Podobnie jak w przypadku pozostałych egzaminów - egzamin ósmoklasisty można zakwestionować. Należy skierować wniosek do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, jeżeli to możliwe, w porozumieniu z wnioskodawcą, wyznaczy termin wglądu do pracy i poinformuje o tym wnioskodawcę.
Monika Sewastianowicz
05.07.2024
Edukacja zdrowotna od 1 września 2025 roku ma w szkołach zastąpić wychowanie do życia w rodzinie. Na środowe wysłuchanie zaproszono przedstawicieli organizacji i instytucji, które zadeklarowały chęć współpracy po ogłoszeniu w kwietniu br., że do szkół wprowadzony zostanie nowych przedmiot.
Monika Sewastianowicz
03.07.2024
Do egzaminu ósmoklasisty w sesji głównej, tj. w maju 2024 r., przystąpiło ok. 220 900 spośród ok. 230 100 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej (ok. 96 proc.), w tym ok. 11 300 uczniów – obywateli Ukrainy. Zdający za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 61 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 52 proc. – podała w środę Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Monika Sewastianowicz
03.07.2024
Każdy może uratować komuś życie, nawet kilkulatek. Dlatego od września najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej będą poznawać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Każda szkoła ma otrzymać materiały edukacyjne w postaci kolorowych książeczek oraz fantomów do nauki udzielania takiej pomocy.
Agnieszka Matłacz
03.07.2024
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Ministerstwo Edukacji Narodowej podsumowało ruch kadrowy w szkole - do pracy od września nie wróci ponad 4500 nauczycieli. Powody są różne - niż demograficzny, zmiany w podstawie programowej, ale również fakt, że niektórzy pedagodzy chcą już zakończyć karierę w zawodzie i przejść na świadczenie kompensacyjne lub emeryturę.
Monika Sewastianowicz
03.07.2024
Zarządzanie oświatą
Pięć konkursów na dofinansowanie szkoleń podnoszących kompetencje cyfrowe nauczycieli, urzędników i obywateli ogłosiło Ministerstwo Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska. Łączna pula środków to ponad 390 mln zł. Programy współfinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Nabory trwają do 14 sierpnia 2024 r.
Robert Horbaczewski
02.07.2024
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń
Resort zdrowia przygotował projekt porozumienia o współpracy pomiędzy placówkami systemu oświaty a podmiotami leczniczymi prowadzącymi ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Ma to na celu m.in. wymianę informacji oraz bezpośredni kontakt z podmiotem będącym przygotowanym merytorycznie w zakresie udzielania niezbędnego wsparcia.
Monika Sewastianowicz
27.06.2024
Zarządzanie oświatą
Komisja sejmowa ds. Unii Europejskiej przyjęła w środę rekomendacje Rady Europejskiej w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa badań naukowych - chodzi o to, żeby ryzyko bezpieczeństwa badań i zabezpieczenia wyników. Rekomenduje się też stworzenie bazy ekspertów, którzy będą mieli wiedzę merytoryczną i będą gotowi pomóc, jeśli zaistnieje taka potrzeba.
Monika Sewastianowicz
26.06.2024
Zarządzanie oświatą
W najbliższą środę, 26 czerwca, od godziny 15:00 ruszy nabór do programu „Kto ty jesteś? - Polak mały”. W ramach programu, zostaną przekazane środki finansowe dla organizacji pozarządowych na organizację zajęć kulturalnych, konkursów, pikników, wystaw i wycieczek dla przedszkolaków. Elektroniczny system do składania wniosków będzie otwarty do 17 lipca. Każdy wniosek niezależnie od dnia złożenia będzie poddany ocenie merytorycznej powołanych ekspertów.
Monika Sewastianowicz
25.06.2024
Zarządzanie oświatą
Rozporządzenie ws. egzaminów eksternistycznych zostanie dostosowane do zmian w podstawie programowej - uwzględnia m.in. zmianę podstaw przedsiębiorczości na biznes i zarządzanie. Projekt rozporządzenia przekazano do konsultacji społecznych - opublikowano go na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Monika Sewastianowicz
24.06.2024
UNICEF szacuje, że na świecie blisko 13 proc. nastolatków w wieku od 10 do 19 lat żyje ze zdiagnozowanymi zaburzeniami zdrowia psychicznego. W samej Unii Europejskiej liczba ta sięga 11,2 mln. Pomoc systemowa wciąż pozostawia jednak wiele do życzenia - nieustająco odczuwane są braki w zakresie nakładów finansowych i dostępności profesjonalnie przygotowanych lekarzy. Problemy dodatkowo pogłębiła pandemia koronawirusa.
Inga Stawicka
24.06.2024
Opieka zdrowotna
Nie ma żadnych prac nad zmianą świadectw - poinformowała minister edukacji Barbara Nowacka w odpowiedzi na dyskusję na temat likwidacji czerwonego paska na świadectwie. Wcześniej małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska w mediach społecznościowych skrytykowała świadectwa z paskiem, co wywołało falę komentarzy i spowodowało powrót do dyskusji o sens tej formy wyróżniania uczniów, których średnia z ocen wynosi co najmniej 4,75.
Monika Sewastianowicz
24.06.2024
Już za nieco ponad tydzień, od 1 lipca, rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski o świadczenie z programu "Dobry Start”. Dofinansowanie na wyprawkę przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność to do ukończenia 24 lat. Samo złożenie wniosku jest bardzo proste. Należy jednak pamiętać, by bezbłędnie wpisać dane - prawidłowy numer PESEL dziecka, nazwę oraz adres szkoły czy aktualny numer konta.
Krzysztof Koślicki
22.06.2024
Domowe finanse
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało właśnie końcowe wyniki egzaminów adwokackiego i radcowskiego. W tym roku wyższa zdawalność była u adwokatów - 86,8 proc., u radców wyniosła 83,1 proc. Dla kandydatów na adwokatów najtrudniejsze było zadanie z prawa karnego - wystawiono z niego aż 83 oceny niedostateczne, a w przypadku przyszłych radców - prawo cywilne - 150 niedostatecznych ocen.
Patrycja Rojek-Socha
21.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo edukacji ogłosiło kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025. Wśród nich znalazła się edukacja prozdrowotna, poprawa stanu psychicznego uczniów i wspieranie umiejętności zawodowych. Wskazano też kwestie, na których w przyszłym roku skupią się organy nadzoru pedagogicznego, kontrolując szkoły i inne podmioty podległe MEN.
Monika Sewastianowicz
21.06.2024
Zarządzanie oświatą
- Nie ma szkoły bez nauczycieli – zaznaczyła minister edukacji Barbara Nowacka, która uczestniczyła w uroczystym zakończeniu roku szkolnego w szkole im. Adama Mickiewicza w Łebie. Podkreśliła, że każdy nauczyciel wykonuje "niesamowitą i gigantyczną pracę" w każdej polskiej szkole, gdzie dostarcza młodzieży wiedzy i cały czas podnosi swoje kwalifikacje, mając przed sobą wyzwanie kształtowania młodego pokolenia.
Monika Sewastianowicz
21.06.2024

W piątek koniec roku szkolnego 2023/2024

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
21 czerwca świadectwa szkolne odbierze niemal 4,8 mln uczniów, w tym ok. 3 mln uczniów szkół podstawowych i blisko 1,8 mln uczniów szkół ponadpodstawowych. To rok, w którym było trzech ministrów edukacji, uczniowie klas IV szkół podstawowych otrzymali laptopy, zmieniono kuratorów, "odchudzano" podstawę programową oraz przyznano nauczycielom podwyżki o 30 lub 33 proc.
Agnieszka Matłacz
21.06.2024
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Minister edukacji Barbara Nowacka wręczyła powołania członkom zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. W czasie spotkania ustanowiono także tematyczne grupy robocze. Zadaniem zespołu jest m.in. wypracowanie najlepszych rozwiązań dotyczących warunków pracy nauczycieli, awansu zawodowego i oceny pracy, odpowiedzialności dyscyplinarnej, emerytur i świadczeń kompensacyjnych.
Agnieszka Matłacz
21.06.2024
Zarządzanie oświatą
Nie wszyscy nauczyciele dostają wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe w czasie, gdy opiekują się klasą podczas wycieczki szkolnej - to problem, z którym od lat nie radzą sobie kolejne ekipy rządzące. Zajęła się nim również ta obecna, choć na razie - mimo nacisków Związku Nauczycielstwa Polskiego - żadnych ustaleń nie poczyniono. A sprawa jest pilna.
Monika Sewastianowicz
21.06.2024
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Jesteśmy zalewani fake newsami, mamy poczucie, że wpływają na nas różne siły, tuż za naszą granicą toczy się wojna, można powiedzieć o wojnie hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej - mówiła wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, zapowiadając wdrożenie nowego przedmiotu edukacja obywatelska.
Monika Sewastianowicz
20.06.2024
Rzecznik praw dziecka interweniuje w sprawie promocji, które zakładają rabat za czerwony pasek na świadectwie. Według rzeczniczki takie akcje naruszają prawa konsumenckie i nie sprzyjają realizacji postanowień Konwencji o prawach dziecka oraz Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Biuro apeluje do przedsiębiorców i przedstawicieli sieci handlowych, by nie składali podobnych ofert.
Monika Sewastianowicz
20.06.2024
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Rząd uporządkuje system informowania ludności o niebezpieczeństwie - obywatele mają nie być skazani na przestarzały i od lat kojarzony głównie z rocznicami system syren alarmowych. Zmiany wprowadzi ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Nałoży ona też nowe obowiązki na dziennikarzy i redaktorów portali internetowych, również tych prywatnych.
Monika Sewastianowicz
19.06.2024
Administracja publiczna Zarządzanie
Od września uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli wyjechać nawet na pięciodniową wycieczkę szkolną, którą sfinansuje resort edukacji. Nabór wniosków rozpoczął się 19 czerwca, a zainteresowanie było tak duże, że cała pula - 60 mln zł wyczerpała się w 12 min. W systemie zarejestrowano 2273 wnioski o dofinansowanie wycieczek szkolnych w ramach przedsięwzięcia #PodróżezKlasą.
Monika Sewastianowicz
19.06.2024

MEN zrezygnuje ze wstępnych deklaracji maturalnych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia dotyczącego egzaminów zewnętrznych - oprócz dostosowania ich do zmodyfikowanej podstawy programowej, ministerstwo chce zmniejszyć liczbę formalności wymaganych przy zdawaniu egzaminu maturalnego. Zmiany te mają obowiązywać we wszystkich klasach liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia już od roku szkolnego 2024/2025.
Monika Sewastianowicz
18.06.2024
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dzieci w kryzysie na oddziale dziennym bez gwarancji edukacji

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Pacjent
Nie ma nowej daty, od kiedy dzieci przebywające na dziennych oddziałach w centrach zdrowia psychicznego będą miały zagwarantowaną edukację szkolną. Ministerstwo Zdrowia odroczyło obowiązek dla centrów - tym razem bezterminowo. Oznacza to, że dziecko w kryzysie psychicznym może wypaść z systemu edukacji nawet na długie miesiące.
Beata Dązbłaż
18.06.2024
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Pacjent
Szefowa MEN Barbara Nowacka wraz z podlaską kurator oświaty Agnieszką Krokos-Janczyło, zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych z woj. podlaskiego do udziału w pilotażowym Uczniowskim Okrągłym Stole, który ma odbyć się w Białymstoku 22 czerwca, w pierwszym dniu wakacji. Debata ma dotyczyć polskiej szkoły.
Monika Sewastianowicz
17.06.2024
Zarządzanie oświatą
W czwartek w Sejmie wylosowano 153 szkoły podstawowe, których uczniowie wezmą udział w XXX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM). W wylosowanych szkołach 2 września br. odbędą się kolejne losowania, które wyłonią po jednym przedstawicielu klas VI, VII i VIII. Pierwotnie do akcji zgłosiło się łącznie 15 tys. szkół, z których zostało wybranych kilkadziesiąt placówek.
Inga Stawicka
13.06.2024
Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.
Krzysztof Koślicki
12.06.2024
Szkoła i uczeń Ukraina
Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej. Przepisy dotyczące nieklasyfikowania uczniów są jednak czasem źle interpretowane, bo nie oznacza to jedynie, że ucznia często nie było w szkole, a że w ogóle nie ma jak wystawić mu oceny.
Monika Sewastianowicz
11.06.2024
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Potrzebne są rozmowy na temat wynagrodzeń nauczycieli w 2025 r., a także uregulowanie praw pracowniczych nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne - wskazywał w zeszłym tygodniu Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Apelował o zwołanie zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. MEN zdecydowało się spotkanie zorganizować - odbędzie się w czwartek, 20 czerwca.
Monika Sewastianowicz
10.06.2024
Prawo.pl