Konieczność wyboru religii albo etyki nie od razu

Zarządzanie oświatą

Uczeń nie będzie mógł nie chodzić ani na religię, ani na etykę. W ten sposób resort edukacji chce wzmocnić wychowawczą rolę szkoły. Minister uspokaja przy tym, że reforma zostanie rozłożona na parę lat - konieczne jest bowiem m.in. uzupełnienie kadr. Istnieją natomiast spore obawy, że alternatywa będzie pozorna.

15.07.2021

Naukowcy zbadają, jacy nauczyciele będą potrzebni w najbliższych latach

Zarządzanie oświatą

Naukowcy z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego chcą ustalić, jakie kierunki kształcenia nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu są i będą potrzebne w perspektywie najbliższych 5 i 10 lat. Przyjrzą się sytuacji kadrowej szkół i wyzwaniom w rekrutacji nowych nauczycieli.

14.07.2021

Gdy minister zleci zajęcia, opinia kuratora niepotrzebna

Zarządzanie oświatą

To kurator oświaty będzie miał decydujący głos, jeżeli chodzi o zajęcia realizowane w szkołach przez organizacje społeczne. Choć uzasadnieniem projektowanych zmian w prawie jest ochrona praw rodziców, jeżeli urzędnikowi nie spodoba się tematyka zajęć, to ani uczniowie, ani rodzice programu nawet nie zobaczą. Co innego, gdy będą to programy, które zleci sam resort.

14.07.2021

Niewykonanie zaleceń kuratora skończy się utratą stanowiska

Zarządzanie oświatą

Niezrealizowanie zaleceń kuratora może się dla dyrektora szkoły skończyć odwołaniem w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia - wynika z roboczego projektu noweli prawa oświatowego. Według niego organ prowadzący szkołę lub placówkę odwołuje dyrektora szkoły lub placówki w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania wniosku.

13.07.2021

MEN ogłosiło cele i kierunki polityki oświatowej państwa

Zarządzanie oświatą

Minister Edukacji Narodowej określił podstawowe kierunki polityki państwa na najbliższy rok szkolny. Będą to: wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny, wzmocnienie edukacji patriotycznej, historycznej i ekologicznej, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w związku z pandemią COVID-19

12.07.2021

Zarejestrowano 20 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku

BHP Koronawirus

W różnych formach wypoczynku bierze udział 519 263 osób. Liczba dzieci wypoczywających na w półkoloniach to 270 800, a za granicą - 15 441 - zatwierdzono 20 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży. Łącznie w letnim wypoczynku będzie uczestniczyło 805 504 dzieci i młodzieży.

12.07.2021

Egzaminy w przyszłym roku szkolnym też na podstawie odrębnych wymagań

Kadry w oświacie

Egzamin w roku szkolnym 2021/2022, podobnie jak w roku szkolnym 2020/2021, egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny zostaną przeprowadzone na podstawie odrębnych wymagań egzaminacyjnych. Projekt ustawy w tej sprawie opublikowano na stronach rządowego centrum legislacji.

09.07.2021

Od września w szkołach lekcje o zdrowiu

Zarządzanie oświatą

Planujemy, że od 1 września 2021 roku ruszą lekcje o zdrowiu w ramach godzin wychowawczych. Pandemia uniemożliwiła wprowadzenie ich rok temu - zapowiedział w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Lekcje mają być organizowane w ramach godzin wychowawczych.

08.07.2021

ZNP: Projekt w sprawie karania dyrektorów niepotrzebny i obraźliwy

Kadry w oświacie

Projekt ma na celu wprowadzenie instytucji pozaprawnego i pozamerytorycznego wywierania nacisku na działania podejmowane w ramach czynności zarządczych przez dyrektora szkoły - wynika z opinii Związku Nauczycielstwa Polskiego do projektu nowelizacji, dzięki której będzie można ukarać dyrektora więzieniem.

08.07.2021

MEiN przedstawiło programy wsparcia uczniów

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zapowiedział cztery programy wsparcia dla dzieci i młodzieży po pandemii - w założeniu mają pomóc w poprawie kondycji fizycznej, w wyrównaniu zaległości oraz program zdrowia psychicznego i profilaktyki krótkowzroczności. Szkolenia nauczycieli już ruszyły.

07.07.2021

Zdawalność egzaminów zawodowych na podobnym poziomie co przed pandemią

Szkoła i uczeń

Zdawalność egzaminów zawodowych wyniosła w sesji: lato 2020 - 93 proc., zima 2021 - także 93 proc., w części praktycznej: lato 2020 - 94 proc., zima 2021 - 77 proc. - nie odbiegała znacznie od tej przed pandemią. MEiN i CKE wskazują, że wyniki egzaminów zawodowych w sesjach lato 2020 oraz zima 2021 nie są w pełni porównywalne ze względu na niewielką liczbę zdających

07.07.2021

Matura 2023 - uczniowie już się boją, nauczyciele krytykują wymagania

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Uczniowie i nauczyciele, którym przyjdzie zmierzyć się z maturą 2023, są zaniepokojeni. Egzamin z niemal każdego przedmiotu w nowej formule jest krytykowany. Zdaniem praktyków, matematyki może nie zdać nawet 50 proc. nowych maturzystów. Trudniejszy ma być też egzamin z historii. Mimo wielu zastrzeżeń i lęków, nie ma mowy o odroczeniu startu nowej matury.

05.07.2021

Amnesty: Zamach na autonomię polskiej szkoły

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Upolitycznienie, ograniczenie roli samorządów w edukacji, zagrożenie dla pluralizmu prezentowanych poglądów – takie konsekwencje mogą dotknąć polskie szkoły po wprowadzeniu proponowanych przez ministra Przemysława Czarnka zmian w prawie oświatowym ocenia Amnesty International.

04.07.2021

Wyniki ósmoklasistów trochę lepsze niż w zeszłym roku

Zarządzanie oświatą

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty - za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 47 proc. Wyniki są porównywalne z zeszłorocznymi, kiedy ósmoklasiści z języka polskiego uzyskali średnio 59 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 46 proc.

02.07.2021

MEiN z planem na niwelowanie skutków pandemii, z wykonaniem gorzej

Zarządzanie oświatą

Od nowego roku szkolnego mają ruszyć programy, które pomogą uczniom dojść do siebie po powrocie do stacjonarnej nauki. Ministerstwo edukacji i nauki ma zainwestować w zajęcia wyrównawcze, dodatkowe godziny wychowania fizycznego oraz pomoc pedagogiczno-psychologiczną. Przygotowania już ruszyły, ale zajęć może nie być tak znowu wiele.

02.07.2021

Związkowcy: Konieczne podwyżki dla nauczycieli i dialog o zmianach

Kadry w oświacie

W czwartek w siedzibie Forum Związków Zawodowych w Warszawie doszło do spotkania władz związkowych Forum i Związku Nauczycielstwa Polskiego w celu wypracowania wspólnej strategii dalszych działań. Związkowcy podkreślają, że potrzebny jest rzetelny dialog i podwyżki wynagrodzeń nauczycieli.

01.07.2021

ZNP apeluje do premiera o odwołanie ministra

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Przemysław Czarnek, pełniąc funkcję Ministra Edukacji i Nauki dał się poznać jako osoba, która swoimi działaniami wywołuje nieustanne kontrowersje, budzi oburzenie i niesmak większości polskiego społeczeństwa - pisze Związek Nauczycielstwa Polskiego i apeluje o odwołanie szefa resortu edukacji i nauki z zajmowanego stanowiska.

01.07.2021

MEiN: Z prywatnymi szkołami problemów mało, ale nadzoru trzeba więcej

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Prywatna szkoła, która nie posłucha kuratora, będzie mogła stracić uprawnienia – wynika z założeń do projektu zmian w przepisach oświatowych. W uzasadnieniu resort edukacji twierdzi, że kurator nie może skutecznie sprawować nadzoru, nawet gdy otrzyma skargi. Tymczasem w odpowiedzi na interpelację dotyczącą szkół katolickich podkreśla, że to rzadkie przypadki

30.06.2021

Na hulajnodze tylko z kartą rowerową, a o egzamin w szkole trudno

Szkoła i uczeń Transport

Ze względu na pandemię wiele szkół nie organizowało egzaminów na kartę rowerową, co było normą w poprzednich latach. Dla dzieci to problem, w tym roku jeszcze większy niż w poprzednich, bo kartę muszą mieć również, gdy chcą jeździć na hulajnodze elektrycznej lub deskorolce z takim napędem. To skutek niedawnej zmiany przepisów.

29.06.2021