Firma odliczy wydatki na blog, nawet niezwiązany z profilem jej działalności

CIT PIT

Wydatki związane z prowadzeniem firmowego bloga mają związek z przychodami spółki i podlegają odliczeniu - orzekł WSA w Warszawie. Dotyczy to zarówno kosztów obsługi informatycznej, jak też kosztów opisywanych na blogu podróży. Jak wynika z wyroku, im większa klikalność bloga o tematyce lifestylowej, tym większe przychody może uzyskać spółka. To już kolejny wyrok korzystny dla podatników. Inne zdanie ma w tej kwestii fiskus.

20.12.2023

SN: Strażnik graniczny nie mógł popełnić czynu w areszcie

Prawo karne

Sąd Rejonowy błędnie przyjął, że strażnik graniczny kontynuował realizację przestępczego zachowania, czyli brał łapówki w warunkach izolacji, będąc już w areszcie. Z treści przypisanego mu czynu wynika również, że dopuszczał się on przestępstwa jeszcze przez osiem dni po zakończeniu śledztwa, co było oczywistym błędem sądu – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

19.12.2023

NSA: Radca prawny skreślony z listy, bo zalegał ze składkami

Prawnicy

W postępowaniu o skreślenie z listy radców prawnych nie ma znaczenia sytuacja materialna zobowiązanego. Nieopłacanie składek samorządowych przez ponad rok grozi poważnymi konsekwencjami i - co istotne - sprawa nie przedawnia się. Miesięczny termin na podjęcie uchwały jest jedynie instrukcją – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.12.2023

SN: Jak rozliczać majątek między byłymi konkubentami

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Sąd Najwyższy postanowił przekazać powiększonemu składowi zagadnienie prawne, które budzi poważne wątpliwości. Chodzi o kwestię, czy rozliczenie pomiędzy byłymi konkubentami kwoty pieniężnej przekazanej przez jednego z nich na zakup nieruchomości przez drugiego konkubenta wyłącznie w jego własnym imieniu następuje w kwocie nominalnej, jeżeli nie zostało zgłoszone żądanie jej waloryzacji, czy z uwzględnieniem zmiany wartości nieruchomości po jej zakupie?

16.12.2023

Aborcja za granicą po wyroku TK - Polska naruszyła przepisy

Pacjent Opieka zdrowotna

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Prawa Człowieka w stosunku do ciężarnej kobiety, której zakazano dostępu do legalnej aborcji, ze względu na reformę polskiej legislacji. Lekarze potwierdzili zespół Downa u płodu w 14. tygodniu. W 2021 r. planowana w szpitalu w Warszawie aborcja została odwołana z powodu reformy legislacyjnej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Kobieta udała się do prywatnej kliniki w Holandii.

14.12.2023

SN: Nagana dla lekarza za złą metodę leczenia boreliozy, choć pacjentka wyzdrowiała

Prawo karne Pacjent

Karą nagany został ukarany przez sąd lekarski doktor, który odpowiadał za nieprawidłowości diagnostyczne i terapeutyczne w leczeniu boreliozy. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uchylił zaskarżony wyrok i umorzył postępowanie z powodu przedawnienia karalności. Jednak dwuletnia terapia antybiotykowa została oceniona jako błędna i szkodliwa dla pacjentki, chociaż nie czuła się ona poszkodowana przez lekarza, gdyż wyzdrowiała.

14.12.2023

SN pozbawia sędziego prawa spoczynku po zatarciu skazania

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia skazany w wyroku karnym za przywłaszczenie mienia może być osądzony w postępowaniu dyscyplinarnym po 20 latach od popełnienia przestępstwa, mimo zatarcia skazania. Przedawnienie karalności nie następuje w chwili zatarcia skazania, gdyż postępowanie dyscyplinarne kieruje się innymi regułami niż postępowanie karne – wskazał Sąd Najwyższy i Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i pozbawił sędziego stanu spoczynku.

13.12.2023

Sąd Najwyższy uchylił wyrok w sprawie organizacji lotu do Smoleńska w 2010 r.

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy uchylił we wtorek wyrok w sprawie organizacji lotu do Smoleńska w 2010 r. m.in. wobec skazanych w tej sprawie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego i urzędniczki Moniki B. Sprawą zajmie się ponownie sąd apelacyjny. SN zwrócił uwagę na nienależytą obsadę sądu II instancji i to było głównym powodem uchylenia wyroku.

12.12.2023

Sąd zbada sprzeczność tzw. „ustawy abolicyjnej” z prawem Unii

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Watchdog Polska ma prawo wystąpić w imieniu obywateli w celu ochrony ich danych osobowych przekzanych Poczcie Polskiej przez 130 wójtów i burmistrzów w wyborach kopertowych na Prezydenta RP w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego – tak orzekł Sąd Rejonowy w Szamotułach. Teraz Sąd Rejonowy będzie merytorycznie badał argumenty dotyczące sprzeczności tzw. ustawy abolicyjnej z prawem Unii Europejskiej.

12.12.2023

ETPCz: Polska musi stworzyć ramy prawne dla rejestracji związków jednopłciowych

Prawo rodzinne Prawo europejskie

Państwo polskie nie wywiązało się ze swojego obowiązku zapewnienia wnioskodawcom ram prawnych umożliwiających uznawanie i ochronę ich związków tej samej płci - orzekł we wtorek, 12 grudnia Europejski Trybunał Praw Człowieka. Nie uznał argumentów polskich władz, które podnosiły, że Polska jest krajem tolerancyjnym dla osób LGBT+.

12.12.2023

Laptop w wynajętym mieszkaniu to nie zagraniczny zakład

PIT Podatki międzynarodowe

Ukraiński informatyk, który świadczy zdalnie usługi na rzecz zagranicznego kontrahenta, nie rozlicza w Polsce dochodów z zagranicznego zakładu – orzekł WSA we Wrocławiu, wbrew stanowisku fiskusa. Zgodnie z orzeczeniem sądu, aby powstał zakład, czyli stała placówka, nie wystarczy laptop i wynajmowanie pokoju przez trzy miesiące. Eksperci zwracają uwagę, że rozliczenie cudzoziemców od początku budzi wiele wątpliwości.

12.12.2023

NSA: Kara 40 tys. zł za prowadzenie domu opieki bez zezwolenia

Pomoc społeczna

Placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku, gdy są prowadzone bez zezwolenia, choćby i ze szlachetnych pobudek, pozostają nielegalne. Bez znaczenia dla oceny charakteru prowadzonej działalności jest nazwa – pensjonat, hotel, dom opieki, czy dom seniora – orzekł NSA, utrzymując karę w mocy.

12.12.2023

TK: Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym - niekonstytucyjna

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny 11 grudnia uznał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym za niekonstytucyjną. Inicjatorem wniosku był Prezydent RP. Zaskarżył tzw. test niezawisłości sędziego i ten okazał się sprzeczny z Konstytucją. Wadliwe jest również przekazanie spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Trybunał rozpoznał sprawę w pełnym składzie.

11.12.2023

TK: Kary okresowe lub ryczałtowe nakładane na rząd przez TSUE są niezgodne z Konstytucją

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny zgodził się z wnioskiem Prokuratora Generalnego. Nałożenie okresowej kary finansowej lub ryczałtu za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - na polski rząd, jako państwo członkowskie UE, jest niezgodne z polską Konstytucją. Przedstawiciel marszałka Sejmu poprosił o odroczenie rozprawy i czas na zajęcie stanowiska przez nowy parlament, ale TK nie uwzględnił wniosku.

11.12.2023

NSA: Wykonanie projektu przez architekta nie przesądza o zgodności z przepisami

Budownictwo

Organ zarzucił, że projekt budowlany jest niezgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, więc odmówił jego zatwierdzenia. Skarżąca nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem. Zwróciła uwagę, że projekt został wykonany przez architekta posiadającego stosowne uprawnienia, a więc zgodnie ze sztuką budowlaną. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że fakt ten nie przesądza o zgodności z miejscowym planem oraz nie zwalnia organu od dokonania oceny projektu budowlanego w tym zakresie.

11.12.2023

SN: Badanie piersi naruszyło godność pacjentki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Lekarski sąd odwoławczy słusznie nie widział potrzeby powołania nowych biegłych do oceny prawidłowości badania piersi przez obwinionego - tym bardziej, że w składzie orzekającym zasiadali sami lekarze, mający wiedzę medyczną – orzekł Sąd Najwyższy. Tym samym potwierdził, że lekarz medycyny pracy nieprawidłowo przeprowadzonym badaniem naruszył godność i intymność pacjentki.

09.12.2023

SN: Adwokat ukarany finansowo za kłamstwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rażąco niewspółmierna kara oznacza nie dającą się zaakceptować dysproporcje między karą wymierzoną, a karą sprawiedliwą czyli wystąpienie dysproporcji w należytej realizacji celów zapobiegawczych i wychowawczych – uważa Sąd Najwyższy. Dlatego uznał, że kara finansowa dla adwokata wprowadzającego w błąd klientkę przez prawie 3 lata - jest słuszna.

08.12.2023

Uchwała SN: Referendum jest ważne, członkowie komisji nie złamali prawa

Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w pełnym składzie sędziowskim wydała uchwałę w sprawie ważności referendum ogólnokrajowego, które odbyło się z 15 października br. wraz z wyborami do Sejmu i Senatu. Był to historyczny akt, który wzbudził liczne protesty. Najwięcej wątpliwości wzbudziło informowanie wyborców przez członków obwodowych komisji o możliwości odmowy wzięcia udziału w referendum. SN uznał, że nie była to agitacja polityczna.

07.12.2023

Sędzia SN, zatwierdzając areszt, nie popełnił zbrodni sądowej

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To pierwsza taka sprawa o zbrodnie komunistyczne, stawiająca sędziego Sądu Najwyższego przed tym sądem z podejrzeniem udziału w wydaniu postanowienia o tymczasowym aresztowaniu, nie zaś wyroku skazującego. Chodziło o zatwierdzenie aresztu wobec czterech działaczy związku zawodowego „Solidarność” w stanie wojennym, w 1982 roku.

07.12.2023

NSA: Informacja o usługach apteki w czasie epidemii była reklamą

Farmacja

Działania wpływające na zmniejszenie osobistych kontaktów między klientami apteki a farmaceutami w czasie epidemii Covid-19 nie zmieniają obowiązujących przepisów prawa, w tym zakazu reklamy apteki – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że zakazana była akcja umożliwiająca porady telefoniczne zamieszczona w internecie. Dlatego kara nałożona na aptekę była zasadna.

06.12.2023