Samochody hybrydowe z niższą akcyzą

Środowisko Akcyza

Prezydent podpisał w piątek nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Zmiany polegają na obniżeniu stawek akcyzy dla samochodów o napędzie hybrydowym spalinowo–elektrycznym. Wysokość daniny będzie uzależniona od rodzaju napędu samochodu oraz od pojemności silnika.

28.10.2019

Zwykły zarząd własnym majątkiem to nie działalność gospodarcza

PIT

Po zlikwidowaniu firmy i wycofaniu wykorzystywanego w niej lokalu do majątku prywatnego, może być on nadal wynajmowany. Przedmiotem najmu nie będzie składnik majątku związany z biznesem, lecz najem prywatny. Uzyskiwany przychód może być opodatkowany ryczałtem w wysokości 8,5 proc..

28.10.2019

Autorzy najlepszych prac magisterskich z szansą na nagrodę

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Trwa druga edycja konkursu Tax Everest. Są to Akademickie Mistrzostwa Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego. Na nagrody mają szanse autorzy prac, które będą obronione w okresie od 1 października 2018 roku do 31 października 2019 roku. Termin zgłoszeń upływa 3 listopada.

28.10.2019

Handel odczuwa największą presję na podzieloną płatność

VAT

Przez rok ponad 42 proc. mikro, małych i średnich firm zostało skłonionych przez partnerów biznesowych do stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Najczęściej dotyczy to handlu i to ten sektor obok transportu, w jednym na pięć przypadków skarży się na negatywny wpływ podzielonej płatności na płynność finansową - wynika z danych BIG InfoMonitor.

28.10.2019

Elektroniczna korespondencja z fiskusem rodzi coraz więcej problemów

Ordynacja

Czas, w jakim rozpatrywane są zgłaszane kłopoty z funkcjonowaniem ePUAP, nijak się ma do terminów procesowych, których trzeba przestrzegać ‒ twierdzą pełnomocnicy. Niektórzy na odpowiedź z Service Desku Centralnego Ośrodka Informatyki, który obsługuje ePUAP, czekali... ponad pół roku.

28.10.2019

Czy rząd przy pomocy podatków odchudzi Polaków

Akcyza Finanse

Ministerstwo Zdrowia analizuje narzędzia walki z nadwagą i otyłością, w tym wykorzystanie polityki fiskalnej. Nie planuje jednak wprowadzenia tzw. podatku cukrowego ‒ zapewnia resort. Także Ministerstwo Finansów deklaruje, że obecnie nie pracuje nad akcyzą na niezdrowe produkty.

26.10.2019

Moc ochronna interpretacji podatkowych to mit

Ordynacja

Indywidualna interpretacja podatkowa ma potwierdzać, że postępowanie podatnika jest prawidłowe i chronić przez odmiennym podejściem skarbówki. Eksperci wskazują, że to tylko teoria. W praktyce interpretacje chronią coraz słabiej, a fiskus próbuje je podważać. Wygodnym argumentem jest, że pytający we wniosku źle opisał swoją sytuację. Zdarza się to coraz częściej.

25.10.2019

Eksperci SGH: Uszczelnianie poboru podatków do poprawy

CIT

Nieznaczna poprawa dynamiki wzrostu CIT wobec PKB w Polsce w latach 2016–2018 jest niższa niż średnia państw członkowskich OECD. Wzrost CIT został wygenerowany przez ograniczony krąg podatników, których działalność gospodarcza jest bezpośrednio zależna od poziomu konsumpcji.

23.10.2019

Informacje o stawkach VAT niewiele pomogą?

VAT

Od listopada będzie można występować do skarbówki o wiążące informacje stawkowe tzw. WIS. Przepisy są jednak tak skonstruowane, że potwierdzanie prawidłowości stosowanych stawek może okazać się iluzoryczne. Zdaniem ekspertów, fiskus nie będzie chciał odnosić się do przepisów niepodatkowych, do których odwołują się nowe załączniki ustawy o VAT.

23.10.2019

Wyjaśnienia MF to pułapka na podatnika

Ordynacja

Ministerstwo Finansów publikuje na swojej stronie internetowej objaśnienia podatkowe i wyjaśnienia podatkowe. Dla przeciętnego Kowalskiego nie ma między nimi żadnej różnicy. Tymczasem jest, i to ogromna: pierwsze są wydawane na podstawie ordynacji podatkowej i zapewniają ochronę tym, którzy się do nich zastosują. Drugie – nie.

22.10.2019

Iluzoryczna dwuinstancyjność postępowania podatkowego

Ordynacja CIT VAT

Eksperci nie mają wątpliwości - rozpatrywanie sprawy w obu instancjach przez ten sam organ, czyli przez tego samego naczelnika urzędu celno-skarbowego, utrudnia realizację zasady dwuinstancyjności postępowania. W rezultacie podatnik stawiany jest na z góry przegranej pozycji. Odwołując się od decyzji, trudno jest liczyć na wygraną.

22.10.2019

Nowy JPK_VAT już w przyszłym roku

VAT

Od 1 kwietnia 2020 roku duzi przedsiębiorcy, a od lipca 2020 roku wszyscy pozostali podatnicy VAT będą składać nowy JPK_VAT. Obejmie on dwie części – deklarację i ewidencję. Ma to uprościć rozliczanie się z urzędem skarbowym i zmniejszyć obciążenia sprawozdawcze w zakresie VAT. Stosowne przepisy opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw.

21.10.2019

MF objaśnia niższą stawkę PIT

PIT

17,75 proc. wyniesie przejściowa stawka PIT w rozliczeniach za rok 2019 r. To efekt jej obniżenia w trakcie roku podatkowego z 18 do 17 proc. Zmiana wymusiła też określenie na nowo skali podatkowej. A ponieważ znowelizowane przepisy budziły wiele pytań i wątpliwości ze strony płatników, to też Ministerstwo Finansów zdecydowało się wydać objaśnienia podatkowe.

21.10.2019

Pojazdy hybrydowe z niższą akcyzą - ustawa do podpisu prezydenta

Akcyza

Senat przyjął w piątek bez poprawek uchwaloną w środę przez Sejm ustawę obniżającą o 50 proc. stawkę podatku akcyzowego na samochody hybrydowe. Zmiana ma spowodować wzrost poziomu użytkowania pojazdów niskoemisyjnych. Ma też ograniczyć emisję szkodliwych substancji i poprawić jakość powietrza w Polsce.

18.10.2019

Senat nie wniósł poprawek - firmy będą mogły współpracować z fiskusem

Ordynacja

Senat przyjął w piątek bez poprawek uchwaloną w środę przez Sejm ustawę o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych. Przepisy w dużej mierze są wdrożeniem dyrektywy europejskiej DRM. Nowością będzie też możliwość współpracy z fiskusem. Dzięki temu firmy będą rzadziej kontrolowane.

18.10.2019

MS krytycznie o projekcie specjalnych kar za niepłacenie podatków

Prawo karne Ordynacja

Ministerstwo Finansów chce zreformować system nakładania kar za niepłacenie podatków. Kary grzywny mają być co najmniej takie, ile wyniosło uszczuplenie należności. Resort sprawiedliwości w trakcie konsultacji projektu zgłosił jednak poważne zastrzeżenia. Redakcja Prawo.pl dotarła do treści pisma MS.

17.10.2019

Szef KAS: Przyłączone spółki mogą pokryć stratę

CIT PIT Kontrola zarządcza

Podatkowe dochody uzyskane z działalności przejętych spółek zależnych mogą pokryć w kolejnych latach stratę przejmującej spółki dominującej. Połączenie spółek – mimo korzyści podatkowej - nie było głównym lub jednym z głównych celów dokonania tej czynności. Potwierdził to Szef Krajowej Administracji Skarbowej

16.10.2019

Pełnomocnictwo ogólne jest zbyt szerokie, a szczególne ‒ zbyt wąskie

Ordynacja Doradca podatkowy

Organy podatkowe mają problemy z pełnomocnictwem ogólnym i szczególnym. Jedne doręczają postanowienia o wszczęciu postępowania podatkowego pełnomocnikowi szczególnemu, ustanowionemu na etapie kontroli podatkowej, a nie bezpośrednio podatnikowi. Inne piszą do pełnomocnika ogólnego, choć ustanowiony jest szczególny.

16.10.2019

Kontrole podatkowe coraz bardziej uciążliwe

Ordynacja

Mimo, że liczba postępowań kontrolnych systematycznie spada, stają się one jednak coraz bardzie uciążliwe dla podatników. Resortowi finansów zależy na wzroście skuteczności i efektywności poboru należności podatkowych i niepodatkowych. Celem jest również poprawa skuteczności zwalczania przestępstw.

15.10.2019