Celem projektu NOPF (Narzędzie Oceny Poziomu Funkcjonowania) jest skonstruowanie narzędzia, wspierającego pracę praktyków (m.in. policjantów, prokuratorów, kuratorów, pracowników socjalnych), które pozwoli ocenić funkcjonowanie dziecka w czasie przesłuchania i innych czynności policyjnych, w których będzie uczestniczyło. Narzędzie ma za zadanie zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa w nowej i stresującej sytuacji. W ramach projektu powstaną m.in. specjalne materiały audiowizualne i kwestionariusze, które mają za zadanie pomóc w zapewnieniu dziecku poczucie bezpieczeństwa w nowej i stresującej sytuacji.

Czytaj w LEX: Czarnecki Paweł - Status nieletniego w postępowaniu w sprawach nieletnich >>>

 

 

Wsparcie w tworzeniu przyjaznych dla dziecka warunków przesłuchania

Jak podkreślają naukowcy z Uniwersytetu SWPS, projekt NOPF opracowany jest z myślą o stworzeniu przyjaznych dla dziecka warunków przesłuchania. - Nasze narzędzie jest propozycją procedury, która pomoże zarówno wprowadzić dziecko w nową i stresująca sytuację przesłuchania, jak i pozwoli prowadzącemu przesłuchanie uzyskać wstępne informacje o dziecku, to znaczy, dowiedzieć się, na ile rozumie ono sytuacje społeczne, o których opowiada – tłumaczy Andrea Podkańska, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Katowicach, jedna z koordynatorów projektu NOPF.

Sprawdź też: Przesłuchanie małoletniego pokrzywdzonego w charakterze świadka w postępowaniu przygotowawczym - PROCEDURA w LEX >>

 

Cena promocyjna: 135.2 zł

|

Cena regularna: 169 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 50.69 zł


- Pomimo wysiłków wielu specjalistów spotkanie dziecka z wymiarem sprawiedliwości może okazać się trudne, stresujące i traumatyczne. Nasi szczególni świadkowie niejednokrotnie składają zeznania w sprawach, gdzie stosowano przemoc, wypełnionych bólem i cierpieniem innych. Naszym priorytetem jest stworzenie narzędzia wspierającego przyjazne przesłuchanie dziecka – dodaje Kamil Wójcik, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Katowicach, jeden z koordynatorów projektu NOPF.

Poważne zjawisko, potrzebne psychologiczne wsparcie

W roku 2020 stwierdzono 57 654 przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece, w których świadkami mogły być dzieci i młodzież do piętnastego roku życia, a dodatkowo mogły być także świadkami innych kategorii przestępstw, których było ponad 700 0002. - Projekt NOPF jest bardzo potrzebny, ponieważ brakuje naukowego, rzetelnego narzędzia do oceny funkcjonowania poznawczego dzieci i młodzieży dla osób bez wykształcenia psychologicznego – mówią pomysłodawcy. I dodają, że pomimo sformułowania wytycznych dotyczących przesłuchiwania osób poniżej piętnastego roku życia, wciąż nie ma jednolitej procedury przeprowadzenia takich czynności (jak postępować ze świadkiem małoletnim, jak poprawnie ocenić zdolność takiego świadka do zeznawania i jakość tych zeznań).

Czytaj także: 
Przygotowanie dzieci do przesłuchania coraz lepsze, a rola kuratora procesowego rośnie>>
Polska policja powinna korzystać z Reguł Mendeza - uważa RPO>

Narzędzie może okazać się przydatne dla praktyków, osób nieposiadających wiedzy i wykształcenia psychologicznego. NOPF pozwoli ocenić poziom funkcjonowania dziecka w różnych sytuacjach społecznych, dając przesłuchującemu informacje o tym, na ile dziecko rozumie sytuacje, o których opowiada. Dziecko poprzez przyjazną „rozgrzewkę”, niezwiązaną z przesłuchaniem, zostanie wprowadzone w nową, nieznaną sytuację w atmosferze zabawy. Będzie to dobra okazja do nawiązania relacji pomiędzy osobami przesłuchującymi a dzieckiem, co równocześnie powinno zredukować obawy odnośnie formy i przebiegu przesłuchania.

Sprawdź też: Przesłuchanie małoletniego pokrzywdzonego przestępstwem - komentarz praktyczny w LEX >>>

Propozycja współpracy ze szkołami 

Zespół badawczy, aby dalej rozwijać projekt zapowiada, że chętnie podejmie współpracę ze szkołami podstawowymi i średnimi (grupa badawcza projektu NOPF to dzieci i młodzież w wieku od dziesięciu do piętnastu lat). Współpraca odbędzie się za zgodą opiekunów prawnych oraz dzieci i młodzieży zaangażowanych w projekt.

WZORY DOKUMENTÓW w LEX: