Prawo.pl
Wielka Izba Trybunału Sprawiedliwości UE rozpoczęła we wtorek analizę pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN oraz powołanych do nich osób przy udziale nowej KRS. Trybunał odpowie, czy zasiadające w tych izbach osoby zostały powołane legalnie i czy ich orzeczenia są wiążące.
Krzysztof Sobczak
22.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przedstawiony przez MF projekt nowelizacji przepisów o podatkach dochodowych przewiduje także zmiany w rozliczaniu ryczałtu od przychodów. Lista zawodów, które będą mogły płacić taki podatek od stycznia 2021 roku może zostać wydłużona. Z uproszczonej formy będą mogli korzystać: adwokat, radca prawny i notariusz, ale też księgowi i biegli rewidenci.
Krzysztof Koślicki
22.09.2020
Prawnicy PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
7 listopada i w sposób tradycyjny ma odbyć się XII Krajowy Zjazd Radców Prawnych. Ze względu na obostrzenie nie są jednak planowane długotrwałe debaty - choćby nad zmianami w kodeksie etyki. Podczas zjazdu mają być przeprowadzone m.in. głosowania nad sprawozdaniami ustępujących władz i wybór nowych.
Patrycja Rojek-Socha
22.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Na radcy prawnym odbiło się wprowadzenie do obrotu prawnego skargi nadzwyczajnej. Od kwietnia 2018 r., gdy zaczęła obowiązywać, ukształtowały się dwie linie orzecznicze w Sądzie Najwyższym. W spór interpretacyjny dostała się radca prawny i zapłaciła za to karą upomnienia. Izba Dyscyplinarna SN jednak dostrzegła niespójność i uniewinniła pełnomocniczkę
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.09.2020
Prawnicy

Nie wydamy ściganych ENA, bo Holandia pyta o niezależność polskich sądów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Stołeczny sąd okręgowy odmówił wykonania wystawionego w Holandii Europejskiego Nakazu Aresztowania, bo ma poważne wątpliwości, co do niezależności holenderskich organów władzy sądowniczej. Drugim wskazanym przez polskiego sędziego argumentem było to, że "strona holenderska od ponad dwóch lat nie wykonała żadnego polskiego ENA,
Krzysztof Sobczak
21.09.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

NSA: Sentencja uchwały wiąże WSA, uzasadnienie niekoniecznie

Prawnicy Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Sentencje uchwał poszerzonego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego mają moc bezwzględnie wiążącą dla wojewódzkich sądów administracyjnych. Przełamanie ich może nastąpić tylko w wyjątkowym, określonym przepisami trybie – stwierdził 7 osobowy skład NSA, rozpatrując precedensowe zagadnienie prawne skierowane przez wrocławski WSA,
Wiesława Moczydłowska
21.09.2020
Prawnicy Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzy skargę złożoną przez sędziego warszawskiego Sądu Okręgowego Igora Tuleyę w związku z wszczętymi przeciwko niemu postępowaniami dyscyplinarnymi. Przedmiotem oceny Trybunału ma być naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego.
Krzysztof Sobczak
21.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Dwie kolejne sprawy dotyczące sędziów z Polski rozpatrzone zostaną 22 września przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pytania prawne dotyczą Moniki Frąckowiak i Waldemara Żurka, a chodzi w nich o to, czy powołane w politycznej procedurze do Sądu Najwyższego osoby mogą być uznawane za niezawisłych sędziów i czy polski sąd może oceniać status takich osób.
Krzysztof Sobczak
21.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Koronawirus postawił izby adwokackie przed nie lada wyzwaniem. Jesienią miały się odbyć przesunięte zgromadzenia, istotny punkt procedury wyborczej. Część izb - ze względu na epidemię - na razie ich nie organizuje i czeka na ruch Ministerstwa Sprawiedliwości, które obiecało wsparcie legislacyjne. Są też takie - jak izby w Krakowie czy Wrocławiu - które przygotowują się na wersję hybrydową.
Patrycja Rojek-Socha
21.09.2020
Prawnicy
Poseł PiS Przemysław Czarnek, prawnik konstytucjonalista z KUL, może w poniedziałek zastąpić Zbigniewa Ziobrę na stanowisku ministra sprawiedliwości. Ostateczna decyzja zostanie podjęta podczas posiedzenia kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości - wynika z nieoficjalnych informacji.
Grażyna J. Leśniak
20.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
Finlandia odpowiada za naruszenie prawa do życia uczniów, którzy zginęli w szkolnej strzelaninie, ponieważ władze tego państwa, znając podejrzane wpisy sprawcy w internecie, mogły podjąć środki zapobiegawcze, ale tego nie uczyniły - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 17 września.
Katarzyna Warecka
19.09.2020
Prawo karne Szkoła i uczeń Policja
W ciągu dwóch lat od powstania Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zakończyła 474 sprawy prawników, wydając łącznie 606 orzeczeń. Łącznie wpłynęło do niej 647 spraw. Najwięcej z nich, bo 259 dotyczyło prokuratorów i sędziów sądów powszechnych - 183 sprawy.
Grażyna J. Leśniak
19.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
Koronawirus spotęgował problem utrudniania kontaktów rodzica z dzieckiem. Sposobem na najtrudniejsze sytuacje ma być udział w kontaktach kuratora, ale problem w tym, że przepisy są niedoskonałe, a wyjątkowe narzędzie w wielu sprawach staje się wieloletnią normą. Kuratorzy sądowi mówią o potrzebnych zmianach standardów, ale także prawa.
Patrycja Rojek-Socha
19.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
W związku z koniecznością zaskarżenia wcześniejszej decyzji obywatel chciał zapoznać się z dokumentami w sądzie. Usłyszał, że ma przyjść 2 października – tymczasem termin na zaskarżenie mija już zaraz. RPO w piśmie do sądu apeluje o ustalanie priorytetów w dostępie do akt sądowych.
Patrycja Rojek-Socha
19.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Posiadacz ubezpieczenia powiązanego z umową kredytu hipotecznego nie otrzymał odszkodowania za wypadek, które miało zapewnić spłatę kredytu. Sąd uznał, że odszkodowanie mu się nie należy, bo w umowie sam zgodził się na ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Tymczasem RPO wnosi skargę nadzwyczajną, zarzucając sądowi, że nie zbadał z urzędu klauzul abuzywnych
Krzysztof Sobczak
18.09.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Posłowie PiS poprzez TK chcą zakończyć kadencję RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Grupa posłów PiS wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem dotyczącym zgodności z konstytucyją ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w przypadku niewybrania następcy. Zgodnie z ustawą dotychczasowy RPO pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. TK ma zająć się sprawą 20 października.
Krzysztof Sobczak
18.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

WSA: Zawieszenie biegu terminów także przed obowiązywaniem przepisów

Ordynacja Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Przepisy zawieszające bieg terminów weszły w życie 31 marca 2020 r. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zastosować je do sytuacji, które zdarzyły się przed tą datą. Zgodnie z wolą ustawodawcy, miały one mieć zastosowanie także do stanu zagrożenia epidemicznego w związku z COVID-19, który został ogłoszony już 14 marca.
Dorian Lesner
18.09.2020
Ordynacja Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Zmiany w zakresie dostępu zatrzymanego do adwokata czy radcy prawnego są od dłuższego czasu postulowane przez samorządy prawnicze i obrońców praw człowieka. Wskazują oni, że polskie realia odbiegają od międzynarodowych standardów. Ministerstwo - w odpowiedzi przesłanej NRA - informuje, że obecnie nie planuje takich prac legislacyjnych, a obowiązujące przepisy są wystarczające.
Patrycja Rojek-Socha
18.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego to sąd faktów, a nie prawa. Rozprawa w pierwszej instancji zaczyna się od ustalania stanu faktycznego, powołuje się dowody pisemne, przyjmuje zeznania świadków. Procesy dyscyplinarne prawników zamiast przyspieszać, spowolniły. Cel nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym z grudnia 2016 r. nie w pełni został osiągnięty.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sądy, w związku z koronawirusowymi obostrzeniami, zaczęły niemal masowo sięgać po zeznania świadków na piśmie i to mimo że wcześniej podchodziły do tej zmiany raczej ostrożnie. A pełnomocnicy skarżą się, że procedura jest nadużywana i wieszczą liczne apelacje. Sędziowie uspokajają, że praktyka się dopiero kształtuje,
Grażyna J. Leśniak Patrycja Rojek-Socha
18.09.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Podczas czwartkowej uroczystości w rezydencji ambasadora kończący kadencję Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar otrzymał insygnia kawalera Orderu Legii Honorowej. - Jest pan prawdziwym strażnikiem praw obywatelskich i wartości, pana głos jest ważny, liczą się z nim zarówno pana rodacy, jak i cała Europa - powiedział ambasador Francji Frederic Billet.
Krzysztof Sobczak
17.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ustawa o bezkarności urzędniczej wycofana z Sejmu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Projekt nowelizacji ustawy covidowej, wprowadzający tzw. bezkarność urzędniczą został wycofany spod obrad Sejmu. Stało się to po tym jak minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że posłowie Solidarnej Polski nie zagłosują za regulacją, w zaproponowanym brzmieniu. Od początku budziła ona duże kontrowersje.
Patrycja Rojek-Socha
17.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie toczą się żadne prace związane z wypowiedzeniem konwencji stambulskiej – wynika z wypowiedzi wiceminister Iwony Michałek. Zapowiedziała jednak nowy program przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a projekt ma być gotowy do końca września.
Patrycja Rojek-Socha
17.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
O ile sytuacja epidemiologiczna kraju nie ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, w dniu 28 września zapadnie decyzja o odstąpieniu od systemu zmianowego w prokuraturze - poinformował Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Nie wiadomo kiedy to nastąpi, brane są pod uwagę trzy daty - z dniem 1, 15 lub 31 października.
Patrycja Rojek-Socha
17.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
Przyjętą w czwartek rezolucję w sprawie praworządności w Polsce poparło w Parlamencie Europejskim 513 europosłów, przeciw było 148, a wstrzymało się od głosu 33. Według jej autorów w Polsce dochodzi do ciągłego pogarszania się stanu praworządności. PE apeluje do KE oraz Rady UE o wykorzystanie dostępnych narzędzi, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych.
Krzysztof Sobczak
17.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Jeżeli z punktu widzenia medycznego, oskarżony może brać udział w rozprawie, jedynie przez dwie godziny dziennie, to może odbywać się ona w mieście zamieszkania chorego. Sąd Najwyższy uwzględnił w całości opinię biegłego lekarza, który przewidział konieczność częstego odraczania rozprawy, przewlekłość a nawet niemożność zakończenia procesu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.09.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Pod specjalnym, związanym z koronawirusem rygorem, 26 września młodzi prawnicy będą zdawać egzamin na aplikacje. Podobnie jak w minionych latach, więcej jest chętnych na aplikację radcowską - złożonych zostało ponad 3050 wniosków, mniej na adwokacką - ponad 2300. To jednak mniej, niż przy poprzednich naborach.
Patrycja Rojek-Socha
17.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Za stale rosnącą liczbą tymczasowych aresztowań w Polsce stoją na pewno prokuratorzy, którzy składają coraz więcej takich wniosków i sędziowie, którzy ogromną większość z nich zatwierdzają - pisze Marcin Kochanowski. Ale wskazuje też na zaniedbania obrońców, którzy nie zawsze odpowiednio przygotowują się do posiedzeń aresztowych.
Marcin Kochanowski
17.09.2020
Prawo karne Finanse publiczne
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych regularnie wygrywa przed warszawskim Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Zdaniem wielu prawników, gdyby sędzia - tak jak przy decyzjach prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - mógł oceniać zasadność decyzji dotyczących naruszenia RODO czy korzystać z biegłych, byłoby mniej przegranych. Konieczna jest zmiana systemowa - tym bardziej, że firmom grożą tu milionowe kary.
Jolanta Ojczyk
17.09.2020
RODO
Do końca września ma być gotowy projekt zaostrzający kary za naruszanie nietykalności policjantów, czynną napaść na nich i ich znieważanie. Regulacja ma również wprowadzić obligatoryjne orzeczenia przez sąd dodatkowej kary finansowej przy tego typu przestępstwach.
Patrycja Rojek-Socha
16.09.2020
Policja