Przejęcie Idea Banku pozwala na dochodzenie odszkodowań, ale kto je wypłaci?  

Prawo cywilne Rynek i konsument

Decyzja KNF w sprawie Idea Banku stanowi potwierdzenie i znaczące ułatwienie dochodzenia roszczeń klientów, których – stosując agresywne i podstępne metody sprzedaży – przekonano do zakupu obligacji. Jednak gdy bankowi odebrano narzędzia służące do osiągania dochodu i funkcjonowania to można mieć daleko idące wątpliwości czy będzie mógł zasądzone odszkodowania w przyszłości wypłacić

14.01.2021

Prof: Janas–Kozik: Psychiatria dzieci i młodzieży powoli wychodzi z kryzysu

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Mimo pandemii poprawia się sytuacja w psychiatrii dzieci i młodzieży. W kraju działa już około 200 środowiskowych poradni psychologiczno – psychoteraupetycznych dla dzieci i młodzieży - podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas–Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.

14.01.2021

Sądownictwo administracyjne wymaga naprawy

Prawnicy Doradca podatkowy

Od lat ponad pięciu władza wiele mówi o naprawie wymiaru sprawiedliwości. Próbuje naprawić sądownictwo, ale niestety zabrała się za sądownictwo powszechne. Oczywiście stan sądownictwa powszechnego jest zły. Jest to zadanie bardzo trudne, a bez poważnego przygotowania, o którym zapomniano, skazane raczej na porażkę. Tymczasem całkowicie pomijane jest sądownictwo administracyjne

13.01.2021

Prof. Gładoch: Najwyższy czas, by rząd przedstawił koncepcję szczepień pracowników

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawcy nie mają prawa wymagać od pracowników zaszczepienia się na COVID-19, nie mogą też warunkować tym zatrudnienia lub dopuszczenia do określonej pracy. To jest rola ustawodawcy, który powinien na poziomie ustawowym rozstrzygnąć, czy i jeśli tak, to dla kogo szczepienia mają być obowiązkowe – mówi dr hab. Monika Gładoch,

13.01.2021

Pakiet Slim VAT dobry, ale zmiany zbyt ograniczone

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Pakiet uproszeń w podatku VAT zwany SLIM VAT należy ocenić pozytywnie. Odpowiada on na postulaty przedsiębiorców domagających się uproszczenia rozliczeń podatkowych. Niestety zdecydowano się tylko na ograniczone zmiany – pisze Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy.

12.01.2021

Korpalski: Po wyroku SN w sprawie kredytów Deutsche jest więcej pytań niż odpowiedzi

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Można uznać, że postanowienia umowy dotyczące rozliczeń w złotówkach są bezskuteczne, a jednocześnie brak jest podstaw do rozliczeń we franku szwajcarskim - wynika z opublikowanego właśnie uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego. Nasuwa się refleksja, że warunki umowy nie mogą być traktowane jako jednoznaczne i przejrzyste, a jako nieprzejrzyste nie powinny wiązać konsumenta

12.01.2021

Zmowa na rynku fitness - strategia grupy kapitałowej nie przekonała prezesa UOKiK

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Argument, że działania uznane przez UOKiK za porozumienie ograniczające konkurencję na rynku fitness realizowano w ramach tworzonej grupy kapitałowej, dlatego czynności te nie powinny być przedmiotem postępowania antymonopolowego i kary, nie przekonały prezesa tego urzędu i kilka firm oraz grupa menadżerów zapłaci surowe kary - pisze radca prawny Katarzyna Racka.

11.01.2021

Pokrywanie strat w spółkach ma różne skutki podatkowe

CIT PIT

Najprostszym i neutralnym podatkowo rozwiązaniem jest pokrycie straty z niewpłaconych zysków, w tym zysków przekazanych na kapitał zapasowy, ale warunkiem jest wygenerowanie przez spółkę zysków w latach ubiegłych lub w latach przyszłych – pisze Magdalena Zamoyska z MDDP.

11.01.2021

Estoński CIT to niełatwa alternatywa dla wspólników spółki komandytowej

CIT PIT

Wielu wspólników spółek komandytowych rozważa skorzystanie z tzw. estońskiego CIT-u. Decyzja nie należy do łatwych, ponieważ wprowadzone do polskiego systemu podatkowego rozwiązanie jest skomplikowane. Należy je poprzedzić szczegółową analizą, zarówno co kryteriów skorzystania, jak i skutków na poszczególnych etapach wdrożenia tego rozwiązania – pisze radca prawny Hubert Cichoń

11.01.2021

Rząd za późno przekazuje wiarygodną wiedzę na temat celowości szczepień przeciw COVID-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rolą państwa jest zapewnienie nam bezpieczeństwa w okresie pandemii i kształtowanie naszej odpowiedzialności obywatelskiej poprzez wiedzę opartą o fakty i dane – podkreśla dr hab. prof. Katarzyna Kolasa z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. I dodaje, że według tych samych reguł powinny być przedstawiane kolejne ograniczenia wprowadzane przez władze w związku pandemią.

09.01.2021

W czasie epidemii organy spółdzielni mogą podejmować decyzje zdalnie lub pisemnie

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Stan epidemii COVID-19 dotyka także spółdzielni, często utrudniając lub wręcz sabotując procesy decyzyjne, w tym funkcjonowanie organów kolegialnych o większej niż zarząd liczebności, czyli rad nadzorczych oraz walnych zgromadzeń. Jednak mogą one podejmować uchwały w trybie głosowania pisemnego lub przy użyciu środków porozumiewania się na odległość - pisze adwokat Michał Skrzypek

08.01.2021

Tylko ustawa może uprzywilejować zaszczepionych obywateli

Koronawirus

Uzależnienie dokonywania jakichś czynności od zaszczepienia jest formą faktycznego ograniczenia wolności jednostki. Wolność staje się w sposób ścisły wydzielana i limitowana przez państwo - uważa prof. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Tak ograniczenia, jak i ich znoszenie powinny być wprowadzane w drodze ustawy.

07.01.2021

Brexit wpłynie na opodatkowanie nie tylko towarów, ale też usług

VAT Podatki międzynarodowe Brexit

Dużo mówi się o wpływie Brexit na konsekwencje w zakresie opodatkowania transakcji towarowych między Polską a Wielką Brytanią. Nie można jednak zapomnieć o kontekście opodatkowania usług. I tak w przypadku usług, Brexit oddziałuje przede wszystkim na sposób opodatkowania usług świadczonych dla niepodatników – piszą eksperci KPMG w Polsce.

07.01.2021

Kary za zmowę na rynku fitness - dla firmy i menedżerów

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Wielomilionowa kara wymierzona została firmie wydającej popularne pakiety sportowo-rekreacyjne Multisport za ograniczanie konkurencji. UOKiK nie podał jeszcze motywów tej decyzji, ale ponieważ Benefit Systems jako spółka giełdowa o niej poinformwał i zapowiedział odwołanie, warto śledzić dalszy przebieg tego sporu - pisze radca prawny Katarzyna Racka.

05.01.2021

Nieoczywiste przedawnienie roszczeń w sprawach „frankowych”

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Kwestia przedawnienia roszczeń restytucyjnych w przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytu nie była dotychczas przedmiotem pogłębionej analizy. Warto rozważyć, czy dotychczasowe spojrzenie na ten problem odpowiada celom i charakterowi sankcji przewidzianych w dyrektywie z 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach - pisze radca prawny Tomasz Zaremba

05.01.2021

Dyrektor szkoły: Oświacie potrzebna jest stabilizacja

Zarządzanie oświatą

Są szkoły, nauczyciele, którzy nie odpuszczają. Teraz jest problem z klasyfikacją, bo nagłe ferie rozłożyły harmonogram pracy szkół. Wiele spraw dzieje się w sposób chaotyczny, nieprzemyślany, nieprzedyskutowany - mówi Ewa Radanowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym.

04.01.2021

Firma zapłaci za zaniedbanie podwykonawcy od danych osobowych

Rynek i konsument RODO

Po raz kolejny okazało się, że firma ponosi surowe konsekwencje za niestosowanie wystarczających zabezpieczeń sieci i informacji przez profesjonalnych podwykonawców, a w zasadzie podwykonawców, którzy powinni być profesjonalistami - pisze radca prawny Artur Piechocki, komentując karę nałożoną na spółkę ID Finance Poland, właściciela portalu szybkich pożyczek.

04.01.2021

Innowacyjne rozwiązania w przestrzeni miejskiej mogą przyśpieszyć przez pandemię

Środowisko Budownictwo

W czasie pandemii miasta przeszły rewolucję, być może tego nie zauważyliśmy, ale mamy dziś do czynienia z miastami hybrydowymi, które są przygotowane w każdej chwili przestawić się na tryb „zdalny” i nawet w trybie on-line i nadal pozostać miastami. Przyszłość zamieszkiwania ma być projektowana z wykorzystaniem technologii, a rola samorządu jest tu bardzo duża – mówi architekt Joanna Bach-Głowińska

03.01.2021

Pracodawca może zwolnić z obowiązku zakrywania ust i nosa, ale musi liczyć się z odpowiedzialnością

Prawo pracy BHP Koronawirus

Obowiązek zakrywania ust i nosa w zakładach pracy przeszedł ostatnio szybką transformację. Obecnie obowiązujące rozporządzenie utrzymuje nakaz, ale pozwala pracodawcy zwolnić z niego pracowników nawet, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Czy taka decyzja nie wpłynie na ewentualną odpowiedzialność pracodawcy, jeżeli dojdzie do zakażenia pracownika w zakładzie pracy.

02.01.2021

Weryfikacja poziomu partycypacji w PPE pozwoli uniknąć obowiązku tworzenia PPK

Emerytury i renty Finanse PPK

Przyszedł czas weryfikacji poziomu partycypacji uczestnictwa w PPE. Na dzień 1 stycznia 2021 roku pracodawcy powinni więc ustalić, czy nadal spełniają ustawowe przesłanki zwalniające z obowiązku tworzenia PPK, a mianowicie, czy finansują składkę podstawową do PPE w wysokości co najmniej 3.5 proc. - określoną w umowie zakładowej, oraz czy poziom partycypacji przekracza 25 proc. osób zatrudnionych.

01.01.2021