Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG już w styczniu

Ordynacja Doradca podatkowy Kontrola zarządcza

Jubileuszowa, X edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG odbędzie się 16 stycznia 2020 roku w Warszawie. Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Tematyka spotkania może zainteresować prezesów, członków zarządów oraz przedstawicieli kadry zarządzającej odpowiedzialnej za obszary podatkowe i rachunkowe w przedsiębiorstwach.

11.12.2019

MF: W podatkach jest dobrze, będzie jeszcze lepiej

Domowe finanse CIT PIT

Ministerstwo Finansów podsumowało w środę tegoroczne zmiany w podatkach dochodowych. Z szacunków resortu wynika, że przeciętna polska rodzina ma w tym roku do dyspozycji o ok. 10 tys. złotych więcej niż w 2018 roku. Zmiany w CIT dały natomiast firmom dodatkowe 436 milionów złotych. Przyszły rok ma być jeszcze lepszy.

11.12.2019

Miały być uproszczenia w VAT, będą utrudnienia

VAT Spółki Małe i średnie firmy

Od kwietnia 2020 roku duzi przedsiębiorcy, a od lipca wszyscy podatnicy, zamiast deklaracji VAT składać będą nowego typu pliki JPK_VAT. Miało to być duże ułatwienie dla podatników. Tymczasem okazuje się, że firmy wcale nie będą miały łatwiej. Nowe dokumenty będą wymagały podawania dużo więcej bardzo szczegółowych informacji.

11.12.2019

Pobór podatku u źródła na nowych zasadach znowu później

CIT PIT Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów chce po raz trzeci już odroczyć wejście w życie części przepisów dotyczących rozliczania podatku u źródła (WHT). Stosowanie wyłączeń będzie możliwe aż do końca czerwca przyszłego roku. Resort jednocześnie zapowiada nowelizację przepisów w zakresie WHT. Projekt przepisów ogłosiło Rządowe Centrum Legislacji.

10.12.2019

Bitcoiny dłużej bez podatku od czynności cywilnoprawnych

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło we wtorek projekt rozporządzenia, na podstawie którego dłużej, bo do końca czerwca przyszłego roku, nie będzie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych od transakcji zamiany i sprzedaży walut wirtualnych. To już kolejne odroczenie.

10.12.2019

Żeby nie płacić podatku, Tokarczuk powinna oddać Nobla

PIT Podatki międzynarodowe

Mimo październikowych zapowiedzi Ministerstwo Finansów nie wydało do tej pory przepisów, które mogłyby zwolnić z PIT pieniądze z nagrody Nobla. Kwota jest niebagatelna. Chodzi o około 3,5 miliona złotych. Trzeba więc je opodatkować. Z przepisów wynika, że podatku od nagrody można uniknąć. Olga Tokarczuk musiałaby ją jednak oddać na cele charytatywne.

09.12.2019

MF: W 2020 roku ulga na dzieci automatycznie pojawi się w deklaracji PIT

PIT

Ulga na dzieci oraz ich dane automatycznie trafią do rozliczeń składanych przez Twój e-PIT, z których podatnicy będą korzystać od 15 lutego 2020 r. Nowe formularze będą w pełni zintegrowane z zewnętrznymi rejestrami, m.in. PESEL oraz szkolnictwa wyższego, więc rozliczenie PIT za 2019 rok będzie prostsze.

09.12.2019

Korzystne zmiany w VAT pod znakiem zapytania

VAT Podatki międzynarodowe

Prawo Unii Europejskiej przewiduje uproszczenie zasad opodatkowania VAT transakcji w magazynach konsygnacyjnych tzw. call-off stock. Nowe rozwiązania powinny zacząć obowiązywać w Polsce od stycznia 2020 roku. Może jednak się okazać, że nie wejdą w życie. Nowelizacja ustawy o VAT nie trafiła jeszcze do Sejmu.

09.12.2019

MF zaktualizowało wtyczkę do formularzy i robocze struktury JPK

VAT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów opublikowało nową wersję wtyczki do przesyłania interaktywnych formularzy PDF. Trzeba ją pobrać i zainstalować. Zaktualizowane zostały także robocze struktury nowego JPK_VAT z deklaracjami JPK_V7M i JPK_V7K.

06.12.2019

MF tłumaczy pośpiech przy podwyżce akcyzy na alkohol i papierosy

Akcyza

Rząd kierował się społeczną wagą wprowadzanej zmiany i dlatego zaplanował wejście w życie noweli podnoszącej akcyzę na wyroby alkoholowe i tytoniowe już 1 stycznia 2020 r. - tak Ministerstwo Finansów tłumaczy senackim legislatorom krótkie vacatio legis zmian w akcyzie.

06.12.2019

Pracodawcy mogą nie zdążyć z wystawieniem PIT dla pracowników

PIT

Jest początek grudnia a Ministerstwo Finansów nie przygotowało jeszcze wzorów nowych formularzy PIT-11. Pracodawcy jako płatnicy PIT obawiają się, że nie zdążą przygotować swoich systemów do wystawiania rocznych PIT. Tłumaczą, że wprowadzanie zwolnienia z PIT dla młodych i niższej stawki podatku w trakcie roku podatkowego było błędem.

06.12.2019

Organizacja i udział w targach może być kosztem, ale tylko w części

CIT PIT Spółki Małe i średnie firmy

Nie mają końca spory w sprawie kosztów reprezentacji i reklamy. Najnowsza interpretacja tylko to potwierdza. Skarbówka uważa, że wydatki związane z udziałem kontrahentów w targach to reprezentacja i nie pozwala ich odliczyć. Kosztem mogą być jedynie wydatki reklamowe. Zdaniem ekspertów, to kuriozalne podejście do przepisów.

05.12.2019

TK zajmie się kosztami postępowania kasacyjnego w sprawach podatkowych

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Trybunał Konstytucyjny przyjął skargę konstytucyjną dotyczącą brzmienia art. 203 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Dotyczy ona przepisu o kosztach postępowania. Zdaniem Fundacji Praw Podatnika – autora skargi - pokazuje to jak bardzo niezauważane były przez lata podstawowe prawa obywatelskie podatników składających skargi do sądu.

04.12.2019

Rewolucyjne zmiany w VAT od handlu międzynarodowego niepewne i pełne niejasności

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Już 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie nowe zasady rozliczania handlu transgranicznego, stosowania zerowej stawki VAT i dokumentowania dostaw. Wynikają one z przepisów unijnych, jednak częściowo są sprzeczne z regulacjami polskimi. Sprawę komplikuje też kalendarz. Jest początek grudnia a przepisy nie zostały jeszcze uchwalone. Projekt nie trafił jeszcze nawet do Sejmu.

04.12.2019

Od umorzonego kredytu frankowego skarbówka może chcieć podatku

Domowe finanse PIT Kredyty frankowe

Osoba, której bank umorzy część kredytu hipotecznego, może dostać od państwa wezwanie do zapłaty podatku. Fiskus traktuje takie umorzenie jako przychód, który podlega PIT. RPO apeluje do ministra finansów o wprowadzenie przepisów, by chronić kredytobiorców, u których doszło do restrukturyzacji zadłużenia.

03.12.2019

Podatek u źródła też wymaga należytej staranności

CIT PIT Doradca podatkowy

Przepisy dotyczące poboru przez płatników podatku u źródła cały czas wywołują wiele dyskusji i kontrowersji. Mimo, że stosowanie części nowych regulacji wyłączono do końca bieżącego roku, płatnicy mierzą się już z bardzo istotnymi wyzwaniami. W rezultacie z wprowadzonych uproszczeń trudno jest skorzystać.

03.12.2019

Planowane zmiany w akcyzie mogą być niezgodne z Konstytucją

Akcyza

Zaproponowany w ustawie o podwyżce akcyzy termin wejścia w życie zmian na 1 stycznia 2020 r. rodzi niebezpieczeństwo naruszenia konstytucyjnych standardów - oceniło Biuro Legislacyjne Senatu. Pod znakiem zapytania staje zatem planowany przez rząd 10-proc. wzrost stawek na wyroby alkoholowe i tytoniowe.

02.12.2019

Od stycznia zmiany w raportowaniu informacji podatkowych

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Od przyszłego roku będą obowiązywać nowe formularze CRS-1 dotyczące przekazywania informacji o rachunkach raportowanych i nieudokumentowanych. Powiadomienia CBC-P w dalszym ciągu będzie można wysyłać tylko elektronicznie. Formularze FAT-1 i CBC-R będą obowiązywały w bieżącej wersji – poinformował resort finansów.

02.12.2019

Wiążąca informacja stawkowa uniemożliwi wydanie interpretacji

VAT

Wnioski o wiążące informacje stawkowe można składać już od początku listopada. Mogą one jednak dotyczyć stanu prawnego, który zacznie obowiązywać dopiero 1 kwietnia przyszłego roku. W zakresie objętym WIS nie będą wydawane interpretacje indywidualne – pisze Jolanta Nowicka, dyrektor departamentu doradztwa podatkowego w PKF Consult.

02.12.2019

Opodatkowanie najmu ciągle pełne niejasności

Domowe finanse PIT VAT

Niejednoznaczna definicja działalności gospodarczej w ustawie o PIT to zmora nie tylko osób sprzedających nieruchomości gruntowe, ale i wynajmujących mieszkania. Wyjaśnieniu nieprecyzyjnych przepisów nie pomagają sądy administracyjne, które dotąd nie wypracowały jednolitej linii orzeczniczej. Zdaniem ekspertów, konieczna jest zmiana przepisów.

29.11.2019