Choć rozporządzenie precyzyjnie określa, co trzeba zrobić, żeby podręcznik był dopuszczony do użytku szkolnego, to wyłanianie rzeczoznawców pozostawia wiele do życzenia. Jak punktuje Najwyższa Izba Kontroli, to de facto arbitralna decyzja ministerialnego urzędnika przesądzała o wyborze konkretnego rzeczoznawcy.
Monika Sewastianowicz
03.03.2023
Zarządzanie oświatą
Uczniowie i studenci będą korzystać ze sztucznej inteligencji, to nieuniknione. Niektórzy wykorzystają ją do przyspieszenia procesu pisania prac, czy artykułów, inni ChatGPT potraktują jak darmowego ghostwritera. Uczelnie już powinny zastanowić się nad tym, jak podchodzić będą tego rodzaju tekstów. Konieczna jest też dyskusja nad zmianą samego systemu, ale to wyzwanie globalne.
Monika Sewastianowicz
02.03.2023
Szkolnictwo wyższe
Już dziś nauczyciele mogą otrzymać wyrównanie od 1 stycznia i już wiem, że w wielu szkołach to się dzieje. Powoływanie się na Kartę Nauczyciela, na ustęp 11., artykułu 30. – jak czytałem w niektórych komunikatach niektórych dyrektorów wydziałów oświaty w wielkich miastach – i mówienie, że w związku z tym nie wcześniej niż 3 kwietnia będzie wypłacone wynagrodzenie, jest absurdem - podkreśla minister Przemysław Czarnek.
Monika Sewastianowicz
01.03.2023
Kadry w oświacie
W perspektywie dwóch, trzech lat trzeba będzie zwolnić ok. 100 tys. nauczycieli - mówił w grudniu minister edukacji i nauki. O wyjaśnienia poprosili posłowie - resort utrzymuje, że niż doprowadzi do masowych zwolnień w edukacji, ale już mniej kategorycznie mówi, do jak dużych i kiedy. Zapowiada kontynuowanie rozmów o wcześniejszych emeryturach i sygnalizuje podwyższenie pensum.
Monika Sewastianowicz
01.03.2023
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Krajowa Izba Radców Prawnych po raz kolejny zaprasza uczniów szkół podstawowych (klas V–VIII) oraz szkół ponadpodstawowych do udziału w Ogólnopolskiej Akademii – Konkursie Wiedzy o Prawie. Rejestracja szkół, które zgłoszą swój udział w konkursie, potrwa do 17 marca 2023 r. a uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę prawniczą i zmierzyć się z innymi rówieśnikami.
Patrycja Rojek-Socha
28.02.2023
Prawnicy Szkoła i uczeń
Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, by pensje nauczycieli wzrosły o 20 proc., 9 marca do Sejmu ma trafić projekt zmian w Karcie Nauczyciela, który ma zapewnić podstawę prawną do takiej zmiany. Jednocześnie związkowcy krytykują ministerstwo za zwlekanie z wydaniem rozporządzenia płacowego, które podwyższa nauczycielskie pensje o 7,8 proc.
Monika Sewastianowicz
28.02.2023
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Instytut Staszica krytykuje projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, zakazujący sprzedaży osobom niepełnoletnim napojów energetyzujących. Według niego Polska wprowadziłaby najbardziej restrykcyjne prawo w Europie. Ograniczenia, które stosują poszczególne państwa członkowskie, dotyczą maksymalnej zawartości kofeiny i tauryny w napoju oraz możliwości reklamowania napojów energetyzujących.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.02.2023
Rynek i konsument
Zajęcia świetlicowe nie muszą być prowadzone w grupach wychowawczych, prawo oświatowe już tego nie wymaga - wyjaśnia resort edukacji i nauki w odpowiedzi na interpelację poselską. Regulacje określają jedynie, ilu maksymalnie uczniów może być pod opieką jednego nauczyciela.
Monika Sewastianowicz
27.02.2023
Zarządzanie oświatą
Kuratorzy zatwierdzili ponad 8,8 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii i półkolonii. Łącznie skorzystało z nich ok. 325,5 tys. dzieci i młodzieży – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Monika Sewastianowicz
27.02.2023
Zarządzanie oświatą
Z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że edukacją przedszkolną i szkolną w Polsce objętych jest obecnie nieco mniej dzieci z Ukrainy, które przybyły po wybuchu wojny, niż w ubiegłym roku szkolnym. Najwięcej uczy się w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Według MEiN liczba uczniów z Ukrainy w polskich szkołach od kilku miesięcy jest dosyć stabilna.
Agnieszka Matłacz
27.02.2023
Szkoła i uczeń Ukraina
Zdrowie jest jednym z trzech obszarów najbardziej podatnych na rozpowszechnianie fałszywych informacji. Rzetelne wiadomości medyczne giną w gąszczu "klikalnych" doniesień o niesprawdzonych rozwiązaniach, w tym cudownych terapiach. Zasięgom fake newsów w ochronie zdrowia sprzyja utrudniony dostęp do lekarzy i diagnostyki, a szwankuje też edukacja zdrowotna.
Katarzyna Redmerska
25.02.2023
Pacjent Zawody medyczne
Resort edukacji wprowadzi nowy mechanizm monitorujący sprawność fizyczną uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych (branżowych szkół I stopnia, liceów ogólnokształcących, techników). Raz w roku będą przechodzić obowiązkowy test sprawnościowy, którego wyniki będą rejestrowane w nowym systemie teleinformatycznym.
Monika Sewastianowicz
23.02.2023
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Korzystanie z telefonów komórkowych powinno zostać ograniczone - dotyczy to zarówno lekcji, jak i przerw. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez działającą przy ministrze edukacji nauki Radę Dzieci i Młodzieży. Minister Przemysław Czarnek wprowadzenia zmian nie wyklucza - deklaruje, że decyzję w tej sprawie podejmie jeszcze przed wyborami.
Monika Sewastianowicz
23.02.2023
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Typ szkoły nie powinien decydować o tym, czy nauczyciel ma prawo do dodatku za trudne warunki pracy - uważa związek zawodowy WZZ "Forum-Oświata". Postulat zmiany tego przepisu znalazł się w uwagach do projektu tzw. rozporządzenia płacowego, regulującego zasady wynagrodzenia nauczycieli i określającego ich minimalne pensje. Rozporządzenie nie zostało jeszcze wydane.
Monika Sewastianowicz
23.02.2023
Kadry w oświacie
Stołówka w internacie zespołu szkół rolniczych może prowadzić sprzedaż posiłków na rzez osób trzecich pod warunkiem, że nie zakłóca to prawidłowego jej funkcjonowania. Taka, dodatkowa działalność stołówki, nie może wpływać na wykonywanie zdań, do których została stworzona – uważa Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.
Robert Horbaczewski
22.02.2023
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Nowa podstawa programowa znów wprowadzana na łapu capu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości mają zostać zastąpione nowym przedmiotem biznes i zarządzanie. Wzrosnąć ma też znaczenie łaciny, ma być ona językiem obcym do wyboru. Według dyrektorów szkół zmiany wprowadzane są zbyt szybko - problemem może być też znalezienie nauczycieli.
Monika Sewastianowicz
22.02.2023
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Wolny Związek Zawodowy,,Forum-Oświata" negatywnie ocenia proponowane wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stopniach awansu zawodowego nauczycieli. Ponownie podkreśla, że wynagrodzenia pedagogów są żenująco niskie i żąda co najmniej 20 proc. podwyżki.
Monika Sewastianowicz
21.02.2023
Kadry w oświacie
Wykształcenie prawnika jest tańsze niż inżyniera, ale także niż wykształcenie specjalisty od nauk o rodzinie albo od stosunków międzynarodowych - wynika z projektu resortu nauki. Polemizuje z tym Komitet Nauk Prawnych PAN, który podkreśla, że współczesne studia prawnicze wymagają inwestowania w komputery i systemy informacji prawnej, co jest niemałym kosztem dla uczelni.
Monika Sewastianowicz
21.02.2023
Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
W polskich szkołach na zajęciach dodatkowych trwa kształtowanie dzieci według założeń agendy C40. Nie ma lex Czarnek, jest indoktrynacja ekoterrorystyczna - napisała w niedzielę na Twitterze małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. W ten sposób nawiązała do raportu C40 Cities, który dotyczy poziomu konsumpcji w największych miastach.
Monika Sewastianowicz
20.02.2023
Rodzic piszący do nauczyciela w sprawach służbowych nie popełnił wykroczenia - uznał sąd w Nakle nad Notecią. Za złośliwe niepokojenie nie uznał też wykonania kilku telefonów do dyrektora i wicedyrektora szkoły. Jednak wykorzystanie dziennika elektronicznego do nękania nauczyciela jest możliwe - wszystko zależy od liczby, treści i czasu wysłania wiadomości.
Monika Sewastianowicz
18.02.2023
Kadry w oświacie RODO
Według Europejskiego Rankingu Innowacyjności 2022, Polska pozostaje w grupie „wschodzących innowatorów”, osiągając poziom 60,5 proc. średniej Unii Europejskiej. Wciąż jednak istnieje sporo barier dla innowacyjności - jedną z nich jest biurokracja. Analizę tej kwestii przedstawił Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI).
Monika Sewastianowicz
16.02.2023
Zarządzanie oświatą
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział utworzenie oddzielnego funduszu, który wesprze rozbudowę szkół specjalnych. Określił to jako swój projekt na najbliższą przyszłość - również wyborczą, ale przede wszystkim powyborczą. - My w Polsce na największą skalę i w najwyższym stopniu dbamy o wszystkie dzieci – powiedział.
Agnieszka Matłacz
14.02.2023
Większość nauczycieli - również tych pracujących w szkołach specjalnych - nie zna języka migowego, co znacznie utrudnia edukację dzieciom głuchym i niedosłyszącym - alarmowała Najwyższa Izba Kontroli. MEiN takiego problemu nie widzi, w odpowiedzi na poselską interpelację tłumaczy, że system uwzględnia potrzeby dzieci i młodzieży niesłyszących i słabosłyszących na każdym poziomie ich edukacji.
Monika Sewastianowicz
14.02.2023
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
W ostatnich latach z powodu pandemii i jej skutków odwołano obowiązek zdawania ustnej matury. Posłowie chcą, by resort edukacji zrobił to również w tym roku - argumentują, że i obecny rocznik maturzystów mocno ucierpiał przez zdalne nauczanie, które było mniej efektywne niż to tradycyjne. Resort jednak jest nieugięty - matura ustna będzie, choć minister zapowiada złagodzenie wymogów.
Monika Sewastianowicz
13.02.2023
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym zakazujący sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia, a także na terenie szkół. Nie wolno będzie też wyświetlać reklam energetyków w telewizji w godzinach 6 od 22. Kara za złamanie zakazu może wnieść nawet 500 tys. zł.
PAP Ret
12.02.2023
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Przywłaszczenie pieniędzy ze środków należących do członków pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, które uzasadnia zwolnienie dyscyplinarne. Pracownica zawiodła bowiem zaufanie pracodawcy oraz postąpiła wyjątkowo nielojalnie oraz nieuczciwie względem współpracowników.
Dorian Lesner
11.02.2023
Prawo pracy
Celem konkursu jest utworzenie 120 nowoczesnych Branżowych Centrów Umiejętności (BCU). Będą to ośrodki kształcenia, szkolenia i egzaminowania na potrzeby uczniów, studentów oraz pracowników branż. Nabór w ramach II edycji konkursu jest otwarty w 65 dziedzinach.
Monika Sewastianowicz
09.02.2023
Zarządzanie oświatą
Nie można dopuścić do sytuacji, w której wyniki egzaminów różnych roczników staną się nieporównywalne, zaś o przyjęciu na wybrany kierunek studiów zdecyduje nie wiedza i umiejętności kandydata, ale rok uzyskania świadectwa dojrzałości - pisze rzecznik praw obywatelskich. Zwrócił się w tej sprawie do resortu edukacji.
Monika Sewastianowicz
09.02.2023
Zarządzanie oświatą

Przepisów wymagających pilnej poprawy przybywa coraz szybciej

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie
Rozwody, mediacje, kontakty z dzieckiem, opodatkowanie darowizn, wgląd na konta i blokowanie rachunków bankowych przez skarbówkę, składka zdrowotna przedsiębiorców, prawo holdingowe, budowy domów do 70 mkw., data ważności recept – to tylko niektóre kwestie wymagające pilnej poprawy. Takich wadliwych przepisów jest mnóstwo. Wskazujemy je w raporcie „Poprawmy prawo”.
Krzysztof Koślicki
09.02.2023
Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie
Subwencja oświatowa w 2023 r. wyniesie 64,4 mld zł. To o 11,1 mld zł więcej w stosunku do ustawy budżetowej z 2022 r. - informuje resort edukacji. O wzroście subwencji przypominał też wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski we wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji i Nauki. Podkreślił, że jeszcze nigdy subwencja oświatowa nie była tak wysoka.
Monika Sewastianowicz
08.02.2023
Prawo.pl