostry. W 2013 r. uznał zaś, że jedynym spadkobiercą jest jego syn - urodzony już po śmierci ojca, który był kawalerem. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, sąd błędnie ocenił, że wniosek syna otwiera odrębną sprawę spadkową, podczas gdy chodziło o korektę decyzji sprzed 20 lat. Złożył skargę o wznowienie postępowania.
Patrycja Rojek-Socha
07.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Po rozpoczęciu nowej kadencji Sejmu będzie musiała zostać powtórzona procedura wyboru kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego, to efekt m.in. zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych. Poinformował o tym dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Na liście zgłoszonych do tej pory kandydatów znaleźli się Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Chojna-Duch.
Patrycja Rojek-Socha
06.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Ustalono pewne standardy dotyczące przechodzenia w stan spoczynku sędziów i nieróżnicowania wieku mężczyzn i kobiet - ocenia wyrok TSUE z 5 listopada br. sędzia SN, Michał Laskowski i dodaje, że nie ma satysfakcji. Nic dobrego z tego zamieszania nie wynikło, do dzisiaj borykamy się z zaległościami związanymi z tą zmianą - dodaje.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.11.2019
Prawnicy
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczy w zasadzie stanu historycznego, odpowiednia ustawa została zmieniona ponad rok temu - powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując wtorkowe orzeczenie dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów. Dodał, że wyrok i jego potencjalne skutki zostaną dokładnie przeanalizowane.
Agnieszka Matłacz
06.11.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Advicero Legal Siwiński specjalizuje się m.in. w sprawach z pogranicza prawa podatkowego z prawem cywilnym, handlowym i gospodarczym, postępowaniach ogólno-administracyjnych, w tym w przedmiocie dotacji oświatowej i innych objętych systemem finansów publicznych, postępowaniach karnoskarbowych oraz cywilnych w zakresie powiązanym z prawem finansowym. Spółka zajmuje się również sporządzaniem wybranych umów i rejestracją spółek.
Patrycja Rojek-Socha
06.11.2019
Rynek
Prokurator Prokuratury Rejonowej w Żaganiu w stanie spoczynku została obwiniona przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego o zaciągnięcie 14 pożyczek od osób fizycznych i nie spłacenie ich. Szkoda wyrządzona pożyczkodawcom wynosiła łącznie 7400 złotych. Czyn zakwalifikowano jako oszustwo i naruszenie godności urzędu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.11.2019
Prawnicy
Radca prawny, zanim skieruje sprawę do sądu, powinien poinformować klienta o innych możliwych sposobach rozstrzygania sporu, w tym o mediacji - mówi w rozmowie z Prawo.pl Tomasz Parkasiewicz, dyrektor Centrum Mediacji Gospodarczej przy KRRP. I dodaje, że jest zwolennikiem zapisania tego w Kodeksie Etyki Radców Prawnych. To szansa także w zakresie pozyskiwania stałych, lojalnych klientów - dodaje.
Patrycja Rojek-Socha
06.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Podobnie jak w okresie PRL wykładowcy wydziałów prawa stają obecnie wobec zagrożenia upolitycznieniem i instrumentalizacją prawa - mówi prof. Jerzy Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego. I dodaje, że ich obowiązkiem jest wyrabianie u studentów odporności na takie zabiegi, by po studiach byli wierni etosowi swojego zawodu.
Krzysztof Sobczak
06.11.2019
Prawnicy Szkolnictwo wyższe

TSUE: stan spoczynku sędziów sprzeczny z unijnym prawem

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Przepisy z lipca 2017 roku dotyczące przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, są niezgodne z prawem Unii. Tak orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie zgodził się z Polską, że zróżnicowanie wieku kobiet i mężczyzn stanowią środek pozytywnej dyskryminacji. Ponadto uznał, że minister sprawiedliwości dostał narzędzie do odsuwania sędziów.
Jolanta Ojczyk
06.11.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Długie oczekiwanie na rozpoznanie sprawy przez sąd administracyjny jest faktem. Wszyscy obywatele są równi wobec prawa, a konstytucja gwarantuje prawo do kontroli sądowej bez zbędnej zwłoki. Czy są sytuacje, że sąd może, a nawet powinien, rozpoznawać bezzwłocznie, poza kolejnością – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.
Marek Isański
05.11.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyklucza zmian w przepisach zobowiązujących komorników do badania, czy roszczenie, które mają wyegzekwować, jest przedawnione. Rozważa doprecyzowanie, że chodzi o zweryfikowanie, czy po nadaniu klauzuli wykonalności doszło do przedawnienia.
Jolanta Ojczyk
05.11.2019
Zmiany w k.p.c.
Wyłącznie nadzwyczajne okoliczności mogą uzasadniać, pomimo upływu przedawnienia, zasądzenie odszkodowania za niesłuszne zatrzymanie. Do takich nie należy jednak brak wystarczającej świadomości prawnej i wiedzy o sposobie oraz możliwościach jego dochodzenia - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi.
Marek Sondej
05.11.2019
Prawo karne
Podstawowym problemem radców prawnych jest sposób pozyskiwania klientów. Zmiany w zakresie reklamy go nie rozwiążą, bo porady prawne to nie proszek do prania. Ważna jest umiejętności komunikacji, jakość usług, w końcu znajomość nowych technologii - mówi w rozmowie z Prawo.pl Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Patrycja Rojek-Socha
05.11.2019
Prawnicy Małe i średnie firmy
We wtorek 5 listopada br. Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu ogłosi wyrok w sprawie ustawy o ustroju sądów powszechnych - zasad przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Jest to zagadnienie dotyczące gwarancji nieusuwalności i niezawisłości sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.11.2019
Prawnicy
Zgłoszono kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego. Na liście znaleźli się: Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Chojna-Duch. 3 grudnia 2019 r. kończą się kadencje trzech sędziów TK. Krystyna Pawłowicz zapowiedziała, że jest merytorycznie przygotowana do pełnienia tej funkcji i jak zostanie sędzią to zadba, by Trybunał był bliżej zwykłych obywateli.
Monika Sewastianowicz
04.11.2019
Przez 19 pierwszych dni listopada na wszystkich kontynentach i we wszystkich krajach świata trwa...
Patrycja Rojek-Socha
04.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
W ostatnich latach dużo się zmieniło w zakresie przesłuchiwania dzieci. Wprowadzono obowiązek utrwalania takich czynności i przyjazne pokoje. Mówi się o tym jak rozmawiać z dzieckiem, by ponownie go nie skrzywdzić. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Pokoje są, ale nie zawsze odpowiednio przystosowane, wielu sędziów nadal nie wie jak przesłuchać dziecko
Patrycja Rojek-Socha
04.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Tegoroczna edycja Dnia Otwartego Notariatu odbędzie się 30 listopada, w 29 miastach Polski. Założenie jest takie, że notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych poza swoimi kancelariami - w urzędach miast, domach kultury, bibliotekach – czyli w miejscach znanych lokalnym społecznościom. Od lat jednym z głównych tematów poruszanych podczas takich akcji są kwestie spadkowe.
Patrycja Rojek-Socha
03.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Mężczyznę skazano w 2012 r., za przestępstwa narkotykowe na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat próby. W tym czasie popełnił jednak kolejne przestępstwo, za które prawomocnie skazano go w 2016 r. Jeszcze przed upływem okresu próby sąd rejonowy zarządził wykonanie zawieszonej kary, ale sąd okręgowy spóźnił się z utrzymaniem tego postanowienia o osiem dni. To naruszenie prawa - uznał RPO i złożył kasację.
Patrycja Rojek-Socha
02.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
O 1000 zł ma wzrosnąć dolna i górna granica wynagrodzeń zasadniczych dyrektorów sądów i ich zastępców - to propozycja zawarta w projekcie rozporządzenia ministra sprawiedliwości, które właśnie trafiło do opiniowania. Najwięcej zarabiać mają dyrektorzy w sądach apelacyjnych - od 9 tys. do 12 tys. zł.
Patrycja Rojek-Socha
01.11.2019
Wymiar sprawiedliwości

Prof. Załucki: W polskim prawie spadkowym brakuje wideotestamentów

Prawo cywilne Prawo rodzinne Podatek od spadków i darowizn
Niekiedy największym problemem w sprawie spadkowej jest interpretacja ostatniej woli spadkodawcy. Gdyby ustawodawca, na wzór niektórych krajów, wprowadził możliwość sporządzenia testamentu w formie nagrania wideo, to być może lepiej udałoby się ustalać rzeczywistą wolę spadkodawcy – podkreśla prof. Mariusz Załucki.
Aleksandra Partyk
01.11.2019
Prawo cywilne Prawo rodzinne Podatek od spadków i darowizn
Praca w ministerialnym zespole do spraw sędziowskich dyscyplinarek w żaden sposób nie wpływa na rzetelność i obiektywizm rzecznika dyscyplinarnego badającego ewentualne przewinienia innych sędziów pracujących w tym zespole – twierdzi sędzia Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych.
Krzysztof Sobczak
31.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Hadze z szefami Międzynarodowego Trybunału Karnego. Mówił o wsparciu Polski dla tej instytucji, ale usłyszał też uwagi dotyczące praworządności w Polsce. Udziału w spotkaniu odmówił polski sędzia Trybunału prof. Piotr Hofmański.
Krzysztof Sobczak
31.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jestem zaskoczony pojawieniem się rozbieżności na poziomie Sądu Najwyższego co do prawa do uzyskania zadośćuczynienia przez bliskich osób ciężko i trwale poszkodowanych w wypadkach. Rozpoczęliśmy już prace nad wnioskiem o uchwałę Sądu Najwyższego rozstrzygającą tę rozbieżność – prof. Mariusz Jerzy Golecki, rzecznik finansowy.
Jolanta Ojczyk
31.10.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Praw Pacjenta chce, aby Sąd Najwyższy rozstrzygnął jeszcze raz, czy osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, może przysługiwać zadośćuczynienie pieniężne. Obecnie za sprawą orzeczeń SN są dwa sprzeczne poglądy. Podobny wniosek chce złożyć też Rzecznik Finansowy.
Jolanta Ojczyk
30.10.2019
Prawo cywilne