Prawo.pl
Ministerstwo Klimatu podczas spotkania konsultacyjnego zaprezentowało założenia do projektu zmian w zakresie tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Nowe przepisy, które poznamy na przełomie marca i kwietnia, zaczną obowiązywać 1 lipca 2020 roku. Dotkną one podatników VAT– pisze Krzysztof Wiński z PwC.
Krzysztof Wiński
05.02.2020
Środowisko VAT

Notariusz ma prawo pobrać częściowy podatek

Rachunkowość Małe i średnie firmy
Notariusz jako płatnik powinien zastosować zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnej do wysokości niewykorzystanej pomocy de minimis, a w pozostałym zakresie obliczyć i pobrać podatek. Potwierdza to niedawny, przełomowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
05.02.2020
Rachunkowość Małe i średnie firmy

Związki partnerskie wymagają zmian w prawie

Prawo cywilne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Do debaty publicznej – tym razem za sprawą wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy – wracają związki partnerskie. Problem staje się pilny, bo Polacy coraz częściej rezygnują z małżeństw. Dotyka ich jednak wiele trudności – od prawa do informacji o stanie zdrowia, prawa do pochówku, po kwestie finansowe. Muszą uciekać się do różnych sztuczek i lawirować między przepisami.
Krzysztof Koślicki
05.02.2020
Prawo cywilne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, które mają ograniczyć stosowanie agresywnego planowania podatkowego o charakterze transgranicznym. Dzięki nowym rozwiązaniom budżet państwa i samorządy zyskają łącznie ponad 735 milionów złotych rocznie. Zmiany wejdą w życie w kwietniu 2020 roku.
Krzysztof Koślicki
04.02.2020
Ordynacja CIT PIT
Co do zasady informacje objęte tajemnicą skarbową są ze swej istoty niejawne dla podmiotów innych niż organy podatkowe – pisze Przemysław Hinc, doradca podatkowy ze spółki PJH Doradztwo Gospodarcze, odnosząc się do rządowego projektu zmian w ustawie o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw.
Przemysław Hinc
04.02.2020
PIT Prawo pracy Małe i średnie firmy
Zamykanie urzędów skarbowych o godz. 15, częste błędy w działaniu systemów do przesyłania e-deklaracji i jednolitych plików kontrolnych utrudniają podatnikom kontaktowanie się z organami podatkowymi. Dodatkowe problemy rodzi fakt, że za opóźnienia czy niedotrzymanie terminów rozliczenia to podatnicy, a nie urzędnicy, ponoszą konsekwencje.
Krzysztof Koślicki
04.02.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Ministrowie Finansów Polski i Francji - Tadeusz Kościński i Bruno Le Mair - podpisali wspólny list do Komisji Europejskiej w tej sprawie. Zwracają uwagę na potrzebę wzmocnienia unijnej współpracy i zwalczania oszustw dotyczących podatków.
Patrycja Rojek-Socha
03.02.2020
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zaproponował korzystne dla drobnych przedsiębiorców zmiany w przepisach dotyczących VAT. Postuluje on zastosowanie preferencyjnej stawki Tax Free dla wszystkich, niezależnie od wielkości obrotów. Ministerstwo Finansów obiecuje zmianę przepisów.
Krzysztof Koślicki
03.02.2020
VAT
W sobotę Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Do 31 grudnia 2020 roku będzie trwał okres przejściowy. W tym czasie warunki handlu UE z Wielką Brytanią nie zmienią się. Skutki podatkowe transakcji zawieranych później będą teraz przedmiotem szczegółowych negocjacji. Nowe zasady najpewniej zaczną obowiązywać w styczniu przyszłego roku.
Krzysztof Koślicki
03.02.2020
VAT Akcyza Brexit
Resort pracy chce, by PIP ścigając naruszenia w delegowaniu pracowników poza Polskę mogła zaglądać do akt podatkowych i innych dokumentów objętych tajemnicą skarbową. Są wątpliwości, czy te uprawnienia są konieczne, by dbać o legalność zatrudnienia, a przepisy te mogą służyć do kontroli delegowania pracowników także w kraju.
Grażyna J. Leśniak
03.02.2020
Prawo pracy Prawo europejskie
W styczniu weszły w życie przepisy unijnego rozporządzenia dotyczące dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i prawa do stosowania 0-proc. VAT. Są one bardziej restrykcyjne niż te krajowe – zwłaszcza, że polskie regulacje były do tej pory interpretowane dość liberalne. Prawo unijne ma jednak pierwszeństwo przed krajowym.
Krzysztof Koślicki
03.02.2020
VAT
Z przepisów wynika, że strona powinna złożyć wniosek o przywrócenie terminu do dokonania czynności w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jeśli taki wniosek zostanie wniesiony zbyt późno, to nie ma podstaw do jego merytorycznego badania. Wówczas wniosek i tak nie może zostać uwzględniony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Aleksandra Partyk
03.02.2020
Administracja publiczna
Mąż nie odpowiada własnym majątkiem osobistym ani majątkiem wspólnym małżonków za zobowiązania podatkowe swojej żony. Chodzi o zaległości, które powstały przed zawarciem małżeństwa. Egzekucji nie można prowadzić ani z majątku wspólnego, ani z majątku męża. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
01.02.2020
Ordynacja Domowe finanse Małe i średnie firmy

Mniej kontroli podatkowych w 2019 roku

Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy
Krajowa Administracja Skarbowa w ubiegłym roku rzadziej kontrolowała podatników - wynika z danych przedstawionych w piątek przez tę instytucję. Liczba kontroli celno-skarbowych zmniejszyła się o 14,5 proc., a kontroli podatkowych o 11,6 proc. w porównaniu do 2018 r.
Krzysztof Sobczak
31.01.2020
Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy
W piątek, 31 stycznia, formalnie kończy się pierwszy miesiąc działania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. W praktyce nowa organizacja cały czas jest na etapie tworzenia i szuka pracowników. Biegli rewidenci obawiają się jednak zmian. Przewidują też, że działania kontrolerów spowodują wzrost cen usług audytorskich i wyeliminują z rynku małe firmy.
Krzysztof Koślicki
31.01.2020
Rachunkowość Finanse
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności. Oceniając czy doszło do zmiany rodzaju działalności należy kompleksowo ocenić stan faktyczny – wynika z niedawnego wyroku WSA w Gliwicach.
Wiesława Moczydłowska
30.01.2020
CIT
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się kolejna wersja ustawy wprowadzającej tzw. podatek cukrowy. Nie ma w niej dodatkowej opłaty od reklamy suplementów diety, ale pojawiły się wysokie kary. Wysokość opłaty została też zróżnicowana. Przedsiębiorcy ostrzegają jednak premiera, że ten projekt uderzy w małe i średni firmy.
Jolanta Ojczyk
30.01.2020
Prawo gospodarcze
- Będziemy zbierać pomysły i opinie, które mają usprawnić polski system podatkowy, tak aby stał się bardziej efektywny i lepiej odpowiadał na potrzeby życiowe i biznesowe obywateli – zapowiedziało Ministerstwo Finansów. Powstanie specjalna aplikacja Głos podatnika. Będzie można zgłaszać tam swoje uwagi i propozycje dotyczące podatków.
Krzysztof Koślicki
30.01.2020
Ordynacja Doradca podatkowy

Stwierdzenie nieważności decyzji. Prawo czy fasada?

Ordynacja Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Każdy obywatel ma zagwarantowane konstytucyjnie prawo własności. Wszyscy jesteśmy zobowiązany do zapłaty podatku, ale tylko takiego, który wynika z ustawy. Dlatego podatnik ma wiele możliwości zaskarżenia czy wzruszenia niezgodnej z prawem decyzji. Żadna z tych możliwości nie może być pozorna ani fasadowa – pisze Marek Isański
Marek Isański
30.01.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Interpretacja podatkowa jednoznacznie potwierdza – rachunków wirtualnych ani technicznych nie trzeba zgłaszać w urzędzie skarbowym. Po otwarciu takich kont nie jest konieczne składanie NIP-8. Nie są one również wykazywane na tzw. białej liście podatników, ponieważ nie są rachunkami rozliczeniowymi w rozumieniu prawa bankowego.
Krzysztof Koślicki
30.01.2020
VAT Rachunkowość
Duże firmy, których roczny obrót przekracza 50 mln euro, będą miały obowiązek co roku do 31 stycznia składać do ministra do spraw gospodarki sprawozdania o należnościach i zobowiązaniach. Ministerstwo Rozwoju zapowiada, że udostępni w tym celu specjalny formularz elektroniczny.
Jolanta Ojczyk
29.01.2020
Spółki
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację przepisów o PIT i CIT. Celem zmiany jest wprowadzenie do polskiego systemu podatkowego zwolnień z podatków dochodowych dotyczących świadczeń, w szczególności dotacji oraz kwot umorzonych pożyczek, otrzymanych ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.
Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha
29.01.2020
CIT PIT
Rozpoznając wniosek o przyznanie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego organ musi ustalić wysokość dochodu w rodzinie. Jeśli po przeliczeniu na członka rodziny dochód ten jest wyższy niż 725 zł w skali miesiąca, to świadczenie nie może zostać przyznane - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Aleksandra Partyk
29.01.2020
Prawo rodzinne Domowe finanse Prawo pracy
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że sprzedawca może do jednego zamówienia wystawić kilka faktur i tylko na jednej umieścić sprzedaż wymagającą obowiązkowe dzielenie płatności w ramach tzw. split paymentu. Znaczenie ma bowiem wartość brutto na fakturze, a nie wartość całego zamówienia. To już kolejne stanowisko fiskusa, które nieco łagodzi restrykcyjne przepisy podatkowe w tym zakresie.
Krzysztof Koślicki
29.01.2020
VAT
Po raz pierwszy w historii tego zawodu, liczba doradców podatkowych w Polsce przekroczyła 9 tysięcy. Tylko w styczniu do Krajowej Izby Doradców Podatkowych dołączyło 51 nowych doradców. Stale obniża się też wiek osób wchodzących do zawodu. Najwięcej doradców pracuje w Warszawie.
Krzysztof Koślicki
28.01.2020
Doradca podatkowy
W najbliższy piątek mija termin, w którym płatnicy PIT muszą sporządzić deklaracje PIT-11, PIT-R, PIT-4R i PIT-AR za 2019 rok. Trzeba zwrócić uwagę na numer formularzy, bo np. ulgę dla młodych pracownik można wykazać tylko w najnowszej wersji PIT-11, oznaczonej symbolem 25. Druki do urzędu skarbowego wysyła się tylko elektronicznie.
Krzysztof Koślicki
28.01.2020
PIT
Eksperci zgodnie przyznają - fiskus od wielu lat wszczyna postępowania tuż przed upływem terminu przedawnienia. Najnowsza odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską wskazuje jednak, że takie przypadki właściwie się nie zdarzają. Skarbówka nie przyznaje się do błędów i wykorzystywania prawa. Doradców podatkowych tłumaczenia resortu jednak nie przekonują.
Krzysztof Koślicki
28.01.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Według przygotowanego przez resort zdrowia projektu dodatkowy podatek, jaki proponuje się nałożyć na pewne kategorie produktów i usług, służyć ma promocji zdrowego trybu życia. Ale będzie on miał też aspekt fiskalny, bowiem dodatkowe opłaty mają dać do 3 mld zł wpływów do Narodowego Funduszu Zdrowia - pisze Katarzyna Hałaburda
Katarzyna Hałaburda
27.01.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Ministerstwo Finansów przypomina o terminach rozliczenia deklaracji podatkowych za rok 2019. Początkiem terminu jest w tym roku dzień 15 lutego. Zeznania przekazane do skarbówki wcześniej będę traktowane jako złożone 15 lutego 2020 roku. Zasady te dotyczą rozliczeń m.in.: PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38.
Krzysztof Koślicki
27.01.2020
PIT
Pomimo dwuletniej praktyki obowiązywania regulacji art. 15e ustawy o CIT w dalszym ciągu wątpliwa pozostaje kwestia wykładni pojęcia „bezpośredniości związku”. Organy podatkowe traktują to jako tarczę przed sztucznym zaniżaniem podstawy opodatkowania. Jednak ich stanowisko rodzi wiele kontrowersji i prowadzi do sporów – piszą eksperci z kancelarii GWW.
Olga Sulewska Artur Bubrowiecki
27.01.2020
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy