Coraz trudniej udowodnić niewinność na karuzeli VAT

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Skarbówka wytacza coraz cięższe działa przeciwko karuzelom vatowskim. Eksperci zwracają jednak uwagę, że zbyt często karani są niczego nieświadomi podatnicy, którzy nie wiedzieli o istnieniu przestępczego procederu. Postępowanie może skończyć się nawet więzieniem i drakońską grzywną. Obronę utrudnia fakt, że fiskus utajnia przebieg procedury.

28.11.2019

Procedura przeniesienia VAT na PIT nie jest możliwa przed weryfikacją zwrotu

PIT VAT

Niedopuszczalna jest praktyka, w której podatnik, nie mogąc się doczekać zwrotu podatku VAT, uruchamia procedurę jego przerachowania na zobowiązanie w innym podatku, podczas gdy organy skarbowe skutecznie przedłużyły termin jego zwrotu i badają jego zasadność. Wynika to z piątkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

25.11.2019

Biała lista podatników VAT pomaga, ale tylko w teorii

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Stosowanie białej listy podatników VAT dokłada firmom kolejnych zmartwień i obowiązków. Przepisy wymagają każdorazowej weryfikacji kontrahentów. Ministerialna baza aktualizuje się jednak zbyt wolno. W rezultacie przedsiębiorcy muszą zaglądać do niej kilka razy, a udowodnienie dochowania należytej staranności staje się coraz trudniejsze – czasem wręcz niemożliwe.

22.11.2019

Do sprzedaży majątku osobistego nie stosuje się przepisów o VAT

VAT

Sprzedaż w drodze licytacji komorniczej nieruchomości gruntowej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Transakcja nie będzie nim objęta, bo dłużnicy nie występują w charakterze podatników VAT. Komornik sądowy nie będzie więc musiał naliczać i odprowadzać VAT z tego tytułu ‒ uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

21.11.2019

Nie trzeba dzielić płatności tam, gdzie nie jest to konieczne

VAT Finanse

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że mechanizm podzielonej płatności ma być stosowany do towarów i usług wskazanych w przepisach. Jeśli sprzedawca zażąda na fakturze dzielenia płatności w innych przypadkach, kupujący – mimo to – może zapłacić normalnie. Nie będą mu groziły żadne konsekwencje.

21.11.2019

Prof. Morawski: Wiążące informacje mają być lepsze od dotychczasowych interpretacji

Ordynacja VAT

Wiążąca informacja stawkowa to taka interpretacja plus: będzie wiążąca dla organu w przeciwieństwie dla zwykłej interpretacji indywidualnej. W stosunku do tej ostatniej organom trudniej będzie też zakwestionować stan faktyczny ‒ mówi dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK, kierownik Katedry Prawa Finansów Publicznych UMK w Toruniu.

21.11.2019

Wirtualnych rachunków nie trzeba zgłaszać fiskusowi

VAT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że rachunki wirtualne nie są rachunkami rozliczeniowymi w rozumieniu prawa bankowego. Nie trzeba ich zatem zgłaszać do urzędu skarbowego. Wystarczy, że podatnik poda tylko swoje właściwe numery kont. Rachunki wirtualne nie muszą być widoczne z rejestrach podatników VAT.

20.11.2019

Spadkobiercy przedsiębiorców mogą sporo zapłacić przez ustawę o sukcesji

VAT Małe i średnie firmy

Osoby, które zamierzają skorzystać z dobrodziejstwa ustawy o zarządzie sukcesyjnym, powinny się nad tym dobrze zastanowić. Jeśli bowiem chcą kontynuować działalność, mogą za to słono zapłacić. A dokładnie - stanąć przed koniecznością zapłaty VAT od wszystkich środków trwałych, które mają odziedziczyć.

20.11.2019

NSA: Zaliczki podlegają VAT u dewelopera kontynuującego budowę

VAT Budownictwo

Zaliczki na poczet zakupu mieszkania powinny być opodatkowane po stronie tego dewelopera, który faktycznie dokona jego sprzedaży. Obowiązek podatkowy, również w zaliczkach, wiąże się ściśle z określoną czynnością, nawet gdy będzie ona wykonana w przyszłości. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

19.11.2019

Status podatnika VAT na wagę złota

VAT Małe i średnie firmy

O tym jak istotne znaczenie dla przedsiębiorców ma obecnie status podatnika VAT świadczy bezsprzecznie wprowadzenie tzw. „białej listy” podatników. Aby znaleźć się na liście, przedsiębiorca musi czasem przejść karkołomne wyzwanie związane z wydawałoby się formalnym etapem, jakim jest rejestracja do celów VAT – pisze Angelika Dahms.

18.11.2019

Mikrorachunki podatkowe można weryfikować - nawet z telefonu

CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Generator mikrorachunku podatkowego, dzięki któremu można dokonywać wpłat do urzędu skarbowego podatków PIT, CIT i VAT, działa przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. Istnieje więc możliwość zweryfikowania swego mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i o każdej porze, również za pomocą telefonu - pisze Jolanta Nowicka.

18.11.2019

MF wyjaśnia, jak korzystać z wykazu podatników VAT

VAT Małe i średnie firmy

Korzystanie z wykazu podatników VAT nie jest obowiązkowe. Jednak brak weryfikacji kontrahenta w wykazie ma negatywne konsekwencje ‒ twierdzi Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na jedno z pytań w sprawie wykazu podatników VAT. Na stronie MF i na portalu podatkowym tych pytań i odpowiedzi jest kilkadziesiąt.

14.11.2019

Zestaw skomponowany z batoników, chrupek i cukierków to nie nowy produkt

VAT

Sprzedaż zestawów przekąsek należy opodatkować według stawek właściwych dla towarów składających się na ten zestaw. Bo nie jest to świadczenie złożone, lecz zespół odrębnych świadczeń: dostaw gotowych, zapakowanych przez producenta towarów. Będą więc one podlegały VAT na zasadach właściwych dla każdego produktu odrębnie ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

09.11.2019

Prawo eksporterów do 0 stawki VAT zależy od podpisu, który nie jest ani kwalifikowanym, ani zaufanym

VAT

Programy takie jak Szafir czy narzędzia udostępniane przez Ministerstwo Cyfryzacji na platformie obywatel.gov.pl nie pozwalają na weryfikację podpisu służb celnych pod dokumentem IE599, potwierdzającym wywóz towarów poza UE. Bo nie jest to ani podpis zaufany, ani kwalifikowany. W efekcie eksporterzy mogą nawet nie wiedzieć, że przekazany im przez agencję celną plik XML jest niepodpisany albo wadliwie podpisany.

08.11.2019

VAT na e-booki i e-prasę niższy, ale na czasopisma specjalistyczne już nie

VAT

Od 1 listopada obowiązują nowe zasady opodatkowania książek i czasopism elektronicznych. Resortowi finansów zależało na uporządkowaniu i obniżeniu stawek VAT. Nie wszystkie problemy udało się jednak rozwiązać. Niejasne jest opodatkowanie audiobooków. Od czasopism specjalistycznych trzeba natomiast płacić wyższą, 8-proc. daninę.

06.11.2019

Obowiązkowy split payment wymusi dzielenie płatności

VAT

Od 1 listopada stosowanie podzielonej płatności tzw. split paymentu będzie obowiązkowe przy 150 towarach i usługach. Za jej brak grozić będą surowe konsekwencje. Kluczowa będzie wartość faktury. Wystarczy jednak, że znajdzie się na niej jeden, tańszy towar wrażliwy, dzielić trzeba będzie całą płatność. Ale to nie jedyny problem.

01.11.2019

Zwrot udokumentowanych wydatków to nie nabycie usług

VAT

Ponoszone przez spółkę w imieniu i na rzecz innej firmy koszty delegacji pracownika nie podlegają opodatkowaniu VAT. Brak jest więc podstaw do wystawienia faktur dokumentujących te czynności ‒ stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej i uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

31.10.2019

NSA: Hotel dla pracowników kosztem ogólnym z prawem odliczenia VAT

CIT VAT

W sytuacji problemów z pracownikami i trudnościami w zapewnieniu im noclegów w okolicy, wydatki na budowę hotelu dla pracowników z Ukrainy są kosztem ogólnym przedsiębiorcy z prawem do odliczenia VAT. Budowa ma wpływ na funkcjonowanie działalności gospodarczej przedsiębiorcy – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

30.10.2019

Sklepik szkolny może tylko edukować uczniów

VAT Zarządzanie oświatą

Jeżeli celem spółdzielni uczniowskich będzie jedynie edukowanie uczniów w zakresie praktycznego funkcjonowania przedsiębiorstwa, to nie będzie to działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. Gmina nie będzie działała jako podatnik, a działalność spółdzielni nie będzie podlegać VAT.

30.10.2019