Super Dyrektorem Szkoły została Wiesława Dziklińska ze Szkoły Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Gajcego, a tytuł Super Dyrektora Przedszkola otrzymała Bożena Kochanowska, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu. Wyniki ogłoszono w środę podczas IX Kongresu Edukacja i Rozwój.
Monika Sewastianowicz
19.10.2022
Zarządzanie oświatą
Nowe standardy kształcenia nauczycieli specjalistów, narzędzia do badań przesiewowych oraz centra koordynujące pomoc dla uczniów - to pomysły resortu edukacji na rzecz podnoszenia jakości kształcenia uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi. Przedstawiła je podczas IX Kongresu Edukacja i Rozwój Elżbieta Neroj, zastępca dyrektora wychowania i edukacji włączającej w MEiN.
Monika Sewastianowicz
19.10.2022
Zarządzanie oświatą
To rodzice są odpowiedzialni za wychowanie i zapewnienie opieki swoim dzieciom. W opinii MEiN dzieci – także w przedszkolu – powinny mieć wakacje. Powinny mieć prawo do odpoczynku od codziennej rutyny, do czasu spędzanego poza placówką przedszkolną - wskazuje resort edukacji w odpowiedzi na interpelację poselską.
Monika Sewastianowicz
19.10.2022
Zarządzanie oświatą
Niepubliczna placówka namawia rodziców do przeniesienia dziecka ze żłobka do przedszkola - bywa jednak, że ma ono jedynie charakter pozorny, bo dziecko nie ma takich zajęć, jak mają pozostałe przedszkolaki. Jak wskazują eksperci taka praktyka jest niezgodna z prawem, kwalifikuje się na powiadomienie organu nadzoru pedagogicznego lub kwestionowanie prawa do dotacji.
Monika Sewastianowicz
18.10.2022
Zarządzanie oświatą
Przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie trwa pikieta zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Uczestnicy sobotniej demonstracji domagają się m.in. podwyżek. Nie uprawiamy polityki, chcemy rozmawiać o edukacji - mówił szef ZNP Sławomir Broniarz.
Monika Sewastianowicz
17.10.2022
Jeżeli jakikolwiek samorządowiec będzie nadal mówił, że nie stać go na ogrzanie szkoły, to znaczy, że jest kiepskim gospodarzem i nie nadaje się do tego, żeby zarządzać gminą – powiedział w piątek wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski. Zapowiedział, że resort będzie reagował na takie przypadki.
Monika Sewastianowicz
14.10.2022
Zarządzanie oświatą
Dostęp do szkół branżowych II stopnia nie jest zapewniony w wystarczającym stopniu – skarżą się zainteresowani. Warunkiem przyjęcia do nich jest m.in. zaświadczenie o zawodzie nauczanym w branżowej szkole I stopnia. W sprawie zainterweniował rzecznik praw obywatelskich. MEiN większych problemów jednak nie dostrzega.
Grażyna J. Leśniak
13.10.2022
Szef resortu edukacji i nauki wziął udział w środę w uroczystym ślubowaniu klas pierwszych w Szkole Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej "Błysk" w Paradyżu. Uczeń i absolwent polskiej szkoły to musi być młodzieniec, który jest niezwykle nowoczesny. Niezwykle otwarty na nowinki technologicznie, ale jednocześnie nowoczesny polski patriota – mówił podczas spotkania.
Monika Sewastianowicz
12.10.2022
Zarządzanie oświatą
Senat za nowelizacją systemu zwrotu kosztów dowozu dzieci i uczniów z niepełnosprawnościami do przedszkoli i szkół, z poprawkami Sejmu zwiększającymi maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na zakup przez samorządy podręczników i ćwiczeń dla uczniów.
Prawo.pl
11.10.2022
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń
Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował w niedzielę, że wysłane zostało pisemne zaproszenie do miasteczka edukacyjnego dla ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. - Jeżeli nie skorzysta z zaproszenia, 15 października my podejdziemy pod siedzibę MEiN – zapowiedział Broniarz.
Monika Sewastianowicz
11.10.2022
Zarządzanie oświatą
Liczbę osób pobierających świadczenia kompensacyjne i ich przeciętną wysokość zawarto w "Miesięcznej informacji o wybranych świadczeniach pieniężnych". W sierpniu 2022 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tys. osób – podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Monika Sewastianowicz
11.10.2022
Pielęgniarki i higienistki szkolne mają mieć łatwiej – resort zdrowia chce wprowadzić elektroniczny obieg informacji o problemach zdrowotnych ucznia poprzez IKP. Założenie samo w sobie słuszne, tyle tylko że pielęgniarki szkolne w zdecydowanej większości nie posługują się komputerami, nie ma ich także w ich gabinetach szkolnych. Przyszłą sieć informatyczną ma dopiero sfinansować NFZ.
Beata Dązbłaż
10.10.2022
Pacjent Szkoła i uczeń Zawody medyczne
Przesłuchanie małoletniego, który jest świadkiem jakiegoś zdarzenia albo może posiadać informacje potrzebne dla śledztwa, często pozostawia trwały ślad w jego psychice. Dlatego zespół badawczy Uniwersytetu SWPS w Katowicach tworzy narzędzie do oceny poziomu funkcjonowania dziecka, aby przesłuchanie odbyło się w przyjaznej atmosferze zarówno dla dziecka, jak i przesłuchującego.
Krzysztof Sobczak
07.10.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Od 1 września 2022 r. zniknęły stopnie: nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. Po odbyciu przygotowania do zawodu nauczyciela pedagog obligatoryjnie przystąpi do egzaminu nauczyciela mianowanego. Obowiązująca już nowela daje jednak cztery lata na zdobycie stopnia awansu na dotychczasowych zasadach.
Monika Sewastianowicz
05.10.2022
Miasteczko to inicjatywa ZNP w ramach trwającej akcji protestacyjnej ws. narastających problemów edukacji. Jest efektem współpracy z Radą Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, Forum Związków Zawodowych, rodzicami i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz edukacji.
Monika Sewastianowicz
05.10.2022
Zarządzanie oświatą
Uczniowie nie będą rezygnować z zajęć wychowania fizycznego, jeśli te będą dostosowane do ich możliwości i potrzeb – mówią eksperci. Dotyczy to także uczniów długotrwale chorych. Wiadomo, że wypisują się oni z lekcji z powodu chorób, ale skala zjawiska nie jest znana. Dlatego resort edukacji przepyta w tej sprawie kuratoria.
Beata Dązbłaż
05.10.2022
Pacjent Szkoła i uczeń
Co piąty uczeń negatywnie ocenia swoją szkołę. To lepiej niż ich rodzice - z funkcjonowania oświaty niezadowolonych jest aż połowa rodziców uczniów. Matki są większymi pesymistkami niż ojcowie, nie ma zaś przy takich ocenach większego znaczenia miejsce zamieszkania rodziców, ich wiek czy status materialny.
Monika Sewastianowicz
04.10.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Minister Przemysław Czarnek zapowiada, że nieogrzewanie szkół przez samorządy i doprowadzenie do przejścia na zdalne nauczanie skończy się ustanowieniem w gminie lub powiecie rządowego komisarza. Obowiązujące obecnie przepisy to jednak wątła podstawa prawna do podjęcia takiej decyzji w tym przypadku, ale zmiany w tym zakresie ma przynieść nowa ustawa.
Monika Sewastianowicz
04.10.2022
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Samorządy mają zaoszczędzić 10 proc. energii, nie wszystkie dadzą radę

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Zdaniem rządu przy oszczędzaniu prądu samorządy powinny świecić dobrym przykładem. Samorządowcy wskazują, że nie da się wszystkich mierzyć jedną miarą. Oszukani czują się ci, którzy wprowadzili nowoczesne technologie, bo jak twierdzą, nie są w stanie oszczędzić wymaganych 10 proc. energii. Ręce załamują ci, którzy oszczędzać nie mają na czym i nie mają za co inwestować w oszczędzanie.
Maria Dec-Kiełb
04.10.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Do konsultacji przekazano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023–2025.
Monika Sewastianowicz
03.10.2022
Zarządzanie oświatą
Jeżeli któryś samorząd nie wywiąże się z zadań publicznych i celowo nie będzie ogrzewał szkoły, która jest przez niego prowadzona dla jego dzieci, to będziemy występować niezwłocznie o zarząd komisaryczny - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek. Odniósł się w ten sposób do informacji, że niektóre szkoły, na skutek rosnących cen energii elektrycznej, mogą mieć kłopoty z ogrzewaniem budynków i tym samym mogą wprowadzić nauczanie zdalne.
Katarzyna Nocuń
01.10.2022

Mimo zapowiedzi, na razie bez zmian ws. zwolnień z WF

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna
Zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego, semestralne czy dłuższe, będą uznawane tylko wówczas, kiedy wystawi je lekarz specjalista, a nie tak jak dotychczas, lekarz rodzinny - zapowiadał w czasie wakacji minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. Miała to być recepta na rosnącą liczbę zwolnień z lekcji wychowania fizycznego w szkołach - na razie jednak przepisy nie uległy zmianie.
Monika Sewastianowicz
01.10.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna
Według danych udostępnionych przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) w Polsce jest blisko 100 tys. nauczycieli akademickich, ok. 28,5 tys. doktorantów i blisko 1,2 mln studentów. Na blisko 400 uczelniach prawie 1,2 mln studentów rozpoczyna w październiku nowy rok akademicki.
Monika Sewastianowicz
30.09.2022
Szkolnictwo wyższe
Szkoły specjalne są absolutnie priorytetem w tym wszystkim, bo od państwa idą kompetencje, fachowa wiedza na temat, jak zająć się tymi wspaniałymi dziećmi, które potrzebują państwa kompetencji – stwierdził minister edukacji Przemysław Czarnek. Podkreślił, że wszystkie pogłoski o jakichkolwiek planach likwidacji szkół specjalnych należy od razu dementować.
Monika Sewastianowicz
30.09.2022
Zarządzanie oświatą
Pracodawca, który zamierza przyjąć uczniów na praktyki zawodowe, powinien upewnić się, że instruktorzy praktycznej nauki zawodu spełniają określone wymogi kwalifikacyjne. Celem systemu kształcenia zawodowego młodocianych jest bowiem zapewnienie im warunków, które pozwalają na zgłębienie praktyki danego zawodu pod okiem doświadczonego instruktora.
Dorian Lesner
30.09.2022
Szkoła i uczeń Prawo pracy
Arkusze próbnej matury z języka polskiego pobrało z serwisów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych około 3,9 tys. szkół, natomiast dodatkowo arkusze próbne egzaminu maturalnego z języka polskiego pobrało ok. 47 tys. osób - przekazała rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki Adrianna Całus-Polak.
Monika Sewastianowicz
30.09.2022
Zarządzanie oświatą
Chcemy rozmawiać z rodzicami o problemach, z jakimi się zmagamy, o warunkach pracy i nauki w szkołach. Nam – nauczycielom i pracownikom oświaty – zależy na edukacji, rodzicom też – na kształceniu ich dzieci - wskazują związkowcy w informacji na temat akcji protestacyjnej.
Monika Sewastianowicz
28.09.2022
Zarządzanie oświatą
Wycofuję się ze swoich słów, które padły na antenie TVP Info i Radia Maryja, pozostając jednocześnie przy swoich poglądach. Moją intencją nie było urażenie kogokolwiek, w tym także osób ze społeczności LGBT+ – napisał Przemysław Czarnek na Twitterze. Oświadczenie związane jest z jego sporem z prof. Jakubem Urbanikiem.
Monika Sewastianowicz
28.09.2022
Zarządzanie oświatą

W razie zagrożenia szkoła poda uczniom jodek potasu

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna
Jeżeli w wyniku wojny w Ukrainie dojdzie do skażenia radioaktywnego, szkoły zaangażują się w przeciwdziałanie jego skutkom - podadzą uczniom jodek potasu, który zapobiega uszkodzeniu tarczycy przez izotop jodu 131. W tym celu zbierane są zgody rodziców na podanie specyfiku. Jak podkreślają służby, to działanie czysto prewencyjne, bo na razie takiego zagrożenia nie ma.
Monika Sewastianowicz
28.09.2022
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna
Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do pedagogów, by do końca września nie korzystali w pracy z własnego sprzętu. To element akcji protestacyjnej, którą związkowcy prowadzą przeciwko niskim wynagrodzeniom w oświacie i zmianom wprowadzającym nowy system awansu zawodowego nauczycieli.
Monika Sewastianowicz
27.09.2022
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Prawo.pl