Sędzia rodzinny potrzebuje wsparcia zespołu sądowych specjalistów

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sprawy o rozwód, separację, sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej, o ustalenie kontaktów, o ustalenie miejsca pobytu dziecka, opinie są zlecane także w sprawach o wydanie zarządzeń opiekuńczych, o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka w razie braku porozumienia między rodzicami - główne zadania opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów.

01.10.2022

Niewymienialny token – wartość materialna i intelektualna

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Tokeny NFT biją obecnie rekordy popularności, a co za tym idzie – stale rośnie ich wartość. Rosnąca popularność NFT to także wyzwanie dla Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, bowiem liczba zgłoszeń znaków towarowych zawierających odniesienia do dóbr wirtualnych oraz NFT także stale wzrasta - pisze Agata Witkowska, radca prawny w Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.

01.10.2022

Prezes UOKiK próbuje zapanować nad reklamą w mediach społecznościowych

Prawo cywilne Nowe technologie

Ogłoszone przez Prezesa UOKiK rekomendacje, mimo braku mocy prawnej, pozwalają w dużym stopniu zrozumieć, jakie działania są oczekiwane w zakresie reklamy w social mediach. To było potrzebne i na pewno przyczyni się do zwiększenia się świadomości prawnej wśród influencerów, z korzyścią dla konsumentów - piszą Daria Golus i Karolina Olszewska z kancelarii Gessel.

01.10.2022

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Bank niekorzystna dla frankowiczów

Rynek i konsument Kredyty frankowe

Decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A. znacznie skomplikuje sytuację frankowiczów posiadających kredyty hipoteczne w tym banku. Zgodnie z nią kredyty indeksowane i denominowane kursem waluty obcej nie zostały przeniesione i zostają w Getin Noble Bank S.A. Co to oznacza dla frankowiczów?

30.09.2022

Kurkowska: Przed nowymi technologiami kancelarie nie uciekną, cyfryzację wymusi klient

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Kancelarie, prawniczki i prawnicy powinni pogodzić się z faktem, że nowe technologie na stałe wpisały się w rynek prawniczy. To z kolei oznacza konieczność inwestycji i nauki jak z nich korzystać. Zyski to łatwiejsza organizacja pracy, cięcie kosztów, prostsza komunikacja, w końcu większe możliwości pozyskiwania klienta - mówi Kamila Kurkowska, prezeska Fundacji Women in Law, ekspertka w zakresie innowacji, komunikacji i LegalTech.

29.09.2022

Coraz więcej wątpliwości w opodatkowaniu najmu nieruchomości

PIT Doradca podatkowy

Rok 2022 jest okresem zasadniczych i ciągłych zmian dla podatników osiągających przychody z najmu. Niestety wraz ze zmianami mnożą się wątpliwości interpretacyjne oraz kontrowersje, w tym natury konstytucyjnej - pisze Agnieszka Fijałkowska-Wocial, doradca podatkowy. Dodaje, że problemem jest sytuacja przedsiębiorców opodatkowujących przychody z najmu w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

29.09.2022

Niszczenie towarów naruszających prawa własności wciąż problematyczne

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo europejskie

W aktualnym stanie prawnym właściciele praw własności przemysłowej nie mogą być pewni, czy towary naruszające ich prawa zostaną zniszczone. Projekt najnowszej nowelizacji ustawy prawo własności przemysłowej póki co nie przewiduje wyjaśnienia tej kwestii. Być może rozwiązanie nadejdzie wraz z planowanym na październik wyrokiem TSUE - pisze Alicja Rytel, adwokat w Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.

29.09.2022

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego to wiele zmian w prawie pracy

Prawo pracy BHP

Ze stanem epidemii oraz stanem zagrożenia epidemicznego ściśle związanych jest wiele regulacji, ujętych w tzw. specustawie covidowej. Zniesienie tych stanów wiąże się z utratą mocy poszczególnych przepisów ustawy. Koniec obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego będzie prowadził do wielu skutków w zakresie prawa zatrudnienia - pisze radca prawny Wojciech Kruk.

28.09.2022

Wakacje kredytowe to też problem definicji kredytobiorcy‒konsumenta

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Ustawa o wakacjach kredytowych przewiduje, że kredytodawca zawiesza spłatę kredytu hipotecznego udzielonego w walucie polskiej na wniosek konsumenta. Ustawa nie definiuje pojęcia „konsument”, jednak w rozumieniu ustawy o kredycie hipotecznym jest nim osoba fizyczna, która z przedsiębiorcą dokonuje czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

28.09.2022

Inflacja szybuje, ceny materiałów budowlanych rosną, a zmiana kontraktów nie taka prosta

Zamówienia publiczne Finanse samorządów Budownictwo

Inflacja bezpośrednio wpływa na ceny materiałów, paliw, surowców, jak i płac, a wykonawcy i podwykonawcy inwestycji coraz częściej obawiają się widma pogłębienia strat w związku z wykonywaniem umów o roboty budowlane. Zwiększa się więc liczba kontraktów, od których odstępują wykonawcy, co w dalszej perspektywie grozi im skierowaniem roszczeń odszkodowawczych przez inwestorów.

28.09.2022

Wsparcie państwa także na ogrzewanie remiz OSP

Samorząd terytorialny Dodatek osłonowy

Ochotnicze Straże Pożarne mogą uzyskać wsparcie w zakresie ogrzewania remiz w związku z kryzysem energetycznym. Mogą skorzystać ze „średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą” lub „dodatku dla podmiotów wrażliwych”. Oświadczenie w celu uzyskania preferencyjnej stawki należy złożyć do sprzedawcy do 6 października 2022 r., a wniosek o dodatek do 30 listopada 2022 r. w gminie. Można skorzystać tylko z jednego rodzaju pomocy.

27.09.2022

Dr Poprawski: Interes grupy spółek – jak wyważyć różne dążenia?

Spółki Prawo gospodarcze

Grupa spółek, która jest ważnym elementem prawa holdingowego, stanowi konstrukcję prawną odrębną od dotychczas znanego Kodeksowi spółek handlowych stosunku dominacji. Nie ma ona zdolności prawnej, tym samym interes grupy spółek nie jest powiązany z jedną konkretną jednostką organizacyjną. Za taką nie można bowiem uznać grupy spółek - pisze dr Radosław Poprawski z kancelarii DZP.

27.09.2022

Nadmiar przepisów i obowiązki formalno–prawne hamulcem polskiego biznesu

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

W dzisiejszych czasach właściciele firm oprócz zarządzania działalnością operacyjną zmuszeni są koncentrować się na ogromnej ilości dodatkowych obowiązków, wynikających z przepisów prawa. Do katalogu ich obowiązków należy m.in. spełnienie wszelkich wymogów prawnych jako pracodawca – pisze Marzena Filipowicz.

26.09.2022

Compliance - trudno zapewnić zgodność w powodzi zmian prawa

Compliance

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych, nowe przepisy o spółkach i raportowanie zrównoważonego rozwoju - to tylko niektóre tematy planowanej na 4-5 października konferencji "Compliance & Integrity days" poświęconej zarządzaniu zgodnością w Polsce. Pojawi się tam też zupełnie nowy, ale niezwykle aktualny temat: skutki sankcji wobec Rosji.

26.09.2022

Asystent zdrowienia dużym wsparciem w leczeniu chorych psychicznie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Od kilku lat przebudowujemy w Polsce opiekę psychiatryczną dorosłych, która w coraz większym stopniu polega na leczeniu środowiskowym. Natomiast w procesie leczenia szpitalnego lekarzy, pielęgniarki i terapeutów wspierają asystenci zdrowienia – osoby, które doświadczyły w swoim życiu kryzysu psychicznego. Daje to nadspodziewane efekty – uważa Katarzyna Szczerbowska, rzeczniczka Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

24.09.2022

Pracownik nie wszystko może w mediach społecznościowych

Prawo pracy Nowe technologie RODO

Media społecznościowe odgrywają znaczącą rolę w życiu wielu ludzi - służą rozrywce i budowaniu relacji prywatnych (np. Facebook), pomagają też budować sieć komunikacji zawodowej (np. LinkedIn). Pracownicy powinni jednak pamiętać, że ich działania w sieci, jeżeli naruszają przyjęte normy, mogą powodować konsekwencje, również na gruncie prawnopracowniczym.

24.09.2022

Trudna sztuka pisania statutu fundacji

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Najczęstszymi zarzutami wysuwanymi względem ustawy o fundacjach są jej enigmatyczność i lakoniczność. Ustawa, która reguluje przecież sposób funkcjonowania osób prawnych mogących prowadzić rozbudowaną działalność, liczy zaledwie 20 artykułów, przez co nie udziela odpowiedzi na wiele naglących pytań co do tego sposobu funkcjonowania.

23.09.2022

Matka jest najważniejsza – rośnie rola spółki dominującej w holdingu

Spółki

Wprawdzie wchodzące niebawem w życie przepisy nie stanowią kompleksowej regulacji funkcjonowania holdingów, bez wątpienia są potrzebnym krokiem w dostosowywaniu prawa do realiów gospodarczych, w których coraz większą rolę odgrywają grupy spółek. Uporządkowują najistotniejsze kwestie związane z zarządzaniem grupą spółek, wzmacniając istotnie pozycję spółki dominującej.

23.09.2022

Nieostrożny podatnik odpowie również za nierzetelnego kontrahenta

Pomoc społeczna VAT Prawo gospodarcze

Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych podatnik może odpowiadać za faktury wystawione przez niezarejestrowanego kontrahenta. Skutecznym sposobem na zabezpieczenie się przed odpowiedzialnością za działania nieuczciwych kontrahentów jest przygotowanie i wdrożenie w przedsiębiorstwie procedury weryfikacji kontrahentów - piszą Jagoda Trela i Sebastian Stefańczyk z ID Advisory.

22.09.2022

Piotr Pawliszak: W no-fault nie chodzi o całkowite wyłączenie odpowiedzialności karnej

Prawo karne Zawody medyczne

Niezmiennie odpowiedzialność karna dotyczyłaby rażącego niezachowania ostrożności, a dodatkowo podkreślić należy, że prawo karne stanowi tylko jeden z kilku instrumentów weryfikacji postępowania medycznego - mówi lek. Piotr Pawliszak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, który przewodniczy zespołowi ds. reformy systemu zgłaszania i rejestrowania zdarzeń niepożądanych i szkód w ochronie zdrowia.

22.09.2022