W wykazie prac legislacyjnych rządu zapowiedziano przyjęcie w ostatnim kwartale br ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora. Ma ona uregulować tę działalność, która - jak to zauważa Ministerstwo Sprawiedliwości - wiąże się dziś z patologiami związanymi z pozasądowym i „pozaegzekucyjnym” dochodzeniem wierzytelności.
Aby wyeliminować nadużycia
"W powszechnym odbiorze społecznym, także wskutek braku odpowiednich regulacji prawnych w omawianym zakresie, windykator jest często mylony z komornikiem sądowym" - zauważyło MS w uzasadnieniu tej inicjatywy. I przytacza przykłady różnych nieprawidłowości, a wręcz wymuszeń dokonywanych przez osoby zajmujące się dochodzeniem należność między przedsiębiorcami i innymi osobami.
Wymuszanie to przybiera różnorodną formę, taką np. jak: sugerowanie posiadania uprawnień zbliżonych do komorników sądowych, wchodzenie do mieszkań i pozorowanie zajęcia ruchomości, nachodzenie w miejscu pracy, żądanie ujawnienia posiadanego majątku, czy też żądanie wskazania numeru rachunku bankowego. Dziś, zdaniem MS, brakuje nadzoru nad taką działalnością, a od osób przeprowadzających dochodzenie zaległych należności nie wymaga się posiadania jakichkolwiek kwalifikacji merytorycznych i moralnych. Ustawa regulująca działalność windykacyjną ma ją wyraźnie zdefiniować jako działalność regulowaną. Jej wykonywanie będzie możliwe tylko na podstawie państwowego zezwolenia i wpisu do Centralnego Rejestru Przedsiębiorstw Windykacyjnych i Windykatorów. Najobszerniejsza część ustawy ma dotyczyć zasad prowadzenia samej windykacji oraz nadzorowi nad taką działalnością.
Wykonywanie czynności windykacyjnych rozumianych jako faktyczne działania zmierzające bezpośrednio do dobrowolnej zapłaty dochodzonej należności będzie zastrzeżone dla windykatorów zatrudnionych w przedsiębiorstwie windykacyjnym. Wszystkie dokumenty i pisma sporządzane w związku z działalnością windykacyjną będą musiały zawierać oznaczenie przedsiębiorstwa windykacyjnego, w tym jego adres; wskazanie numeru w nowym rejestrze windykacyjnym oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym, a także imiona i nazwiska osób upoważnionych do reprezentowania przedsiębiorstwa windykacyjnego. takie formalności mają służyć zapewnieniu rzetelności działania takich firm, ochrony obywateli przed ewentualnymi nadużyciami przedsiębiorstw windykacyjnych lub innych podmiotów podszywających się pod taką działalność.
Podobne znaczenie będzie miał obowiązek prowadzenia akt windykacyjnych, w tym sporządzania noty windykacyjnej oraz ewidencjonowania prowadzonych windykacji w formie na bieżąco aktualizowanej listy windykacji. Nota windykacyjna będzie częścią akt, które przedsiębiorstwo windykacyjne będzie prowadziło oddzielnie dla każdej osoby zobowiązanej. Oprócz noty windykacyjnej będą one zawierały dokumentuję wszystkich podejmowanych z udziałem osoby zobowiązanej czynności windykacyjnych, doręczonych jej pism, pouczeń i formularzy, złożone przez nią pisma, w tym skargi i zastrzeżenia, wykaz wykonanych połączeń telefonicznych, wiadomości tekstowych oraz wiadomości przesłanych elektronicznie, zestawienie wszystkich dokonanych przez osobę zobowiązaną płatności. Akta windykacyjne będą wydawane niezwłocznie na każde żądanie sądu, prokuratora oraz organów nadzoru.
Czytaj też: Duże firmy coraz chętniej sięgają po windykację polubowną>>
Ponadto przedsiębiorstwo windykacyjne będzie miało obowiązek prowadzenia i aktualizowania listy prowadzonych windykacji zawierającej w szczególności: dane osób zobowiązanych, oznaczenie akt windykacyjnych, wykaz podejmowanych czynności ze wskazaniem daty i miejsca, złożonych w toku windykacji sprzeciwów, notyfikacji i reklamacji.
Nadzór państwa
Ustawa ma przewidywać nie tylko państwowy nadzór nad windykatorami (sprawowany przez ministra właściwego do spraw gospodarki), ale też kontrolę ze strony osób zobowiązanych do zapłaty windykowanych należności. Chodzi o tzw. postępowanie reklamacyjne.
Przed przystąpieniem do faktycznych czynności windykacyjnych konieczne będzie przeprowadzenie przez przedsiębiorstwo windykacyjne wewnętrznego postępowania mediacyjnego. Jego celem ma być doprowadzenie do zawarcia porozumienia, ewentualnie ugody przez wierzyciela i osobę zobowiązaną. Dopiero, gdy działania mediacyjne nie przyniosą skutku windykator uprawniony będzie do prowadzenia działań windykacyjnych.
Ustawa ma też przewidywać odpowiedzialność karną dla windykatorów za praktyki niezgodne z prawem oraz krzywdzące inne osoby.
Sprawdź również książkę: Windykacja. Praktyczny poradnik dla wierzycieli >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.