Czy amortyzować instalację kanalizacyjną

CIT PIT Doradca podatkowy

Gdy instalacja kanalizacyjna dotyczy kilku budynków, może być uznana za odrębny środek trwały i wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Stąd nakłady ponoszone przykładowo na budowę przyłącza wodociągowego oraz wewnętrznej instalacji wodociągowej wraz z zabudową hydroforu, które będą dostarczać wodę do więcej niż jednego budynku będą stanowiły odrębny środek trwały, a kosztem uzyskania przychodów będą odpisy amortyzacyjne.

30.06.2023

Początek lipca tradycyjnie pełen zmian w prawie

Pacjent Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Finanse Kredyty Podatek od spadków i darowizn

Zmiany w opodatkowaniu najmu, zasadach korzystania z ulgi rehabilitacyjnej, podwyższenie minimalnego wynagrodzenia, 2-proc. kredyt na mieszkanie – to tylko niektóre lipcowe nowości dla osób fizycznych. Nowe regulacje dotkną jednak także przedsiębiorców. Pojawi się m.in. nowy rodzaj postępowań konsumenckich. Zmian jednak jest znacznie więcej – i nie chodzi wcale o skutki odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

30.06.2023

Fundacja rodzinna powinna móc nabywać skarbowe papiery wartościowe

CIT Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów stosuje zawężającą interpretację przepisów w zakresie możliwości wnoszenia do fundacji rodzinnej detalicznych obligacji skarbowych. Takie podejście nie służy rynkowi kapitałowemu i może skłaniać do emigracji inwestycji. Miejmy nadzieję, że argumenty fundatorów fundacji rodzinnych zostaną jeszcze raz przeanalizowane – pisze Wojciech Pławiak, partner w Litigato.

30.06.2023

Inwestorzy unikną podwójnego opodatkowania dochodów

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przepisy nie uzależniają możliwości odliczenia podatku zapłaconego za granicą od tego, czy pomiędzy Polską a państwem, w którym pobrano daninę, obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Można odliczyć faktycznie zapłacony podatek, bez ograniczania go do stawek wynikających z umowy między państwami. Tak wynika z korzystnego orzeczenia NSA.

30.06.2023

Wyrok WSA w Łodzi nadzieją na amortyzację nieruchomości mieszkalnych

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

WSA w Łodzi orzekł, że podatnicy zachowali możliwość rozliczania w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od lokali mieszkalnych nabytych przed 1 stycznia 2022 roku. To przełamanie dotychczasowej linii orzeczniczej Wojewódzkich Sądów Administracyjnych. Daje to podatnikom dodatkowe argumenty w zmaganiach o zachowanie prawa do amortyzacji - piszą Patryk Kanigowski i Łukasz Kempa z Grant Thornton.

29.06.2023

Zerowy VAT na żywność ma obowiązywać do końca 2023 roku

Domowe finanse VAT Doradca podatkowy

Zerowa stawka VAT na żywność, która wcześniej objęta była 5-proc. stawką podatku, obowiązuje od lutego ubiegłego roku. Zasada ta zostanie utrzymana do końca 2023 roku. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, utrzymanie zerowej stawki podatku w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. to około sześć miliardów więcej w portfelach obywateli.

28.06.2023

Nadchodzi reforma unijnego prawa celnego

Doradca podatkowy Finanse Prawo europejskie

Pandemia koronawirusa, wzrost sprzedaży wysyłkowej oraz inwazja Rosji na Ukrainę to tylko kilka wyzwań współczesnego łańcucha dostaw. Unia Europejska (UE) w odpowiedzi na pojawiającą się presję w związku z dynamiczną sytuacją geopolityczną i zwiększającym się wolumenem obrotu towarowego z zagranicą, zaproponowała rozwiązanie w postaci projektu nowego kodeksu celnego – piszą eksperci PwC Polska.

28.06.2023

Stan zagrożenia epidemicznego się kończy, ale część ułatwień zostanie

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

1 lipca 2023 roku nastąpi odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego. Liczne ułatwienia wynikające ze specustawy antycovidowej przestaną obowiązywać. Niektóre z rozwiązań zostały wprowadzone jednak na stałe. Eksperci wskazują, że obecnie wyzwanie stanowi prawidłowa interpretacja norm zawartych w specustawie.

28.06.2023

NSA: Fiskus nie może instrumentalnie wszczynać postępowania karnego skarbowego

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

NSA zakwestionował działania fiskusa w zakresie zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zdaniem NSA organ dopuścił się nadużycia prawa, a wniesiona przez niego skarga kasacyjna była niezasadna. Zobowiązanie podatnika uległo przedawnieniu, a korzystny dla niego wyrok pierwszej instancji utrzymał się w mocy.

27.06.2023

Rolnik może kupić używany ciągnik bez PCC

Domowe finanse VAT Doradca podatkowy

Jeżeli majątek podlegający sprzedaży był wykorzystywany do działalności rolniczej zwolnionej z VAT, a kupujący jest rolnikiem ryczałtowym dokonującym dostaw produktów rolnych lub świadczącym usługi zwolnione z VAT, sama czynność sprzedaży pozostaje poza zakresem przedmiotu opodatkowania VAT. Kupujący nie jest więc zobligowany do zapłaty PCC.

27.06.2023

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego wpłynie na rozliczenia podatkowe

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

1 lipca zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego. Będzie to skutkowało kilkoma istotnymi zmianami w rozliczaniu podatków. Najważniejszą sprawą jest powrót obowiązkowego raportowania krajowych schematów podatkowych. Wróci także konieczność posiadania aktualnych certyfikatów rezydencji i szybszego zgłaszania skarbówce płatności na rachunki spoza tzw. białej listy podatników VAT.

27.06.2023

Fundacja rodzinna może uniknąć podatku od ukrytych zysków - przez lukę w przepisach

CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Fundacja rodzinna płaci, co do zasady, 15-proc. podatek od długoterminowych lub niespłacanych w terminie pożyczek udzielanych beneficjentom. Okazuje się jednak, że jest sposób na jego uniknięcie. Wystarczy, że fundacja udzieli pożyczki na czas nieokreślony albo bez terminu zwrotu. Wówczas taka pożyczka nie będzie się mieścić w katalogu ukrytych zysków.

27.06.2023

MF: Osoby fizyczne nie mogą wnosić detalicznych obligacji skarbowych do fundacji rodzinnej

CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

W ocenie Ministerstwa Finansów fundacja rodzinna nie mieści się w kategorii podmiotów, o których mowa w art. 101 ustawy o finansach publicznych, i nie może być nabywcą skarbowych papierów oszczędnościowych. Resort finansów odpowiedział tak na pytanie Prawo.pl. To oznacza, że osoby fizyczne nie mogą wnosić detalicznych obligacji skarbowych do fundacji rodzinnej. Eksperci alarmują, że część kapitału może "wyemigrować" za granicę.

26.06.2023

Przedsiębiorcy mają szanse na zwrot zapłaconej wcześniej sankcji VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Organy podatkowe nie mogą już wymierzać automatycznie dodatkowego zobowiązania w VAT. Jego wysokość muszą dostosować do „przewinienia” podatnika. Zmiana jest efektem orzeczenia TSUE, ale nastąpiła dopiero po dwóch latach od opublikowania wyroku. Według ekspertów, w tym czasie skarbówka nie powinna w ogóle stosować sankcji w stosunku do podatników, którzy nie byli oszustami i nie działali w złej wierze. Ci którzy zapłacili, mogą wystąpić o zwrot.

26.06.2023

Krajowy System e-Faktur zmieni dotychczasowy system rozliczeń

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Od 1 lipca 2024 r. większość polskich podatników VAT rozpocznie obligatoryjne korzystanie z nowego systemu stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Rozwiązanie, które wprowadzi wiele nowości w zakresie fakturowania, będzie stanowić duże wyzwanie dla podatników – mówi Sławomir Buszko, partner w ID Advisory.

23.06.2023

Przy wydawaniu interpretacji fiskus sam zapyta GUS o klasyfikację usługi

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna

Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej będzie mógł sam wystąpić o opinię do innych urzędów „posiadających wiedzę o charakterze specjalistycznym”. Ma to przyspieszyć wydanie interpretacji i zwiększyć wynikającą z nich ochronę. Eksperci obawiają się jednak, że skutek będzie odwrotny. Projektowane przepisy są nieprecyzyjne i dają fiskusowi duże pole do uznaniowości.

23.06.2023

Przepisy się zmienią, ale problem zawieszenia biegu przedawnienia zostanie

Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy

Mimo że proponowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ordynacji podatkowej ma być korzystny dla podatników, to bez zmian pozostanie przepis wykorzystywany przez skarbówkę do zawieszenia biegu terminu przedawnienia. Rosną obawy, że postępowania karne skarbowe będą nadal wszczynane instrumentalnie. Eksperci spodziewają się chaosu i rosnącej liczby spraw przed sądami administracyjnymi.

22.06.2023

Przez lipcowe zmiany w PIT podatnicy znów będą kredytować budżet państwa

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład Niepelnosprawność

Wprowadzony pakiet Slim VAT 3 zmienia również rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Nowe zasady mają mieć zastosowanie od stycznia 2023 roku. Zdaniem doradców podatkowych spowoduje to, kolejny raz, niepotrzebne zamieszanie – takie samo jak ubiegłoroczna nowelizacja Polskiego Ładu. Nadpłacony podatek natomiast będzie można odzyskać dopiero w przyszłym roku.

22.06.2023

Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje zmian w ordynacji podatkowej

Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy

Wszyscy zainteresowani mogą do końca sierpnia zgłaszać uwagi do zmian proponowanych przez Ministerstwo Finansów w ordynacji podatkowej. Projekt ustawy zakłada m.in.: zwiększenie roli czynności sprawdzających, możliwość załatwiana niektórych spraw podatkowych na wniosek podatnika w postępowaniu uproszczonym, możliwość zapłaty podatku za osoby spoza najbliższej rodziny do kwoty 5 tysięcy złotych.

21.06.2023

Luka w przepisach utrudni działanie fundacji rodzinnej

CIT PIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Przepisy nie pozwalają osobom fizycznym wnosić detalicznych obligacji skarbowych do fundacji rodzinnej. Według ekspertów, konieczne jest wyjaśnienie wątpliwości, jeszcze zanim nowe prawo zaczęło w pełni funkcjonować. W przeciwnym razie część kapitału może „wyemigrować” za granicę, co byłoby sprzeczne z założeniami ustawy o fundacji rodzinnej.

21.06.2023
Prawo.pl