Sprawa dotyczyła sędziego Sądu Rejonowego Haliny G. , której rzecznik dyscyplinarny postawił zarzut  nieprawidłowości przy stosowaniu tymczasowego aresztowania. Otóż oskarżona o pomówienie kobieta nie stawiała się w sądzie na wielokrotne wezwania . Chodziło m.in. o przebadanie oskarżonej przez biegłego psychiatrę na okoliczność jej poczytalności. Sędzia Halina G. - jak tłumaczyła - nie chciała skazać osobę, która może nie rozpoznawać znaczenia swoich czynów.

Czytaj: SN: Sędzia, która kwestionowała status Izby Dyscyplinarnej, uniewinniona>>

Upomnienie dla sędziego

 Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi w czerwcu 2021 r. wymierzył sędzi Halinie G. karę upomnienia. Obwiniona wnosiła o uniewinnienie, natomiast Minister Sprawiedliwości złożył wniosek o wymierzenie kary finansowej - 5 proc. wynagrodzenia przez sześć miesięcy.

Czytaj w LEX: Niewątpliwa niesłuszność tymczasowego aresztowania >>>

Czytaj w LEX: Rozpoznanie zażalenia na tymczasowe aresztowanie - LINIA ORZECZNICZA >>>

Także  Krajowa Rada Sądownictwa wniosła odwołanie i zaostrzenie kary - tj. ukaranie sędziego naganą. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego po wysłuchaniu na rozprawie 11 stycznia 2023 r. zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziego Grzegorza Fury, który wnosił o utrzymanie kary w mocy - uniewinnił sędzię obwinioną.

Czytaj w LEX: Katalog kar oraz zasady ich wymiaru w postępowaniu dyscyplinarnym wobec sędziów i asesorów sądowych oraz sędziów w stanie spoczynku >>>

Czytaj w LEX: Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów i asesorów sądowych >>>

Uzasadnienie uniewinnienia

Jak wyjaśniał sędzia Marek Motuk, Sąd Dyscyplinarny I instancji wydał orzeczenie jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym z 9 czerwca 2021 r. Nowela zaczęła obowiązywać 15 lipca ub. roku i wprowadziła kontratyp w postaci art. 107 ust. 1 pkt 1 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Stanowi on, że nie jest przewinieniem dyscyplinarnym okoliczność, że orzeczenie sądowe wydane z udziałem danego sędziego obarczone jest błędem w zakresie wykładni i stosowania przepisów prawa krajowego lub prawa Unii Europejskiej lub w zakresie ustalenia stanu faktycznego lub oceny dowodów.

LINIA ORZECZNICZA w LEX: Wykładnia pojęcia oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa przez sędziego lub prokuratora >>>

 

 

- Pani sędzia dopuściła się błędu procesowego - stwierdził sędzia sprawozdawca Marek Motuk. - Zamiast skierować strony sporu na posiedzenie pojednawcze, a gdyby oskarżyciel prywatny się nie stawił - umorzyć sprawę, to postanowiła zastosować areszt tymczasowy. Sędzia zastosowała areszt za wcześnie - dodał sędzia Motuk. - Takie aresztowanie jest możliwe w razie mataczenia przez oskarżonego. Ale i tu sąd I instancji nie dostrzegł, że należało zastosować art. 259 par. 4 kpk - można stosować areszt w celu przymuszenia, a nie w celu zabezpieczenia, jak to uczyniła sędzia.

Obwiniona została uniewinniona, gdyż popełniła błąd w orzekaniu, źle zinterpretowała przepisy, jednak to uchybienie było do naprawienia na drodze kontroli instancyjnej. Ukaranie sędziego byłoby możliwe tylko w razie. gdyby błąd był rażący i oczywisty oraz popełniony świadomie lub złośliwie i nie do naprawienia - dodał sąd.

Sygn. akt II ZOW 21/22, wyrok z 11 stycznia 2023 r.

Czytaj w LEX: Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów oraz postępowanie przed rzecznikiem dyscyplinarnym na podstawie Prawa o ustroju sądów powszechnych (po ostatnich zmianach ustawowych i wyroku TSUE z 15.07.2021 r., C-791/19) >>>

 

Cena promocyjna: 94.06 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł