Prawo.pl
Sejm uchwalił ustawę, która zakłada, że dochody podatników do 26. roku życia do kwoty 85,5 tys. złotych będą zwolnione z PIT. Najbardziej skorzystają na tym rozwiązaniu osoby z dobrym wykształceniem, które już na początku swojej ścieżki zawodowej mogą liczyć na zarobki powyżej średniej płacy. Ale ta regulacja ma nie tylko plusy.
Paweł Żebrowski
08.07.2019
Rynek Prawo pracy Finanse
Urzędy skarbowe wysyłają wezwania do zapłaty podatku dochodowego osobom, które rozliczyły się wspólnie z małżonkiem. Dzieje się tak, bo system e-PIT każdego z nich rozliczył osobno, a urzędnicy nie wprowadzili jeszcze do bazy zeznań rocznych złożonych w wersji papierowej. Eksperci ostrzegają, by nie pozostawiać wezwań bez wyjaśnień
Grażyna J. Leśniak
08.07.2019
PIT
Ministerstwo Finansów prowadzi analizy dotyczące obniżenia limitu płatności gotówkowych, by jeszcze efektywniej uszczelnić system podatkowy. MF powołuje się na przykłady Włoch i Francji, gdzie limit płatności gotówkowych wynosi tysiąc euro, a w Polsce jest to 15 tys. złotych.
Krzysztof Sobczak
06.07.2019
PIT VAT Małe i średnie firmy
Prezes Rady Ministrów powołał w piątek Tomasza Słaboszowskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Nowy wiceminister będzie również zastępcą szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Powołanie wręczył minister finansów Marian Banaś.
Krzysztof Koślicki
05.07.2019
Ordynacja Administracja publiczna

Audytorzy będą przez jakiś czas bez nadzoru

Rachunkowość Kontrola zarządcza
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o biegłych rewidentach. Za kilka tygodni samorząd nie będzie mógł już nadzorować pracy audytorów. Obowiązki te przejmie tworzona właśnie Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Problem w tym, że zacznie ona w pełni działać dopiero w styczniu 2020 roku. Do tego czasu nikt nie będzie sprawował nadzoru.
Krzysztof Koślicki
05.07.2019
Rachunkowość Kontrola zarządcza
Dochody podatników do 26. roku życia do kwoty 85,5 tys. złotych będą zwolnione z PIT. Uchwalona w czwartek wieczorem nowa ustawa ma obowiązywać już od 1 sierpnia 2019 roku i według szacunków ma z niej skorzystać ponad 2 mln młodych pracowników.
Krzysztof Sobczak
04.07.2019
PIT Prawo gospodarcze
Sejm będzie jednak kontynuował prace nad nowelizacją ustawy o VAT. Ma ona wprowadzić nową matrycę stawek i możliwość wnioskowania o wydanie wiążących informacji stawkowych. Opozycja chciała odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu. Punktem spornym jest stawka VAT na napoje.
Krzysztof Koślicki
04.07.2019
VAT
Sejmowa komisja finansów publicznych zajmie się projektem dotyczącym powołania rzecznika praw podatnika. Nowy urząd ma stać na straży przestrzegania prawa, reagować, gdy będą one naruszane, a także wspierać obywateli w sporze z fiskusem. Rzecznik będzie miał specjalne biuro, 16 zastępców i 32 przedstawicieli terenowych.
Krzysztof Koślicki
04.07.2019
Ordynacja
Projektem nowej ordynacji podatkowej zajmie się sejmowa komisja finansów publicznych. Taką decyzję podjął w środę Sejm. Prace nad dokumentem trwają już kilka lat. Nowe przepisy w pełni zastąpią obowiązującą obecnie ordynację z 1997 roku. Całkowicie zmienią się zasady współpracy podatnika z fiskusem. Do niektórych rozwiązań eksperci mają jednak wątpliwości.
Krzysztof Koślicki
04.07.2019
Ordynacja
Rodzice samotnie wychowujący uczące się dzieci, np. studentów do 25 roku życia, stracą prawo do wspólnego rozliczenia się z nimi, jeśli ich dzieci wybiorą nowe zwolnienie w PIT dla osób młodych i zarobią więcej niż 3089 złotych. To już przesądzone - Ministerstwo Finansów wprowadziło zmianę w projekcie ustawy, który trafił już do Sejmu.
Grażyna J. Leśniak
04.07.2019
PIT

Samorządowcy walczą o rekompensatę utraconych dochodów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne PIT
Tylko w 2019 roku nowe zwolnienie podatkowe w PIT dla młodych ma kosztować budżet państwa 950 mln zł – w tym 474 mln zł to ubytek w dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jak szacuje MF, od przyszłego roku do budżetów samorządów wpłynie ponad miliard złotych mniej.
Grażyna J. Leśniak
04.07.2019
Samorząd terytorialny Finanse publiczne PIT
Zasadą postępowania egzekucyjnego jest kolejność stosowania środków egzekucji od najmniej do najbardziej dotkliwego. Egzekucja z pieniędzy jest najmniej uciążliwa dla podatnika. Nie ulega wątpliwości, że prowadzi ona przy tym bezpośrednio do wykonania obowiązku. Tak też stało się w niniejszej sprawie ‒ orzekł NSA.
Grażyna J. Leśniak
03.07.2019
Ordynacja Finanse
Zmiany w akcyzie wprowadzono bez zachowania vacatio legis. Podatnicy nie wiedzieli więc, że dotychczas niekwestionowany sposób sprzedaży ciężkiego oleju opałowego za pomocą odmierzaczy paliw ciekłych został objęty nową, bardzo wysoką stawką. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy w tym zakresie były niekonstytucyjne.
Krzysztof Koślicki
03.07.2019
Akcyza
Pracodawcy jako płatnicy będą mieli problem z ustaleniem, od kiedy mają naliczać zaliczki na podatek dochodowy pracowników, którzy ukończą 26 lat i stracą prawo do zwolnienia podatkowego. Projektowany przepis mówi o zwolnieniu podatkowym do ukończenia 26. roku życia, ale można go interpretować wąsko i szeroko
Grażyna J. Leśniak
03.07.2019
PIT
Nie milkną echa odroczenia do stycznia 2020 roku obowiązku stosowania nowych zasad pobierania podatku u źródła. Problem w tym, że rozporządzenie MF dotyczy tylko podatników CIT. Oznacza to, że należności wypłacane osobom fizycznym, od lipca 2019 roku trzeba już rozliczać według nowych zasad.
Krzysztof Koślicki
03.07.2019
CIT PIT
Mechanizm odwrotnego obciążenia nie sprawdził się w walce z wyłudzeniami VAT. Obowiązek stosowania podzielonej płatności pojawi się więc już we wrześniu 2019 roku. Ma wyeliminować oszustwa już na samym początku obrotu. Za jej brak będą grozić surowe kary. Projekt zmian przyjął we wtorek rząd.
Krzysztof Koślicki
02.07.2019
VAT
Ponad 900 sztuk złotej biżuterii – pierścionków, kolczyków i naszyjników, z zastrzeżonymi znakami towarowymi zabezpieczyli funkcjonariusze KAS w Wólce Kosowskiej. Podróbki sprzedawane były po podejrzanie niskich cenach. Grozi za to nawet pięć lat więzienia.
Krzysztof Koślicki
02.07.2019
Ordynacja
Przyjęcie przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej propozycji zatrudnienia w Krajowej Administracji Skarbowej i przekształcenie wcześniejszego zatrudnienia w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę nie wymagał wydania decyzji orzekającej o zakończeniu stosunku służbowego.
Grażyna J. Leśniak
02.07.2019
Administracja publiczna
Pojęcie dobrej wiary ma kluczowe znaczenie. Może uchronić podatnika przed negatywnymi konsekwencjami, zwłaszcza w kontekście nadużyć w VAT. Najlepsze rezultaty przynosi wdrożenie konkretnych procedur. Dopiero wystarczająca świadomość pracowników w danej firmie jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa – pisze Przemysław Powierza
Przemysław Powierza
02.07.2019
VAT Prawo gospodarcze
Z nowej interpretacji podatkowej wynika, że ewidencjonowanie czasu na stworzenie dzieła wyklucza możliwość ustalenia twórcy 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Rozliczanie autorów cały czas budzi wątpliwości. Choć w styczniu 2019 r. powstał projekt interpretacji ogólnej w tym zakresie, to nadal nie została ona opublikowana.
Krzysztof Koślicki
02.07.2019
PIT
1 lipca 2019 r. Piotr Dziedzic został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i zastępcy szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Tadeusz Kościński został natomiast podsekretarzem stanu. Powołania wręczył minister finansów Marian Banaś.
Krzysztof Koślicki
01.07.2019
Ordynacja Finanse
Na dwa dni przed wejściem w życie nowych przepisów, Ministerstwo Finansów kolejny już raz odroczyło reformę poboru podatku u źródła. Nowe zasady zaczną obowiązywać od stycznia 2020 roku, a nie - jak było planowane - od 1 lipca 2019 roku.
Krzysztof Koślicki
01.07.2019
CIT PIT
Europa coraz intensywniej walczy z unikaniem opodatkowania. Państwa stosują różne poziomy opodatkowania dochodu. Stawki CIT wynoszą od 9 do 33 proc. Całkowity koszt płac pracodawców jest nadal bliski 160 proc. wynagrodzenia netto. Pierwszorzędne znaczenie ma jednak cały czas VAT. Takie wnioski wynikają z najnowszego raportu kancelarii Mazars.
Krzysztof Koślicki
01.07.2019
CIT PIT VAT

Problematyczne koszty dla radców prawnych przed NSA

Prawnicy Ordynacja Administracja publiczna
Postulat, aby odebrać radcom prawnym reprezentującym organy administracji publicznej prawo do wynagrodzenia w postępowaniach przez Naczelnym Sądem Administracyjnym, jest pomysłem absurdalnym i oderwanym od realiów. Argument, że czynności te radcowie prawni wykonują w ramach stosunku pracy jest błędny – tłumaczy radca prawny Joanna Botiuk.
Joanna Botiuk
01.07.2019
Prawnicy Ordynacja Administracja publiczna
Napiwki są przychodem. Ich otrzymanie rodzi obowiązek zapłaty podatku. Sposób rozliczenia zależy jednak od tego, czy kelner dostał pieniądze prosto do kieszeni, czy klient zapłacił go razem z rachunkiem na rzecz restauracji. Wyjaśnia to najnowsza interpretacja podatkowa.
Krzysztof Koślicki
29.06.2019
Domowe finanse PIT Prawo pracy
Działania parlamentu i rządu nakierowane na uszczelnianie podatków stają się powoli karykaturą na rzecz poprawy jakości prawa oraz skuteczności poboru podatków. Agresywna postawa wobec wszystkich podatników może przynieść tylko doraźne korzyści. Spowoduje to powiększanie się szarej strefy i zaostrzy spory obywateli z fiskusem – pisze Przemysław Powierza z RSM Poland.
Przemysław Powierza
28.06.2019
VAT

WSA: Mieszkaniec powinien wiedzieć, kto konkretnie zbiera podatki

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Wyznaczenie inkasenta może dotyczyć jedynie osoby wskazanej w sposób konkretny, aby podatnik wiedział, kto jest uprawniony do pobrania od niego podatku. Trzeba też wyraźnie podać w uchwale rady gminy obszar działania inkasenta – przypomniał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Robert Horbaczewski
28.06.2019
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Już od sierpnia dochody osób do 26 roku życia mają być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Projekt zmian jest już przyjęty przez rząd. Eksperci zwracają uwagę, że zatrudnienie młodych – skoro prowadzi do obniżenia podatku – może być schematem podatkowym.
Krzysztof Koślicki
28.06.2019
Ordynacja PIT Finanse

Podatkami w MF zajmie się Leszek Skiba

Ordynacja Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów poinformowało w czwartek, że Leszek Skiba przejął nadzór nad sprawami podatkowymi. Wcześniej podatkami w MF zajmował się Filip Świtała, odwołany ze stanowiska 19 czerwca. Skiba odpowiadał natomiast za dyscyplinę finansów publicznych.
Krzysztof Koślicki
27.06.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Sejmowa komisja finansów poparła w środę projekt zmian w ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Chodzi o utworzenie Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Nowy urząd odbierze część uprawnień samorządowi biegłych rewidentów.
Krzysztof Koślicki
27.06.2019
Rachunkowość