Prawo.pl
Od poniedziałku posiedzenia w Naczelnym Sądzie Administracyjnym i wojewódzkich sądach administracyjnych położonych w obszarze należącym do strefy czerwonej odbywają się w trybie niejawnym. Zdaniem ekspertów przyspieszy to rozpatrzenie skarg, ale może pozbawić strony profesjonalnej argumentacji pełnomocników, która dla wyniku sprawy może okazać się bezcenna.
Wiesława Moczydłowska
20.10.2020
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Adwokat Roman Giertych tylko symulował utratę świadomości podczas przesłuchiwania go i stawiania mu zarzutów - twierdzi Prokuratura Regionalna w Poznaniu. I podkreśla, że zarzuty zostały mu postawione skutecznie. Innego zdania są obrońcy Giertycha i zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. Ale jeśli "podejrzany Roman G. chce złożyć wyjaśnienia, prokuratura może ponownie go przesłuchać".
Krzysztof Sobczak
20.10.2020
Prawo karne Prawnicy Prokuratura
Apelacja wniesiona do Izby Karnej Sądu Najwyższego przez obwinionego prokuratora nie może być rozpoznana, gdyż Izba Dyscyplinarna odmawia udostępnienia akt sprawy. Wobec tego, ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości i prawo obwinionego do rozpoznania apelacji w rozsądnym terminie, sędzia Izby Karnej zdecydował o przekazaniu akt sprawy do rozpoznania Izbie Dyscyplinarnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.10.2020
Prawo karne Prawnicy
Sprawa dotyczy zbadania konstytucyjności ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, która zgodnie z Konstytucją wynosi 5 lat. Kadencja obecnego RPO Adama Bodnara upłynęła 9 września. Do tej pory nie wybrano jego następcy. Rozprawa w TK, zaplanowana na 20 października, została odwołana z powodu choroby jednego z sędziów.
Agnieszka Matłacz
20.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
W czasie wiosennego lockdownu masowo odwoływano i odraczano sprawy, zmniejszył się też ich wpływ do sądów - wynika z najnowszego raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W ocenie prawników skutki nie byłyby tak poważne, gdyby informatyzacja sądów była faktem, nie perspektywą. Nie mają też wątpliwości: pospieszne działania niewiele dadzą. A sądy po cichu szykują się na drugą koronawirusową falę.
Patrycja Rojek-Socha
20.10.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Można skutecznie kwestionować nabycie udziałów spółki w drodze licytacji komorniczej i dobrą wiarę - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok sądu drugiej instancji. Dodał, że dopóki nie zapadło prawomocne orzeczenie dotyczące czynności komornika, prawa i rzeczy nie przechodzą na nabywcę. Problem dotyczył podważenia tytułu egzekucyjnego i ochrony wspólnika spółki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.10.2020
Prawo cywilne Prawnicy Spółki
Z uwagi na najwyższą moc obowiązującą Konstytucji, jej bezpośrednie stosowanie oraz konstytucyjną istotę normy kompetencyjnej, Sąd Najwyższy jest zawsze upoważniony do odmowy zastosowania przepisów ustawy, która jest sprzeczna z konstytucyjnymi przepisami wyrażającymi istotę kompetencji sądu - twierdzi dr Michał Ziółkowski z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Michał Ziółkowski
20.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Przepis przedłużający kadencję Rzecznika Praw Obywatelskich, gdy nie został wybrany jego następca, jest zgodny z zasadami międzynarodowymi, a także powszechny w wielu państwach europejskich – głosi stanowisko Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana. Taka sytuacja ma miejsce w Polsce, ale posłowie PiS chcą, by Trybunał Konstytucyjny zakwestionował tę zasadę.
Krzysztof Sobczak
19.10.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Warszawski sąd zasądził na rzecz jednej z osób, które dwa lata temu w kawiarni "Green Caffe Nero" zatruły się salmonellą, około 13 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania wraz z odsetkami (poza kwotami wypłaconymi dobrowolnie już wcześniej). W ten sposób sąd potwierdził, że kwoty, które otrzymali wcześniej poszkodowani były zaniżone i nie odpowiadały krzywdzie.
Agnieszka Matłacz
19.10.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
7 listopada miał odbyć się Krajowy Zjazd Radców Prawnych i choć formalnie ta data nadal obowiązuje, nie bez znaczenia jest fakt, że Warszawa został objęta czerwoną strefą zagrożenia koronawirusem. Radcy analizują sytuację i szukają rozwiązań. Tymczasem jest już gotowy projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, który ma w tym pomóc. Problem w tym, że do listopada raczej nie wejdzie w życie.
Patrycja Rojek-Socha
19.10.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Prawnik może zaliczyć wydatek na najem lokalu mieszkalnego w innym mieście do kosztów podatkowych kancelarii, jeśli udowodni związek tego wydatku z przychodem. Nie wystarczą jednak dowody dokumentujące wydatki z tytułu najmu mieszkania. Niezbędnym jest posiadanie dowodów świadczących o wykonanych usługach prawniczych, wymagających pobytu w tej miejscowości.
Wiesława Moczydłowska
19.10.2020
Prawnicy PIT Doradca podatkowy
Miniony rok, od zwycięstwa w poprzedniej edycji konkursu "Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra”, był dla mnie okresem ciężkiej pracy, ale też wielu sukcesów w walce o prawa dzieci i lepsze ich traktowanie przez wymiar sprawiedliwości - mówi adwokat Monika Horna-Cieślak. I dodaje, że jej osobiste osiągnięcie ułatwiało interwencje w takich sprawach.
Krzysztof Sobczak
19.10.2020
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Po blisko rocznym procedowaniu Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Śródmieście cofnęła akt oskarżenia skierowany przed wakacjami przeciwko mężczyźnie kierującego homofobusem – furgonetką z treściami sugerującymi związek pomiędzy homoseksualizmem i pedofilią. Decyzja ta musi budzić zdziwienie - pisze Marcin Kochanowski.
Marcin Kochanowski
18.10.2020
Prawo karne Prokuratura
Poznański sąd rejonowy nie uwzględnił w sobotę wieczorem wniosków prokuratury o tymczasowe aresztowanie Ryszarda Krauze i czterech innych podejrzanych ws. wyprowadzenia pieniędzy ze spółki Polnord. W stosunku do Romana Giertycha zastosowano środki zapobiegawcze w postaci 5 mln zł poręczenia, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju i dozoru policji.
Patrycja Rojek-Socha Agnieszka Matłacz
17.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Wraz ze zmianami legislacyjnymi z lutego 2020 roku w Sądzie Najwyższym pojawiły się zupełnie nowe postępowania przypominające postępowania aresztowe w sądach rejonowych. To procedura zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego lub prokuratora ujętego na gorącym uczynku, która wymaga podjęcia decyzji w ciągu 24 godzin. Wszystkie dotychczasowe przypadki dotyczyły prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.
Agnieszka Matłacz
17.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Majątek dziecka to niekoniecznie tylko kieszonkowe. Niekiedy małoletni może posiadać znaczny majątek, np. jeśli otrzymał spadek lub uzyskał wysokie zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Rodzice lub opiekunowie w takiej sytuacji powinni ostrożnie zarządzać majątkiem dziecka, gdyż sprawą może zainteresować się sąd opiekuńczy.
Aleksandra Partyk
17.10.2020
Prawo cywilne Prawo rodzinne
W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich Trybunał Konstytucyjny powinien odroczyć rozprawę wyznaczoną na 20 października i to co najmniej do 12 listopada. Wskazuje przy tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie może się ona odbyć wcześniej niż po 30 dniach od doręczenia uczestnikom zawiadomienia o terminie. Jemu doręczono je zaś 13 października.
Patrycja Rojek-Socha
17.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
NRA w swojej uchwale wyraziła stanowczy sprzeciw wobec sposobu działania organów dochodzeniowo-śledczych w stosunku do adwokata Romana Giertycha. Przeciwko temu jak i gdzie zatrzymano mecenasa protestuje też m.in. warszawska ORA.
Patrycja Rojek-Socha
16.10.2020
Prawnicy
Uchylenie immunitetu sędzi Beacie Morawiec oraz zawieszenie jej w czynnościach orzeczniczych przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego miało podstawy w zeznaniach świadków, którzy obecnie znajdują się w areszcie śledczym. Ale część uzasadnienia w tej kwestii - utajniono. A dowodów nie przeprowadzono, gdyż należy to do postępowania karnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.10.2020
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Obowiązek noszenia maseczek od początku pandemii ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Ci drudzy kwestionują podstawę prawną jego wprowadzenia i odmawiają przyjęcia mandatów. Wszystko przez to, że obowiązek wprowadzono rozporządzeniem, bez podstawy prawnej w ustawie. Niebawem ma się to zmienić, bo odpowiednie zapisy mają trafić właśnie do ustawy.
Agnieszka Matłacz
16.10.2020
Prawo karne Policja Koronawirus a prawo
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia ma w piątek przed południem rozpoznać wniosek Prokuratury Regionalnej o aresztowanie Leszka Czarneckiego, podejrzanego w sprawie tzw. afery GetBack. Biznesmen może ukrywać się za granicą, zgoda sądu na jego aresztowanie jest więc niezbędna, aby można było wystąpić o wydanie listu gończego za podejrzanym, a następnie także Europejskiego Nakazu Aresztowania.
Agnieszka Matłacz
16.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Strona wnosząca skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku nie ma obowiązku wykazania, że wzruszenie zaskarżonego wyroku w drodze skargi nadzwyczajnej nie było i nie jest możliwe. Tym samym skarga nie podlega odrzuceniu - taką uchwałę w składzie siedmiu sędziów podjęła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.10.2020
Prawo cywilne

Dr Kaczocha: Błędy w aktach podustawowych często się powtarzają, a można ich uniknąć

Podatki i opłaty lokalne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
O ile zasadniczo rozporządzenia są właściwie zredagowane, o tyle czasami w aktach prawa miejscowego zdarzają się różnego rodzaju błędy redakcyjne. Dobrze, jeśli osoba, która projektuje akt prawny, jest obeznana z zasadami technik legislacyjnych. To, kto sporządza projekt aktu, może mieć wpływ na sposób jego redagowania - wskazuje dr Mateusz Kaczocha.
Aleksandra Partyk
16.10.2020
Podatki i opłaty lokalne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje, by kurator społeczny był jedną z osób, która będzie mogła uczestniczyć w procesie nastolatka, który nie ukończył 18 lat, jako swoisty gwarant jego bezpieczeństwa procesowego. Kuratorzy mają jednak wątpliwości, w ich ocenie taki zapis jest niespójny - choćby z ustawą o kuratorach sądowych.
Patrycja Rojek-Socha
16.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Sugestia, że po uchwale Izby Dyscyplinarnej uchylającej immunitet oraz zawieszającej w obowiązkach sędzi Beacie Morawiec może ona skierować skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest uprawniona, ale znając realia pracy tej instytucji nie spodziewałbym się powstrzymania w ten sposób działań wobec niej - twierdzi prof. Ireneusz C. Kamiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Krzysztof Sobczak
16.10.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Naczelna Rada Adwokacka z "najdalej idącym niepokojem" przyjęła informację o czwartkowym zatrzymaniu przez CBA adwokata Romana Giertycha. W swoim stanowisku jej prezes adwokat Jacek Trela podkreślił, że wiąże się to bowiem z możliwym naruszeniem tajemnicy adwokackiej obejmującej sprawy jego klientów.
Patrycja Rojek-Socha
15.10.2020
Prawnicy
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w czwartek adwokata Romana Giertycha. Ma to związek - według Biura - ze śledztwem dotyczącym działań na szkodę spółki notowanej na GPW. W grę wchodzą zarzuty działania na szkodę spółki, przywłaszczenia mienia i prania pieniędzy. Razem z prawnikiem został zatrzymany m.in. biznesmen Ryszard K. Prokuratura ma 48 godzin na przedstawienie im zarzutów.
Patrycja Rojek-Socha Agnieszka Matłacz
15.10.2020
Wymiar sprawiedliwości
Jeszcze do 18 października można oddać głos w konkursie European Women of Legal Tech 2020. Wśród 150 kobiet działających na rzecz nowych technologii w branży prawniczej są aż trzy z Polski. To: Katarzyna Abramowicz, Paulina Jeznach i Kamila Kurkowska.
Jolanta Ojczyk
15.10.2020
LegalTech
ENEA Centrum Sp. z o.o. rozstrzygnęła przetarg na panel doradców prawnych dla ENEA Połaniec S.A. Wśród 6 wybranych kancelarii prawnych po raz kolejny znalazła się także kancelaria Porwisz i Partnerzy. Planowane doradztwo obejmie prawo energetyczne, prawo spółek handlowych, prawo zamówień publicznych oraz prawo cywilne.
Patrycja Rojek-Socha
15.10.2020
Rynek
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak wygląda system szkolenia Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej. Okazuje się, że na podstawowym poziomie funkcjonariusze są dobrze przygotowani do pełnienia służby. Brakuje jednak odpowiedniej liczby szkoleń specjalistycznych. Istotnym problemem jest też brak spójnych systemów szkoleń, powiązanych ze ścieżką rozwoju zawodowego.
Agnieszka Matłacz
15.10.2020
Policja