Prawo.pl

Więzień z niepełnosprawnością potrzebuje instytucjonalnej pomocy - alarmuje RPO

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
Osadzonemu z poważną niepełnosprawnością we wszystkich czynnościach pomagali więźniowie z tej samej celi i chociaż dobre uczynki zawsze w cenie, Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że przeniesienie na współwięźniów odpowiedzialności za taką całodobową opiekę jest niedopuszczalne. A problem jest głębszy i wymaga systemowych rozwiązań.
Patrycja Rojek-Socha
05.09.2022
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
Ewentualne rozbieżności między pismami wyszczególnionymi na zwrotnym potwierdzeniu odbioru i tymi znajdującymi się w dostarczonej przesyłce powinny być w odpowiednio zorganizowanej strukturze spółki dostrzeżone i wyjaśnione. Brak podjęcia jakichkolwiek działań wyjaśniających należy uznać za zaniedbanie dyskwalifikujące twierdzenia spółki o braku zawinienia w uchybieniu terminu procesowemu.
Wiesława Moczydłowska
05.09.2022
Prawnicy Doradca podatkowy
Nie milkną echa projektu ustawy okołobudżetowej, który po raz kolejny określa podstawę do wyliczania wynagrodzeń dla sędziów, referendarzy, prokuratorów na 2023 r., niezgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych i Prawem o prokuraturze. Krajowa Rada Sądownictwa zapowiedziała właśnie, że jeśli nie będzie zmiany, zaskarży przepisy do Trybunału Konstytucyjnego.
Patrycja Rojek-Socha
05.09.2022
Wymiar sprawiedliwości

Działalność windykacyjna do uregulowania

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Ministerstwo Sprawiedliwości chce uregulować zawód windykatora, mylony dotychczas z komornikiem. Takie zajęcia maja podlegać licencjonowaniu i nadzorowi ministra gospodarki, a przedsiębiorcy windykacyjni powinni podejmować działania zmierzające do polubownego załatwienia sporów o zaległości. Rząd ma przyjąć projekt stosownej ustawy jesienią br.
Paweł Rochowicz
04.09.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się o prawa więźniów z niepełnosprawnościami. W liście do dyrektora generalnego Służby Więziennej zwraca uwagę, że przeniesienie opieki nad takimi osobami na współwięźniów jest niedopuszczalne. Podobnie orzekał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Paweł Rochowicz
03.09.2022
Prawo karne Niepełnosprawność
Prokuratura Rejonowa w Ostrowi Mazowieckiej skierowała do miejscowego sądu akt oskarżenia przeciwko synowi znanego muzyka disco polo, któremu zarzuciła zniesławienie i znieważenie sędzi z Białegostoku. Chodzi o wulgarne wpisy w mediach społecznościowych na koncie Daniela M.
Paweł Rochowicz
03.09.2022
Prawo karne
Podczas analizy kandydatów na sędziów badane są m.in. akta spraw, które prowadzili. Nie jest natomiast jasne, jak mają być chronione dane osobowe i informacje objęte choćby tajemnicami zawodowymi, które są w nich zawarte. Rzecznik Praw Obywatelskich, bazując na wnioskach obywateli, zapytał o to Ministra Sprawiedliwości i Krajową Radą Sądownictwa.
Patrycja Rojek-Socha
03.09.2022
Wymiar sprawiedliwości
Echa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie o nałożenie obowiązku zapłaty sumy pieniężnej na rzecz osoby uprawnionej do kontaktów z dzieckiem wciąż wzbudzają emocje - pisze adwokat Tomasz Uljasz. I dodaje, że w jego opinii, orzeczenie to rodzi zagadnienia praktyczne, które mają kolosalne znaczenie dla rodzica zmuszonego walczyć o kontakt z dzieckiem w sądzie.
Tomasz Uljasz
03.09.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Adwokat, jako osoba wykonująca zawód zaufania publicznego, realizuje funkcje i zadania publiczne. Informacje ogólne, dotyczące wykonywania zawodu przez konkretnego adwokata, odnoszące się do jego wykształcenia, tytułu naukowego, miejsca i formy prowadzonej działalności, ewentualnych postępowań dyscyplinarnych, stanowią informację publiczną i klient ma do nich prawo – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
02.09.2022
Prawnicy Doradca podatkowy
Prokuratorzy obliczyli właśnie, że zgodnie z projektem ustawy okołobudżetowej, w 2023 roku ich wynagrodzenie będzie liczone w oparciu o podstawę niższą o ponad 700 zł od tego, co gwarantuje im ich własna ustawa - Prawo o prokuraturze. Rozgoryczenie pogłębia fakt, że to kolejny raz kiedy budżet krojony jest ich kosztem. Prawnicy też widzą problem, wskazują jednak, że jest on już systemowy.
Patrycja Rojek-Socha
02.09.2022
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Prawo pracy
Ministerstwo Sprawiedliwości jeszcze w lipcu zapewniało, że podczas prac nad przyszłorocznym budżetem naliczanie wynagrodzeń dla sędziów, referendarzy, asesorów oraz uposażeń sędziów w stanie spoczynku i ich rodzin, odbywać się będzie zgodnie z obowiązującymi regulacjami. Tymczasem w projekcie okołobudżetowym na 2023 r. ustawiono podstawę "na sztywno" w wysokości 5444,42 zł.
Patrycja Rojek-Socha
01.09.2022
Wymiar sprawiedliwości
Utworzenie okręgowych ośrodków wychowawczych, które mają wypełnić lukę pomiędzy MOW-ami a poprawczakami to jedna z głównych zmian, które obowiązują od 1 września. Kolejne to m.in. granica przejawów demoralizacji na poziomie 10 lat, obligatoryjne kierowanie do poprawczaków w przypadku poważniejszych czynów karalnych i większe kompetencje dla dyrektorów szkół w przypadku wybryków uczniów.
Patrycja Rojek-Socha
01.09.2022
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości od dłuższego czasu rozważa zmiany w pociąganiu do odpowiedzialności firm za przestępstwa. Przełomem ma być rezygnacja z wymogu wcześniejszego prawomocnego skazania osoby fizycznej, np. członka zarządu. Tymczasem obowiązująca już ustawa o zapobieganiu przestępczości środowiskowej wprowadza taką zmianę, tyle że... dla przedsiębiorstw, które są na bakier z ochroną środowiska.
Patrycja Rojek-Socha
01.09.2022
Prawo karne
Sędzia sądu rejonowego będzie odpowiadać w sprawie dotyczącej spowodowania wypadku drogowego. To pierwsza decyzja uchylająca immunitet sędziowski, która zapadła w powstałej w lipcu br. Izbie Odpowiedzialności Zawodowej, która powstała po wejściu w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i likwidacji Izby Dyscyplinarnej.
Krzysztof Sobczak
31.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W końcu przyszłego tygodnia Naczelna Rada Adwokacka ma omówić projekty zmian m.in. w adwokackim kodeksie etyki. Jeśli uzyskają aprobatę, zostaną przejęte. Tymczasem część środowiska czeka na zmiany w zakresie reklamy, a propozycje w tym zakresie mogą trafić "na stół" w październiku, nadal bowiem trwają badania tego problemu, zarówno w adwokaturze jak i w społeczeństwie.
Patrycja Rojek-Socha
31.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zakłócenia w dostawach dwutlenku węgla, suchego lodu i nawozów sztucznych mogą spowodować reakcję łańcuchową i zakłócenia w wielu gałęziach gospodarki. Wiele firm stanie wobec ryzyka niewywiązania z kontraktów. Zdaniem ekspertów, nawet jeśli do tego dojdzie, to w takiej sytuacji nie można się tłumaczyć siłą wyższą, a próby sądowej zmiany treści umów mogą być żmudne i czasochłonne.
Paweł Rochowicz
31.08.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek
Moc prawna to kluczowa kwestia przy wyborze podpisu elektronicznego. Przykładowo, do podpisania umowy zlecenia lub o dzieło podpis zaawansowany jest wystarczający, jednak gdy umowa o dzieło lub zlecenie będzie przewidywać przeniesienie praw autorskich majątkowych lub udzielenie licencji, wtedy należy wybrać podpis kwalifikowany.
Patrycja Rojek-Socha
31.08.2022
Prawnicy
Tysiące warszawskich nieruchomości mogą trafić pod lupę Komisji Weryfikacyjnej tylko dlatego, że były objęte w przeszłości dekretem Bieruta. Nie chodzi tylko o znane i medialne pojedyncze sprawy, w których do takich zwrotów dochodziło w kontrowersyjnych okolicznościach, ale o obrót prawami dekretowymi na rynkowych, uczciwych zasadach. To efekt poniedziałkowego orzeczenia NSA.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.08.2022
Prawo cywilne Nieruchomości
Wypłaty pieniędzy z unijnego budżetu będą powiązane z przestrzeganiem standardów dotyczących państwa prawa - zadeklarował kanclerz Niemiec Olaf Scholz. I dodał, że Komisja Europejska powinna mieć nowe możliwości wszczynania postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. - Polska jest fałszywie atakowana rzekomymi brakami w praworządności – skomentował wiceszef MS Sebastian Kaleta.
Krzysztof Sobczak
30.08.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Ludzie skarżą się, że listonosze nie robią stosownych adnotacji zwrotnych na przesyłce, którą sąd wysyła pod adres, gdzie dana osoba nie mieszka. W takich sytuacjach zostawiają tylko awizo. Powoduje to problemy dla sądów i adresatów, bo pismo sądowe podwójnie awizowane, a niepodjęte przez adresata, uznaje się za doręczone.
Patrycja Rojek-Socha
30.08.2022
Wymiar sprawiedliwości

Raport: Znęcanie się nad dziećmi nadal umyka wymiarowi sprawiedliwości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
W Polsce jedynie 2 proc. prawomocnych wyroków skazujących za przestępstwo znęcania się dotyczy sytuacji, gdy pokrzywdzonymi są dzieci – wynika z raportu Fundacji Court Watch Polska. Jego autorzy wskazują, że przemoc wobec osób małoletnich jest kwalifikowana w taki sposób, aby nie było konieczności prowadzenia bardziej skomplikowanego śledztwa zamiast dochodzenia.
Patrycja Rojek-Socha
30.08.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Miesiąc temu Ministerstwo Sprawiedliwości zapewniało, że podczas prac nad przyszłorocznym budżetem naliczanie wynagrodzeń dla sędziów, referendarzy, asesorów oraz uposażeń sędziów w stanie spoczynku i ich rodzin, odbywać się będzie zgodnie z obowiązującymi regulacjami. W międzyczasie wypowiedział się jednak minister Michał Wójcik, członek Rady Ministrów, wskazując, że nie ma przyzwolenia społecznego na podwyżki dla sędziów. A jeśli tak, to nie mają na nie co liczyć i referendarze.
Patrycja Rojek-Socha
30.08.2022
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Okręgowy w Warszawie zamierza skierować pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące tego, czy rozłożenie na raty świadczenia należnego bankowi od konsumenta może nastąpić wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach, zaś sąd musi zasądzić żądane odsetki aż do daty wydania wyroku. Chodzi o sprawę frankową i dyrektywę dotyczącą nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha Paweł Rochowicz Renata Krupa-Dąbrowska
29.08.2022
Kredyty frankowe
W powołanej tymczasowo Izbie Odpowiedzialności Zawodowej opracowana została i opublikowana wokanda na wrzesień. Jednak jeszcze w sierpniu zostaną rozpoznane dwa wnioski o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziów. Jednoosobowo rozpozna je sędzia przewodniczący Wiesław Kozielewicz. Żądania uchylenia immunitetu wniosła Prokuratura Krajowa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zatruta Odra - sprawca katastrofy ekologicznej może nawet trafić za kratki

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Za zanieczyszczenie Odry grozi odpowiedzialność karna, administracyjna i cywilna. Konsekwencje może ponieść zarówno firma, jak i odpowiedzialne za to osoby fizyczne. Rybacy, właściciele hoteli i inni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie szeroko rozumianej turystyki, którzy ponieśli straty z powodu zanieczyszczenia Odry, mogą dochodzić odszkodowania od sprawcy lub sprawców zanieczyszczenia.
Regina Skibińska
29.08.2022
Środowisko Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego od nakazu zapłaty Sądu Rejonowego w Wadowicach dotyczącego umowy pożyczki obwarowanej lichwiarskim oprocentowaniem, udzielonej przez osobę prywatną. Koszt pożyczki wynosił w tym przypadku 1 proc. dziennie. Pożyczona kwota to 11 tys. zł, a należności do egzekucji urosły do 708 tys. złotych.
Krzysztof Sobczak
29.08.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Trwa dyskusja o urzędowych stawkach zastępstwa dla adwokatów i dla radców prawnych. W cieniu tej debaty pozostają koszty zastępstwa w arbitrażu. Sąd arbitrażowy co do zasady nie jest związany ministerialną taryfą urzędową dla adwokatów i radców prawnych. Nie ma też jednak zakazu posługiwania się stawkami urzędowymi i strony mogą dobrowolnie używać ich jako punktu odniesienia dla pobranego wynagrodzenia.
Rafał Adamus
29.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenia sędziowskie chcą unieważnienia decyzji o KPO dla Polski

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Cztery europejskie organizacje sędziowskie - Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ), Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ), Rechters voor Rechters oraz MEDEL - skierowały w niedzielę skargę do Sądu Unii Europejskiej (część TSUE), domagając się unieważnienia decyzji Rady UE w sprawie polskiego KPO.
Krzysztof Sobczak
28.08.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Władze Białorusi nadużywają instrumentów prawa międzynarodowego przeznaczonych do ścigania przestępców, wykorzystując je do prób sprowadzania swoich przeciwników politycznych na terytorium Białorusi - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I prosi o wydanie instrukcji dla prokuratorów, by zapobiegać wydawaniu władzom Białorusi osób, których prawa człowieka mogą być tam łamane.
Krzysztof Sobczak
28.08.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Kolejne dziecko w porozwodowym patchworku może być niemałą rewolucją, przyprawiającą o spory finansowy zawrót głowy. Pieluchy, jedzenie, ubrania, wyprawka do tanich nie należą, a szukanie oszczędności w alimentach na dzieci z "byłą" wydaje się niektórym dobrym rozwiązaniem. W decyzji sądu automatyzmu jednak nie będzie, zajrzy nawet do portfela obecnej partnerki.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
27.08.2022
Wymiar sprawiedliwości