Prawo.pl
Sędzia lub asesor, który chce się przenieść na inne miejsce służbowe, a jego wniosek nie został uwzględniony, może złożyć kolejny dopiero po trzech latach. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich narusza to zasadę niezawisłości sędziowskiej i może być narzędzie do wpływania na sędziów, asesorów, którzy z jakichkolwiek przyczyn, w tym od nich niezależnych rozważają zmianę miejsca zamieszkania i tym miejsce pracy.
Patrycja Rojek-Socha
18.01.2023
Wymiar sprawiedliwości
Przywrócenie systemowej waloryzacji wynagrodzeń dla prokuratorów i sędziów jest wskazane z uwagi na ochronę praw nabytych, wynikających z zasady zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa. Sądy rozpatrując jednak pozwy dotyczące ustawy okołobudżetowej nie mogą odmówić jej zastosowania, lecz powinny zwrócić się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego.
Patrycja Rojek-Socha
18.01.2023
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Amnesty International stworzyło materiał edukacyjny poświęcony kryzysowi praworządności w Polsce - porusza w nim m.in. problematykę niezależności sądownictwa, wolności słowa i dyskryminacji grup mniejszościowych. Ma pomóc w angażujący sposób poprowadzić lekcje o sytuacji społeczno-politycznej w naszym kraju.
Monika Sewastianowicz
17.01.2023
Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie oświadczył, że nie wykona środka zabezpieczającego w sprawach sędziów Ewy Leszczyńskiej-Furtak, Ewy Gregajtys i Marzanny Piekarskiej-Drążek, które wcześniej przesunął do innych wydziałów, uznając, że decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie ma charakteru wiążącego. Grupa sędziów tego sądu opublikowała oświadczenie domagające się wykonania nakazanych środków zabezpieczających.
Krzysztof Sobczak
17.01.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Poprzez zaniechanie oględzin zwłok przez prokuratora wizerunek prokuratury został narażony na szwank. Podobnie jak i interes uczestników postępowania, gdyż z powodu tego błędu należało przesłuchać funkcjonariuszy policji. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego zmieniła wyrok sądu pierwszej instancji i ukarała prokurator upomnieniem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.01.2023
Prawo karne Prokuratura
Mimo że sytuacja pandemiczna teoretycznie wróciła do normy, w procedurze karnej, podobnie jak w cywilnej, nadal obowiązują covidowe uregulowania. Krajowa Rada Radców Prawnych przeanalizowała te przepisy i proponuje ich zmianę. Chodzi m.in. o składy jednoosobowe, rozprawy zdalne i wzmocnioną rolę prokuratora, zdalne posiedzenia aresztowe oraz przepisy o wstrzymaniu terminów przedawnienia karalności i przedawnienia wykonania kary.
Patrycja Rojek-Socha
17.01.2023
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Paweł Juszczyszyn znów został wzywany do składania wyjaśnień przez rzecznika dyscyplinarnego za podważanie legalności powołania sędziów z udziałem upolitycznionej neoKRS. Chodziło o skuteczność powołania sędziego Marcina Czapskieggo na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie. Ustawa ustrojowa zabrania kwestionowania istnienia stosunku służbowego sędziego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.01.2023
Wymiar sprawiedliwości
Skala problemu podwójnych postanowień spadkowych nie zmniejsza się – wynika ze spraw prowadzonych w biurze RPO Uniemożliwia to działania prawne spadkobierców wobec nieruchomości, jak wpis w księdze wieczystej, podział majątku, czy sprzedaż. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiadało podjęcie prac nad zmianą przepisów, ale projektu wciąż brakuje.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.01.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W serwisie e-Urząd Skarbowy Ministerstwo Finansów udostępniło kolejne usługi, składające się na pakiet Konta Komornika. Chodzi o zautomatyzowany proces dokonywania zajęć nadpłat i zwrotów przez komorników sądowych oraz ich obsługę w urzędach skarbowych. Udostępnione usługi znacznie uproszczają i poprawiają skuteczność egzekucji - zapewnia resort.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.01.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stanowcze "nie" biznesu dla pozornej reformy sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Kolejna pozorowana naprawa sądownictwa na pewno nie przysłuży się poprawie nastrojów przedsiębiorców, mimo że pojawia się perspektywa odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy - uważaja pzredsiębiorcy. Tak - dla odblokowania pieniędzy z KPO, nie - dla pozornej reformy sądownictwa. Środowisko przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z konieczności zrealizowania unijnych kamieni milowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.01.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Organizacje współpracujące z Komitetem Obrony Sprawiedliwości skierowały apel, adresowany do Marszałka Senatu oraz przewodniczących Komisji Ustawodawczej i Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji o zwrócenie się do Komisji Weneckiej o przygotowanie pilnej opinii dotyczącej uchwalonej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. W ubiegły piątek ustawę przyjął Sejm i przekazał ją do Senatu.
Krzysztof Sobczak
16.01.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Postanowieniem Prezydenta RP z 21 grudnia 2022 r. sędzia Dariusz Pawłyszcze został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej, gdzie jest najwięcej wakatów. Pierwsza uchwała KRS w tej sprawie była uchylona przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jako sprzeczna z prawem, za drugim podejściem doszło do nominacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.01.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie czasowego zatrzymania prawa jazdy przez starostę może dawać impuls do zmian legislacyjnych, jednak nie „nakazuje” jednoznacznie konieczności ich dokonania. Problemem będzie wypracowanie praktyki, uwzględniającej „nowe wytyczne”, w szczególności dotyczące weryfikowania dowodów przedstawionych przez policję i kierowców.
Justyna Emrich
16.01.2023
Prawo karne Samorząd terytorialny
Naczelna Rada Adwokacka przyjęła standardy dla adwokatów i aplikantów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Są to na razie nieobowiązkowe zalecenia, w prostej formule, pogrupowane tematami - dotyczące choćby tego, jak korzystać z różnych haseł do kont, szyfrowania danych czy z określonego oprogramowania.
Patrycja Rojek-Socha
16.01.2023
Prawnicy Nowe technologie
Od 30 listopada 2020 r. do końca ubiegłego roku wobec sprawców przemocy domowej wydanych zostało 8 723 nakazów opuszczenia lub zakazów zbliżania się do lokalu. Każdy z nich to kolejna rodzina uwolniona od przemocy - mówi dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
16.01.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Praktyka pokazuje, że strony czasami podejmują nieetyczne działania. Są przy tym często pomysłowe. Dostrzegam brak narzędzi, które w sposób skuteczny przeciwdzialyby takim sytuacjom. Nie można jednak zapominać o istniejących regulacjach procesowych, które w takich przypadkach mogłyby być wykorzystane - wskazuje dr Marcin Białecki.
Aleksandra Partyk
15.01.2023
Wymiar sprawiedliwości
Policyjni stażyści z Oddziału Prewencji Policji Komendy Stołecznej skarżą się na nadgodziny. Z braku odpowiedniej liczby terminali do sprawdzania danych muszą legitymowanych obywateli trzymać w oczekiwaniu nawet do 30 minut, a jeśli nie wylegitymują co najmniej trzech osób, muszą się z tego tłumaczyć - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Napisał w tej sprawie do komendanta głównego policji gen. insp. Jarosława Szymczyka.
Patrycja Rojek-Socha
15.01.2023
Policja
Nakłanianie do aborcji to przestępstwo karane pozbawieniem wolności. Ustawodawca coraz bardziej zaostrza prawo, gdyż nawet podżeganie po poronieniu też podlega karze. Zdaniem wielu prawników Trybunał Konstytucyjny i kodeks karny poszły za daleko, bo sądy i prokuratorzy nie mają prawa decydować o sferach, w których konsensusu nie ma.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.01.2023
Prawo karne Opieka zdrowotna
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło uchwałę dotyczącą propozycji nowelizacji tarczy antykryzysowej. Chodzi o przepisy, których celem było wsparcie sądów w czasie pandemii. Adwokatura uważa, że teraz te dotyczące jednoosobowych składów, wstrzymania biegu przedawnienia karalności czy posiedzeń niejawnych w SN i NSA, powinny zostać uchylone.
Patrycja Rojek-Socha
14.01.2023
Wymiar sprawiedliwości
Sądy mają odpowiednią świadomość uwarunkowań dotyczących stosowania oraz przedłużania tymczasowego aresztowania. Nie ma potrzeby modyfikacji przepisów - to odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie przewlekłości aresztu i tego, że nadal przepisy nie określają przesłanek jego przedłużania po wydaniu wyroku w pierwszej instancji.
Patrycja Rojek-Socha
14.01.2023
Wymiar sprawiedliwości
Polskie rozwody nadal wiążą się z dużymi emocjami, trwają czasem latami, a byli partnerzy potrafią zaciekle walczyć o zestaw sztućców. A to, jak duży jest konflikt, czy strony domagają się orzeczenia o winie, czy potrafią podzielić wspólny majątek lub porozumieć się co do kontaktów z dziećmi i alimentów, wpływa na to, ile zapłacą swoim prawnikom. Stawki na rynku są mocno zróżnicowane - od kilku do nawet 50 tysięcy złotych.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
14.01.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Z sejmowych obrad nad kształtem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wynika, że argumenty natury prawnej i konstytucyjnej nie będą miały wpływu na jej uchwalenie. Paraliż sądów, wzajemne testy niezawisłości i bezstronności sędziów, a wreszcie brak kompetencji i właściwego finansowania Naczelnego Sądu Administracyjnego, który będzie znacząco i nielegalnie obciążony - to główne zarzuty prezesów najważniejszych sądów w Polsce.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.01.2023
Wymiar sprawiedliwości
Środowisko adwokackie chce liberalizacji przepisów o reklamie ale uważa, że pewne ograniczenia w kodeksie etyki powinny pozostać - np. zakaz reklamy porównawczej - wynika z badań przeprowadzonych w czasie prac nad propozycjami zmian. Będzie im poświęcone rozpoczynające się posiedzenie plenarne NRA. Prezes Przemysław Rosati liczy, że uda się je przyjąć jeszcze w maju, a wprowadzić w pierwszej połowie roku.
Patrycja Rojek-Socha
13.01.2023
Prawnicy Rynek
Senat przyjął poprawki do ustawy budżetowej na 2023 r. Chce by o 6,5 mld złotych zwiększony został budżet Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie zgłosił natomiast poprawek do noweli zwiększającej dotację budżetową dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Z kolei jeśli chodzi o ustawę o Fundacji rodzinnej zaproponował zmianę, obligującą do sprawdzenia po trzech latach działania przepisów.
Patrycja Rojek-Socha
12.01.2023
O 6,5 mld złotych ma zwiększyć się budżet Narodowego Funduszu Zdrowia - to jedna z poprawek zgłoszonych w czwartek przez Senat. Senatorowie opowiedzieli się również za wykreśleniem zapisu zgodnie z którym publiczna radiofonia i telewizja miałyby otrzymać 2,7 mld zł w obligacjach jako rekompensatę za utracone wpływy z abonamentu.
Patrycja Rojek-Socha
12.01.2023
Finanse publiczne Administracja publiczna
Orientacja seksualna nie może być podstawą odmowy zawarcia umowy z osobą prowadzącą działalność na własny rachunek – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I przypomniał, że dyrektywa o równym traktowaniu w zakresie zatrudnienia i pracy, obejmująca szeroki wachlarz działalności zawodowych, ustanawia ogólne ramy walki z dyskryminacją ze względu między innymi na orientację seksualną.
Grażyna J. Leśniak
12.01.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Prawo europejskie
Ponad trzy lata trwało postępowanie w sprawie wykroczenia drogowego prokuratora w stanie spoczynku, który przyznał się do niepopełnionego czynu. Źle zaparkował samochód jego syn, nie on sam. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego uznała, że takie przeciąganie sprawy, która warta była 100 zł mandatu, i fałszywe zeznania, uchybiają godności urzędu i ukarała prokuratora karą upomnienia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.01.2023
Prawnicy
Kancelaria odszkodowawcza pozyskiwała dane osobowe potencjalnych klientów, w tym dane o stanie zdrowia, bez podstawy prawnej, w szczególności bez uzyskania ich zgody na przetwarzanie danych osobowych. Urząd Ochrony Danych Osobowych nałożył na wspólników kancelarii karę administracyjną w wysokości 45 tys. zł.
Robert Horbaczewski
12.01.2023
Administracja publiczna RODO
Uniewinniona została sędzia, która popełniła błąd w orzekaniu. Niesłusznie i przedwcześnie zastosowała areszt tymczasowy, ponieważ źle zinterpretowała przepisy proceduralne. Jednak to uchybienie było do naprawienia na drodze kontroli instancyjnej. Ukaranie sędziego byłoby możliwe tylko w razie, gdyby błąd był rażący i oczywisty oraz popełniony świadomie lub złośliwie - wskazała Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.01.2023
Prawnicy
Rozwiązania zaproponowane w projekcie nowelizacji Kodeksu Wyborczego niepokoją organizacje samorządowe. Wytykają, że nawet 5-7 osób będzie mogło wnioskować o utworzenie obwodu wyborczego, a na barki gmin spadnie obowiązek bezpłatnego dowozu do lokali wyborczych. Zastrzeżeń mają wiele. Uważają, że projekt w niewielkim stopniu podniesie frekwencję wyborczą, a nic nie mówi o kosztach.
Robert Horbaczewski
12.01.2023
Samorząd terytorialny Ordynacja