WSA: Obowiązek wykonania przeglądu ekologicznego musi być dobrze uzasadniony

Środowisko Prawo gospodarcze

Decyzja zobowiązująca do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego powinna wskazywać cel, któremu ma służyć. WSA w Gdańsku podkreślił, że nałożenie tego obowiązku powinno być uzasadnione brakiem możliwości udowodnienia negatywnego oddziaływania przy użyciu innych środków dowodowych.

01.07.2019

SN: Renta rodzinna nie należy się, gdy jest zdolność do lekkiej pracy

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Dorosła osoba, która cierpi na różne dolegliwości, ale może pracować, nie ma prawa do renty rodzinnej - orzekł Sąd Najwyższy. - Praca w warunkach chronionych nie jest przeszkodą dla uznania, że powód może pracować w warunkach zwykłych, o ile jest lekka - dodał.

01.07.2019

NSA: Zabudowa biurowa dopuszczalna w sąsiedztwie domów jednorodzinnych

Administracja publiczna Budownictwo

Zasada dobrego sąsiedztwa może dopuszczać lokalizację obiektów o funkcji handlowej, usługowej i biurowej pomiędzy zabudową mieszkaniową jednorodzinną. NSA podkreślił, że jest to możliwe nawet, jeżeli funkcja mieszkaniowa jest przeważająca na terenie objętym analizą urbanistyczno-architektoniczną.

01.07.2019

WSA: Przewlekłym rozpoznawaniem wniosku o rentę zajmie się sąd pracy i ubezpieczeń społecznych

Ubezpieczenia społeczne

Skarżący złożył do sądu administracyjnego skargę, w której podniósł, że ZUS długotrwale rozpoznaje jego wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Skarga była niedopuszczalna, gdyż w postępowaniu administracyjnym co do zasady wyłączone jest rozpoznawanie skarg z zakresu ubezpieczeń społecznych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

30.06.2019

NSA: Numer rejestracyjny auta nie musi być daną osobową

RODO

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że numery rejestracyjne pojazdów wpisywane do parkomatów nie są danymi osobowymi. Dlaczego? Bo w momencie ich podawania nikt nie jest w stanie zidentyfikować, kim jesteśmy. Ten ważny wyrok dla samorządów, wywołuje protest prawników.

30.06.2019

NSA: Sprzeciw lokalnej społeczności nie zablokował budowy chlewni

Samorząd terytorialny

Sprzeciw lokalnej społeczności i stron postępowania nie jest wystarczającą przesłanką do odmowy wydania decyzji środowiskowej. NSA podkreślił, że inwestycji nie zablokuje też niezrealizowany plan właściciela sąsiedniej działki, który uzyskał decyzję o warunkach zabudowy i planuje prowadzić na niej działalność agroturystyczną.

29.06.2019

NSA: Listy sędziów popierających kandydatów do nowej KRS do ujawnienia

Prawnicy

Informacja zawarta w załącznikach, czyli nazwiska sędziów popierających kandydatury do Krajowej Rady Sądownictwa mają być jawne. Szef Kancelarii Sejmu powinien je udostępnić wnioskodawczyni, czyli poseł Kamili Gasiuk-Pichowicz nawet dzisiaj, gdyż wyrok jest prawomocny - taki jest sens orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

28.06.2019

WSA: Mieszkaniec powinien wiedzieć, kto konkretnie zbiera podatki

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Wyznaczenie inkasenta może dotyczyć jedynie osoby wskazanej w sposób konkretny, aby podatnik wiedział, kto jest uprawniony do pobrania od niego podatku. Trzeba też wyraźnie podać w uchwale rady gminy obszar działania inkasenta – przypomniał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

28.06.2019

SN: Renta socjalna tylko dla ucznia, nie dla kursanta

Ubezpieczenia społeczne

Aby ZUS mógł przyznać rentę socjalną, choroba ubezpieczonego musi wystąpić w trakcie nauki w szkole. Jednak wcześniej trzeba wyjaśnić, czy kursy dokształcające były przedłużeniem nauki zawodu, czy tylko krótkotrwałym doskonaleniem rozwoju osobistego - orzekł Sąd Najwyższy uchylając wyrok sądu II instancji.

28.06.2019

Strasburg: Dziecko z porażeniem czterokończynowym może chodzić do szkoły powszechnej

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rumunia nie naruszyła prawa do poszanowania życia prywatnego i prawa do nauki dziecka z kurczowym porażeniem czterokończynowym uznając, iż dziecko to powinno chodzić do szkoły powszechnej, w której niezbędne udogodnienia były wprowadzane sukcesywnie - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

27.06.2019

NSA: Notatka urzędowa też może być dowodem

Administracja publiczna

Z Kodeksu postępowania administracyjnego wynika, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Każdy dopuszczony w sprawie dowód można ocenić jako miarodajny bądź niewystarczający do czynienia określonych ustaleń - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

27.06.2019

SN: Obrona klienta to obowiązek, ale nie za wszelką cenę

Prawo karne Prawnicy

Adwokat naruszył interesy samorządu i wizerunek adwokatury, sprzeniewierzył się zasadzie zaufania do tego zawodu, gdyż nakłaniał świadka do składania fałszywych zeznań. Musi ponieść zatem karę sprawiedliwą, bo zawieszenie w wykonywaniu czynności jest karą zbyt łagodną - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej.

27.06.2019

TK: Drukarz mógł odmówić usługi fundacji LGBT

Prawo karne Prokuratura Prawo gospodarcze

Przepis kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną bez uzasadnionej przyczyny, odmowę świadczenia usług, jest niekonstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny w odniesieniu do głośnej sprawy drukarza z Łodzi, który odmówił wykonania plakatu zamówionego przez fundację osób LGBT.

26.06.2019

TK: Niekonstytucyjne przepisy o kasacjach w sprawie prawa łaski

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepisy kodeksu postępowania karnego dopuszczające możliwość wniesienia kasacji na niekorzyść oskarżonego w razie umorzenia postępowania z powodu zastosowania aktu łaski, albo zakwestionowania prawidłowości zastosowania aktu łaski przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej są niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

26.06.2019

WSA: Odstrzału dzikich zwierząt nie da się ukryć

Samorząd terytorialny

Powiatowy lekarz weterynarii ma obowiązek udzielić zainteresowanemu informacji o ustaleniach z kołami łowieckimi co do odstrzału sanitarnego dzików. Koło łowieckie nie jest bowiem prywatną organizacją myśliwych, ale podmiotem realizującym zadania publiczne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

26.06.2019

Urodzona w więzieniu na Zamku Lubelskim ma otrzymać milion złotych

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Tyle zapłaci Skarb Państwa, tytułem zadośćuczynienia, Magdalenie Zarzyckiej-Redwan, która urodziła się i wychowywała przez dwa lata w więzieniu na Zamku Lubelskim – stwierdził Sąd Okręgowy w Lublinie. To pierwszy wyrok w Polsce, dotyczący roszczeń dzieci „Żołnierzy Wyklętych”.

26.06.2019

SN: Prokurator winny uchylenia aresztu przez sąd

Prokuratura

Doszło do oczywistej i rażącej obrazy prawa, za co ponosi winę prokurator. Skierował on wniosek o przedłużenie aresztu dla pseudokibica, ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania do niewłaściwego sądu, w wyniku czego podejrzany wyszedł na wolność. Jednak, zdaniem Sądu Najwyższego można odstąpić od wymierzenia kary prokuratorowi, który dopuścił się przewinienia.

25.06.2019

WSA: Sołtys nie może zostać przewodniczącym rady sołeckiej

Samorząd terytorialny

Przepisy nie dopuszczają łączenia funkcji sołtysa i przewodniczącego rady sołeckiej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że skoro taka możliwość nie została ustawowo przewidziana, to lokalny prawodawca nie może tego zrobić w akcie prawa miejscowego.

25.06.2019