Prawo.pl
Tarcza antykryzysowa została opublikowana w Dzienniku Ustaw z datą 15 maja. Oznacza to m.in., że rozpoczął się bieg przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa, przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz w sprawach o wykroczenia. Sądy mogą też rozpatrywać sprawy inne niż z katalogu pilnych.
Patrycja Rojek-Socha
17.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Epidemia ograniczyła nie tylko pracę sądów ale też m.in. kuratorów sądowych. Teraz w związku z planowanym "odmrażaniem" wymiaru sprawiedliwości i na nich spadnie zdecydowanie więcej zadań. Obawiają się wręcz zalewu spraw. Krajowa Rada Kuratorów oczekuje więc od resortu sprawiedliwości, by w związku z zagrożeniem następowało to stopniowo i z uwzględnieniem ich bezpieczeństwa.
Patrycja Rojek-Socha
16.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Możliwość unieważnienia małżeństwa dopuszcza Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Taka decyzja musi zostać podjęta przez sąd, które bierze pod uwagę, czy zaszły odpowiednie przesłanki. W grę mogą wchodzić przeszkody małżeńskie, wady oświadczenia woli czy braki w pełnomocnictwach.
Patrycja Rojek-Socha
16.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wydała uchwałę kwestionującą więzi rodzinne jako dobra osobiste. Ja twierdzę, że szereg dóbr osobistych opiera się na społecznym funkcjonowaniu człowieka, więc najbliższej rodzinie zmarłego lub pozostającego w stanie wegetatywnym należy się zadośćuczynienie - uważa dr hab. Martą Romańska, sędzia Izby Cywilnej SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.05.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Kancelaria Kopeć Zaborowski poszerza zakres swoich usług o prawo finansowe i prawo nowych technologii. Dotychczasowy Dział Obsługi Spółek i Transakcji, od maja jest Działem Prawa dla Biznesu. Do zespołu dołączył też radca prawny Artur Granicki.
Patrycja Rojek-Socha
16.05.2020
Rynek
Przepisy wprowadzające możliwość natychmiastowej izolacji sprawcy miały być panaceum na palący problem przemocy w polskich domach. Coraz częstsze są jednak głosy, że są one wydmuszką, która sytuacji osób pokrzywdzonych nie poprawi - pod względem prawnym nie wnosi nic nowego, a może być narzędziem w rozwodowych konfliktach.
Patrycja Rojek-Socha
16.05.2020
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Obrady Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, mającego wyłonić kandydatów na nowego I prezesa tego sądu, wznowione zostaną 22 maja. Zarządzenie w tej sprawie wydał pełniący od piątku obowiązki I prezesa SN - sędzia Aleksander Stępkowski.
Patrycja Rojek-Socha
15.05.2020
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje przesunięte z marca egzaminy prawnicze na 23-26 czerwca. Ostateczną decyzje w tym zakresie uzależnia od sytuacji epidemicznej. Rzecznik Praw Obywatelskich podnosi jednak, że takie podejście powoduje niepotrzebną niepewność i stres wśród tych, którzy do egzaminów chcą podejść, tym bardziej - że jak podnosi - epidemia nie wygasa.
Patrycja Rojek-Socha
15.05.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Resort sprawiedliwości chce obniżyć opłaty za egzaminy wstępne na aplikacje. Według rzecznika praw obywatelskich to krok w dobrą stronę, choć wciąż krok za mały. Według RPO nie należy się obawiać, że doprowadzi to do obniżenia dochodów Skarbu Państwa, bo niższe opłaty to większa liczba chętnych.
Monika Sewastianowicz
15.05.2020
Strefa aplikanta Dla studenta
Spór w Sądzie Najwyższym o kandydatury na I prezesa sięga znacznie dalej niż ta funkcja i Zgromadzenie Ogólne sędziów. To jest spór o demokratyczne państwo. O zasady, o procedury, o niezależność od władzy politycznej. Chodzi o to by Sąd Najwyższy nie podzielił losu Trybunału Konstytucyjnego, który jest dzisiaj instytucją bez jakiegokolwiek znaczenia dla prawników i obywateli.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Konwencja stambulska mówi o religii, jako przyczynie przemocy wobec kobiet. Chcemy wypowiedzieć ten genderowski bełkot - napisał na Twitterze Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. Tymczasem jego resort zaprzecza, że ma taki zamiar, choć w opublikowanym po wypowiedzi wiceministra stanowisku krytykuje zapisy samej umowy.
Monika Sewastianowicz
15.05.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Pełniący od 1 maja br. obowiązki kierującego Sądem Najwyższym sędzia Izby Cywilnej Kamil Zaradkiewicz zrezygnował w piątek z tej funkcji. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda powierzył te obowiązki sędziemu Aleksandrowi Stępkowskiemu (fot.) z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Krzysztof Sobczak Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Trzeba tę instytucję, także w sensie personalnym, radykalnie zmienić. I to jedyne, co wynika z tego, co się w tej chwili tam dzieje. Bo środowisko sędziowskie, a już w szczególności Sądu Najwyższego, powinno być wzorem cnót obywatelskich - powiedział w piątek prezes PIS Jarosław Kaczyński.
Agnieszka Matłacz
15.05.2020
Wymiar sprawiedliwości
"Starzy" sędziowie Sądu Najwyższego chcą mieć wyraźnie na piśmie ustalone zasady wyboru I Prezesa. Twierdzą, że w sytuacji ostrego kryzysu personalnego potrzebne jest porozumie w ramach kolegium, a niekoniecznie zmiana regulaminu przez Prezydenta RP, gdyż ustawa nie daje mu tak szerokich uprawnień. "Nowi" sędziowie twierdzą, że przepisy są jasne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.05.2020
Prawnicy
Nie tylko pandemia, ale i przepisy mogą utrudnić działalność okręgowych izb radców prawnych. Lubelskim radcom uruchomiona pół roku temu przez izbę platforma szkoleniowa służy także do sprawnej komunikacji - mówi dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie.
Robert Horbaczewski
15.05.2020
Prawnicy Prawo AI
Sejm odrzucił zarówno poprawkę senatorów dotyczącą samorządu prokuratorskiego, jak i tę która z tarczy antykryzysowej 3 usunęła możliwości prowadzenia nieodpłatnej pomocy prawnej online. Nie utrzymał się też przepis, że w okresie epidemii i w 30 dni po jej odwołaniu, nie przeprowadza się wyborów do organów samorządów radców i adwokatów.
Patrycja Rojek-Socha
15.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Sejm w czwartek poparł 40 z 87 poprawek Senatu do nowelizacji tarczy antykryzysowej, tzw. Tarczy 3.0. Dzięki temu zostaną przesunięte terminy licytacji z nieruchomości, a o programach do przeprowadzania zdalnych rozpraw będą mogli decydować autonomicznie prezesi sądów. Posłowie nie zgodzili się na wykreślenie z ustawy przepisów dotyczących zmian w powoływaniu prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Jolanta Ojczyk
14.05.2020
Koronawirus a prawo
Senatorowie usunęli z tarczy antykryzysowej m.in. krytykowane przepisy dotyczące samorządu prokuratorskiego. Wprowadzili też przepis zgodnie z którym w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, epidemii, stanu nadzwyczajnego oraz w okresie 30 dni po ich odwołaniu, nie przeprowadza się wyborów do organów samorządów radców prawnych i adwokatów.
Patrycja Rojek-Socha
14.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Możliwe jest wskazanie spadkobiercy w sposób opisowy, lecz sąd musi dokonać wykładni testamentu, w testamencie zawarto jednoznaczne kryteria pozwalające ustalić wolę spadkodawcy w sposób niebudzący wątpliwości. Jednak Sąd Najwyższy oceni, czy trzeba powołać świadków, gdy spadkobiercy są wskazani tylko na zdjęciu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.05.2020
Prawo cywilne

Sąd z warszawskiej Woli zasypuje TSUE pytaniami w sprawie frankowiczów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli w maju skierował pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chce wiedzieć m.in.: czy ochrona przysługuje każdemu konsumentowi, czy tylko temu rozsądnemu. Od pytań w sprawie państwa Dziubaków jest to już trzeci wniosek, w tym drugi z wolskiego sądu. W styczniu pytania skierował też Sąd Okręgowy w Gdańsku.
Jolanta Ojczyk
14.05.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Rozprawa online na wniosek strony, obrońcy lub pełnomocnika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Przepisy wprowadzające możliwość e-rozpraw w sprawach karnych mają szanse wejść w życie wraz z opracowywaną właśnie w Ministerstwie Rozwoju kolejną nowelą tarczy antykryzysowej. Z projektu, do którego dotarło Prawo.pl wynika, że ma być możliwe przesyłanie stronom na żywo obrazu i dźwięku z rozpraw czy składanie przez podejrzanego zdalnych wyjaśnień w przypadku rozpatrywania wniosku o areszt.
Patrycja Rojek-Socha
14.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Trwają prace, których celem jest przygotowywanie projektu wprowadzającego zdalne rozprawy do postępowania karnego. Być może uda się to wraz z nowelą tarczy antykryzysowej, nad którą jeszcze pracuje Ministerstwo Rozwoju - mówi wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska. I dodaje, że resort nie zrezygnował też z e-doręczeń.
Patrycja Rojek-Socha
14.05.2020
Wymiar sprawiedliwości
Trzydziestu sędziów Sądu Najwyższego złożyło w środę w Kancelarii Prezydenta wniosek o odwołanie Kamila Zaradkiewicza z funkcji kierującego tymczasowo tym sądem. Powodem ma być sposób prowadzenia przez niego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, które zdaniem autorów wystąpienia odbiega od przyjętych standardów.
Krzysztof Sobczak
13.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nieważne jest zgłoszenie kandydatów na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego, gdyż obarczone było błędem wadliwego powołania komisji skrutacyjnej, stąd wniosek do Prezydenta RP, aby precyzyjnie określił regulamin SN. Sędzia Zaradkiewicz zatem doszedł do wniosku, że nie miał racji - uważa sędzia Jarosław Matras z Izby Karnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

KE odmawia interwencji w sprawie wykonania w Niemczech wyroku o "polskich obozach"

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Ponieważ niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości odmówił wykonalności polskiego wyroku uznającego naruszenie dóbr osobistych Karola Tendery przez niemiecką stację telewizyjną poprzez użycie sformułowania „polskie obozy zagłady”, petycja o podjęcie odpowiednich działań w tej sprawie trafiła do Komisji Europejskiej. KE nie chce jednak interweniować.
Krzysztof Sobczak
13.05.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Polski Trybunał Konstytucyjny nie jest już poważnym sądem, lecz "jest marionetką" - stwierdził szef niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Andreas Vosskuhle. - To skandaliczna wypowiedź - zareagowała prezes TK Julia Przyłębska.
Krzysztof Sobczak
13.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie będzie na razie kandydatów na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego. Po trzech dniach sporów o sposób prowadzenia obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów zostało ono bezterminowo przerwane. Prowadzący je p.o. prezes SN Kamil Zaradkiewicz zapowiedział wystąpienie do prezydenta o zmianę regulaminu Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Sobczak
13.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy przyjęła do swojego grona kolejnych trzech prawników, specjalizujących się w różnych dziedzinach prawa - m.in. upadłościach, restrukturyzacjach, obsłudze prawnej spółek obrotu, zobowiązaniach i windykacji.
Patrycja Rojek-Socha
13.05.2020
Prawnicy Rynek
Całkowicie ubezwłasnowolniony mężczyzna został skazany w sprawie narkotykowej. Sam poddał się karze 1,5 roku pozbawienia wolności. Wcześniej uznano go za poczytalnego. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację wniesioną przez Rzecznika Praw Obywatelskich, gdyż zgoda na poddanie się karze nie dotyczy ubezwłasnowolnionego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.05.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Już blisko pięć lat trwa śledztwo w sprawie antysemickich wpisów członka Krajowej Rady Sądownictwa sędziego Jarosława Dudzicza (fot.) - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I zwraca uwagę, że przez tyle lat właściwe organy nie mogą zakończyć tej sprawy, a niedługo ulegnie ona przedawnieniu.
Krzysztof Sobczak
13.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura