Dochowanie należytej staranności ważne nie tylko dla VAT

CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Pojęcie należytej staranności nie kojarzy się już tylko z podatkiem VAT. Wymogi w tym zakresie zostały wprowadzone również do innych ustaw podatkowych. Nawet najbardziej rozbudowany system compliance nie da nam pełnego bezpieczeństwa podatkowego. To jednak jedyna droga, aby ograniczyć ryzyka i uzbroić się w argumenty w ewentualnym sporze z fiskusem – pisze Marcin Zarzycki, partner w LTCA.

10.05.2021

Obniżenie stawek amortyzacyjnych nie zawsze możliwe

CIT PIT Rachunkowość

Podatnicy mogą obniżać stawki dla poszczególnych środków trwałych. Ich zmiany dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Jednak, czy możliwe jest retrospektywne obniżenie stawek amortyzacyjnych – pisze Artur Bubrowiecki z GWW Tax.

05.05.2021

Nowe obowiązki przedsiębiorców już od 1 lipca 2021 roku

Środowisko Doradca podatkowy Finanse

Ministerstwo Klimatu i Środowiska publikuje obecnie projekty, które mają na celu wdrożenie unijnego pakietu odpadowego, którego celem jest przede wszystkim zwiększenie poziomu recyklingu odpadów albo zablokowanie dalszego wykorzystywania niektórych produktów. Oprócz obowiązków typowo fiskalnych od przedsiębiorców będzie się oczekiwać również zwiększonego poziomu sprawozdawczości

05.05.2021

W uldze IP Box niektórych kosztów nie można uwzględniać

CIT PIT Doradca podatkowy

Właśnie minął termin na złożenie PIT za 2020 r., czas na złożenie CIT został przesunięty do 30 czerwca 2021 roku. Niemniej, nawet po złożeniu deklaracji można złożyć jej korektę. To oznacza, że jest wciąż czas na rozliczenie ulg podatkowych, w tym tzw. ulgi IP Box – pisze Helena Bogdanowska z kancelarii Ożóg Tomczykowski.

04.05.2021

Wyrok TK zmienia linię orzeczniczą sądów w zakresie podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Można już obserwować pierwsze oznaki wpływu niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego na praktykę orzeczniczą. Na razie brakuje jeszcze jednak konkretnych przykładów wykluczających związek nieruchomości z działalnością gospodarczą. Sformułowania, którymi posługuje się NSA i WSA mają nieostry charakter i pozostawiają szerokie pole do interpretacji – pisze Piotr Prokocki,

30.04.2021

Kontrola podatkowa to w firmie zawsze wydarzenie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Wszczęcie kontroli podatkowej to wydarzenie, które w znakomitej większości przypadków przyprawia podatników o ból głowy. Pojawienie się pracowników urzędu skarbowego w przedsiębiorstwie nierzadko wiąże się z koniecznością przeorganizowania pracy co najmniej działu finansowo-księgowego – pisze Krzysztof Czekaj, doradca podatkowy w GWW.

29.04.2021

Adwokat Krzywański: Rozliczanie dochodów zagranicznych nie takie proste

Domowe finanse PIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe

Kluczowe jest ustalenie, czy nadal jesteśmy polskimi rezydentami podatkowymi, a dopiero później analizowanie możliwości uzyskania rezydencji innych państw. Jest bowiem możliwe, że w tym samym czasie dwa państwa uznają nas za rezydenta i będą domagać się podatku – mówi Tomasz Krzywański, adwokat w zespole doradztwa dla klientów indywidualnych kancelarii GWW .

20.04.2021

Nadszedł czas na definicję transakcji kontrolowanej

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Problematyka cen transferowych wciąż stanowi jeden z głównych obszarów zainteresowania polskich przedsiębiorców. Wynika to chociażby z wprowadzenia przez ustawodawcę od stycznia 2021 r. prawdziwie rewolucyjnych przepisów w zakresie należytej staranności w transakcjach z kontrahentami dokonującymi rozliczeń z rajami podatkowymi – pisze Radosław Chudy z GWW.

15.04.2021

Państwa coraz bardziej interesują się gospodarką cyfrową

Finanse Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Komisja Europejska pracuje nad przepisami dotyczącymi gospodarki cyfrowej. Akt o rynkach cyfrowych wprowadzi do europejskiego systemu prawnego kategorię tzw. strażników dostępu, kontrolujących dostęp do informacji i usług. Za naruszenie przepisów będą groziły surowe kary - nawet 10 proc. całkowitego rocznego obrotu przedsiębiorstwa na świecie – pisze Paweł Uściński.

12.04.2021

Isański: Zamiast sądów i dobrego orzecznictwa mamy biurokrację

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Czy w rzeczywistości sądownictwo administracyjne jest w dobrym stanie? Odpowiedź jest szalenie ważna, ponieważ to najważniejszy sąd dla obywateli, który chroni ich praw przed nadużywającymi swych uprawnień urzędnikami. Obywatel do obrony swych praw ma tylko sąd – mówi Marek Isański. Jego wątpliwości nie osłabia fakt, że sądy administracyjne uchylają około 30 proc. zaskarżonych decyzji.

06.04.2021

Prof. Dowgier: Wyrok TK w zakresie podatku od nieruchomości to żadna rewolucja

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Nie jest prawdą, że po wyroku TK nieruchomości, które aktualnie nie są faktycznie wykorzystywane do biznesu, będą podlegały opodatkowaniu niższą stawką. W uzasadnieniu orzeczenia wprost wskazano, że związek z działalnością gospodarczą może mieć charakter faktyczny lub potencjalny. Ta potencjalność jest kluczowa – tłumaczy dr hab. Rafał Dowgier, prof. Uniwersytetu w Białymstoku.

02.04.2021

Firmy muszą sprawdzać transakcje swoich klientów

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Kolejne nowelizacje ustaw podatkowych sukcesywnie przerzucają na podatników obowiązki w zakresie weryfikacji statusu podatkowego kontrahentów. Należyta staranność w doborze kooperantów wymagana jest już nie tylko w obszarze podatku VAT, ale też coraz szerzej wchodzi na „salony” podatków dochodowych - pisze Izabela Wiewiórka z kancelarii Wolf Theiss.

01.04.2021

Nie wszystkie nieruchomości przedsiębiorcy są związane z działalnością gospodarczą

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Dorobek orzeczniczy Trybunału Konstytucyjnego od wielu lat kształtuje zasady regulujące podatek od nieruchomości w nie mniejszym stopniu niż ustawodawca. Najnowszy wyrok TK wpisuje się w tę tradycję, dając wielu podatnikom szansę na istotne ograniczenie ponoszonych obciążeń podatkowych – pisze dr Adam Kałążny z Deloitte.

29.03.2021

Projekt przepisów o fundacji rodzinnej wymaga doprecyzowania

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Przewagą podatkową polskiej fundacji rodzinnej nad zagraniczną może być to, że osoby najbliższe będą zwolnione z podatku od spadków i darowizn, jeżeli przedmiotem świadczenia na ich rzecz będzie mienie wniesione do fundacji przez fundatora. Nie jest jednak jasne, czy ze zwolnienia korzystać będzie majątek nabyty przez fundację w trakcie jej trwania – pisze Aldona Leszczyńska-Mikulska z GWW.

25.03.2021

E-faktura i Centralny Rejestr Faktur – kolejne narzędzia e-kontroli?

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

E-faktura i Centralny Rejestr Faktur to kolejny etap wdrażania pionierskich e-usług administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i jak zapewnia Ministerstwo Finansów zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń. Jakie skutki będzie miało wprowadzenie rejestru oraz nowych e-faktur – pisze Iwona Biernat-Baran, doradca podatkowy.

23.03.2021

Prof. Modzelewski: PIT dyskryminuje większość podatników

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Generalna koncepcja podatku dochodowego od osób fizycznych dyskryminuje systemowo większość podatników, którzy osiągają przychody z pracy, rent i emerytury. Opodatkowuje się również koszty uzyskania tych przychodów, faworyzując tych podatników, dla których jest to rzeczywisty podatek dochodowy. Dzięki temu jest on jednak wyjątkowo efektywny fiskalnie – pisze prof. Witold Modzelewski.

22.03.2021

MF szykuje duże zmiany w raportowaniu JPK_V7

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Resort finansów ogłosił w środę projekt zmian w raportowaniu VAT. Nowelizacja ma celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do wyjaśnień prezentowanych przez MF w „pytaniach i odpowiedziach” do pliku JPK_VAT z deklaracją oraz w interpretacjach przedstawianych przez szefa Krajowej Informacji Skarbowej – pisze Krzysztof Czekaj z GWW.

18.03.2021

Podwyżka akcyzy na piwo to wyrok na polskie małe browary

Akcyza Rachunkowość

W ostatnim czasie powróciła dyskusja na temat kolejnych planowanych podwyżek akcyzy. Tym razem miało chodzić o podwyżkę stawek akcyzy na piwo, która w zamyśle miałaby być zrównana ze stawkami akcyzy dla mocniejszych wyrobów spirytusowych. Czy pomysł wprowadzenia wyższych stawek akcyzy na wyroby browarnicze ma sens – piszą eksperci kancelarii Ożóg Tomczykowski.

16.03.2021

Posiedzenia niejawne w sądzie administracyjnym nie zawsze gwarantują ochronę praw podatnika

Prawnicy Ordynacja PIT Doradca podatkowy

W związku z epidemią COVID-19 za racjonalne uznać należy działania kierownictwa sądu administracyjnego, podejmowane w trosce o zdrowie sędziów i pracowników sądu. Skierowanie spraw na posiedzenia niejawne jest dopuszczalne, ale nie wbrew wyraźnie wyrażonej woli stron postępowania – piszą Marek Isański i Tomasz Kozłowski.

15.03.2021

Dokumentowanie transakcji z firmami z rajów podatkowych pełne niejasności

CIT Podatki międzynarodowe

Wprowadzony od 1 stycznia 2021 roku przepis przewidujący obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych dla transakcji, w przypadku których rzeczywistym właścicielem jest podmiot z „raju podatkowego” budzi bardzo duże kontrowersje. Prawdopodobnie dlatego Ministerstwo Finansów wydało projekt objaśnień podatkowych – pisze Piotr Prokocki, doradca podatkowy i radca prawny.

12.03.2021