Prawo.pl
Przedawnienie podatków cały czas jest ością niezgody między podatnikami a fiskusem. Skarbówka zawiesza jego bieg tam, gdzie jej wygodnie i ściąga zaległości. Często przegrywa jednak w sądach. Nie udało się też systemowe zawieszenie biegu przedawnienia z powodu epidemii koronawirusa. Dodatkowy oręż dostarczy teraz fiskusowi rząd, który szykuje nowelizację kodeksu karnego skarbowego.
Krzysztof Koślicki
01.06.2022
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
19 maja br. w Londynie podpisany został Protokół zmieniający Umowę między Polską, a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych. Celem jest uszczelnienie systemu podatkowego i zwalczanie oszustw podatkowych.
Krzysztof Koślicki
31.05.2022
Doradca podatkowy
Gdy sprzedaż gotowych produktów nie stanowi usług związanych z wyżywieniem, a punkt sprzedażowy nie wpisuje się w zakres pojęcia stacjonarnej placówki gastronomicznej, podatnik nie ma obowiązku prowadzenia kasy online. Potwierdza to skarbówka. Eksperci podkreślają, że wniosek o interpretację nie może jednak zawierać jakichkolwiek własnych opinii, ocen czy spostrzeżeń podatnika.
Wiesława Moczydłowska
31.05.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Z początkiem 2026 roku zostanie istotnie ograniczona możliwość amortyzowania samochodów firmowych. Oficjalnym uzasadnieniem jest ekologia, jednak eksperci twierdzą, że chodzi o dodatkowe wpływy z podatków. Samochody standardowo amortyzuje się pięć lat. 2022 rok to zatem ostatni dzwonek, by kupić auto i skorzystać z pełnych odpisów – zwłaszcza że przepisy przejściowe nie rozwiązują wszystkich problemów.
Krzysztof Koślicki
30.05.2022
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Napiwek to nie darowizna – PIT trzeba rozliczyć

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
Wiosna w pełni, więc rozpoczął się sezon na restauracyjne ogródki. Branża zatrudnia młodych ludzi do pracy sezonowej, a oprócz podstawowego wynagrodzenia, otrzymują oni często od klientów napiwki. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy otrzymywane dodatki w 2022 roku podlegają opodatkowaniu. Tu odpowiedź jest jednoznaczna – tak, podlegają. Pytanie tylko, kto i w jakim momencie ma wykazać przychód.
Krzysztof Koślicki
28.05.2022
Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Lipcowe zmiany w VAT z podpisem prezydenta

VAT Administracja publiczna Wojsko
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów o podatku od towarów i usług, która ma obowiązywać od początku lipca. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do unijnych regulacji przewidujących szczególne rozwiązania i preferencje w zakresie VAT, w odniesieniu do działań obronnych realizowanych w ramach unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.
Krzysztof Koślicki
27.05.2022
VAT Administracja publiczna Wojsko

Na wskaźnik nexus wpływ mają tylko niektóre koszty

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu usług księgowych, składek na ubezpieczenia społeczne, użytkowania samochodu oraz zakupu sprzętu komputerowego i elektronicznego mogą zostać uznane za koszty do obliczenia wskaźnika nexus na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Natomiast, wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu zakupu samochodu – raty kredytu, nie mogą zostać uznane za takie koszty.
Wiesława Moczydłowska
26.05.2022
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Samorządy zabiegają, by do ich dochodów dodać udział w podatku PIT płaconym w formie ryczałtu. Deklarację, że może to nastąpić od 2024 r., złożył niedawno wiceminister finansów Artur Soboń. To ważna zapowiedź w sytuacji, gdy po obniżce PIT zmaleją dochody samorządów z tego podatku, a także dlatego, że na skutek zmian w Polskim Ładzie przybywa podatników przechodzących na ryczałt.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
26.05.2022
Finanse samorządów PIT

Obowiązkowe e-faktury coraz bliżej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wprowadzony od początku 2022 roku Polski Ład zakładał tak wiele istotnych zmian, że mogły one przysłonić nadchodzącą wielkimi krokami rewolucję w zakresie wystawiania faktur. Mowa o Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF), który zgodnie z zapowiedziami fiskusa ma wejść w życie w drugim kwartale połowie 2023 r. Będzie on obowiązywał wszystkich podatników VAT z siedzibą na terytorium RP.
Sławomir Buszko
25.05.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Specustawa dała obywatelom Ukrainy możliwość składania oświadczeń, że już od początku pobytu w Polsce są naszymi rezydentami podatkowymi, co powoduje, że będą mogli tu rozliczać podatki. Problem jednak w tym, że jeśli takiego dokumentu nie złożą i wyjadą przed upływem 183 dni, do polskiego budżetu nie wpłynie od nich żadna danina. Pojawiają się głosy, że to niekorzystne rozwiązanie, na którym jako kraj tracimy.
Krzysztof Koślicki
25.05.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów przypomina o kończącym się terminie na zgłaszanie uwag co do kierunków rozwoju zawodu księgowego. Upływa on z końcem września 2022 roku. Opinie i uwagi można przesyłać drogą elektroniczną na specjalny adres mailowy. Podstawą do merytorycznej dyskusji na temat rozwoju zawodu księgowego jest dokument "Zawód księgowego – kierunki rozwoju".
Krzysztof Koślicki
24.05.2022
Ordynacja Rachunkowość
Będą rewolucyjne zmiany – po 15 latach zmienią się zasady rozliczania przychodów za wykorzystywanie samochodów prywatnych do celów służbowych. Niskie wartości świadczeń zostaną zmienione, ale rząd planuje odejść od rozliczeń w oparciu o liczbę przejechanych kilometrów i pojemność – nawet przy wyższej stawce. O kwocie wypłaty przesądzi moc silnika – piszemy o tym w Legal Alercie.
Krzysztof Koślicki
24.05.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo pracy
Od 22 marca obowiązuje unijne rozporządzenie w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego. Jednak do dziś polski rząd nie przekazał nawet do Sejmu projektu ustawy, która miałaby wdrożyć to rozwiązanie do polskiego systemu prawnego. Zdaniem prawników, nie zamyka to jednak Polakom możliwości indywidualnego oszczędzania na własną emeryturę w innym kraju UE.
Grażyna J. Leśniak
24.05.2022
Emerytury i renty PIT Prawo europejskie

Podwójne opodatkowanie zagranicznych spadków coraz większym problemem

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Zasady opodatkowania spadków pochodzących z zagranicy wymagają pilnej naprawy. Bez nowelizacji przepisów, w wielu przypadkach trzeba płacić podwójny podatek – za granicą i w Polsce. To duży problem – poza granicami Polski mieszka już niemal 20 milionów Polaków. Tematem zainteresowali się właśnie posłowie, czas teraz na działanie Ministerstwa Finansów.
Krzysztof Koślicki
23.05.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Zakup domku letniskowego z pieniędzy po sprzedaży innej nieruchomości spełnia przesłankę realizacji własnych celów mieszkaniowych. Można więc w takiej sytuacji skorzystać ze zwolnienia podatkowego - potwierdza to skarbówka. Ważne jest tylko, by domek letniskowy nie służył jedynie do rekreacji. Musi się nadawać do mieszkania całorocznego.
Krzysztof Koślicki
21.05.2022
Domowe finanse PIT

Ulgi proinnowacyjne są, ale wymagają większej promocji

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Od stycznia system finansowania innowacji jest bardziej atrakcyjny. Firmy mogą korzystać z nowych ulg – na robotyzację, prototypy oraz na innowacyjnych pracowników. Problemem jest jednak brak promocji dostępnych rozwiązań. Szersze wykorzystanie ulg leży w interesie zarówno przedsiębiorców, jak i rządzących – taki wniosek wynika z kolejnej już edycji Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.
Krzysztof Koślicki
20.05.2022
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Skarbówka więcej spraw załatwi automatycznie

Ordynacja Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy
Podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwić swoje sprawy on-line. Nie będą też wnosić opłaty skarbowej za wydawanie zaświadczeń, jeśli wnioski złożą przez e-US. Taka m.in. zasada wynika z przyjętej w środę przez Senat ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową - więcej na ten temat w Legal Alercie.
Krzysztof Koślicki
19.05.2022
Ordynacja Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy
Senat w środę nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy o VAT. Nowe przepisy przedłużają m.in. wyłączenie z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej paliw do 31 lipca tego roku. Ustawa zwalnia również z VAT import towarów przez siły zbrojne państw Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki Jolanta Ojczyk
19.05.2022
VAT Prawo europejskie

Zerowy VAT na książki coraz bardziej realny

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Obowiązująca od 6 kwietnia unijna dyrektywa pozwala już poszczególnym krajom członkowskim wprowadzić zerową stawkę VAT na książki. Jest szansa, że taka zmiana zostanie wprowadzona również w Polsce. Ministerstwo Finansów analizuje problem. Kwestią otwartą jest jednak, czy obniżenie podatku faktycznie wpłynie na ceny książek.
Krzysztof Koślicki
19.05.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Minister finansów wydał rozporządzenie, z którego wynika, że wykonywaniem zadań szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w zakresie przyjmowania i obsługi sprawozdań finansowych zajmie się naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.
Krzysztof Koślicki
18.05.2022
Ordynacja Rachunkowość

Bez prądu sklep nie może prowadzić sprzedaży

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Przepisy o kasach fiskalnych nakazują, by podatnicy VAT każdą sprzedaż na rzecz osób fizycznych ewidencjonowali i wydawali paragony. Problem stanowi jednak pogoda i braki w dostawie energii elektrycznej. Jeśli kasa nie działa, sprzedaży prowadzić nie można. Sklep trzeba zamknąć – problem dostrzegli posłowie w niedawnej interpelacji złożonej do ministra finansów. Mamy odpowiedź resortu.
Krzysztof Koślicki
18.05.2022
VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Inspekcja Handlowa oraz straże gminne dostaną nowe uprawnienia. Będą mogły wypisywać mandaty sprzedawcom, którzy nie wystawiają paragonów przy sprzedaży papierosów, tytoniu i alkoholu. Recydywistom będzie groziło cofnięcie zezwolenia na handel wyrobami alkoholowymi. Nowelizacja kodeksu karnego skarbowego ma być przyjęta jeszcze w tym roku.
Krzysztof Koślicki
17.05.2022
VAT Akcyza Administracja publiczna
Od stycznia przepisy podatkowe przewidują ulgi dla przedsiębiorców, którzy kupią terminal płatniczy i będą przyjmować płatności kartą. Pierwsze miesiące obowiązywania tych regulacji pokazują jednak, że z zachęt trudno skorzystać. Mimo rozliczeń bezgotówkowych, sprzedawcy nie mogą rezygnować z przyjmowania gotówki – ale jeśli przyjmą jej za dużo, podatek od tej wpłaty wkrótce zapłacą dwa razy.
Krzysztof Koślicki
17.05.2022
Ordynacja CIT PIT VAT
Niedawny wyrok NSA wskazuje jednoznacznie – wbrew temu, co uważa skarbówka - że podatnik ma prawo dokumentować wydatki w formie elektronicznej. Rozporządzenie o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest natomiast mniej ważne, niż ustawa o PIT i ordynacja podatkowa. Podatnik nie musi więc na siłę zbierać dokumentów papierowych, by rozliczyć koszty uzyskania przychodów.
Krzysztof Koślicki
16.05.2022
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

SN: Urzędnik skarbowy był dyskryminowany, miał prawo do odszkodowania

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy
Wygaśnięcie stosunku pracy w izbie skarbowej było niezgodne z prawem i w związku z tym, zwalniany pracownik miał prawo domagać się zasądzenia stosownego odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I dodał, że ujawnienie służby w organach bezpieczeństwa państwa nie może być podstawą pozbycia się pracownika. Zwłaszcza, gdy przez wiele miesięcy wykonywał sumiennie pracę dla organów skarbowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.05.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy

Bartosz Zbaraszczuk nowym szefem KAS

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse
Na wniosek ministra finansów 12 maja 2022 r. Bartosz Zbaraszczuk został powołany na stanowisko szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Nowy szef KAS wcześniej pełnił funkcję dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Z resortem finansów zawodowo związany jest od 2000 roku.
Krzysztof Koślicki
13.05.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse
Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia, już 16 maja ma zostać odwołany stan epidemii. Planowane jest “zastąpienie” go stanem zagrożenia epidemicznego. Warto więc zapytać o skutki tej potencjalnej zmiany w sferze podatków, w tym o jej wpływ na obowiązki informacyjne w zakresie raportowania schematów podatkowych – piszą Konrad Kurpiewski i Agata Śliwińska z PwC.
Agata Śliwińska Konrad Kurpiewski
13.05.2022
Ordynacja CIT Doradca podatkowy
​Za nami kolejny akt rewolucji podatkowej: Sejm przyjął zmiany do Polskiego Ładu. Ustawą zajmie się teraz Senat. Być może jeszcze pod koniec maja nowelizacja zostanie podpisana przez Prezydenta. W efekcie od 1 lipca zacznie obowiązywać niższa stawka PIT dla skali podatkowej, a zlikwidowana zostanie ulga dla klasy średniej.
Piotr Juszczyk
12.05.2022
CIT PIT Rachunkowość

Adam Glapiński powołany ponownie na prezesa NBP

Finanse publiczne Administracja publiczna
Sejm powołał w czwartek Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego na drugą kadencję. Za powołaniem Glapińskiego głosowało 234 posłów, przeciw było 223 posłów, nikt się nie wstrzymał od głosu. Zdaniem opozycji to zły wybór, ponieważ Glapiński jest jednym z głównych odpowiedzialnych m.in. za skokowy wzrost inflacji w ostatnich miesiącach.
Krzysztof Sobczak
12.05.2022
Finanse publiczne Administracja publiczna
Ministerstwo Finansów poinformowało w środę, że ponad 91 proc., czyli 19,8 mln, deklaracji podatkowych za 2021 r. złożono elektronicznie, z czego większość, bo aż 11,3 mln przez usługę Twój e-PIT. W wersji papierowej wpłynęło tylko 1,9 mln zeznań. Dużą popularnością cieszy się cały serwis e-Urząd Skarbowy, do którego logowano się już ok. 73 mln razy, a podczas tegorocznej akcji rozliczeń PIT 19 mln razy.
Krzysztof Koślicki
11.05.2022
PIT Rachunkowość