Test przedsiębiorcy wraca tylnymi drzwiami

Ordynacja PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów nie porzuciło pomysłu weryfikacji samozatrudnionych i sprawdzania, czy nie udają przedsiębiorców, by ukryć faktyczny stosunek pracy. Plan resortu, by firmy przesyłały od 2023 roku do fiskusa niemal wszystkie dokumenty rozliczeniowe w formie elektronicznej, ułatwi ściganie pozornych przedsiębiorców. Kontrolować łatwiej będzie także Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

17.08.2021

14 medali w Tokio dla polskich olimpijczyków – ale niektóre nagrody z podatkiem

Ordynacja PIT

Zakończyły się XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Polakom udało się zdobyć w sumie 14 medali: cztery złote, pięć srebrnych i tyle samo brązowych. To bardzo dobry wynik. Zwycięzcom przyjdzie jednak teraz, przynajmniej częściowo, nagrodami podzielić się z fiskusem. Nie wszystkie bowiem benefity są zwolnione z podatku. Medaliści olimpijscy mogą też liczyć na specjalne emerytury.

11.08.2021

Zmiany w zasadach wystawiania faktur nieco później

Ordynacja VAT Rachunkowość

Krajowy System e-Faktur zacznie działać w styczniu 2022 roku, a nie, jak wcześniej planował resort finansów, już w październiku tego roku. Na początek korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale MF chce objąć obowiązkiem elektronicznego fakturowania wszystkie podmioty. W założeniu ma to uprościć dokumentowanie sprzedaży i rozliczanie VAT. Nowy system nie obejmie jednak wszystkich dokumentów.

10.08.2021

Skarbówka będzie wszczynać postępowania w każdym momencie

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy Polski Ład

Po zakończonej kontroli i wykryciu nieprawidłowości, postępowanie podatkowe można wszcząć maksymalnie w ciągu sześciu miesięcy. Jeśli jednak propozycje przedstawione w Polskim Ładzie zostaną uchwalone, fiskus nie będzie miał żadnych barier – data wszczęcia procedury będzie zależała tylko od urzędników. Zdaniem ekspertów, taka zmiana pozbawi podatników ochrony.

09.08.2021

Podatnicy coraz częściej pytają fiskusa

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Przez pierwsze sześć miesięcy 2021 roku do Krajowej Informacji Skarbowej wpłynęło niemal trzy tysiące więcej wniosków o wydanie interpretacji niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Najwięcej pytań podatników dotyczyło podatku dochodowego od osób fizycznych i VAT. Więcej jest także wniosków wspólnych. Wzrost liczby pytań spowodował jednak, że dłużej trzeba czekać na odpowiedź.

07.08.2021

MF obiecuje firmom pomoc i ochronę, ale tylko do czasu

Ordynacja Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów, by zachęcić zagraniczne firmy do inwestowania w Polsce, będzie z nimi zawierać specjalne porozumienia. Umowy mają dawać pewność w zakresie podatkowych skutków realizowanych w Polsce transakcji. Będą wiążące dla organów podatkowych – jednak tylko do czasu. Okazuje się bowiem, że zmiana linii orzeczniczej pozwoli skarbówce wypowiedzieć porozumienie.

06.08.2021

Polak w zagranicznej spółce zmusi ją do... płacenia podatków w Polsce

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów chce zmienić przepisy o rezydencji podatkowej i znacząco rozszerzyć nieograniczony obowiązek podatkowy. Jeśli przepisy Polskiego Ładu wejdą w życie, zagraniczne spółki będą zmuszone do płacenia podatku dochodowego w Polsce, tylko z tego powodu, że osoba fizyczna mieszkająca w Polsce będzie ich członkiem zarządu albo rady nadzorczej. To wbrew prawu międzynarodowemu – twierdzą eksperci.

05.08.2021

Skarbówka udziela ulg w spłacie zobowiązań podatkowych

Ordynacja Doradca podatkowy

Od początku epidemii Covid-19 urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej wydali już ok. 90 tysięcy decyzji o przyznaniu ulg. Łączna kwota udzielonej pomocy wynosi około 8,1 miliarda złotych. Naczelnicy urzędów skarbowych rozpatrują wnioski o rozłożenie na raty podatku, odroczenie terminu jego zapłaty i umorzenie zaległości podatkowych.

04.08.2021

Elektroniczny czynny żal pełen wątpliwości

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Możliwość składania czynnego żalu w formie elektronicznej stoi pod znakiem zapytania. Ministerstwo Finansów twierdzi, że problemu nie ma. Jednak doradcy podatkowi uważają, że od października 2021 roku znów trzeba będzie wrócić do dokumentów papierowych. Konieczna jest pilna zmiana przepisów i jednoznaczne stwierdzenie, czy e-czynny żal będzie dopuszczalny.

03.08.2021

Fiskus sprawdzi rozliczenia i prześwietli majątek firm

Ordynacja CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Ministerstwo Finansów chce, by wszystkie firmy – także jednoosobowi przedsiębiorcy – od stycznia 2023 roku wysyłały do skarbówki co miesiąc raporty dotyczące rozliczania podatku dochodowego. Udostępniać trzeba będzie m.in. podatkową księgę przychodów i rozchodów i ewidencję środków trwałych. Fiskus od razu sprawdzi więc majątek firmy i zweryfikuje, czy nie służy on do sztucznego zawyżania kosztów.

02.08.2021

Biura rachunkowe będą miały dodatkowe i trudne obowiązki

Ordynacja Rachunkowość Compliance

Już od 31 lipca biura rachunkowe muszą sprawdzać transakcje swoich klientów i te podejrzane zgłaszać do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Nowe obowiązki wynikają z przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Problem w tym, że nie są one zbyt precyzyjnie określone – a trzeba wdrożyć wiele szczegółowych procedur. Za ich brak grożą milionowe kary.

30.07.2021

Za zatrudnianie na czarno zapłaci pracodawca, nie pracownik

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Finansów szykuje nową oręż do walki z szarą strefą. Projekt Polskiego Ładu przewiduje zasadę, że firma zatrudniająca na czarno, będzie musiała doliczać do swojego przychodu wynagrodzenia zapłacone "pod stołem". Nieuczciwy pracodawca zapłaci też z własnej kieszeni zaległy podatek pracownika i jego składki na ubezpieczenie. Może się jednak zdarzyć, że takie same skutki będzie miało też przekwalifikowanie przez ZUS np. umowy o dzieło na umowę o pracę.

30.07.2021

Polski Ład wpłynie na funkcjonowanie międzynarodowych grup kapitałowych

Ordynacja CIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Polski Ład był dotychczas promowany jako zestaw rozwiązań o charakterze proinwestycyjnym i proinnowacyjnym, a także zachęcających do powrotu kapitału do Polski. Warto w tym kontekście zadać sobie pytanie, jak proponowane zmiany mogą wpłynąć na funkcjonowanie grup kapitałowych operujących w wielu krajach – pisze Maciej Gruchot, doradca podatkowy, partner w kancelarii Kempa Gruchot Rawicz-Zaborowska.

28.07.2021

Elektroniczny czynny żal zablokowany na osiem lat

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Źle znowelizowane prawo, bez synchronizacji terminów wejścia w życie przepisów kodeksu postępowania karnego i kodeksu karnego skarbowego spowodowało, że od października – aż przez osiem lat – nie będzie można składać do skarbówki czynnego żalu w formie elektronicznej. Podatnicy znów będą musieli przesyłać... papierowe listy.

28.07.2021

Dowody księgowe muszą być rzetelne i kompletne

Ordynacja Rachunkowość

Zgodnie z ustawą o rachunkowości do ksiąg rachunkowych należy wprowadzić każde zdarzenie, które nastąpiło. Podstawą zapisów tych zdarzeń w księgach rachunkowych są dowody księgowe. Ich celem jest stwierdzenie dokonania operacji gospodarczej. Ustawa nazywa je dowodami źródłowymi.

19.07.2021

Fiskus wkrótce sprawdzi rozliczenia z firmami zagranicznymi

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Lubelski Urząd Skarbowy, jako wyspecjalizowany w zakresie rozliczeń podatku u źródła przez firmy działające w Polsce, zaczął wysyłać wybranym podmiotom komunikaty ostrzegające. Przypomina w nich m.in. o konieczności dochowania należytej staranności. Zdaniem doradców podatkowych, może to być zapowiedź szerokiej akcji kontrolowania rozliczeń transgranicznych.

16.07.2021

Podatkami zaczynają rządzić algorytmy

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Algorytmy, Big Data i Machine Learning zaczynają być w podatkach odmieniane przez wszystkie przypadki. Podatki odchodzą od papieru, a dostarczanie danych w sposób odizolowany i niepozwalający na ich analizę w szerszym kontekście przechodzi do lamusa. Dzięki algorytmom organy podatkowe stają się pomału jak Google czy Facebook, wiedząc o podatnikach często może i więcej niż oni sami.

15.07.2021

Sądy muszą piętnować naciąganie przepisów przez skarbówkę

Ordynacja Doradca podatkowy

Każda rozprawa przed WSA oraz NSA powinna uwzględniać ocenę wszczęcia postępowania karnego skarbowego z punktu widzenia wywołania wyłącznie skutku w postaci wydłużenia postępowania podatkowego. Mamy tutaj bowiem do czynienia ze złą interpretacją przepisów, naciąganiem lub też obchodzeniem prawa podatkowego ze strony Krajowej Administracji Skarbowej

14.07.2021

Dokumentowanie cen transferowych obowiązkowe także dla firm niepowiązanych

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Po ostatniej dużej nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych raportowaniu podlegają także transakcje pomiędzy podmiotami niepowiązanymi. Zmiany w przepisach doprowadziły do sytuacji, że firmy muszą teraz sprawdzać klientów swoich kontrahentów. Doradcy podatkowi apelują do MF o zmianę przepisów - na razie bez skutku, liczą jednak, że jesienią resort złagodzi nowe obowiązki.

13.07.2021

Prawo wpływa na powstawanie zobowiązań podatkowych

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy

Przepisy prawa podatkowego wymieniają dwa sposoby powstawania zobowiązania podatkowego. Pierwszym są zobowiązania powstające z mocy samego prawa, natomiast innym jest ich powstanie w drodze decyzji organu podatkowego. Istota stosunku zobowiązaniowego sprowadza się do tego, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić.

12.07.2021