Niektórzy Ukraińcy pracujący w Polsce mogą zapłacić podwójny podatek dochodowy

PIT Doradca podatkowy Ukraina

Po 183 dniach wojny - ten ważny moment to czwartek 25 sierpnia - wielu ukraińskich uchodźców może mieć problem z podwójnym opodatkowaniem. Będą bowiem musieli zacząć rozliczać się z polskim fiskusem. Teoretycznie wciąż obowiązuje międzynarodowa umowa o unikaniu takich podwójnych obciążeń, ale nie przewidziano w niej masowej ucieczki Ukraińców do Polski.

25.08.2022

Sądy administracyjne próbują uporządkować opodatkowanie zbiorników

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Po ogłoszeniu przez NSA uchwały o opodatkowaniu zbiorników, krytykowano ją jako działanie prawotwórcze, które w naszym systemie jest zarezerwowane dla ustawodawcy. Teraz okazuje się jednak, że wskazówki NSA są nie tylko powszechnie stosowane przez sądy, ale także doprecyzowywane i uzupełniane w kolejnych orzeczeniach. Ma to fundamentalne znaczenie dla opodatkowania infrastruktury przemysłowej.

25.08.2022

MF szykuje zmiany w działalności kantorów internetowych

Doradca podatkowy Finanse

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że nie ma dziś jasno określonych zasad, które odnosiłyby się do specyficznej działalności kantorów internetowych. Przepisy nie zawierają ich definicji, nie określają także wymogów i warunków takiej działalności, a także odpowiedzialności za niewykonanie lub nieprawidłowe wykonanie usługi. Resort finansów jest świadomy problemu i przygotowuje już nowe przepisy.

24.08.2022

Zmiany w ordynacji podatkowej mogą uderzyć w zarządy uczciwych spółek

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki Finanse

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się nowelizacji ordynacji podatkowej, dotyczącej m.in. skutków wykreślenia spółki z Krajowego Rejestru Sądowego dla członków jej zarządu. Proponowane zmiany mają, zdaniem fiskusa, pomóc w walce z oszustwami podatkowymi. Oficjalna treść projektu nie została jeszcze opublikowana i jest obecnie konsultowana wewnętrznie w ramach Krajowej Administracji Skarbowej.

24.08.2022

Ma być mniej biurokracji w dokumentowaniu cen transferowych

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Mniej biurokracji w rozliczeniach CIT - taki ma być efekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Ministerstwo Finansów zgodziło się na zniesienie uciążliwego obowiązku dokumentowania transakcji z firmami, które mogą mieć tylko pośrednie powiązania z rajami podatkowymi. Eksperci twierdzą: to dobry ruch, bo tropieniem oszustów powinien się zająć fiskus, a nie podatnicy.

24.08.2022

Polski Ład to nie jedyne wyzwanie dla firm i księgowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

Pierwsze półrocze 2022 roku upłynęło w firmach pod hasłem implementacji przepisów podatkowej części Polskiego Ładu i przygotowywania się do zmian lipcowych. Jednak aż 58 proc. nowych przepisów podatkowych zostało uchwalonych bez konsultacji społecznych. Perspektywa na najbliższe miesiące nie wygląda lepiej – wyzwań będzie jeszcze więcej. Takie m.in. wnioski wynikają z najnowszej edycji raportu Podatkowy Rollercoaster.

22.08.2022

Chęć zemsty i odwetu nie może kierować działaniem skarbówki

Ordynacja Doradca podatkowy

Podatnik musi wiedzieć, że postępowanie, które dotyczy jego spraw, jest prowadzone zgodnie z prawem, a fiskus szanuje jego uprawnienia, wywiązuje się ze swoich obowiązków i dąży do efektywnego zakończenia sprawy. Działania fiskusa nie mogą być jednak elementem odwetu na podatniku – do takiego wniosku doszedł właśnie WSA we Wrocławiu. Eksperci potwierdzają, że odwet to częsta motywacja skarbówki.

19.08.2022

Kto musi dokumentować pośrednie transakcje rajowe? Fiskus rozwiewa wątpliwości

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Spółka świadcząca usługi na rzecz niepowiązanego kontrahenta, którego rzeczywistym beneficjentem jest tzw. podmiot rajowy, nie jest zobowiązana do sporządzania dokumentacji cen transferowych, skoro to ona jest rzeczywistym właścicielem należności wypłacanych jej przez kontrahenta. Potwierdza to interpretacja podatkowa dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111-KDIB1-1.4010.237.2022.1.AW).

18.08.2022

Ze zmianą formy opodatkowania nie warto czekać do przyszłego roku

PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Najpóźniej w najbliższy poniedziałek, 22 sierpnia, część przedsiębiorców może zmienić formę opodatkowania. Można też z tym poczekać do rozliczania rocznego PIT. Eksperci zwracają jednak uwagę, że decyzji nie warto odkładać. Przestrzegają też, że zamykanie biznesu na kilka dni, by wybrać korzystniejsze zasady, może być ryzykowne.

18.08.2022

Adres strony ze strategią podatkową trzeba zgłosić skarbówce

Rachunkowość Doradca podatkowy

Resort finansów przypomniał w środę, że duże przedsiębiorstwa i grupy kapitałowe mają obowiązek poinformowania naczelnika urzędu skarbowego o adresie strony internetowej, na której umieszczone są informacje o realizowanej strategii podatkowej. Należy go wypełnić do dnia zakończenia roku podatkowego.

17.08.2022

Faktury zaliczkowe VAT czasem będą zbędne

VAT Rachunkowość

Nowe przepisy o VAT zredukują obowiązki fakturowania w przypadku otrzymywania zaliczek na poczet dostawy towarów i świadczenia usług. Faktury zaliczkowej w pewnych sytuacjach po prostu nie trzeba będzie wystawiać. Unowocześnione będą też reguły przechowywania paragonów. To część większego programu upraszczania rozliczeń VAT.

17.08.2022

Ulga na zabytki nawet dla paneli solarnych na starym młynie

PIT Budownictwo Polski Ład

Fiskus interpretuje nową ulgę na zabytki dość korzystnie dla podatników. Pozwala nawet na znaczne unowocześnienia starych budynków, o ile tylko zgadza się na to konserwator zabytków. Z wydanych ostatnio interpretacji można nawet wyczytać, że ulga ta nie zniknie w ciągu najbliższych lat. Jednak nie ma co liczyć na jej stosowanie do nieruchomości zakupionych przed 2022 rokiem.

16.08.2022

Rzecznik MŚP: Przepisy antykaruzelowe dobrze działają

VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Spada liczba decyzji organów skarbowych dotyczących wyłudzeń VAT. O ile za 2016 rok wyniosła ponad trzy tysiące, to za rok 2021 tylko 62. Zdaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców świadczy to o skuteczności wprowadzanych w ostatnich latach przepisów przeciwdziałających oszustwom na tle tego podatku.

12.08.2022

SLIM VAT poprawi płynność firm handlujących w UE

VAT Prawo gospodarcze Finanse

W pakiecie zmian w ustawie o VAT znalazły się przepisy, które zlikwidują niektóre podatkowe przyczyny pogarszania płynności finansowej firm, zwłaszcza tych handlujących z krajami Unii Europejskiej. Projektodawcy sami zauważają, że niektóre dzisiejsze regulacje powodują nieuzasadnione kredytowanie budżetu państwa przez przedsiębiorców.

12.08.2022

Pracownicy korzystający z kosztów autorskich tracą na Polskim Ładzie

PIT Prawo AI Polski Ład

Niektóre osoby zatrudnione na umowę o pracę i korzystające z praw autorskich stracą na tegorocznych zmianach w ustawie o PIT. Stanie się tak, mimo że przepisy o 50-procentowych kosztach autorskich nie zmieniły się. Dotyczy to pracowników zarabiających w przedziale ok. 7-16 tys. zł oraz powyżej 16,5 tys. zł miesięcznie. Decyduje o tym zakaz odliczania składki zdrowotnej od podatku.

11.08.2022

Urząd skarbowy będzie miarkował kary za nieświadome pomyłki w rozliczeniu VAT

Wymiar sprawiedliwości VAT

Organy skarbowe nie będą automatycznie karały podatnika VAT dodatkową sankcją, gdy ten nieświadomie pomyli się w rozliczeniu podatkowym albo zostanie bez swojej wiedzy wciągnięty do oszustwa. Będzie można miarkować tę karę, zależnie od okoliczności i skali uszczupleń podatkowych. To pokłosie wyroku TSUE podważającego polskie przepisy o dodatkowym zobowiązaniu podatkowym.

10.08.2022

Będą nowe reguły wydawania informacji o stawkach VAT, akcyzy i cła

VAT Akcyza

W projekcie nowelizacji ustawy o VAT ujednolicono system wydawania informacji klasyfikacyjnych mających znaczenie dla tego podatku, a także akcyzy i cła. Wiążące informacje w tych sprawach będzie wydawał Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej. Będzie on rozpatrywał te sprawy zarówno w pierwszej, jak i drugiej instancji.

09.08.2022

MF: Nowa wersja Polskiego Ładu nie zwiększa obciążeń podatkowych

PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Zmiany podatkowe w ramach "Polskiego Ładu" i "Niskich Podatków nie prowadzą do wzrostu obciążeń fiskalnych, a teza o podwójnym opodatkowaniu jest nieuzasadniona - tak Ministerstwo Finansów odpowiada na zarzuty Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO wskazywał, że zmiana stawki PIT z 17 na 12 proc. nie jest realną obniżką podatku.

09.08.2022

Rozliczenia VAT będą mniej skomplikowane - projekt w konsultacjach

VAT Akcyza

Zniesienie sankcji za nieświadomy błąd w rozliczeniach, podniesienie do 2 mln euro limitu sprzedaży dla małego podatnika i centralizacja wydawania interpretacji dotyczących stawek - to przewiduje pakietu zmian w podatku od towarów i usług, zwany "SLIM VAT 3". Projekt ustawy w tej sprawie został właśnie skierowany do konsultacji, a rząd ma go przyjąć do końca września.

09.08.2022