Dyrektor przedszkola czy szkoły nie może żądać od rodzica dziecka zaświadczenia od lekarza, że dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do szkoły. Dodatkowo takie żądanie budzi wątpliwości w kontekście ochrony danych osobowych. Zgodnie z prawem, rodzic przekazuje dyrektorowi placówki oświatowej tylko uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia dziecka, jego diecie czy rozwoju psychofizycznym.
Beata Dązbłaż
12.11.2022
Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO Koronawirus a prawo
Od 11 listopada obowiązuje nowy katalog dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych. Wzrasta liczba dziedzin nauki - dodatkiem jest nauka o rodzinie oraz dziedzina nauk weterynaryjnych. Więcej będzie też dyscyplin naukowych - w tym np. nauki biblijne.
Monika Sewastianowicz
11.11.2022
Szkolnictwo wyższe
Zmiana modelu finansowania publikacji naukowych, dotowanie tworzenia platform do udostępniania materiałów, położenie większego nacisku na powszechną dostępność polskich baz naukowych – to postulaty, które wybrzmiały podczas konferencji „Wydawnictwo naukowe w XXI wieku – jak technologie cyfrowe zmieniają komunikację naukową”.
Monika Sewastianowicz
09.11.2022
Szkolnictwo wyższe
Związkowcy spotkali się z kierownictwem resortu edukacji - rozmawiali przede wszystkim o podwyżkach dla nauczycieli w przyszłym roku. Postulat podwyżkowy dotyczy nauczycieli nie tylko tych pracujących w szkołach podstawowych i średnich, ale także w szkołach wyższych, bo tam sytuacja wcale nie jest lepsza - wskazywał Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Monika Sewastianowicz
09.11.2022
Zarządzanie oświatą
Status prawny pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego z wyjątkiem asystentów nauczycieli określają przepisy o pracownikach samorządowych, a zatem kwalifikacje pomocy nauczyciela również określają te przepisy. Natomiast warunki zatrudnienia reguluje Kodeks pracy.
Monika Sewastianowicz
08.11.2022
Zarządzanie oświatą
Mirosław Kozik, młody nauczyciel z ZNP Oddział Pszczyna i przewodniczący Klubu Młodego Nauczyciela Okręgu Śląskiego ZNP przygotował petycję online do prezydenta w sprawie zawetowania lex Czarnek. Wskazuje w niej, że bez reakcji Prezydenta zmiany doprowadzą do paraliżu szkoły i zwiększenia biurokracji.
Monika Sewastianowicz
08.11.2022
Zarządzanie oświatą
Pierwszą pomocą będzie wykonanie zastrzyku z adrenaliny. To zmiana, której oczekiwali pacjenci oraz rodzice dzieci zagrożonych wstrząsem anafilaktycznym. Ma to uregulować nowelizacja ustawy o ratownictwie. Obecnie szkoły i przedszkola mają wątpliwości dotyczące tego, kto i na jakich zasadach jest uprawniony do podania dziecku zastrzyku, Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia w tej sprawie.
Katarzyna Nocuń
08.11.2022
Pacjent Zawody medyczne Farmacja
Stanowisko dyrektora, wicedyrektora i stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole lub placówce oraz zespole publicznych przedszkoli, szkół lub placówek, będzie mógł zajmować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, który uzyskał co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy albo w przypadku nauczyciela akademickiego.
Monika Sewastianowicz
07.11.2022
Zarządzanie oświatą
Etatu potrzebnego do uzyskania prawa do rocznego urlopu dla poratowania zdrowia nie można "uzbierać" sobie z godzin z pracy w kilku szkołach - przypomina resort edukacji. Niezależnie od tego, ile realnie godzin pracuje nauczyciel i czy nie cierpi on na chorobę zawodową. Jest to krzywdzące dla tych nauczycieli, którzy muszą się najeździć, by zrealizować swoje pensum
Monika Sewastianowicz
05.11.2022
Zarządzanie oświatą
Lider Platformy Obywatelskiej skrytykował podręcznik autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, w odpowiedzi minister edukacji i nauki wezwał przewodniczącego partii do opublikowania na profilu Platformy Obywatelskiej na Twitterze sprostowania oraz wpłaty 100 tys. zł na dowolną Młodzieżową Drużynę Pożarniczą OSP. Teraz sprawa trafi do sądu.
Monika Sewastianowicz
04.11.2022
Zarządzanie oświatą
Wysokość subwencji oświatowej nie zabezpiecza prawidłowej realizacji zadań edukacyjnych przez jednostki systemu oświaty, a planowane nakłady na część oświatową nie spełniają postulatu Związku Nauczycielstwa Polskiego o co najmniej 20 procentowym wzroście wynagrodzeń w oświacie - wskazują związkowcy.
Monika Sewastianowicz
03.11.2022
Zarządzanie oświatą

Rodzic zastępujący policję sam może skończyć przed sądem

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Bywa, że rodzice uczniów tak mocno angażują się w konflikty pomiędzy dziećmi, że zapominają, iż są dorośli i "biorą sprawy w swoje ręce". Tymczasem grożenie dwunasto- czy trzynastolatkowi, że się jeszcze doigra, nie jest najlepszym pomysłem. W zasadzie może skończyć się w sądzie - tym bardziej, jeżeli część gróźb od razu zostanie wprowadzona w czyn. A w szkole za bezpieczeństwo odpowiada jej dyrektor.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
03.11.2022
Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Wzrost ono do 1294,4 zł netto na osobę w rodzinie studenta kryterium dochodowego, które uprawnia do stypendium socjalnego dla studentów, a także usprawnienie funkcjonowania uczelni oraz odbiurokratyzowania ich działalności poprzez m.in. nowe uregulowanie postępowań awansowych związanych z nadaniem m.in. stopni naukowych oraz tytułu profesora - cele ustawy, której projekt przyjął w środę rząd.
Krzysztof Sobczak
02.11.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Centrum e-Zdrowia ogłosiło nabór do pilotażu w zakresie obsługi funkcjonalności medycyny szkolnej. W pilotażu weźmie udział maksymalnie 20 podmiotów. Realizowany będzie już w tym roku szkolnym. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 października. Zainteresowane podmioty muszą posiadać odpowiedni potencjał oraz certyfikaty służące do obsługi e-recepty oraz e-skierowania.
Monika Sewastianowicz
28.10.2022
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna
Umowy z nauczycielami zatrudnianymi na zastępstwo często zawiera się na czas określony od 1 września do 30 czerwca, co jest niekorzystne w kwestii prawa do urlopu - zwracają uwagę posłowie. Przy takiej konstrukcji umowy zostanie obliczony ekwiwalent, na którym straci, a nauczycielom zostaje zgłoszenie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy.
Monika Sewastianowicz
28.10.2022
Kadry w oświacie Prawo pracy
Blisko 430 tys. osób zostało przyjętych na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2022/2023. Kandydaci na studia najchętniej wybierali informatykę, psychologię, zarządzanie, prawo oraz kierunek lekarski – przekazało w czwartek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Studia na uczelniach publicznych rozpoczęły prawie 291 853 osoby, z tego prawie 72 tys. zostało przyjętych na studia drugiego stopnia.
Monika Sewastianowicz
27.10.2022
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Pytania zawarte w ankietach, w szczególności te przeznaczone dla uczniów w wieku 13-14 lat, wywołały znaczące kontrowersje i zastrzeżenia dyrektorów szkół oraz rodziców uczniów - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich i prosi resort edukacji o zajęcie stanowiska. Chodzi o projekt Młodzież 4.0 - ankietę, w której uczniowie mieli odpowiadać na pytania o kwestie światopoglądowe, jak stosunek do religii, opinię o aborcji, eutanazji czy homoseksualizmie.
Monika Sewastianowicz
25.10.2022
Zarządzanie oświatą
Uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń dla uchodźców zakłada projekt nowelizacji ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy. ZUS będzie mógł uzyskać z rejestru Straży Granicznej informacje o każdorazowym wjeździe i wyjeździe z Polski uchodźcy. Ponadto będą oni partycypować w kosztach mieszkania i wyżywienia w obiektach zbiorowego zakwaterowania. Z drugiej strony, projekt wprowadza też dla nich ułatwienia.
Maria Dec-Kiełb Robert Horbaczewski
25.10.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina
Przepisy prawa oświatowego wprowadzane są zbyt szybko, powodują chaos organizacyjny, są niedopracowane i nie są konsultowane ze środowiskiem oświatowym - wynika z raportu Lexometr Oświatowy 2022, przygotowanego przez Wolters Kluwer Polska. Wdrożenie zmian rodzi też koszty, a jeżeli chodzi o szkolne finanse, sytuacja i tak nie wygląda najlepiej.
Monika Sewastianowicz
25.10.2022
Zarządzanie oświatą
Wzmocnienie doradztwa zawodowego jest jednym z kluczowych obszarów zmian wdrażanych w kształceniu zawodowym. Inwestujemy w rozwój doradztwa z wykorzystaniem nowych technologii. To pomaga w podjęciu decyzji o wyborze zawodu – mówił minister Przemysław Czarnek podczas konferencji inaugurującej projekt ,,Widzę siebie w tym zawodzie. Nowoczesne technologie w poradnictwie zawodowym”.
Monika Sewastianowicz
24.10.2022
Zarządzanie oświatą
Początkujący nauczyciele w Polsce uzyskują jedne z najniższych wynagrodzeń w Unii Europejskich, w porównaniu do siły nabywczej wynagrodzeń pedagogów. Co więcej, wzrost wynagrodzenia związany ze stażem i kolejnymi stopniami awansu zawodowego daje polskim nauczycielom niższy wzrost siły nabywczej niż w większości krajów UE.
Monika Sewastianowicz
24.10.2022
Zarządzanie oświatą
Rzecznik Praw Obywatelskich przeprowadził kontrolę w związku z sygnałami o niewypełnianiu przez stowarzyszenia i fundacje zajmujące się m.in. edukacją seksualną dzieci i młodzieży ustawowego obowiązku weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym swoich pracowników lub osób prowadzących działalność związaną z wychowaniem czy edukacją.
Monika Sewastianowicz
24.10.2022
Uczniowie z Ukrainy są obowiązani przystąpić do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego, którego uczyli się w szkole w Polsce w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. MEiN zauważyło, że nie zawsze jest to język, którego uczyli się najdłużej i zmienił to rozporządzeniem. Akt prawny opublikowano już w Dzienniku Ustaw.
Monika Sewastianowicz
24.10.2022
Zarządzanie oświatą
Resort edukacji wraca do pomysłu opiniowania przez kuratora oświaty konspektów zajęć przeprowadzanych przez organizacje społeczne. Choć - podobnie, jak poprzednio - tłumaczy, że celem tej zmiany jest zwiększenie praw rodziców, w praktyce oznacza to ograniczenie ich praw i - najprawdopodobniej - wykluczenie organizacji i poglądów, z którymi obecnemu rządowi nie po drodze.
Monika Sewastianowicz
22.10.2022
Zarządzanie oświatą
Dyrektor powinien zadbać o to, by treści udostępniane w szkolnych mediach społecznościowych były zgodne z prawem. Powinien zweryfikować, kto odpowiada za profil szkoły, jakie treści tam udostępnia i jak wygląda proces ich autoryzacji - mówiła dr Marlena Sakowska-Baryła podczas IX Kongresu Edukacja i Rozwój.
Monika Sewastianowicz
21.10.2022
Zarządzanie oświatą
Nauczyciele i dyrektorzy szkół nie mogą puszczać płazem obraźliwych wypowiedzi publikowanych w mediach społecznościowych, bo pobłażliwość może obrócić się przeciwko nim samym - mówiła adwokat Katarzyna Zagata podczas panelu "Dyrektor i nauczyciel w postępowaniu sądowym, czyli jakich błędów unikać w kontaktach z rodzicami i uczniami". Wystąpienie było częścią IX Kongresu Edukacja i Rozwój.
Monika Sewastianowicz
20.10.2022
Kadry w oświacie
Przeważająca większość dyrektorów szkół negatywnie ocenia zmiany w prawie oświatowym. Uważa, że są słabej jakości, wprowadza się je zbyt szybko i bez konsultacji ze środowiskiem oświatowym - mówiła Eżbieta Piotrowska-Albin, pełnomocnik ds. Rozwoju Edukacji w Wolters Kluwer Polska, podczas IX Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbywał się w środę w Warszawie.
Monika Sewastianowicz
19.10.2022
Zarządzanie oświatą
Super Dyrektorem Szkoły została Wiesława Dziklińska ze Szkoły Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Gajcego, a tytuł Super Dyrektora Przedszkola otrzymała Bożena Kochanowska, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu. Wyniki ogłoszono w środę podczas IX Kongresu Edukacja i Rozwój.
Monika Sewastianowicz
19.10.2022
Zarządzanie oświatą
Nowe standardy kształcenia nauczycieli specjalistów, narzędzia do badań przesiewowych oraz centra koordynujące pomoc dla uczniów - to pomysły resortu edukacji na rzecz podnoszenia jakości kształcenia uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi. Przedstawiła je podczas IX Kongresu Edukacja i Rozwój Elżbieta Neroj, zastępca dyrektora wychowania i edukacji włączającej w MEiN.
Monika Sewastianowicz
19.10.2022
Zarządzanie oświatą
To rodzice są odpowiedzialni za wychowanie i zapewnienie opieki swoim dzieciom. W opinii MEiN dzieci – także w przedszkolu – powinny mieć wakacje. Powinny mieć prawo do odpoczynku od codziennej rutyny, do czasu spędzanego poza placówką przedszkolną - wskazuje resort edukacji w odpowiedzi na interpelację poselską.
Monika Sewastianowicz
19.10.2022
Zarządzanie oświatą
Prawo.pl