Z ulgi może skorzystać, podatnik, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynków mieszkalnych jednorodzinnych do których zgodnie z prawem budowlanym zaliczają się m.in. domy jednorodzinne, bliźniaki czy budynki w zabudowie szeregowej. Co ważne przepisy dopuszczają, żeby w takim budynku były wydzielone nie więcej niż dwa odrębne lokale mieszkalne lub jeden lokal mieszkalny oraz lokal użytkowy, którego powierzchnia nie przekracza 30 proc. całej powierzchni budynku.
Ważny czas inwestycji
- Właściciel takiej nieruchomości, aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej musi ponieść wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które musi się zakończyć w okresie trzech kolejnych lat licząc od roku, w którym został poniesiony pierwszy wydatek – tłumaczy Paweł Majewski, menedżer w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.
Zobacz również: Szybszy zwrot nadpłaty z rocznego PIT tylko dla niektórych >>
Jakie wydatki można odliczyć?
Do przedsięwzięć termomodernizacyjnych, zgodnie z przepisami można zaliczyć m.in.:
- ulepszenie dzięki któremu ograniczone zapotrzebowanie na energię potrzebne na ogrzewanie budynku;
- ulepszenie w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych;
- wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych.
Jak podkreśla Paweł Majewski, z ulgi termomodernizacyjnej skorzystać mogą podatnicy opodatkowujący swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19-proc. stawki podatku oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Zobacz procedurę w LEX: Ulga termomodernizacyjna – warunki >
Cena promocyjna: 136 zł
|Cena regularna: 170 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Rozliczenie ulgi w rocznym PIT
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Paweł Majewski wyjaśnia, że kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez sześć lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Czytaj w LEX: Ulga termomodernizacyjna na przykładach >
Odliczenie z tytułu ulgi termomodernizacyjnej stosuje się również do przedsięwzięcia termomodernizacyjnego rozpoczętego przed 1 stycznia 2019 r., które zostało zakończone po 31 grudnia 2018 r., jednak nie później niż w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Zobacz również: Jak remontować, by skorzystać z ulgi w 2019 roku >>
Sprawdź w LEX:
- Czy ulga termomodernizacyjna obowiązuje także przy domach wykorzystywanych w działalności gospodarczej? >
- Czy zakup pompy ciepła podlega rozliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej? >
- Czy wydatki sfinansowane z pożyczki udzielonej podatnikowi przez WFOŚiGW mogą być odliczone w ramach ulgi termomodernizacyjnej? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.