Prawo.pl

Dam koszty, sprzedam faktury VAT

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
Oferujemy legalne faktury kosztowe, jesteśmy płatnikiem VAT, zakupione u nas dokumenty mogą Państwo zaksięgować i zmniejszyć należność podatkową. Nasza prowizja to 5 proc. kwoty brutto. Takie ogłoszenie znalazło się niedawno w naszej redakcyjnej skrzynce mailowej. Handel lewymi fakturami nadal kwitnie.
Krzysztof Koślicki
29.07.2019
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
Sprzedaż lizaków z logo nabywcy nie musi być opodatkowana najwyższą stawką VAT. Wszystko zależy jednak od składu słodyczy i klasyfikacji PKWiU. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
27.07.2019
VAT
Od stycznia przyszłego roku dla potrzeb podatków dochodowych będzie trzeba stosować nową wersję Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015). Zastąpi ona klasyfikację z 2008 r. Projekt nowelizacji przepisów opublikowało w piątek Rządowe Centrum Legislacji.
Krzysztof Koślicki
26.07.2019
CIT PIT

Marian Banaś szefem NIK?

Finanse publiczne Finanse
Marian Banaś, obecny minister finansów, ma być kandydatem PiS na szefa Najwyższej Izby Kontroli. Wniosek o jego powołanie ma być rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu, 31 lipca. Potwierdził to w piątek szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Krzysztof Koślicki
26.07.2019
Finanse publiczne Finanse
Z najnowszej interpretacji wynika, że firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup pakietów medycznych i karnetów sportowych dla pracowników. Odliczyć można także nakłady na świadczenia dla członków ich rodzin oraz partnerów.
Krzysztof Koślicki
26.07.2019
CIT PIT
Dostawa ciągła dla celów VAT to ciąg kolejnych świadczeń, które realizują zlecenie dokonania szeregu częściowych dostaw określonych towarów w ramach jednego zamówienia. Chodzi tu o z góry zaplanowaną powtarzalność świadczeń i ustalone wcześniej okresy rozliczeniowe lub terminy płatności. Potwierdził to niedawno NSA.
Grażyna J. Leśniak
25.07.2019
VAT
Podejmowanie zorganizowanych działań, takich jak podział gruntu, wydzielenie dróg, czy wystąpienie o decyzję o warunkach zabudowy, świadczy o tym, że działalność podatnika jest zorganizowana. Ciąg działań wskazuje na aktywność charakterystyczną dla obrotu nieruchomościami. Sprzedaż działek będzie zatem podlegała VAT. Fiskus właśnie to potwierdził.
Grażyna J. Leśniak
25.07.2019
VAT Budownictwo
Nie straszmy wszystkich podatników kontrolami i represjami. W powszechnym przekonaniu działania te będą głównie adresowane do uczciwych firm, nad którymi będzie się znęcać władza. Dlaczego? Bo prawdziwi oszuści podatkowi byli z reguły poza jej zasięgiem – pisze prof. Witold Modzelewski.
Witold Modzelewski
25.07.2019
Ordynacja VAT
Od 1 sierpnia pracujące osoby do ukończenia 26 roku życia nie będą płaciły PIT. A to oznacza, że do ręki dostaną wyższe wynagrodzenia. W środę prezydent podpisał nowelizację, która wprowadza zmiany.
Agnieszka Matłacz
24.07.2019
Domowe finanse PIT
Sprzedaż przedsiębiorstwa podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w odniesieniu do poszczególnych składników. Opodatkowana jest jednak tylko sprzedaż rzeczy i praw majątkowych. Podstawą opodatkowania jest ich wartość rynkowa. Potwierdził to NSA.
Grażyna J. Leśniak
24.07.2019
Podatki i opłaty lokalne
Objaśnienia uwzględniają praktyczne sposoby rozliczania IP Box w różnych spornych sytuacjach, które zostały podniesione w trakcie konsultacji publicznych. Pokazują jednak pewną niekonsekwencję Ministerstwa Finansów. Nie wpłynie to pozytywnie na poczucie pewności prawa wśród przedsiębiorców z branży IT – pisze Radosław Graboś, doradca podatkowy.
Radosław Graboś
24.07.2019
CIT PIT
Już od 1 sierpnia 2019 roku dochody młodych ludzi mają być zwolnione z podatku dochodowego. Pracodawców czeka jednak dużo pracy, bo przepisy przewidują dwa skrajnie różne modele rozliczania tego przywileju. W środę prezydent podpisał nowelizację ustawy.
Krzysztof Koślicki
24.07.2019
PIT
Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania, które – w założeniu – mają pozwolić na automatyczną obsługę zajęć wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku dokonywanych przez komorników sądowych i inne organy egzekucyjne. Zostaną one odciążone od obowiązku wykonywania dodatkowych czynności. W rezultacie łatwiej będzie ściągać zaległe kwoty.
Krzysztof Koślicki
23.07.2019
Prawnicy Ordynacja

Bitcoiny dłużej bez PCC

Podatki i opłaty lokalne Finanse
Rząd planuje wydłużyć termin obowiązywania zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych transakcji związanych z bitcoinami. Chodzi tu o umowy sprzedaży lub zamiany walut wirtualnych. Odpowiednie przepisy będą przyjęte w trzecim kwartale tego roku.
Krzysztof Koślicki
23.07.2019
Podatki i opłaty lokalne Finanse
Ustawa o drogach publicznych to przepisy szczególne wobec ordynacji podatkowej. Nie wyklucza to jednak stosowania do opłat za złe parkowanie przepisów podatkowych - zwłaszcza w zakresie terminu egzekwowania kary i przerwania biegu terminu przedawnienia. Potwierdził to NSA.
Grażyna J. Leśniak
23.07.2019
Ordynacja Finanse publiczne
Ministerstwo Finansów opublikowało wzory dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P) i od osób prawnych (TPR-C). Wypełnione druki firmy muszą przekazać do organów podatkowych do końca września.
Krzysztof Koślicki
23.07.2019
CIT PIT
Data „wykonania” dla celów VAT jest datą późniejszą, niż moment faktycznego wykonania. Należy za każdym razem dokonać analizy okoliczności realizacji umów na roboty budowlane. Nie można przyjąć założenia, że w każdym przypadku, gdzie ma miejsce odbiór robót przez zamawiającego, datą „wykonania” będzie dzień podpisania protokołu – tłumaczy Małgorzata Militz, doradca podatkowy, pełnomocnik w sprawie Budimex.
Krzysztof Koślicki
22.07.2019
VAT Budownictwo
W piątek, 19 lipca, Sejm przyjął przepisy, które wprowadzą nową matrycę stawek VAT i tzw. wiążące informacje stawkowe. Ułożenie na nowo systemu klasyfikacji, likwidacja niektórych pozycji z załączników do ustawy o VAT na rzecz bardziej ogólnego podejścia ma w założeniu pomóc przedsiębiorcom – pisze Krzysztof Wiński z PwC.
Krzysztof Wiński
22.07.2019
VAT
Pod płaszczykiem czynności sprawdzających skarbówka będzie mogła prowadzić ukrytą kontrolę podatkową. Organy zyskają narzędzia pozwalające na precyzyjne określenie sytuacji podatnika. Wszystko przez to, że w ramach czynności sprawdzających będzie można przeprowadzać dowody. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowej ordynacji podatkowej. Pracuje nad nim Sejm.
Krzysztof Koślicki
22.07.2019
Ordynacja
Ministerstwo Finansów przypomina, że prowadzi prace nad przygotowaniem projektu ustawy o podatku od niektórych usług cyfrowych świadczonych, m.in. przez Google, Facebook. Punktem wyjścia jest projekt dyrektywy Komisję Europejskiej w tej sprawie. Najbliżej opodatkowania cyfrowych gigantów: jest Francja.
Jolanta Ojczyk
21.07.2019
CIT PIT Nowe technologie
System monitorowania drogowego przewozu towarów akcyzowych będzie rozszerzony. Nowelizację przepisów przyjął w piątek Sejm. Dodatkową kontrolą będzie objęty obrót olejem opałowym i napędowym, służącym do celów opałowych. Zmiany dotkną także stawek podatku akcyzowego.
Krzysztof Koślicki
19.07.2019
VAT Akcyza
W piątek Sejm przegłosował poprawki Senatu do tzw. ustawy o zatorach płatniczych. Wprowadzi ona ustawowe terminy płatności, ulgę na złe długi w podatkach dochodowych, ale także umożliwi prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów karanie przedsiębiorców, którzy mają zobowiązania powyżej 5 mln złotych.
Jolanta Ojczyk
19.07.2019
CIT PIT Prawo gospodarcze
Sejm przyjął w piątek nowelizację przepisów o biegłych rewidentach. Zaakceptował wszystkie wcześniejsze poprawki Senatu. Firmy audytorskie będą musiały dostosować się do nowych wymogów do 31 sierpnia 2020 roku. Nowa instytucja nadzoru nad biegłymi powstanie jeszcze w tym roku.
Krzysztof Koślicki
19.07.2019
Rachunkowość
Rząd chciał, żeby firmy zaczęły obowiązkowo stosować podzieloną płatność w VAT tzw. split payment już od września br. Sejm zdecydował jednak w piątek, że przepisy w tym zakresie wejdą w życie 1 listopada br. Przedsiębiorcy proponowali, żeby było to dwa miesiące później. Zmiany dotkną też stawek VAT.
Krzysztof Koślicki
19.07.2019
VAT
Sejmowe komisje finansów oraz gospodarki morskiej przyjęły w piątek rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT. Zakłada on zwolnienie z podatku dochodów marynarzy pracujących nie tylko na statkach pod polską banderą. Zmiana przepisów jest realizacją stanowiska Komisji Europejskiej. Ma zapobiec dyskryminacji pracowników statków z innych państw.
Krzysztof Koślicki
19.07.2019
PIT
Sejm przyjął w piątek sprawozdanie z wykonania budżetu państwa i udzielił Radzie Ministrów absolutorium za 2018 rok. Podstawą była pozytywna ocena wystawiona przez Najwyższą Izbę Kontroli. Izba oceniła, że dokumenty przedstawione przez radę były rzetelne.
Krzysztof Koślicki
19.07.2019
Finanse publiczne Finanse
Porozumienie Zielonogórskie sprzeciwia się wprowadzeniu standardu rachunku kosztów w podmiotach leczniczych POZ. Nowe przepisy mają wejść w życie od przyszłego roku. Zdaniem federacji, taki obowiązek uderzy szczególnie w małe poradnie.
Robert Horbaczewski
19.07.2019
Rachunkowość
Zwolnienie podatkowe dla osób do ukończenia 26. roku życia dyskryminuje ludzi z uwagi na wiek i wykształcenie. Stanowić będzie też ograniczenie w dostępie do pracy ‒ mówi Przemysław Hinc, doradca podatkowy ze spółki PJH Doradztwo Gospodarcze. Jego zdaniem, może to rodzić patologie i rynek fikcyjnych pracowników do nabijania kosztów przedsiębiorcom.
Grażyna J. Leśniak
19.07.2019
PIT
Premier Mateusz Morawiecki zakończył spekulacje wokół terminu wprowadzenia obowiązkowego split payment. W czwartek ogłosił, że firmy będą musiały stosować podzieloną płatność w VAT nie od września, jak początkowo planowano, ale od 1 listopada tego roku. Nad projektem zmian w przepisach pracuje właśnie Sejm.
Agnieszka Matłacz
18.07.2019
VAT
W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiły się właśnie projekty dwóch rozporządzeń ministra finansów. Jeśli wejdą w życie, pracownicy skarbówki dostaną 655 złotych brutto podwyżki. Dodatkowo, zmienione będą także zasady wynagradzania pracowników spoza korpusu służby cywilnej. Ma to zwiększyć skuteczność prowadzonych rekrutacji w urzędach oraz ograniczyć fluktuację kadr.
Krzysztof Koślicki
18.07.2019
Finanse publiczne Finanse