W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Chodzi o wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) w profilaktycznej opiece zdrowotnej nad uczniami. Rozporządzenie precyzuje zasady prowadzenia i przechowywania karty profilaktycznego badania ucznia oraz jego dokumentacji indywidualnej jako elektronicznej dokumentacji medycznej. Opiekunowie prawni lub sami pełnoletni uczniowie mogliby wyrażać zgodę lub sprzeciw dotyczący realizacji opieki zdrowotnej oraz podawać istotne informacje o problemach zdrowotnych uczniów i ich rodzin poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Czytaj w LEX: Zgoda na opiekę zdrowotną nad uczniami w szkole - KOMENTARZ PRAKTYCZNY >>>
Papierowe bilanse zdrowia zastąpi elektroniczna dokumentacja
Obecnie dokumentacja medyczna z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami jest prowadzona tylko w wersji papierowej np. bilanse zdrowia uczniów na określonych etapach rozwoju. Na ten problem w rozmowie z Prawo.pl zwróciła uwagę lek. Joanna Zabielska-Cieciuch z Zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie i kierownik przychodni w Białymstoku. – Bilanse zdrowia uczniów, które zawierają wiele istotnych informacji lądują w szufladach u pielęgniarek szkolnych. Od dawna mówię o potrzebie elektronicznego obiegu dokumentacji w tym zakresie - powiedziała.
Czytaj w LEX: Obowiązki dotyczące sprawowania opieki zdrowotnej nad uczniami >>>
Czytaj w LEX: Tworzenie, wyposażenie i utrzymanie gabinetów szkolnych >>>
Także w ocenie MZ utrudnia to obieg informacji między pielęgniarką albo higienistką szkolną a lekarzem POZ. - Projektowana regulacja ma na celu zapewnienie osobom sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami możliwości łatwego i szybkiego zapoznania się z dokumentacją medyczną dotyczącą ucznia, usprawnienie procesu współpracy między poszczególnymi pracownikami medycznymi sprawującymi taką opiekę oraz uproszczenie procesu gwarantowania dostępu do tego rodzaju dokumentacji odpowiednio przedstawicielom ustawowym dziecka albo pełnoletniemu uczniowi. Wdrożenie projektowanego rozwiązania przełoży się na zwiększenie efektywności i dynamiki wymiany informacji między uczestnikami procesu sprawowania opieki zdrowotnej nad uczniami – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
W opinii Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych (NIPiP) proponowane rozwiązania usprawnią pracę pielęgniarek szkolnych. – Pozwoli to na właściwą organizację udzielanych świadczeń – podkreśla Zofia Małas, prezes NIPiP.
Czytaj w LEX: Domniemana czy na piśmie? Zgoda na opiekę zdrowotną nad uczniami bez tajemnic >>>
NFZ sfinansuje sprzęt informatyczny
Równocześnie resort zdrowia zaznacza, że będzie okres przejściowy dla tego rozwiązania – do 31 sierpnia 2027 r. Do tego czasu dokumentację uczniów będzie można prowadzić dalej w wersji papierowej. Ten czas jest potrzebny na przeprowadzenie pilotażowego wdrożenia rozwiązań EDM, ewaluację i opracowanie ostatecznych rozwiązań, jak uzasadnia MZ. Jednocześnie bowiem trwają prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającym rozporządzenie w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej.
Zwraca na to uwagę także Zofia Małas. – MZ zaplanowało pilotażowe przetestowanie rozwiązań, które będą sukcesywnie wprowadzane w placówkach, obejmujące także sfinansowanie przez NFZ sprzętu informatycznego – wskazuje.
Jednak może się okazać, że barierą we wprowadzaniu tych rozwiązań może być brak komputerów w gabinetach szkolnych pielęgniarek oraz wysoka średnia wieku tych zatrudnionych w placówkach edukacyjnych. Często są to już pielęgniarki na emeryturze. I choć Małgorzata Wojciechowska, przewodnicząca Krajowego Stowarzyszenia Pielęgniarek Medycyny Szkolnej przyznaje, że dzięki dokumentacji elektronicznej może być lepszy obieg dokumentów, to jednak zwraca uwagę na prozaiczne przeszkody. - Chciałabym jednocześnie zaznaczyć, że gabinety pielęgniarek w szkołach nie są wyposażone w sprzęt komputerowy. Ponadto pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania to w większości grupa pielęgniarek, która nie posługuje się komputerem – mówi Małgorzata Wojciechowska.
Z danych NFZ wynika, że obecnie zatrudnionych jest 8 tys. pielęgniarek i higienistek szkolnych.
Czytaj w LEX: Dokumentacja medyczna praktyk zawodowych >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.