MF uszczelnia handel wyrobami akcyzowymi

Akcyza Spółki

Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad rozwiązaniami prawnymi, które mają spowodować dalsze uszczelnienie systemu podatkowego. Chodzi o trzy rodzaje wyrobów: preparaty smarowe, gaz, paliwa opałowe. Część zmian wejdzie w życie już 1 września – pisze Krzysztof Wiński, starszy menedżer w PwC.

26.04.2019

Kaczyński: Ustawa obniżająca emerytury funkcjonariuszy łamie umowę społeczną

Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne

W wolnej Polsce nie powinno się stosować odpowiedzialności zbiorowej - uważa adwokat Jarosław Kaczyński. - Ustawa, która obniżyła emerytury funkcjonariuszy łamie Konstytucję RP, Europejską Konwencję Ochrony Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Mamy złamaną też Kartę Praw Podstawowych

26.04.2019

Stefan Płażek: Wójtowi z dobrym pomysłem starczą dwie kadencje

Samorząd terytorialny

Jeśli ktoś ma coś dobrego do zrobienia, to wystarczą mu dwie kadencje – uważa Stefan Płażek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prawnik pozytywnie ocenia też zmianę formuły niekaralności w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta. Za gorszące uważa jednak, że radni czy parlamentarzyści mogą być karani innymi karami niż pozbawienie wolności.

25.04.2019

Grzegorz Krawiec: Ustawa 2.0 na trójkę z minusem

Szkolnictwo wyższe

Ustawa 2.0. nie powinna być nazywana konstytucją dla nauki. Taka nazwa to tylko chwyt marketingowy. Konstytucja jest tylko jedna. Nie można zaś nauczania na uczelniach wyższych utożsamiać z „produkowaniem” osób przydatnych dla biznesu. Uczelnia ma też kształtować człowieka - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

25.04.2019

Czat i mobilne aplikacje w służbie arbitrażu - e-sąd gotowy na pierwsze sprawy

Wymiar sprawiedliwości Małe i średnie firmy

System ma być dla przedsiębiorców przyjazny i intuicyjny, a arbitraż szybszy i mniej kosztowny. Łatwiejsze ma być też gromadzenie i przedstawianie dowodów - zapowiada w rozmowie z Prawo.pl radca prawny Robert Szczepanek, pomysłodawca Elektronicznego Sądu Polubownego „Ultima Ratio” przy Stowarzyszeniu Notariuszy RP.

25.04.2019

Przez ćwierć wieku zakaz wykonywania zawodu tylko dla 13 lekarzy

Opieka zdrowotna

Do rzeczników odpowiedzialności zawodowej co roku wpływa ok. 3 tysięcy skarg. Tylko jedna trzecia z nich trafia do sądów lekarskich. Te od lat 90. nałożyły karę pozbawienia prawa wykonywania zawodu zaledwie na 13 lekarzy. Wzrasta liczba kasacji do Sądu Najwyższego, jednak większość z nich jest składana przez lekarzy – pisze dr Iwona Wrześniewska-Wal

24.04.2019

Szansa na nowe rozdanie w kontaktach z fiskusem?

Ordynacja

Projekt nowej ordynacji podatkowej przewiduje wprowadzenie tzw. programu współdziałania, czyli polskiej wersji co-operative compliance. Pomysł pochodzi od Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Został on jednak istotnie zmieniony i rozbudowany przez Ministerstwo Finansów – pisze dr hab. Hanna Filipczyk.

23.04.2019

Wyłączenie sędziego z powodu kredytu frankowego nie jest konieczne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli sam sędzia czuje, że ze względu na jego sytuację życiową zachodzi w jego osobistej ocenie okoliczność budząca wątpliwość, że nie jest w stanie obiektywnie rozstrzygnąć sporu, to powinien zawiadomić o takiej przyczynie - uważa Sąd Najwyższy, Ale dodaje, że teza, iż automatycznie podlega on wyłączeniu nie jest trafna.

23.04.2019

Dr Górowski: Absolwenci studenckich poradni prawa są bardzo cenieni na rynku pracy

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Student, który angażuje się w świadczenie porad klientom studenckiej poradni prawnej, może nauczyć się rozwiązywać prawdziwe problemy prawne. Ma on też niepowtarzalną możliwość zweryfikowania swoich planów zawodowych – wskazuje adwokat dr Wojciech Górowski, kierujący poradnią na Uniwersytecie Jagiellońskim.

23.04.2019

Raport o stanie gminy nie powinien wprowadzać formalizmu i dublować procedur

Samorząd terytorialny

Niektóre rady gmin określają wymagania dotyczące raportu tak szczegółowe, że wykazanie danych bez dodatkowych badań nie jest możliwe - ostrzega dr Jakub H. Szlachetko z Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zdaniem należy wykluczyć z raportu politykę finansową, która jest weryfikowana za pomocą absolutorium.

23.04.2019

Rektor UKSW: Zaczynamy kształcić lekarzy i pielęgniarki, w planach szpital ze sztuczną inteligencją

Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna

Od lutego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaczęły działać studia licencjackie na kierunku pielęgniarskim, wkrótce uczelnia zacznie rekrutację na studia lekarskie, gdyż od jesieni rusza taki wydział. O tym, że otwarcie kierunków medycznych to dopiero początek, bo w planach jest otwarcie także własnego szpitala, rozmawiamy z rektorem ks. prof. Stanisławem Dziekońskim.

20.04.2019

Nieważność postępowania wciąż problemem w procesach cywilnych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nieważność postępowania w procesie cywilnym to instytucja prawa procesowego, z którą sądy spotykają się na każdym etapie postępowania, we wszystkich instancjach. Bardzo praktyczna, ale słabo opisana i w związku z tym wywołuje wiele wątpliwości - twierdzi dr hab. Tadeusz Zembrzuski z Uniwersytetu Warszawskiego.

19.04.2019

Kary umowne nie zapewnią bezpieczeństwa w umowie z software housem

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Wątpliwości związane ze stosowaniem kar umownych pojawiają się m.in. w relacjach zleceniodawca - software house oraz firma IT – programiści współpracujący w ramach B2B. Niestety, nie da się wyeliminować wszystkich zagrożeń związanych z tym, że finalny produkt będzie naruszał prawa autorskie a jego funkcjonalności przepisy RODO - pisze radca prawny Piotr Kantorowski.

19.04.2019

Jest szansa na lepszą ochronę własności intelektualnej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

To pierwszy projekt ustawy dotyczący własności intelektualnej kompleksowo regulujący rozproszoną materię. Przewiduje powstanie wyspecjalizowanych sądów oraz oczekiwane przez biznes instrumenty, na przykład powództwo o ustalenie braku naruszenia prawa – mówi dr Wojciech Włodarczyk, adwokat, rzecznik patentowy

18.04.2019

Wydawcy i autorzy: Atak na dyrektywę autorską to czysta demagogia

Rynek i konsument

Dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym nie jest skierowana przeciwko użytkownikom internetu i małym firmom, lecz cywilizuje wykorzystywanie twórczości przez wielkie koncerny nowych technologii - przypomnieli uczestnicy konferencji poświęconej prawom autorskim.

17.04.2019

Specjalistyczne sądy ułatwią walkę z handlarzami podróbkami

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Skala handlu podróbkami jest duża. Dlatego utworzenie specjalistycznych sądów zajmujących się sprawami własności intelektualnej, jest niezbędne do usprawnienia obecnie prowadzonych postępowań oraz do ustabilizowania praktyki orzeczniczej w tej dziedzinie - pisze adwokat Dariusz Piróg

17.04.2019

Nauczyciel nie musi iść na radę, ale związek może odpowiedzieć za skutki

Kadry w oświacie

Nie można zmuszać strajkującego nauczyciela do udziału w radzie pedagogicznej. Może się jednak okazać, że straty spowodowane brakiem udziału nauczycieli w radzie klasyfikacyjnej są niewspółmierne do żądań zgłoszonych w ramach sporu - twierdzi radca prawny Robert Stępień z kancelarii Raczkowski Paruch.

17.04.2019

Pieniądze na trzynastą emeryturę w 2020 i 2021 roku z podatku od OFE

Emerytury i renty

Przedstawiony przez prezesa Rady Ministrów projekt założeń likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych zakłada wprowadzenie nowej daniny publicznej w wysokości 15 proc., płatnej dwa razy po 7,5 proc. - odpowiednio w 2020 i 21 roku, którą można nazwać podatkiem Morawieckiego - piszą Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

16.04.2019