Pod koniec maja deficyt budżetowy sięgnął 25,9 mld zł

Finanse publiczne CIT PIT VAT

W okresie styczeń – maj 2020 r. dochody budżetu państwa były niższe o 5,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Dochody podatkowe budżetu państwa były niższe w stosunku do okresu styczeń – maj 2019 r. o ok. 14,2 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie o szacunkowym dotyczącym wykonania budżetu państwa.

21.06.2020

Odsetki od zadośćuczynienia za błąd lekarski opodatkowane PIT

Domowe finanse PIT

Odsetki przyznane wyrokiem sądu za nieterminową wypłatę świadczenia za błąd w sztuce lekarskiej nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego. Nie można utożsamiać ich z zadośćuczynieniem i nie mieszczą się w pojęciu kwot wypłacanych z tytułu ubezpieczeń osobowych i majątkowych. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.

20.06.2020

Nagrody jubileuszowe z PIT, ale czasem bez składek ZUS

PIT Ubezpieczenia społeczne

Najnowsza interpretacja wydana przez ZUS potwierdza, że wypłacane pracownikom nagrody jubileuszowe mogą być zwolnione ze składek ubezpieczeniowych. Ważne jest jednak, jak często są przekazywane. Ze zwolnienia nie można bowiem skorzystać w każdym przypadku. Dla celów podatkowych nagroda jubileuszowa to przychód ze stosunku pracy i podlega PIT.

20.06.2020

Polskie firmy chcą wyższych ulg na rozwój i inwestycje

CIT PIT Koronawirus

W 2019 roku 62 procent firm ulepszyło swoje produkty, a 60 opracowało nowe. Z ulgi podatkowej na badania i rozwój korzysta jednak jedynie co piąty ankietowany. Zdaniem przedsiębiorców, to właśnie przepisy podatkowe powinny zachęcać do inwestycji. Tymczasem koronawirus może spowodować wyhamowanie innowacyjności w firmach.

18.06.2020

Praca zdalna - oszczędność firmy i koszty pracowników

PIT Prawo pracy Koronawirus

Firmy, które zdecydowały o wysłaniu pracowników do pracy zdalnej, zyskują finansowo. Puste biura, to niższe rachunki za energię, wodę czy sprzątanie. Praca w domu odwrotnie – powoduje, że koszty m.in. prądu zużywanego w mieszkaniu są wyższe. Firmy nie zwracają za to pieniędzy. Dodatkowo, niektórzy muszą pracować na prywatnym sprzęcie,

18.06.2020

Prezydent podpisał lipcowe zmiany w podatkach

CIT PIT VAT

Prezydent, Andrzej Duda, podpisał w środę zmiany w przepisach o podatkach dochodowych, VAT i ordynacji podatkowej. Chodzi m.in. o stosowanie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wystawiania PIT-40A, przesyłania paragonów fiskalnych w formie elektronicznej. Większość nowych przepisów wejdzie w życie już 1 lipca br.

17.06.2020

Kłopoty z płynnością podczas epidemii - więcej przywilejów dla dłużników niż wierzycieli

CIT PIT VAT

Firmy, którym odbiorcy nie płacą za towary czy usługi, zaczynają mieć problemy z płynnością. Mimo, że nie otrzymują od kontrahentów płatności, muszą zapłacić VAT, PIT i CIT. Utrzymująca się od kilku miesięcy epidemia koronawirusa, potęguje problem, a nowe przepisy dają większe przywileje dłużnikom niż wierzycielom – zwłaszcza w zakresie podatków dochodowych.

17.06.2020

Wycieczki z funduszu świadczeń socjalnych bez PIT

PIT

Udział pracowników wraz z osobami najbliższymi w wycieczkach integracyjnych, których celem jest zapewnienie wspólnego wypoczynku i integracja zespołu, częściowo sfinansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie skutkuje dla nich powstaniem przychodu ze stosunku pracy, podlegającego opodatkowaniu. Na spółce nie ciąży obowiązek płatnika z tego tytułu.

12.06.2020

Prostsze pożyczki dla podmiotów powiązanych

CIT PIT Spółki Podatki międzynarodowe

Przepisy o cenach transferowych zawierają wiele korzystnych dla podatników uproszczeń. Jedną z ważniejszych zmian jest wprowadzenie tzw. bezpiecznych przystani – to jest zasad, które mają zapewnić podatnikom ochronę przed doszacowaniem podatku przez organy podatkowe i ograniczyć obowiązki dokumentacyjne. Mogą z niej korzystać m.in. podmioty powiązane zawierające umowy pożyczek.

10.06.2020

Lokalna dokumentacja cen transferowych – nowe progi i wymogi

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Nowe regulacje w zakresie podatków wprowadziły szereg zmian w obszarze cen transferowych. Poza kilkoma nowościami regulacyjnymi, pojawiło się też kilka znaczących zmian pozwalających m.in. na ograniczenie obowiązków dokumentacyjnych. Co prawda, zmienione przepisy obowiązują już od 2019 r., jednak większość podatników zaczęła z nich korzystać dopiero w tym roku.

09.06.2020

Opłata leasingowa za samochód nie jest przychodem pracownika

PIT Rachunkowość

W najnowszej interpretacji podatkowej fiskus stanął po stronie pracowników. Nie pozwolił pracodawcy doliczać dodatkowego przychodu i pobierać podatku od zatrudnionych, którzy wykorzystują samochody służbowe do celów prywatnych. Punktem spornym była opłata leasingowa. Skarbówka odniosła się jednak także do kwestii paliwa.

08.06.2020

Zachowek nie zawsze jest kosztem w PIT

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Wydatek poniesiony na zapłatę zachowku może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości otrzymanej w spadku, a w drodze darowizny już nie. Zdaniem ekspertów przepisy różnicujące sytuację spadkobierców i obdarowanych mogą być niekonstytucyjne.

06.06.2020

NSA: Telefoniczne konsultacje z fiskusem nie chronią podatnika

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Porady telefoniczne nie są właściwą formą uzyskiwania informacji o sposobie skorzystania ze zwolnień podatkowych. Są nią indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego. Zasada informowania i zaufania obowiązuje dopiero po wszczęciu postępowania podatkowego, a nie w trakcie telefonicznych konsultacji z urzędnikiem urzędu skarbowego przed wszczęciem takiego postępowania.

05.06.2020

Kara umowna może być kosztem uzyskania przychodów

CIT PIT

Sąd administracyjny zmusił skarbówkę do zmiany zdania. Najnowsza interpretacja potwierdza wreszcie, że wypłaty kary umownej np. za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu, nie trzeba wyłączać z kosztów podatkowych. Dyrektor KAS uznał, że jej zapłata ma związek z przychodem i wpływa na zabezpieczenie źródła przychodów.

04.06.2020

Ponad 18 milionów rocznych PIT w formie elektronicznej

Domowe finanse PIT

Ministerstwo Finansów przedstawiło w środę pierwsze podsumowanie tegorocznej akcji rozliczania rocznych PIT. Z danych resortu wynika, że coraz bardziej popularne staje się wysyłanie deklaracji w formie elektronicznej. W tym roku PIT można było rozliczać do 1 czerwca, jednak większość podatników zrobiła to przed końcem kwietnia.

03.06.2020

Zaliczki na PIT później - rozporządzenie już opublikowane

PIT

Przepisy tarczy antykryzowej przesunęły termin wpłaty przez płatników zaliczek na PIT za marzec i kwiecień na 1 czerwca. Jak się właśnie okazało, resort finansów daje na rozliczenie PIT jeszcze więcej czasu. Rozporządzenie MF jest już opublikowane w Dzienniku Ustaw.

03.06.2020

Obniżenie stawek amortyzacyjnych nie jest zakazaną optymalizacją

CIT PIT Rachunkowość

Opinia zabezpieczająca wydana właśnie przez skarbówkę potwierdza, że zastosowanie niższych stawek odpisów amortyzacyjnych nie jest unikaniem opodatkowania. Zakres obniżenia amortyzacji zależy wyłącznie od podatnika. Klauzula dotycząca nielegalnej optymalizacji nie ma tu zastosowania.

02.06.2020

Będą zmiany w stosowaniu certyfikatów rezydencji

CIT PIT Podatki międzynarodowe Koronawirus

Przedłużenie ważności certyfikatów rezydencji podatkowej i możliwość posługiwania się w trakcie epidemii ich kopiami – nad takimi m.in. zmianami w zakresie rozliczenia transakcji zagranicznych pracuje Sejm. Są one częścią projektu tarczy antykryzysowej 4. Kopie certyfikatów w ograniczonym zakresie można już stosować od zeszłego roku. Nie obywa się to jednak bez komplikacji.

02.06.2020

MF: Będzie więcej czasu na wpłatę zaliczek PIT

PIT Finanse

Minister finansów zdecydował o ponownym przedłużeniu terminu przekazania zapłaty zaliczek na podatek oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od wynagrodzeń pobranych w marcu i kwietniu, a teraz także w maju. Zaliczki i podatek pobrane w marcu podlegają wpłacie do 20 sierpnia, w kwietniu - do 20 października, w maju - do 20 grudnia - poinformował resort finansów.

01.06.2020

Bezkarne rozliczenie rocznego PIT do 1 czerwca

Domowe finanse PIT

Ze względu na panującą obecnie sytuację w kraju wprowadzono regulacje dotyczące składania zeznań podatkowych przez podatników, którzy nie rozliczyli się do dnia 30 kwietnia. W tym możliwość złożenia deklaracji oraz wpłaty podatku po upływie tego terminu. Jeżeli podatnik nie zdążył się rozliczyć do końca kwietnia, ale złoży deklarację i wpłaci podatek do poniedziałku 1 czerwca, nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji

30.05.2020
Prawo.pl