Państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły 17 czerwca br. polski Krajowy Plan Odbudowy. Oznacza to możliwość przystąpienia do realizacji projektów finansowanych z tych funduszy. Komisja Europejska konsekwentnie zastrzega jednak, że KPO zakłada wdrożenie reformy sądownictwa i dopiero wtedy mogą być uruchomione fundusze.
Czytaj: KPO dla Polski zatwierdzony przez państwa członkowskie UE>>
Polskie władze przekonują, że warunki określone w tzw. kamieniach milowych porozumienia w sprawie KPO (m.in. likwidacja Izby Dyscyplinarnej, zmiany w systemie dyscyplinarnym sędziów i przywrócenie do orzekania zawieszonych sędziów) zostały wypełnione poprzez nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Komisja Europejska ma co do tego wątpliwości i wciąż blokuje wypłaty. Zastrzega, że jednoznaczne stanowisko zajmie gdy polski rząd wystąpi z pierwszym wnioskiem o wypłatę, a ten na razie unika tej konfrontacji i żadnego wniosku nie składa.
Czytaj:
Premier: Na przełomie października i listopada pierwszy wniosek o pieniądze z KPO>>
KE: Ocena zmian w polskich sądach przy pierwszym wniosku o pieniądze z KPO>>
Kamienia milowe lekceważą orzeczenia TSUE
Tymczasem do akcji przystąpiły europejskie stowarzyszenia zrzeszające sędziów. Jak podało w niedzielę radio Deutsche Welle, cztery organizacje sędziowskie wskazują, że kamienie milowe dalece nie wystarczają do zapewnienia niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej oraz lekceważą orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w tym zakresie. A wyroki TSUE dotyczące niezależności sądownictwa winny być wprowadzane w życie bez opóźnień i w całości. Z kolei instytucje UE nie mogą działać choćby częściowo w niezgodzie z tymi wyrokami. - Decyzja Rady UE łamie tę zasadę, to jest nie realizuje pełnego i bezwarunkowego wprowadzenia wyroków TSUE w życie – wspólnie ogłosili autorzy skargi do sądu UE.
Cena promocyjna: 34 zł
|Cena regularna: 34 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł