Kierunek zmian jest dobry, ale diabeł tkwi w szczegółach

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ceny transferowe od lat przysparzają wielu problemów. Spełnienie rosnących wymogów zabiera coraz więcej czasu i wymaga sporej wiedzy. Dlatego pozytywnie należy ocenić propozycje szeregu uproszczeń, jakie znalazły się w ramach programu Polski Ład. Kierunek uproszczeń jest niewątpliwie bardzo dobry, jednak, niestety, nie wszystkie zmiany to krok w dobrą stronę. Mamy do czynienia z niesamowitym zaostrzeniem kar – mówi Monika Palmowska, partner w KPMG w Polsce.

03.08.2021

Polski Ład wpłynie na funkcjonowanie międzynarodowych grup kapitałowych

Ordynacja CIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Polski Ład był dotychczas promowany jako zestaw rozwiązań o charakterze proinwestycyjnym i proinnowacyjnym, a także zachęcających do powrotu kapitału do Polski. Warto w tym kontekście zadać sobie pytanie, jak proponowane zmiany mogą wpłynąć na funkcjonowanie grup kapitałowych operujących w wielu krajach – pisze Maciej Gruchot, doradca podatkowy, partner w kancelarii Kempa Gruchot Rawicz-Zaborowska.

28.07.2021

Prof. Mariański: Progresja podatkowa narusza zasady równości i sprawiedliwości podatkowej

PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Podatek dochodowy od osób fizycznych nie realizuje podstawowych zasad podatkowych, które winny być podstawowym miernikiem istnienia i kształtu wyboru form opodatkowania. Z całą pewnością nie odpowiada on zasadom dogodności i taniości opodatkowania, ale przed wszystkim sprawiedliwości podatkowej - pisze prof. Adam Mariański.

23.07.2021

Sądy muszą piętnować naciąganie przepisów przez skarbówkę

Ordynacja Doradca podatkowy

Każda rozprawa przed WSA oraz NSA powinna uwzględniać ocenę wszczęcia postępowania karnego skarbowego z punktu widzenia wywołania wyłącznie skutku w postaci wydłużenia postępowania podatkowego. Mamy tutaj bowiem do czynienia ze złą interpretacją przepisów, naciąganiem lub też obchodzeniem prawa podatkowego ze strony Krajowej Administracji Skarbowej

14.07.2021

MF szykuje nowe kary na podmioty powiązane

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Będą nowe terminy nie tylko na sporządzenie Local file, ale także na wysłanie informacji TPR. Jednak instrumentem gwarantującym pewność w zakresie niekwestionowania przez organy podatkowe metody rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi, pozostanie nadal tylko kosztowna i absorbująca procedura APA. Będą też nowe kary – pisze Radosław Chudy z Kancelarii GWW.

07.07.2021

Pakiet e-commerce: uproszczenia także dla podatników świadczących usługi B2C

VAT Rachunkowość

Implementacja do polskiego porządku prawnego unijnych zasad opodatkowania i rozliczania VAT w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na odległość, sprzedaży towarów importowanych na odległość, czy dostaw dokonywanych za pośrednictwem tzw. operatorów interfejsów elektronicznych, będzie rewolucyjną zmianą

28.06.2021

Zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej to realna podwyżka podatków

CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Polskie przepisy dają co najmniej kilka opcji wyboru alternatywnych form prowadzenia działalności oraz alternatywnych form opodatkowania, poczynając od możliwości założenia spółki z o.o. (z 9-proc. CIT) poprzez formy zryczałtowane, aż po kartę podatkową. Ryczałt nie zawsze będzie najkorzystniejszy – pisze Marcin Zarzycki, doradca podatkowy

23.06.2021

TSUE: Coraz więcej elementów może podwyższyć wartość celną

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Poznaliśmy kolejny wyrok TSUE, który zdaje się przechylać szalę na korzyść importerów. Jednakże ukazane w nim podejście organów jest równie kontrowersyjne, co ubiegłoroczne wyroki i uwidacznia zawiłości, z jakimi borykają się importerzy i urzędnicy przy ustalaniu wartości celnej, a w efekcie wysokości płaconego cła i VAT – piszą eksperci PwC.

22.06.2021

Sarnowski: Wkrótce zmiany podatkowe w Polskim Ładzie, jesienią kolejne uproszczenia w VAT

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Chcemy, by składka zdrowotna była obliczana od realnie uzyskanego dochodu. Po wakacjach przedstawimy także kolejne uproszczenia w VAT. Będzie to pakiet Slim VAT 3. Częste zmiany przepisów są konieczne. Legislacja podatkowa przyspiesza na całym świecie – mówi serwisowi Prawo.pl Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

21.06.2021

Dr Jowita Pustuł: Polski Ład nie spowoduje, że podatki będą sprawiedliwe

Ordynacja PIT Polski Ład

Bez wątpienia ogłoszenie programu Polski Ład rozpoczęło ogólnonarodową dyskusję o potrzebie reformy podatkowej i to jest, jak na razie, główna „podatkowa” zaleta tego programu. Niestety, nic nie wskazuje na to, że Polski Ład to przemyślana reforma podatkowa – mówi dr Jowita Pustuł, radca prawny i doradca podatkowy.

03.06.2021

Duże zmiany w wystawianiu faktur być może jeszcze w tym roku

Ordynacja VAT Rachunkowość

Obecnie na etapie opiniowania znajduje się projekt nowelizacji ustawy o VAT zakładający wprowadzenie od 1 października 2021 r. możliwości wystawiania faktur ustrukturyzowanych (tzw. e-faktur). Będzie to dodatkowa forma dokumentowania transakcji obok faktur papierowych i elektronicznych – mówi Małgorzata Trzęsimiech z Mazars.

26.05.2021

Ważna uchwała NSA: Sąd może sprawdzić cel wszczęcia postępowania

Ordynacja Wymiar sprawiedliwości CIT

Zawiadomienie o wszczęciu postępowania karnego skarbowego jest instrumentem nadużywanym przez organy podatkowe - stwierdza adwokat Mateusz Szynwelski z kancelarii ID Advisory, komentując poniedziałkową uchwałę siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wszczynania postępowań karno skarbowych mających na celu zawieszenie biegu terminu przedawnienia.

25.05.2021

Fiskus będzie szukał dodatkowych pieniędzy

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Szczególne zainteresowanie skarbówki budzą transakcje z wykorzystaniem wartości niematerialnych i prawnych. Organy dużą wagę przywiązują również do nabywanych usług niematerialnych. W tym zakresie bardzo ważne jest udokumentowanie w trakcie kontroli, że były one rzeczywiście świadczone. Na celowniku są również szeroko pojęte działania restrukturyzacyjne – mówi Dominik Niewadzi,

24.05.2021

Z ucieczką z biznesem do Czech warto jeszcze poczekać

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

Żyjemy weekendowym wydarzeniem miesiąca, ba - może nawet całej czterolatki (wszelkie podobieństwa nie są przypadkowe) – olbrzymim programem reform, dumnie nazwanym Polskim Ładem. Propozycje w zakresie dofinansowań do mieszkań, dofinansowania żłobków, zwolnień z PIT dla emerytów – wyglądają bardzo interesująco, ale mają jeden wspólny mianownik – dużo kosztują

20.05.2021

W komunikacji z serwerem usług wystąpił błąd, ale czas płynie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

To żaden powód do chwały, by księgowa cieszyła się faktem, iż po 15 godzinach w pracy udało jej się zalogować i uzyskać dane z systemu o 23 w nocy. Były też takie osoby, które przed komputerem spędziły niemalże pełne ostatnie trzy dni kwietnia, tylko po to, aby w terminie złożyć zeznania roczne, sprawozdania i podać przedsiębiorcom dane do wypłaty wynagrodzeń – pisze Edyta Zaniewicz.

19.05.2021

Jest wiele pięknych miejsc na świecie… na prowadzenie firmy

Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

W sobotę pokazano nam Polski Ład. Na razie to tylko prezentacja. Nie ma jeszcze przepisów, a szczegółowe rozwiązania będziemy mogli obejrzeć z końcem czerwca lub w pierwszej połowie lipca tego roku. Wszystkim – zwłaszcza jednoosobowym przedsiębiorcom – pytającym mnie, co mają zrobić, odpowiadam: jedynym wyjściem jest emigracja – pisze Agnieszka Czernik, doradca podatkowy.

18.05.2021

Komisja Europejska szykuje prawo o usługach cyfrowych

Ordynacja Finanse RODO

Akt o usługach cyfrowych to, obok aktu o rynkach cyfrowych, druga część inicjatywy dotyczącej tzw. pakietu aktów o usługach cyfrowych autorstwa Komisji Europejskiej. Ma on na celu unormowanie różnorodnych i zróżnicowanych zagadnień prawnych, charakterystycznych dla funkcjonowania grupy podmiotów prowadzących określone rodzaje działalności cyfrowej – pisze Paweł Uściński.

17.05.2021

Firmy dostały więcej czasu na skorzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej

Ordynacja CIT Rachunkowość

Termin na rozliczenie i płatność CIT za rok 2020 jest przesunięty do 30 czerwca 2021 roku. Zmiana dotyczy również podatników ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, u których pierwszy rok opodatkowania ryczałtem zaczyna się między 1 stycznia 2021 r. a 1 marca 2021 r. Pozwala to skorzystać z preferencyjnej ulgi B+R przez dodatkowe trzy miesiące – pisze Jagoda Trela.

13.05.2021

Problematyczny czynny żal po korekcie JPK_VAT

Ordynacja VAT Rachunkowość

Pojawił się pogląd, że korekta tylko części ewidencyjnej JPK_VAT (w wersji JPK_V7M lub JPK_V7K) powoduje konieczność złożenia czynnego żalu w trybie art. 16 kodeksu karnego skarbowego. Wymaga on jednak głębokiej refleksji. Kluczowa jest interpretacja pojęcia księgi rachunkowej – pisze Fryderyk Fila, doradca podatkowy.

12.05.2021

Raporty cen transferowych warto szykować już teraz

Ordynacja CIT PIT Finanse

Ograniczone zasoby ludzkie wewnątrz firm zazwyczaj uniemożliwiają prace nad dokumentacją TP jednocześnie z przygotowywaniem sprawozdania finansowego i CIT. Rekomenduję zatem co najmniej punktowe zaadresowanie kluczowych kwestii przed złożeniem CIT-8. Kolejnym krokiem powinny być niezwłoczne prace nad dokumentacją cen transferowych – tłumaczy Aneta Grzyb, doradca podatkowy i adwokat z ALTO.

12.05.2021