W ubiegłym roku 9. edycja Dnia Otwartego Notariatu odbyła się w 19 miastach Polski. Poświęcona była kwestiom związanym z majątkiem - umowom dotyczącym kupna, sprzedaży nieruchomości, dziedziczeniu. Informacji prawnych udzielało niemal 200 notariuszy, w godzinach od 10 do 16.
Świadomość prawna Polaków, nadal mała
Notariusze podkreślają, że tego typu akcje mają zwiększać świadomość prawną Polaków, która jest nadal bardzo mała.
Cena promocyjna: 29.9 zł
|Cena regularna: 299 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
- Ona stopniowo wzrasta, do także my notariusze staramy się przyczyniać m.in. poprzez organizację Dnia Otwartego Notariatu, akcji społeczno-edukacyjnej, która w tym roku odbędzie się już po raz dziesiąty. Co roku, w czasie Dnia Otwartego, kilkuset notariuszy udziela wszystkim zainteresowanym osobom bezpłatnych informacji prawnych we wskazanych lokalizacjach – urzędach miast, domach kultury, bibliotekach – czyli w miejscach łatwodostępnych dla wszystkich zainteresowanych - mówi notariusz Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy KRN.
I dodaje, że tegoroczna edycja DON odbędzie się 30 listopada. Zaplanowano ja 29 miastach Polski.
Czytaj: Notariusze wychodzą do klientów - kolejny dzień otwarty>>
Każda edycja odbywa się pod przewodnimi tematami. W ubiegłym roku były nimi kwestie związane z zabezpieczaniem majątku - czyli umowy darowizny, procedury związane z dziedziczeniem, kwestie spadkowe, intercyzy, oraz umowy majątkowe małżonków.
Notariusze przyznają jednak, że są tematy, które są poruszane za każdym razem. Tymi najpopularniejszymi są przepisy dotyczące spadków. - Od kilku lat uzupełnieniem Dnia Otwartego Notariatu są wykłady na uniwersytetach trzeciego wieku. Jednym z najczęściej poruszanych w trakcie tych spotkań tematów są właśnie kwestie spadkowe – dodaje Kołodziej.
Warto dbać o swój majątek
Tematem przewodnim zbliżającej się edycji DON również będą kwestie związane z majątkiem: "Uczciwie i bezpiecznie. Warto dbać o swój majątek – porozmawiaj o tym z notariuszem”.
Poruszane mają być takie problemy jak dziedziczeniem i podział majątku, sporządzanie aktu poświadczenia dziedziczenia, kwestie związane z testamentami, darowizną i dożywociem.
Notariusze przypominać mają też o zagrożeniach związanych z lichwą – w ramach akcji „Uważaj na lichwiarzy”, szczególnie w kontekście nieuczciwego przywłaszczania nieruchomości na zabezpieczenie.
Sąd czasem nie jest konieczny
W broszurach przygotowanych przez notariuszy na Dzień Otwarty wymieniane są m.in. czynności prawne, które mogą być dokonane u notariusza a nie muszą w sądzie. Prawnicy podkreślają, że to przede wszystkim oszczędność czasu, ale nie tylko.
O jakie czynności chodzi? Choćby przeniesienie własności nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego gruntu, działy spadku, podziały majątku wspólnego, niechciane długi spadkowe, zrzeczenie się dziedziczenia, małżeńskie umowy majątkowe i przedwstępne umowy w sprzedaży.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.