Prawo.pl
W idealnym modelu mediacji transgranicznych występuje komediacja. Mediacja jest wówczas prowadzona przez dwóch mediatorów, którzy reprezentują różne porządki prawne. Prowadzenie tego rodzaju mediacji na wielu polach różni się od mediacji klasycznych - wskazuje dr Marcin Białecki.
Aleksandra Partyk
18.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Błędy dużo kosztują, a policjanci nadal - także te niewielkie popełniają. Problem wynika nie tyle z przepisów co m.in. z braku szkoleń. W ostatnim czasie kilka spraw dotyczyło potrącenia lub próby potrącenia funkcjonariuszy przez uciekających kierowców. Eksperci nie mają wątpliwości, w tego typu sprawach, choć każdą trzeba badać indywidualnie, policjant ma podstawy do użycia broni.
Patrycja Rojek-Socha
18.10.2021
Prawo karne Policja
Regulacje, które wdrażamy, sprawdzają się w praktyce, dzięki zmianie przepisów na polskich drogach umiera rocznie o kilkaset osób mniej - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Według niego także prowadzone przez jego rząd inwestycje w infrastrukturze drogowej służą ograniczeniu wypadków. Tymczasem systematyczny spadek liczby wypadków drogowych w Polsce ma miejsce od około 20 lat.
Krzysztof Sobczak
17.10.2021
Prawo karne Administracja publiczna
Likwidacja Izby Dyscyplinarnej będzie połączona z dalszą reformą sądownictwa - zapowiedział Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Wszystkie sądy mają mieć status okręgowych, rejonowe będą ich filiami. Zmniejszy się wielkość i rola Sądu Najwyższego, a kasacje będą rozpatrywane przez nowe sądy regionalne. Ma nie być weryfikacji sędziów.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
16.10.2021
Wymiar sprawiedliwości

Błąd mecenasa może się odbić nie tylko na mocodawcy

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Osoby wykonujące prawniczy zawód zaufania publicznego muszą zachować szczególną staranność. Podejmowane przez nich działania wywierają bowiem skutki wobec osób, które korzystają z ich usług. Konsekwencje niewykonania lub nienależytego wykonania swoich obowiązków mogą odczuć nie tylko w sferze odpowiedzialności cywilnej, ale też dyscyplinarnej.
Dorian Lesner
16.10.2021
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Proponowane obecnie zmiany m.in. w Kodeksie karnym to kolejny krok do odbierania sędziom możliwości indywidualizowania kary. A prawdę jest taka, że karę trzeba dobierać do człowieka, biorąc pod uwagę szereg okoliczności. Bo to ma podstawowe znaczenie, a nie surowość kary. Sprawca popełniając przestępstwo nie myśli o tym ile lat spędzi w więzieniu, ale jak uniknąć kary.
Patrycja Rojek-Socha
16.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Członkowie Lotnej Brygady Opozycji, organizującej happeningi podczas miesięcznic smoleńskich, nie mogą zbliżać się do Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie w czasie, gdy odbywają się tam uroczystości. To środek zapobiegawczy w sprawie o…naruszenie miru domowego. Wszystko po to, by - jak podkreśla prokurator - zapobiec mataczeniu.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
16.10.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Zastępca krajowego rzecznika dyscyplinarnego sędziów postawił sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek zarzut dyscyplinarny dotyczący m.in. kwestionowania prawidłowości wyboru sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Ma jej za złe, że powołała się w uzasadnieniu na wyrok ETPC, podczas gdy wydawany przez nią wyrok zapadł wcześniej. Tym samym rzecznik przyznaje, że gdyby uzasadnienie napisała wcześniej, powołanie się na strasburski trybunał byłoby w porządku.
Krzysztof Sobczak
15.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Siedmioro kandydatów na sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN wskazała obecna Krajowa Rada Sądownictwa. Rekomendacje z awansem do SN uzyskało dwoje sędziów sądów okręgowych, radcowie prawni i adwokat. To wszystko w sytuacji TSUE w kolejnym już wyroku wskazał, że nowi sędziowie zostali powołani z rażącym naruszeniem podstawowych norm dotyczących ustroju - właśnie z powodu składu Rady.
Patrycja Rojek-Socha
15.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Naczelna Rada Adwokacka ma podjąć działania w kierunku wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań m.in. w zakresie szkolenia aplikantów. Zobowiązał ją do tego Krajowy Zjazd Adwokatury, a celem jest m.in. zwiększenie konkurencyjności przyszłych adwokatów na rynku usług prawnych. W tym kontekście coraz głośniej mówi się o e-learningu, z którego radcy prawni już korzystają.
Patrycja Rojek-Socha
15.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Projektowane zmiany w kodeksie karnym mają zaostrzyć z dwóch do trzech lat pozbawienia wolności kary m.in. za nawoływanie do nienawiści. A w katalogu okoliczności obciążających sprawcę ma znaleźć się popełnienie z użyciem przemocy przestępstwa motywowanego nienawiścią - np. ze względów rasowych, narodowościowych czy politycznych. Brakuje w nim mniejszości seksualnych.
Patrycja Rojek-Socha
15.10.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Oskarżonego skazano za oszustwo, uznając go zarazem za recydywistę. Tymczasem przed popełnieniem zarzuconego mu czynu nie odbywał on kary pozbawienia wolności - co jest warunkiem takiego uznania. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, który złożył kasację. Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu rejonowego i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania.
Krzysztof Sobczak
15.10.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
We wtorek 19 października Parlament Europejski ma zająć się sprawą niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który wskazał, że wyłączną właściwością TSUE jest interpretacja norm prawa unijnego, zaś TK ma ostatnie słowo w zakresie standardów konstytucyjnych, w tym w sprawach powoływania sędziów i ich kadencji. W posiedzeniu weźmą udział Mateusz Morawiecki i Ursula von der Leyen.
Patrycja Rojek-Socha Krzysztof Sobczak
14.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Odmowę publikacji sprostowania może uzasadniać nie ocena prawdziwości materiału, a więc jego merytoryczna zawartość, lecz tylko warunki formalne. Odmówić jego publikacji można tylko wtedy, gdy sprostowanie nie jest rzeczowe lub nie odnosi się do faktów, a tylko do hipotez, przypuszczeń i spekulacji na jakiś temat, lub gdy jego treść zawiera oczywiste kłamstwa lub obraża zdrowy rozsądek – orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.10.2021
Prawo cywilne
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wręczył nagrody laureatom konkursu na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji 2021. Celem konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów mediacji jako skutecznej metody rozstrzygania sporów i zachęcania młodych do kreatywności. W tym roku zgłoszono do niego rekordową liczbę 496 prac. W roku ubiegłym - dla porównania 70. Zainteresowanie było tak duże, że zdecydowano o przyznaniu dodatkowych 20 wyróżnień.
Patrycja Rojek-Socha
14.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych powołały wspólny zespół, którym ma opracować rozwiązanie w zakresie stawek za pomoc prawną z urzędu. W tej sprawie dwaj prezesi - Przemysław Rosati i Włodzimierz Chróścik - spotkali się również z wiceministrem sprawiedliwości Sebastianem Kaletą.
Patrycja Rojek-Socha
14.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że wystąpiło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o szczegółową weryfikację zwolnień lekarskich udzielanych w ostatnich dniach grupie pracowników sądów. Wyjaśnia równocześnie, że dobro obywateli i dostęp do wymiaru sprawiedliwości są wartością nadrzędną, więc musi reagować. I zapowiada kroki prawne jeśli podstaw do zwolnień nie będzie.
Patrycja Rojek-Socha
13.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Podpisano aneks do porozumienia zawartego w 2018 r. między Ministerstwem Sprawiedliwości a NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Dokument ustala daty wprowadzenia rozwiązań oczekiwanych przez stronę społeczną i kończy akcję protestacyjną prowadzoną przez związkowców.
Patrycja Rojek-Socha
13.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego możliwe jest wszczęcie wobec Polski procedury naruszeniowej bądź procedury o naruszenie praworządności z art.7. Traktatu o Unii Europejskiej - poinformowała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że po wstępnej ocenie orzeczenia widać poważne problemy związane z nadrzędnością prawa europejskiego.
Krzysztof Sobczak
13.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Zwiększa się liczba pracowników sądów, którzy decydują się na pójście na L4. To z kolei obnaża braki kadrowe, o których wielokrotnie w ostatnich miesiącach się mówiło. W niektórych sądach sytuacja jest tak trudna, że sprawy spadają z wokand. Ministerstwo Sprawiedliwości chce więc by ZUS sprawdził "chorobowe" pracowników i zapewnia, że problem dotyczy zaledwie kilku jednostek.
Patrycja Rojek-Socha
13.10.2021
Wymiar sprawiedliwości

Rusza nabór do Akademii Liderów Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Dla studenta
Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundusz Sprawiedliwości prowadzą nabór do Akademii Liderów Sprawiedliwości. Zgłaszać się mogą studenci i absolwenci studiów prawniczych. Nabór potrwa do 30 października - program obejmuje 7 weekendowych zjazdów w Warszawie lub w jej okolicach.
Monika Sewastianowicz
13.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Dla studenta
Wiadomość dotycząca seksu, link do filmu pornograficznego, erotyczny wiersz, "nagie" zdjęcie - nastolatkom coraz częściej się to zdarza, a konsekwencje są poważniejsze niż stawienie się przed sądem rodzinnym. Wprawdzie sprawy te zazwyczaj kończą się udzieleniem upomnienia, czy zobowiązaniem do przeprosin, ale dane sprawcy - skądinąd dziecka - z mocy prawa trafiają do tzw. rejestru pedofilów.
Patrycja Rojek-Socha
13.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Kancelaria Squire Patton Boggs doradza łotewskiej grupie hotelowej Mogotel, jednemu z największych operatorów hotelowych w krajach bałtyckich, przy pierwszej inwestycji grupy w Polsce - zakupie hotelu Sofitel Wrocław Old Town. Sprawą zajmował się czteroosobowy zespół, któremu przewodził radca prawny Michał Smolny.
Patrycja Rojek-Socha
13.10.2021
Rynek
Skarga nadzwyczajna dotyczyła postanowienia sądu okręgowego, który uchylił decyzję sądu niższej instancji oddalającą wniosek ojca o powrót dwójki dzieci do Wielkiej Brytanii i nakazał ich wydanie. SN uznał, że sąd ten naruszył konstytucyjną zasadę ochrony dobra dziecka. Wskazał równocześnie, że powrót do kraju, w którym się nie wychowywały byłby dla nich szkodliwy.
Patrycja Rojek-Socha
13.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Coraz więcej sędziów odmawia orzekania z "nowymi", czyli tymi, którzy awansowali lub byli nominowani po rekomendacji obecnej KRS. Powołują się przy tym m.in. na wyroki NSA i TSUE. Niewiele mówi się jednak o asesorach, a tymczasem to ich sytuacja jest szczególnie trudna. Po latach nauki, trudnym egzaminie i pracy na pierwszej sądowej linii - mogą zostać z niczym. "Starzy" sędziowie są podzieleni, część uważa, że asesorów nie powinno się ruszać, inni, że nie może być taryfy ulgowej.
Patrycja Rojek-Socha
13.10.2021
Wymiar sprawiedliwości
Sędziowie sądów powszechnych powinni unikać publicznego komentowania wydawanych przez siebie wyroków, ale wolno im, jak wszystkim obywatelom, oceniać zmiany w ustroju państwa i w wymiarze sprawiedliwości. A innym władzom nie wolno ich za to szykanować, podobnie jak wyciągać wobec nich konsekwencji karnych za wydawane orzeczenia - twierdzi prof. Andrzej Zoll,
Judyta Papp
13.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rozporządzenie dotyczące zwrotu VAT podróżnym w systemie TAX FREE wymaga, by w dokumentacji sprzedaży, którą otrzymuje także kupujący spoza Unii Europejskiej, znajdowały się również dane sprzedawcy – będą to m.in. imię i nazwisko, a także – w większości przypadków – numer PESEL. Zdaniem ekspertów, to zupełnie niepotrzebna informacja, która stwarza ryzyko wykorzystania danych osobowych.
Krzysztof Koślicki
13.10.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy RODO
Chcemy lepszego zarządzania procesem informatyzacji sądów, dlatego wspieramy propozycję rozporządzenia e-codex, które zapewni ramy współpracy między instytucjami Unii a jej członkami - zadeklarował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Ale zastrzegł, że regulacje te powinny jednak uwzględniać również specyfikę krajowych systemów prawnych.
Krzysztof Sobczak
12.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo AI
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił siedem kolejnych uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołań sędziów do Sądu Najwyższego. W sześciu przypadkach chodziło o powołanie do Izby Dyscyplinarnej, a w jednym - do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. NSA przypomina przy okazji wcześniejsze swoje decyzje w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
12.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE we wtorek kontynuowana była rozprawa dotycząca mechanizmu warunkowości, mającego służyć ochronie unijnego budżetu w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich. W drugim dniu rozprawy sędziowie zadawali pytania stronom postępowania. Opinia rzecznika TSUE w tej sprawie ma być gotowa 2 grudnia br., a wyrok na początku przyszłego roku.
Agnieszka Matłacz Krzysztof Sobczak
12.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie